چه غذاهایی برای دیابت بارداری مفید است؟

در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با موضوع اصلی برنامه غذایی هفتگی برای دیابت بارداری بیشتر به نقل از متخصص تغذیه دکتر غیاثوند برای شما صحبت کنیم و در رابطه با این موضوع، اطلاعات متعددی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. در این موضوع، ممکن است که برخی از افراد سوالات متفاوتی را در رابطه با این ‌که دیابت بارداری چگونه به وجود می‌آید، داشته باشند. برای پاسخ به سوالات این دسته از افراد لازم است بگوییم که دیابت بارداری در مواقعی شکل گرفته می ‌شود که بدن افراد می تواند هورمون ‌های انسولین را بیشتر از حد ممکن تولید کند و هیچ ‌گونه کارایی از این هورمون‌ های انسولین نداشته باشد.

برنامه غذایی هفتگی برای دیابت بارداری

حتماً در رابطه با هورمون انسولین اطلاعات متعددی دارید و می ‌دانید که این هورمون به واسطه لوزالمعده می ‌تواند تولید شود. هنگامی که هورمون انسولین در بدن بیشتر می شود، قابلیت این را دارد که سلول ‌های بدن، قند موجود را به یک سلول برای تولید انرژی تبدیل کند. حال برای این ‌که بتوان کنترل قند خون دیابت را در دوران بارداری بر عهده داشته باشید، لازم است که برنامه ‌های متعددی را برای این دوره داشته باشید. در این هنگام می ‌توانیم به یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی مراجعه کنیم و سپس با در نظر گرفتن برنامه‌ های غذایی متعدد، برنامه غذایی هفتگی برای دیابت بارداری را تهیه کنید.

یک رژیم اختصاصی چه زمانی مفید می باشد؟

یک رژیم اختصاصی هنگامی می تواند مفید و کاربردی باشد که با توجه به شرایط جسمانی هر شخص و فقط مخصوص یک نفر در نظر گرفته شده باشد و علائمی همچون وزن، قد و تعداد فعالیت ‌های فیزیکی در طول روز با توجه به نیازهای خاص کودک در حال رشد می ‌تواند در برنامه غذایی هفتگی برای دیابت بارداری بسیار مؤثر واقع شود. پزشک مد نظر با توجه به تمامی موارد می ‌تواند یک برنامه غذایی هفتگی برای دیابت بارداری به بهترین نحو ممکن را شکل دهد.

استفاده از برنامه غذایی هفتگی برای دیابت بارداری

حال با توجه به تمامی نکاتی که عنوان کردیم، اگر شما از دسته افرادی هستید که به دیابت بارداری دچار شده‌اید، برای این ‌که روند تغذیه شما در این دوران بسیار مناسب باشد و رشد کودک شما را به ‌همراه داشته باشد، لازم است تا از برنامه غذایی هفتگی برای دیابت بارداری استفاده کنید. به جهت این امر لازم است که اطلاعات بسیاری در رابطه با تعیین مقدار کالری‌های روزانه در رژیم غذایی هفتگی برای دیابت بارداری را داشته باشید و نیاز است تا در باره این موضوع و تعادل بین مواد غذایی پروتئین، کربوهیدرات‌ها و چربی بیشتر بدانید.

حال در ادامه این مطلب در تلاشیم تا عادت ‌های تغذیه مادر باردار را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم و با توجه به شرایط موجود، بیشتر در رابطه با برنامه غذایی هفتگی برای دیابت بارداری صحبت کنیم. اگر شما نیز نیازمند کسب اطلاعات در رابطه با این موضوع هستید، می ‌توانید تا در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات بهتری کسب کنید.

