بهترین های کسب و کارعمومی

انواع المنت حرارتی 12 ولت

آشنایی با انواع المنت و کاربردهای آن

در زندگی جوامع امروزی استفاده از حرارت و گرما جایگاه خاصی دارد و همانطور که می دانید ابتدایی ترین روش های گرم کردن که انسان از آن ها استفاده میکردند آتش زدن هیزم و چوب بوده است. بعدها با پیشرفت تکنولوژی انسان ها توانستند با تولید بخاری های نفتی، گازی و هیترهای برقی جایگزین مناسبی برای روش های قدیمی ایجاد کنند.

در این مقاله قرار است به یکی از پرکاربردترین قطعات صنعتی یعنی المنت حرارتی که وظیفه تولید گرما را برعهده دارد بپردازیم. اگر شما هم علاقه مندید درباره المنت های حرارتی و کاربردهای آن‌ اطلاعات کامل و جامعی به دست آورید، ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

المنت حرارتی چیست؟

رایج ترین روش برای گرم کردن سیالات و قالب ها استفاده از المنت حرارتی یا صنعتی می باشد که از یک رشته سیم نازک نیمه هادی با مقاومت بالا تشکیل شده است. و این سیم دارای مقاومت به دور یک هسته ی سرامیکی نسوز پیچیده شده است که خاصیت داغ شوندگی و تحمل جریان الکتریکی بالا را دارد و با گذشتن جریان برق از آن گرما تولید می شود.

جنس اصلی المنت ها از نیکروم یا نیکل-کروم می باشد و دارای توان یا قدرت های متفاوتی می باشند. به طور کلی می‌توان گفت المنت حرارتی وسیله ای است که انرژی الکتریکی را به انرژی گرمایی تبدیل می‌کند و به دلیل تولید گرمای زیاد، از مقاومت الکتریکی بسیار بالایی برخوردار است.

مدل ها و انواع لوازم حرارتی

نکته مهمی که درباره المنت های حرارتی بدانید این است که از سیم المنت به تنهایی نمی توان استفاده کرد ان هم به صورت مستقیم، زیرا هم اتصال الکتریکی یا همان احتمال برق گرفتگی وجود دارد و هم اینکه انتقال دما به کندی صورت می گیرد که این باعث شکستگی سیم المنت می شود. بنابراین سیم المنت ها را با توجه به نوع استفاده آنها درون روکش های عایق شده قرار می دهند که این روکش ها می توانند انتقال دهی دما را بهتر کنند و همچنین احتمال برق گرفتگی و اتصال الکتریکی را به صفر برسانند.

انواع المنت حرارتی

المنت های حرارتی معمولا در صنایع متنوع و مختلفی از جمله تزریق پلاستیک، صنایع ذوب آهن و … به کار می‌روند. برای تمام صنایع از یک نوع المنت حرارتی استفاده نمی‌شود و انواع مختلفی از این قطعه وجود دارد. از جمله پرکاربردترین انواع المنت حرارتی می‌توان به:

  • المنت شیشه ای
  • المنت سرامیکی
  • المنت میله ای
  • المنت تسمه ای (حلقه ای)
  • المنت فشنگی
  • المنت کویل هیتر
  • المنت فلنج دار
  • المنت استخری

اشاره کرد. البته انواع دیگری از المنت ها نیز وجود دارند اما پرکاربردترین نوع، همان‌هایی بودند که معرفی کردیم. در ادامه درباره هر کدام از المنت ها توضیحاتی را ارائه می‌کنیم.

المنت شیشه ای

المنت های شیشه ای معمولا از گاز هالوژن پر شده اند که می توانند افزایش دما را تا 2600درجه سانتیگراد فراهم کنند. از این نوع هیتر در صنایع گرمایش پلاستیک، آزمایشات تحقیقی در تغییر شکلهای گرمایی و دستگاه های خشکن و همچنین گرم کردن تابشی استفاده می نمایند.

المنت سرامیکی

این نوع هیترها از عایق الکتریکی سرامیکی استفاده میکنند و در بیشتر مواقع به صورت حلقه ای ساخته می شوند. از  در صنایع بسته بندی، صنایع غذایی، صنایع تولید پلاستیک، تولید لوله های پلی اتیلن و تولید کاشی و سرامیک استفاده می کنند. المنت های سرامیکی بسته به نوع کاربرد آن‌ها به انواع مختلفی از جمله: المنت سرامیکی تسمه ای، گرد، تخت و هویه تقسیم می‌شوند.

