بهترین های کسب و کارجامعه

انواع پارتیشن اداری کدام است؟

پارتیشن چیست؟

پارتیشن به معنای قسمت بندی و جداسازی است. با استفاده از قسمت بندی بندی با انواع پارتیشن آلومینیومی یا پارتیشن شیشه ای می توان از فضای خود در هر مکانی استفاده درست و اصولی کرد. با خرید پارتیشن اداری میتوان فضا را تفکیک کرد. مثلاً با تقسیم فضاهای بزرگ به چند قسمت کوچک تر می توان عملکردی متفاوت در هر بخش انجام داد. از پارتیشن بندی در انواع مکان های اداری، مسکونی و غیرمسکونی می توان کمک گرفت و با تفکیک فضا، چندین فضای کاربردی با عملکردی بهتر طراحی و ایجاد نمود.

هرسیستمی که بتواند به صورت بهینه فضا را به بخش های قابل استفاده تقسیم کند، پارتیشن نامیده می شود. سیستم جدا کننده های کاذب را این روزها با نام پارتیشن می شناسیم و در حقیقت به نوعی تجهیزات تقسیم بندی فضاهای داخلی گویند که با هدف منظم کردن فضاها و با پیش بینی اینکه بتوان در آینده آن را به راحتی جابجا کرد، طراحی و ساخته شده اند.

می توان از نظر کاربرد و طرح به دو دسته کلی زیر تقسیم بندی کرد:
1- پارتیشن اداری
2- پارتیشن خانگی (دکوراسیون منزل)

1- پارتیشن اداری

پارتیشن اداری بر اساس نوع کاربرد و نیاز هر شرکت یا اداره ای طراحی می شود. در زمان طراحی این قسمت ها علاوه بر کاربردی بودن باید به زیبایی آن هم توجه ویژه ای کرد. مدلی که برای پارتشن های اداری انتخاب می شود، می تواند تاثیر بسیار زیادی در دکوراسیون داخلی آن شرکت بگذارد.

ولی اکثریت در زمان طراحی مدل پارتیشن اداری حفظ نظم و آرامش بیشتر کارمندان و همچنین کنترل راحتر آن ها مورد توجه قرار می گیرد که با هزینه ای مناسب و قابلیت جابه جایی گزینه ی بسیار مناسبی برای رفع اینگونه نیازها است. در طراحی انواع پارتیشن های اداری بنا بر ضرورت و کاربرد آن می توان از اجسام فلزی، چوبی و یا شیشه ای در طراحی و ساخت آنها کمک گرفت.

2- پارتیشن خانگی

گاهی اوقات فضای خانه‌ ها، بخصوص خانه‌ های آپارتمانی به قدری کوچک است که عملاً امکان جداسازی محیط و داشتن فضایی مجزا در آن با استفاده از دیوارها یا درها غیر ممکن است. در برخی شرایط دیگر هم عکس این موضوع پیش می آید یعنی فضا به‌ قدری بزرگ است که باید قسمتی از آن را به بخش های کوچکتر تقسیم بندی کرد تا بتوان استفاده بهینه ای در هر دو حالت داشته باشیم.

پارتیشن های خانگی که در بحث بهینه سازی فضاهای خصوصی استفاده می شود نقش بسیار مهمی در ایجاد یک دکوراسیون زیبا برای منزل شما دارد. با کمک این جداکنند های کاربردی شما می توانید عملکرد فضاهای خود را بالا ببرید. برای این کار باید حتماً از راه های زیادی کمک گرفت مانند استفاده کردن از گیاهان طبیعی و آکواریوم به جای برخی دیوارها، تنواع دادن به مصالح در زمان جداسازی، استفاده از یک هارمونی خاص در رنگ ها متناسب با محیط، تکنیک‌های شفاف سازی، قرار دادن درست مبلمان و….

انواع پارتیشن از نظر قابلیت جابجایی

برای تقسیم بندی از نظر قابلیت جابجایی باید به دو دسته کلی تقسیم شوند:

·        پارتیشن ثابت

پارتیشن ثابت با پیچ و مهره در زمین نصب می شود. ارتفاع بعضی از این پاتیشن ها بلند است و به سقف متصل شده و ارتفاع بعضی دیگر کوتاه می باشد.

·        پارتیشن متحرک

پارتیشن متحرک که با نام شناور هم در بین افراد معروف است، به نحوی طراحی شده که قابل جا به جایی است و می توان طبق محل قرارگیری آن و دکوراسیون مورد نظر خود تغییر داد. از این نوع پارتیشنها بیشتر در فضاهایی که به صورت موقت قرار است به دو بخش تفکیک شوند استفاده می کنند.