در دیابت بارداری لازم است از استفاده چه غذاهایی پرهیز کرد؟

نکته حائز اهمیتی که در راستای دیابت بارداری برای بانوان وجود دارد، این است که لازم است تا آگاهی کامل را از مواد غذایی که باید از آن‌ ها دوری کنند را داشته باشد. به همین جهت بهتر است، عنوان کنیم که انواع غذاهای بسیار فرآوری شده همانند نان سفید می ‌تواند برای بانوان باردار که از مشکل دیابت رنج می ‌برند، مفید نباشد. در حالت کلی هر مواد غذایی که قند زیادی را در درون خود دارد، می ‌تواند در دیابت بارداری مضر باشد و لازم است که مادر از خوردن آن‌ ها پرهیز کند. حال به ‌عنوان نمونه می ‌توانیم مواد غذائی که در دوران بارداری دیابتی لازم است تا از آن‌ ها پرهیز شود را برای شما داشته باشیم.

انواع غذاهای پرهیز شده در دیابت بارداری

اگر شما نیز از مشکل دیابت بارداری رنج می ‌برید، استفاده از میوه‌ ها می ‌تواند برای شما بسیار مفید باشد. اما لازم است که حتماً اندازه میوه مصرفی را مورد توجه قرار دهید. حتماً هنگامی که به پزشک یا متخصص تغذیه مراجعه می ‌کنید، برای دیابت بارداری می تواند شمارش کالری کربوهیدرات مصرفی و میوه‌ های مصرفی را عنوان کند و از این طریق کمک می‌ کند تا بتوانید کنترل مناسبی بر مقدار میوه‌ های مصرفی داشته باشید.

میوه‌ های مناسب برای دیابت بارداری

اگر بخواهیم عنوان کنیم که چه میوه هایی می توانند برای دیابت بارداری مناسب می باشد، می ‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

حال در بسیاری از مواقع لازم است تا در رابطه با استفاده از میوه ‌ها در بارداری دیابتی محتاط باشید. این دسته از میوه‌ها نیز شامل موارد زیر می ‌شوند.

یکی دیگر از مواد خوراکی که می تواند در دیابت بارداری مجاز باشد، خرما و عسل می باشد. این ۲ گزینه به ‌عنوان جایگزین‌ های مناسبی به جای شکر، شیرینی و قند در نظر گرفته شده‌اند. اما با توجه به توصیه ‌های پزشک تغذیه استفاده از خرما و عسل نباید به میزان زیاد باشد و تعادل در مصرف آن‌ ها مهم شمرده می شود. به طور میانگین یک قاشق چای‌ خوری عسل و ۲ تا ۳ عدد خرما در طول روز می‌ تواند برای بدن مادر مفید باشد.

خرما برای دیابت بارداری

موضوع اصلی این مقاله در رابطه با برنامه غذایی هفتگی برای دیابت بارداری می باشد. برای این ‌که به اهمیت این برنامه غذایی پی ببرید، لازم است که از عوارض دیابت بارداری بیشتر برای شما بگوییم تا هنگامی ‌که در بارداری مبتلا به دیابت شدید، بتوانید با استفاده از برنامه غذایی هفتگی برای دیابت بارداری سطح قند خون خود را کنترل کنید تا عوارض موجود برای شما رخ ندهد. به جهت این‌ که دیابت بارداری می ‌تواند برای مادر و جنین بسیار خطرناک در نظر گرفته شود. همین طور به ‌جهت این ‌که مادر دچار دیابت بارداری است، گلوکز اضافی در بدن او تولید می ‌گردد که می ‌تواند سبب افزایش وزن چشمگیر مادر و وزن جنین شود. حال اگر وزن جنین بسیار بیشتر از حد معمول باشد، می تواند مشکلاتی همانند زایمان سخت را برای مادر به وجود بیاورد.

بهتر است که در رابطه با دیابت بارداری و عوارض موجود آن بدانید که در اغلب مواقع مشاهده شده، هنگامی که مادر وضع حمل می ‌کند و نوزاد خود را به دنیا می آورد، دیابت‌ های بارداری فوراً برطرف می‌ گردد. اما اگر مادر قبل از باردار شدن زمینه دیابت بارداری را داشته باشد، بعد از زایمان و وضع حمل نوزاد خود باز هم از مشکلات دیابت رنج خواهد برد.