المنت میله ای

المنت های میله ای از پر مصرف ترین المنت در صنعت ها می باشند که در اندازه های مختلف قابل سفارش و تولید است و بسته به نوع کارایی با پوشش های مس، تیتانیوم استیل و… ساخته می شود. این نوع هیتر در ولتاژ و توان های مختلف قابل ساخت است و انواع مختلفی چون مهره دار، فین دار و فلنج دار دارند. همچنین از پوشش خارجی قوی برخوردارند برای حفاظت از فشارهای الکتریکی. موارد مصرف در لوازم خانگی ها، خشک کن، بسته بندی، سردخانه و صنایع شیشه و پلاستیک می باشد.

المنت حلقه ای

المنت حلقه ای یا کمربندی و یا تسمه ای که در سایزها و انواع مختلف از جمله قابدار، سیم دار، پیچ دار و ساده تولید می شوند. و با روکش های استیل و الکتروگالوانیزه و وات های مختلف قابل سفارش هستند. از این نوع المنت برای انتقال حرارت از طریق تماس، مخصوصا سیلندرهای تزریق استفاده می شود. همچنین در صنایع ذوب و تزریق و تولید و تزریق پلاستیک از آن استفاده میکنند.

المنت فشنگی

المنت فشنگی به دلیل متغیر بودن قطر، کاربرد بسیاری در صنایع مختلف دارند. به دلیل داشتن روکش، توانایی کار در توان حرارتی بالا را نیز دارند. از دیگر نکات خوب این المنت ها می توان به قابلیت کنترل آنها توسط های مختلف و قابلیت استفاده در فضای فشرده اشاره کرد. از موارد مصرف این المنت ها می توان تجهیزات پزشکی، صنایع پلاستیک،دستگاه های بسته بندی و… را نام برد.

المنت کویل هیتر

از می توان در مکان هایی با محدودیت فضا و احتیاج به حرارت بسیار بالا استفاده کرد. به دلیل اینکه این المنت ها قادرند در دماهایی بالاتر از 700درجه سانتیگراد فعالیت کنند و همچنین قابلیت انعطاف پذیری نسبتا بالایی دارند.از این نوع المنت در صنایع غذایی، ماشین های بسته بندی، دستگاه های برش، صنایع پلاستیک و ایجاد گرما در خلا و… استفاده می کنند.

المنت فلنج دار

از این نوع هیتر برای جداسازی بخش حرارتی و قسمت اتصالات الکتریکی و نصب و نگهداری المنت استفاده می کنند.  توانایی تولید گرمای بسیار بالایی نیز دارند. و در مدل های استاندارد از میله جنس فولاد زنگ نزن و از فلنچ برنجی فورچ شده یا استیل استفاده می کنند. موارد مصرف آن عبارتند از: صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی و همچنین ایجاد حرارت در داخل مخازن سیالات که احتیاج به گرمایش داخلی دارند.

کاربردهای المنت حرارتی

همان طور که در توضیح جداگانه هر کدام از انواع المنت حرارتی بیان شد، این وسیله کاربردهای بسیار گسترده ای دارد. از جمله مهم‌ترین کاربردهای المنت های حرارتی می‌توان به استفاده در کوره ها و صنایع ذوب، استفاده در تزریق پلاستیک، لوازم خانگی اعم از اتو، چای ساز، قهوه ساز، اجاق گازها و کاربردهای فراوان دیگر اشاره کرد.

نحوه ی ساخت المنت حرارتی

توماس ادیسون اولین استفاده از رشته کربن را برای تولید لامپ رشته ای در اواخر قرن هجدهم را انجام داد. با این حال ، اولین المنت ها که به طور خاص برای تولید گرما تولید شده اند ، بعداً به وجود نیامده اند و در اواخر قرن نوزدهم ، جیمز پرسکوت ژول و جولیوس رابرت مایر اولین قانون ترمودینامیک را ارائه کردند که رابطه ای بین گرما و کار را توصیف می کرد.

رایج ترین روش برای گرم کردن سیالات و قالب ها استفاده از المنت حرارتی یا صنعتی می باشد. عناصر گرمایش حاوی جریان الکتریکی است که از طریق سیم پیچ المنت حرارتی یا روبان یا سیم جریان پیدا می کند و بسیار داغ می شود. یک المنت از رشته سیم نیمه هادی تشکیل شده و قادر است انرژی الکتریکی را از طریق فرایند گرمایش ژول، به گرما تبدیل کند.

المنت های حرارتی در قرن بیست و یکم گسترش یافته اند و اکنون در اشکال ، اندازه ها و کاربردهای مختلف ساخته شده از آلیاژ های گوناگون هستند.در ایران نیز شرکت های بسیاری هستند که تولید کننده المنت هیتر با کیفیت روز دنیا هستند و بهترین برند ها را وارد بازار می کنند. یک المنت سیلیکون کارباید forty five سانتی متری را در نظر بگیرید. کاربید سیلیکون نیز توسط ادوارد جی آچسون مخترع آمریکایی در سال 1891 کشف شد.