انواع پارتیشن بر اساس جنس و متریال

می توان بسته به جنس و متریال به کار رفته، آنها را نام گذاری کرد:
مانند پارتیشن شیشه ای، PV ، MDF، شیشه و MDF، پارتیشن شیشه ای با پروفیل آلومینیومی و ام دی اف با پروفیل های آلومینیومی که در زیر به توضیح برخی از آن ها می پردازیم:

متریال اصلی به کار رفته در پارتیشن شیشه ای بدون شک شیشه است. در پارتیشن اداری شیشه ای برای ایجاد یک فضای مدرن بهتر است از شیشه های مات شونده به جای شیشه های معمولی استفاده کنیم. از مهم ترین ویژگی این نوع می توان به نصب سریع توسط متخصصین و داشتن یک طراحی منحصر به فرد اشاره کرد.همچنین امروزه از شیشه در طراحی و اجرای  نیز استفاده میشود.

·        پارتیشن ام دی اف

پارتیشن اداری ام دی اف یا MDF که در رنگ ها و روکش های مختلفی وجود دارد، دارای قاب ام دی اف بوده و از ارزان ترین partition ها محسوب می شود. ساخت این نوع کار زیاد دشواری نیست و از نظر وزنی بعد از طراحی و پیاده سازی سبک می باشند.

·        پارتیشن چوبی

در صورتی که تصمیم دارید جداکننده فضای شما دارای زیبایی بصری خاصی باشد، پیشنهاد می کنیم در ساخت آن از چوب راش استفاده کنید. بدون شک اگر بخواهیم پارتیشن چوبی را در کار خود استفاده کنیم وزن بسیار سبکی باید از آن انتظار داشت و در مقابل قیمت بسیار مناسبی برایتان دارد.

مزیتی که این نوع از سایر انواع دیگر دارند این است که هر زمان تصمیم به نظافت داشتید با کمک ی دستمال مرطوب به راحتی تمیز می شوند. اگر برای محیط کار و مکان هایی مانند کتابخانه باید پارتیشن بندی کنید بهتر است از این نوع استفاده شود زیرا دارای انعطاف پذیری خوبی است و مقرونه به صرفه و کارآمد هم هستند.

·        پارتیشن های آلومینیومی

هر گاه در طراحی و ساخت آن از فریم های آلومینیومی استفاده شود به آن پارتیشن‌ آلومینیومی می گویند. اگر به دنبال طرح های ویژه و مدرن بودید می توانید این نوع پارتیشن ها را با انواع دیگر مانند ام دی اف، شیشه سکوریت و … ترکیب کرده و یک ساختار جدید و مدرن به دست آورید که دارای زیبایی و ظاهر شکیلی هم هستند.

با توجه به استفاده شدن فلز آلومینیوم که دارای ویژگی هایی همچون سبک بودن، داشتن استحکام بالا و راحتی در جابه جا است می توان بهره زیادی از این طرح کرد. نکته بارز پارتیشن های الومینیومی را می توان مقاومت آن ها در تغییر دما و رطوبت عنوان کرد. همچنین دارای قابلیت بازیافت هم هستند.

افرادی که ظاهر خانه و محل کار برایشان بسیار مهم است و همیشه دنیال زیبایی و جذابیت های خاص هستند بهتر است از partition برای بهینه سازی محیط استفاده کنند. از بین انواع پارتیشن ما بنا بر سابقه ای که در این کار دارینم به شما توصیه می کنیم که نوع آلومینیومی را انتخاب کنید زیرا هم دارای محبوبیت زیادی است و هم نیازهای بیشتر افراد را در هر زمینه ای پاسخگو می باشد.

پارتیشن آلمینیومی علاوه‌ بر تفکیک کردن فضاهای بزرگ به چندین بخش و نظم دادن به محیط می توانند بهترین گزینه و انتخاب در محل کار و منزل هم محسوب‌ شود چرا که در میان انواع پارتیشن‌های جزو ارزان ‌قیمت ‌ترین‌ها است. البته از پارتیشن آلومینیوم به عنوان بهترین و مناسب ترین گزینه‌ برای منازل مسکونی و ساختمان های تجاری می توان بهره برد.

