بهترین های کسب و کارجامعه

مزایای پرستار سالمند شبانه روزی چیست؟

چرا وجود پرستار سالمند شبانه روزی در منزل الزامی است؟

در جواب سوال “چرا وجود پرستار سالمند در منزل بصورت شبانه روزی الزامی است؟” باید گفت: ضرورت وجود یک پرستار سالمند شبانه روزی در منزل برای سالمند بسیار احتیاج می‌شود؛ چرا‌که، ورود به مرحله سالمندی، به معنای افزایش نیاز به مراقبت و توجه بیشتر از جانب اطرافیان است. ممکن است والدین یا عزیزان شما نیز در دوره سالمندی به مراقبت‌های مختلف نیاز داشته باشند.

این در حالی است که بسیاری از افراد با وجود مشغله‌های فراوان در طول روز، تمایلی به سپردن سالمندان خود به خانه سالمندان یا سایر مراکز مشابه ندارند. در این صورت ضرورت وجود پرستار سالمند در منزل مشخص خواهد شد. به این ترتیب می‌توان شرایط لازم برای نگهداری از سالمندان در محیط خانه را فراهم نمود.

افرادی که آموزش‌های مربوط به مراقبت و نگهداری از سالمندان را طی کرده و مهارت‌های لازم برای برقراری ارتباط با افراد مسن را دارند، می‌توانند به شما در نگهداری بهتر از والدین یا عزیزانتان کمک کنند. ضرورت وجود یک پرستار سالمند شبانه روزی در منزل برای سالمند بسیار واجب است. در این مقاله از خدمات پرستاری همپای سلامت، علاوه بر معرفی مفهوم پرستار شبانه‌روزی، ضرورت وجود پرستار سالمند در منزل توضیح داده شده و به مزایای داشتن پرستار شبانه‌روزی برای سالمندان در محیط منزل پرداخته می‌شود.

پرستار سالمند شبانه روز چه کسی است؟

همانطور که گفته شد، افزایش سن و ورود به مرحله کهنسالی، تاثیرات قابل توجهی بر سلامت افراد دارد و آن را تهدید می‌کند. به همین دلیل، افراد سالمند در طول روز به مراقبت‌های متنوعی نیاز دارند و وضعیت سلامت آن‌ها به صورت پیوسته باید بررسی شود. در این زمان، ضرورت وجود پرستار سالمند در منزل برجسته می‌شود. پرستار سالمند با تبحر و مهارت‌های لازم، می‌تواند به افراد سالمند کمک کند و سطح کیفیت زندگی روزمره آن‌ها را ارتقا دهد.

پرستار سالمند یک فرد است که آموزش‌های لازم برای برقراری ارتباط با افراد مسن را طی کرده و تجربه کافی در ارائه خدمات بهداشتی و درمانی دارد. این نوع از پرستاران مهارت‌های خود را به طور ویژه در زمینه نگهداری از سالمندان در شبانه‌روز تمرکز می‌کنند و مسئولیت دارند که علاوه بر مراقبت‌های بهداشتی و فیزیکی، مراقبت‌های روانی از افراد سالمند را نیز انجام دهند.

نکات ضروری در انتخاب پرستار سالمند شبانه‌روز

با پیشرفت سن و نیازهای خاص سالمندان، حضور پرستار سالمند شبانه روزی در منزل به عنوان یک خدمت مراقبتی حرفه‌ای و موثر اهمیت بیشتری پیدا کرده است. حضور پرستار در منزل سالمندان به آن‌ها امکان می‌دهد تا با اطمینان و خیال راحتی در محیط آشنا و امن خود زندگی کنند.

در ادامه برخی از دلایل ضرورت استخدام یک مراقب یا پرستار سالمند شبانه روزی ذکر شده است:

 • پرستار سالمند شبانه روز باید از روحیه همدلی و همراهی برای کمک به افراد ضعیف و سالمند برخوردار باشد.
 • مراقب سالمند شبانه‌روزی باید از صبر و توان ذهنی بالا برای مواجهه با شرایط خاص و بحرانی بهره‌مند باشد.
 • برای رعایت اصول مراقبتی، نکات ایمنی و دستورالعمل‌های بهداشتی دقت کافی داشته باشد.
 • تحمل و پایداری لازم برای سپری کردن ساعات طولانی و مراقبت‌های پیاپی را داشته باشد.
 • از سلامت و تعادل جسمی و روحی لازم برای مراقبت دقیق از سالمندان برخوردار باشد.
 • به ضرورت وجود پرستار سالمند در منزل آگاهی داشته و مهارت‌های برقراری ارتباط برای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی را داشته باشد.

حضور پرستار شبانه‌روز برای سالمندان ارائه خدمات متنوعی را به همراه دارد و به تمام دستورالعمل‌های ضروری برای حفظ سلامت و افزایش روحیه سالمندان پایبند هستند.

مزایای پرستار سالمند شبانه روزی

حضور پرستار سالمند شبانه روزی در منزل، امکان ارائه مراقبت حرفه‌ای و متخصصانه به سالمندان را فراهم می‌کند. پرستاران با تجربه و آموزش دیده، قادرند به نیازهای پزشکی، بهداشتی، تغذیه‌ای و روانشناختی سالمندان پاسخگو باشند. ورود به مرحله کهنسالی در سالمند، تاثیرات قابل توجهی بر سلامت او دارد. این مراقبت حرفه‌ای می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی سالمندان و کاهش نیاز به بستری شدن در بیمارستان کمک کند.