جزء المنت های ارزان قیمت است ، یک قطعه سرامیک است که درون یک پوشش فلزی قرار دارد ، که داخل سرامیک نیز یک هیتر از نیکل کروم قرار دارد که مانند المنت کویل هیتر عمل می کند . از المنت کویل هیتر می توان در مکان هایی با محدودیت فضا و احتیاج به حرارت بسیار بالا استفاده کرد. از المنت های حرارتی یا صنعتی می باشد . با این روش پرت حرارتی کمتر، و درنتیجه کارایی المنت بیشتر می شود . این المنت فلز به طور کلی از nichrome ساخته شده است ساخت المنت که از 80٪ نیکل و 20٪ کروم تشکیل شده است.

توجه داشته باشید که ما به طور کلی در سیستم های حرارتی به اختلاف دما علاقه مند هستیم. در ادامه واحدهای اندازه گیری متداول برای خواندن سیستم های مکانیکی در واحدهای SI آورده شده است.این سیستم با جریان الکتریکی کار می کند در واقع سیستم آن به گونه ایست که این امکان را دارد جریان الکتریکی را به گرمای قابل توجه و قابل تنظیمی تبدیل کند. این امکانات المنت های صنعتی و خانگی، امکان سنجش های بسیار دقیق تر و پیچیده تر را فراهم می کنند.

به دور یک استوانه عایق نارسانا از جنس سرامیک یا خاک نسوز پیچیده شده است و گرما با گذشتن جریان برق از آن تولید می شود . به دور یک استوانه عایق نارسانا از جنس سرامیک یا خاک نسوز پیچیده شده است. و این سیم دارای مقاومت به دور یک هسته ی سرامیکی نسوز پیچیده شده است که خاصیت داغ شوندگی و تحمل جریان الکتریکی بالا را دارد و با گذشتن جریان برق از آن گرما تولید می شود. این سیم های دارای مقاومت، گاهی به صورت صاف و گاهی به صورت پیچیده شده بکارگیری می شوند.

از سه جزء اصلی غلاف ، گلکی ، مغذی و متعلقات تشکیل می شود . جنس اصلی المنت ها از نیکروم یا نیکل-کروم می باشد و دارای توان یا قدرت های متفاوتی می باشند. که بعدها با پیشرفت تکنولوژی انسان ها توانستند با تولید بخاری های نفتی، گازی و هیترهای برقی جایگزین مناسبی برای روش های قدیمی ایجاد کنند.

جنس المنت های حرارتی از چیست؟ کاربرد های المنت حرارتی چیست؟ موارد مصرف المنت چیست؟ المنت دارای مزایایی چون حجم کوچک ، توان حرارتی بالا ، قابلیت انعطاف پذیری ، تولید و انتقال حرارت در کمترین زمان می باشد که این المنت را منحصر به فرد ساخته است . المنت کامپوزیت را می توان در لوازم خانگی ، مانند اجاق گاز توستر ، به عنوان یک میله مستقیم قرار داد.

موارد مصرف المنت میله ای در لوازم خانگی ها، خشک کن، بسته بندی، سردخانه و صنایع شیشه و پلاستیک می باشد. المنت های شیشه ای معمولا از گاز هالوژن پر شده اند که می توانند افزایش دما را تا 2600درجه سانتیگراد فراهم کنند. شیوه کار و استفاده از آن بسیار ساده است ، می توانید بروی بدنه المنت سوراخ هایی ایجاد کنید تا بتوانید به راحتی آن را روی هر سطحی نصب کنید ، هم چنین می توان به سطح های مختلف پیچ کرده ویا با گیره متصل کنید . اندازه گیری مقاومت سیم المنت یا همان المنت حرارتی سیمی براساس طول و سطح مقطع آن قابل محاسبه است.

بیشتر به المنت های حرارتی احتیاج دارند. ساخته می شود. این نوع هیتر در ولتاژ و توان های مختلف قابل ساخت است و انواع مختلفی چون مهره دار، فین دار و فلنج دار دارند. انواع المنت ها ؟ آن ها از یک المنت سرامیکی percent (ضریب دمای مثبت) برای تولید گرما استفاده می کنند. از المنت سرامیکی در صنایع بسته بندی، صنایع غذایی، صنایع تولید پلاستیک، تولید لوله های پلی اتیلن و تولید کاشی و سرامیک استفاده می کنند.

همچنین در صنایع مختلفی چون صنایع بسته بندی ، صنایع غذایی و دارویی ، صنایع تولید پلاستیک ، صنایع پلی اتیلن ، تولید سرامیک و کاشی و… تانکرها و مخازنی که احتیاج به تولید حرارت از بیرون دارند ، صنایع غذایی ، دارویی ، و غیره کاربرد دارند .