مشخصات انواع پارتیشن آلومینیومی

– پانل های اصلی را به صورت فریم روکار باید انجام داد.
– شیشه های پارتیشن بندی آلومینیومی را می توان در سه گروه شیشه سکوریت، شیشه شات و شیشه معمولی پیاده سازی کرد.
– قابلیت نصب بدون داشتن محدودیت ارتفاع در روی انواع درب های شیشه ای و چوبی و حتی به شکل ترکیبی وجود دارد.
– یونیت های این پارتیشن بندی را می توانید در ارتفاع های زیاد تا زیر سقف هم اجرا کنید.
– به خاطر استفاده کردن از شیشه در پانل های میانی می توان آرم و طرح هایی را بصورت سند بلاست نیز روی آن به وجود آورد.
– پروفیل‌ های سبک در پارتیشن ‌آلومینیومی به عنوان تیر در محورهای افقی و پروفیل ‌های سنگین به عنوان ستون در محور های عمودی استفاده می شوند.

مزایا استفاده از پارتیشن اداری آلومینیومی

– قابلیت استفاده از پرده ‌کرکره‌
– داری تنوع و رنگ بندی فراوانی
– طول عمر بالا
– قابلیت تعویض قطعات پارتشن به ‌آسانی
– نصب سریع و راحت بدون ایجاد هیچ گونه گرد وخاکی
– ایستایی و استحکام بالا در پارتیشن دوجداره
– قیمت مناسب در پارتیشن آلومینیومی دوجداره
– رنگ ‌بندی و طرح‌ های شکیل و متنوع مطابق هر نوع سلیقه
– جا به ‌جایی مکرر و آسان در صورت لزوم
– عایق صوت و حرارت تا هفتاد درصد مخصوصاً در محصولات دوجداره
– اجرای نور پردازی زیبا در محیط
– محافظت سیم‌ کشی ‌های وسایل اداری و دیگر تأسیسات ساختمان در پارتیشن دوجداره

معایب پارتیشن آلومینیومی

اتصالات خود اسکلت پارتیشن از جنس آلومینیوم ساخته می شوند و این اتصالات به مرور زمان و هنگام باز و بسته کردن درب و یا در برخی موارد به هنگام راه رفتن در محیطی که با پارتیشن آلومینیومی درست شده سر و صداهایی به گوش می رسد که این موضوع می تواند به دلیل خارج شدن تنظیم و رگلاژ آن باشد و باعث آزار دیگران شود.

پارتیشن تک جداره

پارتیشن تک جداره بیشتر به منظور تقسیم‌بندی فضاهای اداری کاربرد دارد و با استفاده از آن می‌توانید فضای بیشتری در دفتر کار خود ایجاد کنید. این نوع از پارتیشن، به صورت فریم دار از جنس شیشه و چوب و بدون فریم آن تنها از جنس شیشه، ارائه می‌شود. پارتیشن بدون فریم معمولا فضای کمتری را اشغال می‌کند و بدلیل حذف فریم‌های بین شیشه‌ها فضا را بزرگ‌تر نمایش می‌دهد.

نوع فریم‌دار آن معمولا به صورت بلوک‌هایی با فریم فلزی معمولا از جنس آلومینیوم هستند، که با قرار گرفتن در کنار یکدیگر یک دیواره کامل برا تقسیم فضا ایجاد می‌کند.  نوع قرارگیری فریم‌ها می‌تواند طرح‌های جذابی را بر اساس فضای مورد نظر به وجود آورد. پارتیشن‌های فریم‌دار با انواع دکوراسیون مدرن و کلاسیک سازگاری دارد. شایان ذکر است که اگر در نظر دارید که اتاق، میز کار و یا مبلمان اداری شما در بعضی مواقع دیده نشود، باید از پارتیشن‌های تک جدار چوبی و یا از شیشه‌های مات و یا نیمه مات طرح دار برای مسدود کردن و یا کاهش دید به داخل اتاق استفاده کنید.

پارتیشن دو جداره

برای اینکه بتوانید مشکل آلودگی صوتی را در محیط اداری حل کنید، توصیه می‌کنیم از پارتیشن‌های دو جداره استفاده کنید. این نوع پارتیشن برای جداسازی سالن کارهای گروهی، فضاهای باز اداری، سایت‌های رایانهای، سالن‌های کنفرانس و ایجاد فضای دلنشین و زیبا کاربرد دارد. یکی از قابلیت‌های بسیار مهم در پارتیشن‌های دو جداره امکان هدایت کابل‌های برق، تلفن و شبکه از بین دو جدار آن می‌باشد؛ که باعث ایجاد نظم در محیط اداری می‌شود.

