بهترین های کسب و کارعمومی

آبیاری درخت گردو در زمستان

آبیاری درخت گردو؛ آبیاری نهال تازه کاشته شده چگونه است؟

از کجا بفهمیم نهال های تازه کشت شده که برگ ندارند، چه زمانی به آبیاری نیاز دارند؟ برای فهمیدن زمان آبیاری نهال تازه کاشته شده کافیست با یک بیل خاک را از روی زمین بردارید و کنار بگذارید و برای تست از خاک بیل دوم استفاده کنید. خاکی که برمی دارید را مچاله کنید، اگر خاک بهم چسبید نیاز به آب ندارد ولی اگر از هم پاشید وقت آبیاری آن فرا رسیده است.

زمان آبیاری درخت گردو

برای اینکه زمان درست آبیاری درخت گردو را تشخیص دهید به این نکته مهم توجه داشته باشید. اگر به درخت در زمان درست آب ندهیم ویا بیش از اندازه آبیاری شود موجب زوال و از بین رفتن ریشه آن می‌شود. به همین علت بررسی درست خاک برای انجام آبیاری ضروری است. ترفند مهمی که برای تشخیص زمان درست آبیاری درخت گردو پیوندی چندلر وجود دارد به این صورت است که باید در سایه‌انداز درخت گردو، چاله‌ای به عمق ۴۰ سانتی‌متر ایجاد کنید. از درون این چاله مقداری خاک‌ بردارید و در دست بگیرید.

اگر این خاک نم داشت و بعد از مشت کردن داخل دست پخش نشد، به این معناست که نیازی به آبیاری ندارد. اما اگر پس از مشت کردن، خاک از هم پاشید یعنی زمان آبیاری درخت گردو است.

نحوه آبیاری درخت گردو

برای آبیاری درخت گردو چندین روش وجود دارد که در ادامه هرکدام را بررسی می‌کنیم و با معایب و با مزایای آن‌ها آشنا می‌شویم.

نحوه آبیاری درخت گردو در شهرهای سردسیر و گرمسیر باهم تفاوت دارند چرا که میزان بارش سالانه در هر شهر متفاوت است. میزان بارش باران برای باغداران و کشاورزان در برخی سال ها به میزان قابل توجهی کمتر از حد انتظار بوده است. به همین علت باید با نکات آبیاری درخت گردو آشنا شوید تا اگر منطقه شما با تغییرات بارش‌های سالانه مواجه شد، توانایی مراقبت از باغ گردو خود را داشته باشید.

آبیاری درخت گردو به روش غرقابی

آبیاری غرقابی درخت گردو یکی از بهترین روش‌های آبیاری درخت گردو است. در این روش آب به لایه‌های عمیق خاک نفوذ می‌کند و ریشه‌ها تا مدت طولانی مرطوب خواهند ماند. البته در این روش خیلی باید مراقب بود تا آبیاری بیش‌ازحد انجام نشود. در این روش آبیاری درخت گردو در تابستان باید هفته‌ای یک‌مرتبه انجام شود. البته خاک نباید حالت غرقابی پیدا کند که با توجه به آموزش‌هایی که در ادامه بررسی می‌شود، به‌راحتی می‌توانید زمان درست آبیاری و جلوگیری از آبیاری زیاد را پیدا کنید.

آبیاری درخت گردو به روش قطره ای

در روش آبیاری قطره‌ای درخت گردو باید میزان مصرف آب درخت در آبیاری قطره ای در سال ۳ تا ۴ هزار مترمکعب باشد که حدوداً نیاز است تا از هر قطره‌چکان در ساعت حدود ۴ لیتر آب خارج شود.

آبیاری درخت گردو به روش دیم

در صورت استفاده از روش دیم برای آبیاری درخت گردو به حدود ۷۶۰ میلی‌لیتر بارندگی سالانه موردنیاز است.

    در زمان آبیاری درخت گردو توجه کنید که آب با تنه درخت برخورد نداشته باشد چراکه باعث می‌شود تا بیماری به سایر درختان منتقل شود.

زمان قطع آبیاری درخت گردو

از اوایل شهریور تا اوایل پاییز دوره بسیار مهمی است و باید فواصل آبیاری بیشتر شود. با نزدیک شدن به فصل پاییز باید دوره آبیاری را بیشتر کنید. در فصل پاییز آرام آرام فاصله‌های آبیاری را بیشتر کنید تا زمان بارش‌های پاییز که نیاز است آبیاری کامل قطع شود.

میزان آبیاری درخت گردو برای آبیاری متوسط است. از آن بستر باعث می‌شود تا درخت آسیب ببیند.

اصول آبیاری درخت گردو

چگونگی آبیاری درخت گردو به نحوه ی مدیریت باغ و سیاست های باغدار بستگی دارد. برای آبیاری درخت گردو معمولا از 3 روش استفاده میشود:

 • آبیاری به روش کرت بندی: در این روش، باغ را به کرت هایی مساوی تقسیم کرده و مرزهای آن را مشخص میکنیم. آب از بالای کرت وارد شده و در طول آن حرکت میکند. از معایب این روش، هدر رفت بسیار بالای آب و راندمان پایین تر آن است. به دلیل آبیاری تمامی سطح باغ، رشد علف هرز در باغ را شاهد خواهیم بود. برخی از بیماری های قارچی نیز به این روش در باغ گسترش میابند. نقطه ضعف این روش، آبیاری ناهمگون آب است. به این معنی که آب بیشتری به درختان در ابتدای کرت رسیده و تا انتهای کرت، رفته رفته میزان آب کاهش میابد. این روش برای زمین های با شیب کم و یا زمین های مسطح مناسب است.
 • آبیاری حوضچه ای: در آبیاری حوضچه ای نهال گردو؛ ابتدا باید ردیف های کشت را مشخص کنیم. و یک جوی آب در بالای این ردیف ها ایجاد کنیم. سپس باید جوی های فرعی منشعب از این جوی اصلی در ردیف کشت درختان ایجاد کنیم. نکته ی بسیار مهم ایجاد یک حوضچه ی دایره ای در اطراف تنه ی درخت است. که با افزایش عمر درخت به علت گسترش ریشه ها باید اندازه ی حوضچه افزایش یابد. از معایب این روش خیس شدن طوقه ی درختان است که میتواند عامل بروز بیماری های مختلف در درخت بشود. برای حل این مشکل باید دور طوقه ی درخت را خاک بریزیم تا تماس آب با آن را به حداقل برسانیم. در این روش راندمان مصرف آب نسبتا بهبود یافته اما همچنان هدر رفت آب آن زیاد است. به علت هدفمندتر شدن مسیر حرکت آب، رشد علف های هرز نیز در این روش کمتر است.
 • آبیاری قطره ای: آبیاری قطره ای درخت گردو، به دو صورت انجام میشود. در اراضی شیب دار و کوهپایه ای، آبیاری به کمک نیروی گرانش زمین انجام میشود. منبع آب که میتواند یک استخر آبی باشد باید در بالای باغ قرار بگیرد. آب به وسیله ی لوله هایی به درون باغ کشیده شده و به کمک انشعاب این لوله ها به پای هر درخت میرسد.

میزان آبیاری درخت گردو

اما اگر زمین باغ شما شیب دار نیست، باید از پمپ برای انتقال آب استفاده کنید. پمپ میتواند برقی یا بنزینی باشد تا به همان روش قبلی توسط لوله ها و انشعابات آب را به پای درختان برساند. در این روش به یک منبع آب، استخر تغذیه، سیستم پمپاژ و لوله های آب و قطره چکان های مخصوص نیاز داریم. براساس نیاز درختان به آبیاری میتوانید تعداد قطره چکان ها و نوع قرارگیری آن را انتخاب کنید.

آبیاری به این روش با کمترین هدر رفت آب همراه است. آبیاری قطره ای بهترین روش آبیاری درخت گردو شناخته میشود و  معمولا برای آبیاری نهال گردو این روش توصیه میشود. میزان آبیاری درخت گردو به عوامل مختلفی از جمله سن و خاک و میزان بارندگی و فصل و… بستگی دارد. معمولا درختان در سالهای ابتدایی رشد به علت کوچکی و توان کمتر ریشه در جذب آب و مواد غذایی باید بیشتر آبیاری شوند.

در فصول رشد و فصول گرم سال نیز، نیاز گیاه به آبیاری کمتر است. در مقابل در فصل خواب درخت و فصل سرما که احتمال یخبندان وجود دارد، نیاز درخت به آبیاری کاهش یافته و یا حتی به صفر میرسد. به این ترتیب آبیاری درخت گردو در بهار و تابستان بیشتر و آبیاری درخت گردو در پاییز و زمستان کمتر است.

در این بخش میزان آب مورد نیاز درختان گردو را بر اساس سن درخت تقسیم بندی کرده ایم.

 • نهال یک ساله بین 0.34 تا 0.7 متر مکعب
 • نهال دو ساله بین 0.98 تا 2 متر مکعب
 • نهال بین 3 تا 5 سال بین 1.96 تا 4 متر مکعب
 • نهال 6 تا 7 سال بین 2.94 تا 6 متر مکعب
 • نهال 8 تا 9 سال بین 3.92 تا 8 متر مکعب
 • نهال 10 تا 11 سال بین 4.41 تا 9 متر مکعب
 • نهال بیشتر از 11 سال بین 5.4 تا 11 مترمکعب

آبیاری درخت گردو براساس سن

شما میتوانید بر اساس میزان بارندگی و نیاز درخت، تعداد دفعات آبیاری درخت گردو را تعیین کنید. فواصل آبیاری را به گونه ای تنظیم کنید که به ریشه فرصتی برای خشک شدن داده شود.

آبی برای آبیاری درخت گردو مناسب است که میزان شوری آن پایین و در حدود 2 دسی زیمنس باشد.

خسارات ناشی از آبیاری اشتباه درخت گردو

آسیب‌هایی که به درخت گردو درصورت آبیاری غیراصولی می‌رسد، از این‌ قرار است:

 • در خردادماه اگر درخت با تنش‌های آبی روبرو شود باعث می‌شود اندازه محصول کوچک شود، رشد گیاه کاهش یابد و همچنین اثرات مخربی در سال‌های بعد برای گل دادن داشته باشد.
 • تنش‌های آبی در تیرماه باعث می‌شود که مغز محصول سیاه، چروک و پوک شود و همچنین محصول دهی در سال‌های بعد کمتر شود.
 • تنش‌های آبی در مردادماه باعث می‌شود که رنگ مغز گردو تیره شود، وزن مغز گردو کاهش یابد و سیاه شود.

آیا میزان آبیاری نهال گردو تازه کاشته شده با یک درخت گردو بالغ تفاوت دارد؟

درخت گردو در سال های اولیه کاشت به آبیاری بیشتر و منظم‌تری نیاز خواهد داشت که این میزان آبیاری به بارور شدن بیشتر گردو کمک می کند. درنتیجه به محصولات با کیفیت‌تر و سالم‌تری دست خواهید یافت.

دکمه بازگشت به بالا