نیکروم انعطاف پذیر بوده و فرم دهی المنت را به هر شکل و اندازه ای که برای کاربرد آن لازم باشد، تسهیل می کند. بنابراین سیم المنت ها را با توجه به نوع استفاده ی آنها درون روکش های عایق شده قرار می دهند که این روکش ها می توانند انتقال دهی دما را بهتر کنند و همچنین احتمال برق گرفتگی و اتصال الکتریکی را به صفر برسانند.

آب و فاضلاب ، لوازم خانگی ، پردازش فلز ، مواد غذایی، نیمه هادی ها و شیشه و سرامیک. از جمله مهمترین کاربردهای المنت های حرارتی میتوان به استفاده در کوره ها و صنایع ذوب، استفاده در تزریق پلاستیک، لوازم خانگی اعم از اتو، چای ساز، قهوه ساز، اجاق گازها و کاربردهای فراوان دیگر اشاره کرد. در مقابل ، عایق ها حامل های بد برق هستند. این المنت ها برای بخاری های حمام نیز مناسب هستند.

از سیم المنت به تنهایی نمی توانیم به صورت مستقیم استفاده کنیم چون اتصال الکتریکی ( احتمال برق گرفتگی ) وجود دارد و همچنین انتقال دما کند صورت می گیرد که باعث شکستگی سیم المنت می شود ، سیم المنت را با توجه به نوع استفاده آن درون روکش های عایق شده قرار می دهند که این روکش ها کار انتقال دهی دما را بهتر می کنند و احتمال اتصال الکتریکی و خطر برق گرفتگی را به صفر می رسانند .

در کانال ها و لوله های اکسترودر جهت تزریق و شکل دهی پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرند. در حقیقت این هیتر ها در زمره وسیع ترین المنت های حرارتی قابل استفاده در خشک کن های هستند. المنت حرارتی بایستی از موادی به اندازه کافی مقاوم ساخته شود تا بتواند در برابر چرخه تکرار افزایش و کاهش پی در پی دما، بدون ذوب شدن یا خراب شدن مقاومت کند.

عواملی که بر کارایی و عملکرد المنت ها تأثیر گذارند کدامند؟

حدوداً 20 تا 30 عامل وجود دارد که بر کارایی و عملکرد المنت ها تأثیر گذارند. این تفاوت ها بیشتر از لحاظ پیکربندی و جنس مواد می باشند. تولید کنندگان لوازم برقی با استفاده از المنت های ساخته شده از مواد دیگر به غیر از استیل ضد زنگ برای جلوگیری از زنگ زدگی پایه المنت به آند منیزیم احتیاج دارند. در قسمت های مکانیزم قدرت مانند : پمپ تخلیه فشار، آون و کوره ها و آبگرمگن های ضد زنگ غوطه ور در مایعات استفاده می شوند.

به عنوان مثال المنت کویل هیتر یکی از آن ها است. کاربرد را در صنعت دارند عبارتند از: المنت سرامیکی، کویل هیتر، میله ای، فلنچ دار و … المنت فشنگی کاربرد بسیاری به دلیل نوع و شکل ظاهری در صنعت جهت تولید حرارت دارد . در دو طرف این هیتر مناطق سرد و در وسط آن منطقه گرم وجود دارد. به علت تولید حرارت دو رویه در داخل بیشتر قالبها از نوع تخت آن استفاده می شود و شکل حلقه ای آن که مصرف بیشتری دارد در دور المان و دستگاه های تزریق کاربرد دارد .

هادی ها و عایق ها هر دو در مقادیر مختلف مقاومت در برابر جریان های الکتریکی که از طریق آنها جریان می یابد ، فراهم می کنند. بدین منظور برای جریان یافتن گرما نیازی به محیط فیزیکی ندارد (یعنی گرمای تابشی می تواند از طریق خلاء جریان یابد). از این نوع هیتر در صنایع گرمایش پلاستیک، آزمایشات تحقیقی در تغییر شکلهای گرمایی و دستگاه های خشکن و همچنین گرم کردن تابشی استفاده می نمایند.

المنت ها می توانند از ماده مولیبدن که MoSiO2 و MolyD نیز نامیده می شود، ساخته شوند. توان خروجی المنت ها برای تولید حرارت پیش بینی شده در زمان معین نیز حائز اهمیت است. در المنت کامپوزیت ، عناصر لوله ای یا روکش دار یک سیم پیچ خوب از سیم آلیاژ گرمایش مقاوم در برابر نیکل را ایجاد می کنند. به طور معمول ، المنت حرارتی از سیم پیچ ، روبان یا نوار سیم ساخته می شود که گرما را فراهم می کند (مانند یک رشته لامپ).