این نوع دارای فریم آلومینیومی ظریف و محکم با روکش آبکاری کروم مات و براق و همچنین پوشش چوب و در صورت تمایل دارای روکش انواع پارچه با نمای متفاوت بر روی قسمت و یا تمامی بلوک‌های پارتیشن است که استفاده از آن در دکوراسیون اداری فضایی منحصر به فرد ایجاد می‌کند. پارتیشن‌های دو جداره امکان تولید با انواع متریال را دارد و در انواع شیشه‌ای، چوبی و یا پارچه و چرم قابل اجرا است. همچنین در پارتیشن‌های دوجداره از جنس شیشه امکان نصب پرده کرکره و یا شیشه‌های مات و نیمه مات طرح‌دار برای مسدود کردن دید به صورت موقت و یا دائم، بسته به نیاز و شرایط وجود دارد.

ممکن است برای استفاده از پارتیشن اداری در مکان‌های مختلف دارای ملاک‌های متفاوتی ‌باشید. این موضوع که نیازهای خود را به درستی بشناسید و ملاک‌هایی برای انتخاب محصول مورد نظر خود داشته باشید، به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهترین گزینه را برای بهینه‌سازی فضا استفاده کنید. مهم است که بدانید چه فاکتورهایی در انتخاب نوع و مدل پارتیشن باید در نظر گرفته شوند؟

اولین فاکتور نوع متریال پارتیشن است. در این مورد انتخاب شما بین نوع شیشه‌ای و چوبی است، که هر کدام از آن‌ها می‌تواند جلوه خاصی به دکوراسیون داخلی منزل، دکوراسیون هتل و یا محیط‌های اداری ببخشد. توجه داشته باشید که نوع متریال به کاربری فضای تعریف شده و همچنین میزان حریم لازم برای آن فضا بستگی دارد.

اگر فضای تعریف شده در مکانی طراحی شده باشد که نورگیری از طریق پنجره امکان پذیر نیست و همچنین پارتیشن‌ها تا سقف امتداد دارند و یا به طور مثال برای دید به داخل اتاق جلسات منعی ندارید؛ پیشنهاد می‌کنیم از نوع شیشه‌ای آن استفاده کنید. همچنین برای مواقع ضروری که می‌خواهید فضا را به اتاقی کاملا بسته تبدیل کنید، می‌توانید از پرده کرکره در پارتیشن‌های دو جداره کمک بگیرید.

پارتیشن چوبی نیز با توجه نیاز شما در رابطه با اهمیت حریم دید اتاق انتخاب می شود؛ به طور مثال در برخی ادارات اتاق جلسات باید کاملا محفوظ باشد، که در این موقعیت‌ها می توان از پارتیشن‌های چوبی تک جداره و یا دوجداره بسته به اینکه آکوستیک بودن اتاق جلسات چقد اهمیت دارد، استفاده کرد. در صورت نیاز به عایق صوتی برای این فضا باید بهتر است از پارتیشن‌های دو جداره برای تقسیم فضا کمک بگیرید.

اگر تصمیم دارید که اتاق ریاست را مرکزی برای زیر نظر داشتن کارمندان خود داشته باشید و با اکسسوری‌های خاص و شیک مانند مبل اداری، میز کار، میز تلویزیون و کتابخانه دکوراتیو دیزاین کنید؛ پیشنهاد می‌کنیم که از پارتیشن‌های شیشه‌ای و دوجداره استفاده کنید. در این صورت می توانید اتاقی با ابهت به همراه دیزاینی زیبا فراهم کنید و البته از پرده کرکره نیز برای ایجاد حریم خصوصی در اتاق مدیریتی خود، کمک بگیرید.

از پارتیشن‌ها گاهاً در فضای داخل منزل نیز برای جداسازی فضاهای مختلف استفاده می‌شود. به طور مثال به کمک یک پاراوان، می‌توان ورودی خانه را از اتاق نشیمن جدا نمود، و یا برای جداسازی اتاق‌های بزرگ و یا آشپزخانه از نشیمن از این نوع پارتیشن استفاده کرد.

دومین فاکتور متحرک و یا ثابت بودن پارتیشن است که باید مورد توجه قرار گیرد. پارتیشن‌های متحرک که به آن پاراوان نیز می‌گویند در فضای داخل منزل کارایی بیشتری دارد و حتی در مواردی که جا به جایی صورت می‌گیرد، قابلیت انتقال به مکان جدید را دارد. از دیگر مدل های آن در منزل می توان به نوع دکوراتیو اشاره کرد که با فضای مدرن دکوراسیون داخلی، در این روزها بسیار کارآمد بوده و در دیزاین منزل از آن استفاده می شود. در انواع مدل‌های دکوراتیو نیز دو نوع کوتاه و بلند مشاهده می شود، که بر اساس فضای مورد نظر یکی از آن ها را می توان انتخاب کرد.