در ادامه به مزایای استخدام و انتخاب پرستار سالمند شبانه روزی پرداخته‌ایم:

 • انجام امور روزانه نظیر استحمام سالمند، نظافت، پخت و پز، خرید و ترتیب دادن ملاقات با پزشک باید توسط پرستار سالمند شبانه روز انجام شود.
 • سکونت دائمی پرستار سالمند در محل زندگی سالمند ضروری است تا او بتواند به صورت پیوسته مراقبت کند و از وضعیت سلامت سالمند نگهداری کند.
 • پرستار سالمند شبانه روز باید تسهیل کننده ملاقات با سالمندان در اوقات مختلف باشد تا خانواده و عزیزان سالمندان بتوانند به راحتی با آنها ملاقات کنند.
 • حضور پرستار سالمند شبانه روز می‌تواند به کاهش هزینه‌های مراقبت از سالمند کمک کند، زیرا نیاز به بستری شدن در بیمارستان و هزینه‌های مربوط به آن را کاهش می‌دهد.
 • استخدام یک پرستاربه طور سالمند شبانه روز در مقایسه با خانه سالمندان و سایر مراکز مراقبتی، می‌تواند هزینه‌های بسیار کمتری را برای خانواده سالمندان به همراه داشته باشد.

این تنها چند مورد از مزایای استفاده از خدمات پرستار سالمند به صورت شبانه روزی است.

معایب پرستار سالمند شبانه روز

در ادامه برخی از معایب پرستار سالمند شبانه‌روزی ذکر شده است:

 • علی‌رغم ضرورت وجود مراقب سالمند در منزل، برخی از سالمندان ممکن است با حضور افراد غریبه در محیط خانه‌شان احساس راحتی نکنند.
 • در بسیاری از موارد، کارمندان و پرستاران مراکز اعزام پرستار در بازه‌های زمانی کوتاه تغییر می‌کنند که ممکن است باعث سلب آرامش سالمندان شود.
 • ضرورت وجود مراقب سالمند در منزل ممکن است نیاز به خرید تجهیزاتی مانند رمپ، نرده، بالابر، ویلچر و هزینه‌های مربوط به آنها را به دنبال داشته باشد.
 • به طور کلی، استخدام یک پرستار سالمند شبانه روز در منزل مزایا و معایب خود را دارد و باید با توجه به نیازها و شرایط خاص خانواده و سالمندان، تصمیم گیری صورت گیرد.

حال به بررسی دلایلی که ضرورت استخدام پرستار سالمند بیان می‌کنند می‌پردازیم.

5 دلیل اصلی که باید برای سالمند پرستار شبانه روز بگیریم؟

در این بخش، دلایل استخدام پرستار سالمند شبانه روزی برای سالمندان را بررسی می‌کنیم:

1. کمک به سلامت فیزیکی سالمند

مصرف داروها و اجرای صحیح روند درمانی، اصلی‌ترین عامل در حفظ سلامت بدنی سالمندان است. پرستار شبانه‌روزی، به صورت دقیق و در زمان مشخص، داروهای سالمندان را آماده می‌کند و به آن‌ها یادآوری می‌کند که داروها را مصرف کنند.

2. کمک به سلامت روانی سالمند

احساس تنهایی در میان سالمندان می‌تواند روحیه آن‌ها را ضعیف کرده و افسردگی را به وجود آورد. با توجه به اینکه فرزندان به دلیل مشغله‌های شخصی و کاری نمی‌توانند وقت کافی را با والدین خود بگذرانند، برقراری ارتباط و صحبت دوستانه با پرستار شبانه‌روزی می‌تواند در کاهش چالش‌های روحی و روانی سالمندان مؤثر باشد.

3. ارائه خدمات بهداشتی

کهولت سن می‌تواند توانایی سالمندان را در رسیدگی به امور شخصی و بهداشتی کاهش دهد. پرستار شبانه‌روزی می‌تواند در انجام فعالیت‌هایی مانند استحمام، شستن لباس‌ها و گرفتن ناخن‌ها به آن‌ها کمک کند.

4. تغذیه سالمندان

رژیم غذایی روزانه سالمندان باید حاوی کمترین مقادیر نمک، قند، چربی و سایر عوامل غذایی ضار باشد. در تهیه برنامه غذایی سالمندان، باید به وجود موادی مانند سبزیجات و لبنیات توجه شود. پرستار سالمند با در نظر گرفتن شرایط سلامت و نوع بیماری‌های سالمند، می‌تواند برنامه تغذیه‌ای مناسب برای آن‌ها تنظیم کند.

5. عدم محدودیت در ارتباط با سالمندان

استخدام یک پرستار شبانه‌روزی در منزل، بر خلاف خانه سالمندان و سایر مراکز مراقبتی، محدودیت‌های ارتباط و ملاقات با سالمندان را از بین می‌برد. بنابراین شما می‌توانید در زمان دلخواه با والدین یا عزیزان خود دیدار کنید.

یکی از خدمات همپای سلامت، خدمت حرفه‌ای پرستار سالمند، است. چرا که سالمندان به‌عنوان گنجینه‌ای از خرد، دانش و تجربه در خانواده به‌حساب می‌آیند و نگهداری و مراقبت از سالمندان، امری مهم و حیاتی است. در این مقاله هم درباره؛ “چرا وجود پرستار سالمند شبانه روزی در منزل الزامی است؟” توضیح داده شده است. شما می‌توانید پس از بررسی نکات مربوطه، جهت دریافت خدمات استخدام و اعزام پرستار با ما تماس بگیرید.

دکمه بازگشت به بالا