سیم المنت کانتال و نیکروم بیشترین فلزات مورد استفاده در این سیم های با مقاومت بالا هستند. اختراع اولین بخاری برقی به آلبرت مارش نسبت داده شده است ، وی در سال 1905 کرومل که آلیاژی از نیکل و کروم است ودر حال حاضر نیکروم نامیده می شود را کشف کرد.

المنت های میله ای از پر مصرف ترین های بازار می باشد و در اندازه های مختلف قابل سفارش می باشد و بسته به نوع کارایی آن با پوشش هایی چون مسی ، تیتانیوم استیل و … تمرکز گرمایی بالا در حجم کوچک ، سرعت انتقال گرما در مدت زمان کم ، ایمنی بالا ، مقاوم در برابر ضربه ، دارای پوشش های فلزی استیل ، برنج ، تیتانیوم ، گالوانیزه و فولاد است و هم چنین جهت کارکرد در شرایط محیطی مانند آب ، گاز ، روغن و…

المنت های میله ای از پر مصرف ترین المنت در صنعت ها می باشند که در اندازه های مختلف قابل سفارش و تولید است و بسته به نوع کارایی با پوشش های مس، تیتانیوم استیل و… نوار ها ، سیم ها و یا روبان های این آلیاژ را می توان در توستر ها ، سشوار ها و سایر وسایل حرارتی یافت. یک المنت سرامیکی بسیار ایمن تر از سایر المنت ها است زیرا در دمای 518 درجه فارنهایت یا 270 درجه سانتی گراد کار می کند ، در مقایسه با یک المنت فلزی سنتی که با دمای عملیاتی 900 درجه فارنهایت یا 482 درجه سانتی گراد کار می کند.

المنت های حرارتی در خانه را می توان در بخاری برقی ، آبگرمکن برقی ، اجاق گاز ، کوره ، رادیاتور و خشک کن لباس و همچنین سایر لوازم کوچک و بزرگ یافت. انواع دیگر این المنت فلزی شامل سیم مقاومت است که معمولاً در مواردی مانند توسترها ، سشوار ، کوره و گرمایش کف استفاده می شود.

بنابراین ، مدارهای الکترونیکی شامل مقاومت هستند که میزان جریان را کنترل می کنند. از این رو در مصارف صنعتی و روزانه مورد استفاده قرار می گیرند. به همین دلیل می توانند مستقیما درتماس با انواع تجهیزات که شکل های گوناگون دارند قرار بگیرند. همان طور که در توضیح جداگانه هر کدام از انواع المنت حرارتی بیان شد، این وسیله کاربردهای بسیار گسترده ای دارد.

مقاومت های المنت حرارتی از جنس کروم و نیکل ( نیکروم ) با توان های مختلف در بازار عرضه می شود . و گرما با گذشتن جریان برق از آن تولید می شود.مقاومت های المنت حرارتی از جنس کروم و نیکل ( نیکروم ) با توان های مختلف در بازار عرضه می شود . المنت های حرارتی کوارتز به سرعت گرم می شوند و از آنها در بخاری های برقی مادون قرمز استفاده می شود.

کاربردهای متداول صنعتی المنت های حرارتی کوارتز ، خشک کردن رنگ ، عمل آوری فیلم ، ترموفرمینگ و آب بندی چسب است. از آنجا که کوارتز می تواند به انتقال گرما از هسته المنت حرارتی کمک کند و می تواند گرما را با جذب کم انتقال دهد ، به یک انتخاب محبوب در بین طراحان وسایل گرمایشی تبدیل شده است.

شما باید به منظور دستیابی به عملیاتی ایمن و موثر، المنت مناسبی را برای مورد مصرف خود انتخاب نمایید. از طرفی بی دقتی در انتخاب و استفاده از محصول بی کیفیت، منجر به هدر رفتن سرمایه شما شده و بازده کاری شما را پایین خواهد آورد.

به عنوان نمونه، جریان گرما که در صورت افزایش دمای داخل (یا پایین تر) از دمای بیرون در داخل دیوار ساختمان، رخ می دهد. این عمل، بخشی از یک فرایند تعمیر و نگهداری منظم محسوب می شود. از این نوع هیتر برای جداسازی بخش حرارتی و قسمت اتصالات الکتریکی و نصب و نگهداری المنت استفاده می کنند.

یکی از ویژگی های المنت میله ای داشتن پوشش های خارجی قوی برای حفاظت از فشارهای الکتریکی است ، و از آنها در تماس مستقیم با مایعات نظیر ( آب ، روغن ، انواع حلال ، مواد مذاب ، هوا و گاز ) استفاده می شود . می توان گفت که تمامی مبدل های حرارتی یک هدف مشترک دارند: تبدیل انرژی الکتریسیته به انرژی گرمایی تا بیش از ۷۰۰ درجه و توزیع انرژی از طریق جامدات، مایعات و گازها.برای مشاهده قیمت ، دسته بندی ها، بررسی فنی، مقایسه و خرید آنلاین انواع المنت حرارتی برقی روی دکمه زیر کلیک کنید.