همین طور مبتلا بودن به دیابت بارداری می ‌تواند خطر مبتلا به دیابت بعد از زایمان را بسیار زیاد کند و این می ‌تواند سلامت مادر و نوزاد را بعد از زایمان تحت تاثیر قرار دهد و لازم است که در این راستا وضعیت جسمانی مادر و کودک تحت بررسی و نظارت باشد. برای این ‌که بتوان درمان دیابت بارداری را بر عهده گرفت، لازم است که میزان قند خون فرد مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد. در اغلب مواقع مشاهده شده، هنگامی که مادر تحت درمان یک پزشک معالج و برنامه غذایی هفتگی برای دیابت بارداری بوده است، می ‌تواند به خوبی درمان شود و آن را کنترل کند.

در بسیاری از موارد نیز ممکن است تا پزشک تشخیص دهد، برای کنترل کردن دیابت بارداری لازم است که از داروهای خوراکی همانند متفورمین یا انسولین تزریقی برای بیمار در نظر بگیرد. حال به ‌غیر از در نظر گرفتن برنامه غذایی هفتگی برای دیابت بارداری موارد متعدد دیگری می ‌توانند بسیار مؤثر واقع شوند تا بتوانید به بهترین نحو ممکن فرزند خود را به دنیا بیاورید که در ادامه بیشتر در رابطه با این موارد برای شما صحبت خواهیم کرد.

ورزش در کنار برنامه غذایی

یک نکته حائز اهمیت که می ‌تواند در کنار رژیم غذایی هفتگی برای دیابت بارداری بسیار مهم شمرده شود، ورزش کردن می باشد. برای تعادل حفظ قند خون خود لازم است که به صورت منظم ورزش کنید. استفاده از پیاده‌روی و شنا حداقل ۳ روز در هفته به مدت ۳۰ دقیقه می تواند بسیار مناسب بدن شما باشد. نگران طیف وسیعی از فعالیت ‌های موجود در بارداری خود نباشید. فقط لازم است که این نکته را در نظر داشته باشید که قبل از این‌ که ورزش جدید انجام بدهید، حتماً با پزشک معالج خود مشورت کنید و در این زمینه از او اطلاعاتی بخواهید. استفاده از ورزش کردن در کنار رژیم غذایی هفتگی برای دیابت بارداری می ‌تواند سطح قند خون را ثابت نگه دارد و در این موضوع بسیار مؤثر است.

افزایش وعده ها برای کنترل دیابت

نکته دیگری که در کنار رژیم غذایی هفتگی برای دیابت بارداری می ‌توانید رعایت کنید تا بتوانید تنظیم قند خون را برعهده داشته باشید، این است که هر ۲ ساعت یک ‌بار غذا میل کنید. برای این ‌که میزان قند خون شما تنظیم گردد، هیچ‌ وقت وعده‌های غذایی خود را به فراموشی نسپارید. لازم است که در مدت زمان هر ۲ ساعت از میان وعده‌ های سالم و یا یک وعده غذایی که پزشک مد نظر برای شما عنوان می کند، استفاده کنید. حال اگر شما وعده‌های غذایی خود را فراموش کنید، این فراموشی می ‌تواند باعث به وجود آمدن نوسان سطح قند خون افراد گردد و این شرایط می ‌تواند برای بازگرداندن قند خون به حالت طبیعی بسیار دشوارتر باشد.

نکته حائز اهمیت دیگر این است که ویتامین ‌های دوران بارداری در کنار رژیم غذایی هفتگی برای دیابت بارداری بسیار مؤثر واقع می ‌شود و توصیه می ‌کنیم که حتماً از ویتامین ‌های دوران بارداری استفاده منحصر به ‌فردی داشته باشید. برای کنترل کردن دیابت بارداری به‌ غیر از برنامه غذایی هفتگی برای دیابت بارداری معالجه به پزشک مد نظر در مدت ‌زمان تعیین‌ شده بسیار مؤثر واقع می شود.

منبع:

nutritionwithwendi.com

youtube.com

دکمه بازگشت به بالا