بیشتر ادارات و شرکت‌ها با توجه به اینکه باید فضای کافی برای دپارتمان‌های مختلف فراهم کنند، صرف هزینه‌های سنگین برای ایجاد اتاق، با دیوارهای کاذب آجری یا گچی برایشان به صرفه نیست؛ بنابراین با انتخاب یک فضای باز، با متراژ بالا، از پارتیشن‌های ثابت برای ایجاد اتاق‌های متعدد استفاده می‌کنند. پارتیشن اداری می‌تواند بر اساس کاربرد آن، از متریال چوب و شیشه تولید شود. اگر می‌خواهید آلودگی صوتی کمتری داشته باشید و فضای آرام‌تری را برای کارمندان خود ایجاد کنید؛ توصیه می‌کنیم از نوع دوجداره چوبی که تا سقف امتداد دارد، استفاده کنید.

اولین چیزی که در طراحی داخلی به چشم میخورد، سبک مورد نظر برای طراحی داخلی است. البته توجه داشته باشید که همیشه انتخاب سبک کلاسیک، از مد افتاده و یا سبک افراد سن بالا نیست. در سال‌های اخیر، طراحی‌های بسیار زیبا و شیکی در این سبک انجام شده است، که تماشاچی از دیدن آن لذت می‌برد. اما برای اینکه بتوانید در سبک کلاسیک بیشتر اصول را رعایت کنید، در انتخاب پارتیشن، نوع چوبی آن را استفاده کنید تا قدرت مانور بیشتری در طراحی داشته باشید. یکی از دلایل آن هم قابلیت رنگ‌آمیزی و ایجاد طرح‌های متفاوت در پارتیشن‌های چوبی است.

از طرفی در طراحی فضای مدرن، استفاده از پارتیشن‌های شیشه‌ای حرف اول را می‌زند. همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، استفاده از پارتیشن‌های شیشه‌ای فریم‌دار، با طراحی خاص می‌تواند فضای بسیار شیک و جذابی را در محیط اداری و یا حتی منزل ایجاد کند. البته همانطور که گفتیم در نهایت انتخاب نوع پارتیشن کاملا به سلیقه طراح و نیاز کاربر بستگی دارد. ما در این مقاله تنها به کاربردهای انواع پارتیشن اداری و جایگاه استفاده هر یک از آن‌ها پرداخته‌ایم. امیدواریم که مطالعه این مطلب اطلاعات مفیدی برای رسیدن به فضایی زیبا و متناسب با نیاز شما در اختیارتان قرار دهد.

محیط آرا با سال‌ها تجربه فعالیت در زمینه مبلمان و تجهیزات اداری، متناسب با نیاز مشتریان خود انواع پارتیشن‌های اداری دو جداره، تک جداره و فریملس را با نام تجاری پریوال تولید می‌کند. ویژگی مشترک همه پارتیشن‌های اداری محیط آرا این است که تمامی قطعات و یراق آلات لازم برای نصب بلوک‌های پارتیشن توسط همین شرکت طراحی و تولید گردیده و تک تک قطعات در اداره ثبت اسناد با نام تجاری محیط آرا ثبت شده است.

در نتیجه هر گونه کپی برداری از این محصولات پیگرد قانونی دارد. به دلیل انحصاری بودن قطعات و پروفیل‌های اختصاصی به کار رفته در پارتیشن‌های پریوال نمونه این محصولات با این درجه کیفی و زیبایی را در نمونه‌های مشابه موجود در بازار نخواهید یافت. پارتیشن‌های تک جدار و دو جدار پریوال در دسته پارتیشن‌های خود ایستا بوده و برای نصب این نوع پارتیشن‌ها نیازی به سوراخ‌کاری‌های اضافه بر روی زمین و دیوارها نیست. همچنین در صورت نیاز و جابجایی مکان، امکان دمونتاژ بلوک‌های پارتیشن و نصب پارتیشن‌ها در محل جدید بدون هیچگونه تخریب امکان پذیر است.

پارتیشن‌های پریوال در عین زیبایی و ظاهر شیک و مدرنی که دارند، از استحکام بسیار بالایی برخوردار بوده و امکان اجرای آن‌ها تا ارتفاع 3.6 متر برای پارتیشن‌های چوبی و تا 4 متر برای پارتیشن‌های شیشه‌ای بصورت یک تکه وجود دارد. البته باید این نکته را در نظر گرفت که شرایط ساختمان و گردش راه پله‌ها برای حمل بلوک‌هایی با این ابعاد مناسب باشد.

دکمه بازگشت به بالا