در این مقاله به سوال المنت چیست پاسخ داریم و سعی کردیم zero تا one hundred این قطعه مهم را برای شما عزیزان تشریح کنیم. وقتی از رختخواب بر می خیزیم و دوش آب گرم می گیریم ، موهای خود را خشک می کنیم، قهوه یا چای دم می کنیم ، صبحانه و نان تست را آماده می کنیم، المنت های مختلفی نقش دارند. به عنوان مثال ، المنت حرارتی در سشوار با استفاده از همرفت گرمای تولید شده خود را به واسطه هوا منتقل می کند و المنت حرارتی در توستر با استفاده از تابش، گرما را به نان منتقل می کند تا آب موجود در نان را بخار کرده و نان تست آماده شود.

به عنوان مثال، یک بلوک گرم از فلز دارای گرمای بیشتری در آن است تا یک بلوک خنک. به عنوان مثال زمانی را در نظر بگیرید که یک فن، هوای خنک را درون یک جسم داغ می بلعد. المنت الکتریکی وسیله ای است که با اتصال به برق، انرژی الکتریکی را به انرژی گرمایی تبدیل می کند. المنت های الکتریکی : از متداول ترین نوع المنت ها هستند و در تجهیزات گرمایش الکتریکی صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

با این حال برای درک چگونگی عملکرد یک عنصر گرمایش ، باید برخی از دروس اساسی برق را به خاطر بسپاریم.اول ، هادی ها حامل های خوبی برای برق هستند. هنگامی که عملکرد گرمایی یک هیتر کاهش می یابد،المنت حرارتی آن با مشکل مواجه است. با این حال ، برای درک چگونگی عملکرد یک عنصر گرمایش ، باید برخی از دروس اساسی برق را به خاطر بسپاریم. یک المنت اگر با متریال مرغوب و مطابق با تکنولوژی های روز دنیا ساخته شود، طول عمر بسیار زیادی خواهد داشت.

 این نوع المنت حرارتی را می توان برای رسیدن به حداکثر دمای 1300 درجه فارنهایت طراحی کرد. نکته مهمی که درباره المنت های حرارتی بدانید این است که از سیم المنت به تنهایی نمی توان استفاده کرد ان هم به صورت مستقیم، زیرا هم اتصال الکتریکی یا همان احتمال برق گرفتگی وجود دارد و هم اینکه انتقال دما به کندی صورت می گیرد که این باعث شکستگی سیم المنت می شود.

هنگامی که انرژی الکتریکی به یک المنت حرارتی صفحه ای اعمال می شود، مقاومت آن را افزایش می دهد. با این حال، اگر نسبت به مراحل جایگزینی مطمئن نیستید،از یک متخصص برای تعویض المنت قبلی کمک بگیرید. اگر هرگونه سوالی دارید ما را در بخش نظرات همین پست مطلع فرمایید.

دارای روکش استیل و همچنین یک لایه ورق آزبست به عنوان عایق حرارتی در بین المنت و روکش تعبیه می شود تا حرارت تولیدی فقط به دور المان مورد نظر انتقال یابد.  در نتیجه ، عناصر گرمایش المنت حرارتی یک جزء الکتریکی محکم را فراهم می کنند که وقتی جریان الکتریکی بزرگی از درون آن جریان می یابد ، گرما تولید می کند. در نتیجه هوا بخشی از گرمای جسم را از بین می برد. اما المنت حرارتی تنها مقاومت هایی نیستند که این کار را انجام می دهند.

در اغلب موارد، این فرایند جایگزینی در زمان نسبتاً کوتاهی انجام می شود. المنت حرارتی در واقع سیمی است که خاصیت داغ شوندگی دارد ، در زمان کوتاهی گرمای زیادی تولید می کند و مصرف انرژی پایینی دارد ، دارای مقاومت الکتریکی بالایی است و وظیفه اصلی آن کنترل حرارت الکتریکی است . المنت حرارتی در واقع سیمی است که خاصیت داغ شوندگی دارد ، در زمان کوتاهی گرمای زیادی تولید می کند و مصرف انرژی پایینی دارد .

المنت هیتر حرارتی چیست و با چه سیستمی کار می کند؟

واحدهای استاندارد المنت چیست؟ المنت هیتر حرارتی در وسایل و تجهیزات متنوعی بکار گرفته می شود و مهمترین مزیت آن این است که نیاز به سوخت ندارد و درجه حرارت آن را میتوان با دقت تنظیم کرد. با آشنایی با انواع مختلف المنت هیتر حرارتی و نوع کاربردی آنها بهتر می توانید نیاز خود را بشناسید و درجهت خرید راحتتر اقدام نمایید.

انواع المنت های صنعتی در حال حاضر دارای اجزا مختلفی هستند از جمله: صفحه نمایش LED، کنترل کننده راه دور از طریق WIFI، کنتور هوشمند، صفحه کلید دیجیتالی و… المنت های کامپوزیت : از ترکیبی از مواد فلزی و سرامیکی ساخته می شوند. این نوع هیترها از عایق الکتریکی سرامیکی استفاده میکنند و در بیشتر مواقع به صورت حلقه ای ساخته می شوند. جریان الکتریسیته از طریق المنت با مقاومت الکتریکی مواجه شده و در نتیجه باعث گرم شدن می شود.

” در نتیجه ، عناصر گرمایش یک جزء الکتریکی محکم را فراهم می کنند که وقتی جریان الکتریکی بزرگی از درون آن جریان می یابد ، گرما تولید می کند. در نتیجه ، اینها به سرعت گرم می شوند و دمای ثابت را حفظ می کنند. المنت سیمی : معمولا المنت های حرارتی صرف نظر از نوعشان به شکل حلقه ای یا سیمی موجود می باشند. المنت حرارتی چیست و چگونه کار می کند .

بیشترین کاربرد المنت ها در چیست؟

در ادامه درباره هر کدام از المنت ها توضیحاتی را ارائه میکنیم. یکی از تأثیرگذارترین اختراعات در گرمایشی و برق مدرن یک المنت حرارتی است. یکی از تأثیرگذارترین اختراعات در گرمایشی و برق مدرن یک عنصر گرمایش المنت حرارتی است.

قیمت المنت حرارتی و در کل بسیاری دیگر از محصولات شرکت هیتر هدف کاملا بستگی به این دارد که شما چه گرید و کیفیتی از این محصول را برای استفاده نیاز دارید. محصولات این شرکت هم به صورت وارداتی، از کشورهای شناخته شده در این صنعت بوده و هم بصورت داخلی موجود میباشد که با توجه به کیفیتی که شما نیاز دارید ارسال میگردد.

تولید کنندگان المنت های حرارتی برای نصب المنت جایگزین پیشنهاداتی ارایه می دهند یا شما خودتان آن را انجام دهید. عدم انجام چنین کاری ممکن است موجب اتصال کوتاه، آتش سوزی و یا آسیب دیدن تجهیزات شود. طراحی ان به گونه ای است که کارایی بسیار بالایی نسبت به دیگر المنت ها دارد.

این امر به آن ها این امکان را می دهد که بدون پشتیبانی ساختاری مورد نیاز با المنت های ساخته شده از مواد دیگر ، در طراحی تجهیزات گرمایشی ادغام شوند. سپس با داشتن اهم محاسبه توان المنت امکان پذیر خواهد بود. المنت های ساخته شده از استیل ضد زنگ کاربرد خاصی در وسایلی که در آن ها المنت در آب غوطه ور هست، دارد.

اگر چه فرمول دقیق المنت ها در هر شرکتی مختص به خود بوده و از ارائه عمومی آن اجتناب می شود، اما تمام آن ها از مواد و آلیاژ های زیر با نسبت های متفاوت تشکیل شده است. المنت % ، که با انجام لاستیک p.C ساخته می شوند ، با افزایش دما مقاومت به صورت تصاعدی را افزایش می دهند.

اما این تنها مقاومت هایی نیستند که این کار را انجام می دهند. ها بسیار ساده به نظر می رسند، اما عوامل گوناگونی وجود دارند که مهندسان بایستی در طراحی این قطعات به آن توجه کنند. تولید کننده المنت هیتر با توجه به اینکه این هیترها در چه تجهیزاتی قرار است بکار گرفته شوند و یا برای چه منظور مورد استفاده قرار بگیرند انواع مختلفی از آن را تولید می کنند که هر کدام مخصوص یکسری استفاده ها هستند.

یکی دیگر از انواع المنت ها می باشد که برای گرم کردن وان های آبکاری اسید مانند اسید سولفورید استفاده می شود . و همانطور که می دانید ابتدایی ترین روش های گرم کردن که انسان از آن ها استفاده میکردند آتش زدن هیزم و چوب بوده است. همانطور که می دانید طول عمر هیتر های صنعتی اهمیت زیادی دارد. گسترش تکنولوژی های دیجیتال در قرن ۲۱ ام سبب افزایش حساسیت، سرعت انتقال و بهره وری انرژی انواع هیتر شده است.

از پرکاربردترین انواع المنت حرارتی است و از آنجا که قسمت اصلی این نوع المنت ( فلنج ) است از این رو به آن المنت فلنج دار می گویند ، که برای گرم کردن مخازن مختلف مثل مخازن نگه داری نفت ، روغن ، آب و یا حتی استخر استفاده می شوند ، معمولا به صورت شناور در مایعات استفاده می شوند اما می توانید برای استفاده در استخر آنها را به بدنه استخر بچسبانید .

ساخت المنت حرارتی ساده

اولین نکته مهم این است که بدانیم المنت چیست ؟ به عنوان مثال ، المنت حرارتی ، توسترها ، دوش ، خشک کن و بیشتر به عناصر گرمایشی اعتماد دارند. توستر ها ، سرخ کن ها ، خشک کننده های لباس ، انواع اتو مو و لباس و… انرژی گاهی اوقات در کالری ها بیشتر از ژول اندازه گیری می شود. از نکات خوب آن هم می توان به قابلیت کنترل آنها توسط ترموکوپل های مختلف و هم چنین قابلیت استفاده در فضای فشرده اشاره کرد.

از انواع المنت هیتر و کاربرهای مختلف آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد؟ المنت حلقه ای یا کمربندی و یا تسمه ای که در سایزها و انواع مختلف از جمله قابدار، سیم دار، پیچ دار و ساده تولید می شوند. المنت حلقه ای ( تسمه ای و کمربندی ) بیشتر در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند که از یک روکش با دولایه از جنس ورق استیل ساخته می شوند . به کار میروند. برای تمام صنایع از یک نوع المنت حرارتی استفاده نمیشود و انواع مختلفی از این قطعه وجود دارد. هر کدام از انواع المنتهای نام برده با توجه با ساختار خاص خود برای هر کدام از نیاز های کاربردی طراحی شده اند.

در سال 1868 ، یک نقاش لندنی به نام بنجامین وادی موگان اولین آبگرمکن گازی را به نام آبفشان اختراع کرد. به طور معمول ، عناصر گرمایش از یک سیم پیچ ، روبان یا نوار سیم ساخته می شود که گرما را فراهم می کند (مانند یک رشته لامپ). به طور معمول ، عناصر گرمایش المنت حرارتی از سیم پیچ ، روبان یا نوار سیم ساخته می شود که گرما را فراهم می کند (مانند یک رشته لامپ). بدین صورت می توانند گرمای مستقیم را برای این تجهیزات فراهم کنند.

در بخاری های برقی، سماور برقی، آبگرمکن های برقی، اتو بخار و هم چنین چای ساز می باشد ، از المنت های کوچک هم در سشوارها استفاده می شود برای افزایش حرارت باد سشوارها ، رایج ترین روش برای گرم کردن سیالات و قالب ها هم استفاده از المنت های حرارتی یا صنعتی می باشد . برخی المنت های فلزی مجموعه ای از سیم ها و نوارهای با مقاومت بالا هستند. المنت هایی که از نیکروم ساخته شده اند متشکل از آلیاژ 80٪ نیکل و 20٪ کروم هستند.

بیشتر المنتها را از جنس نیکروم می سازند چون مقاومت الکتریکی بالایی دارند و هنگام اولین گرم شدن روی خودشان لایه چسبنده ای از اسید کروم تشکیل می دهند که این ماده مانع اکسید شدن بخش های داخلی ، سوختن و یا شکسته شدن آن می گردد. که این ماده مانع اکسید شدن بخش های داخلی ، سوختن و یا شکسته شدن آن می گردد.

از این نوع المنت برای انتقال حرارت از طریق تماس، مخصوصا سیلندرهای تزریق استفاده می شود. به دلیل سختی المنت های SiC ، آنها در دمای حداکثر نیز شکل خود را از دست نمی دهند. ضخامت این هیتر از 2 الی five میلیمتر تجاوز نمی کند . این تجهیزات حرارتی هر روز جدیدتر و پیشرفته تر می شوند و شرکت های تولید کننده مطابق با علم و پیشرفت روز، جدیدترین المنت هیتر حرارتی روز دنیا را تولید می کنند. المنت هیتر حرارتی همانطور که از اسم آن مشخص می باشد وسیله ای است که حرارت تولید می کند.

چگونه یک المنت حرارتی کار می کند؟

عناصر گرمایش به تبدیل برق به گرما کمک می کند. یک المنت حرارتی از طریق فرایند مقاومت المنت حرارتی (انرژی گرمایی ژول) انرژی الکتریکی را به گرما تبدیل می کند. به انواع و اقسام تجهیزات تولید کننده گرما در هیترهای الکتریکی گفته می شود. مثلا المنت سماوری در انواع کتری های برقی و سماورهای مختلف برقی استفاده می شوند.

کتری ها و تجهیزات تهیه آبجو از استیل ضد زنگ استفاده می کنند، زیرا حتی اگر به مدت طولانی در معرض آب قرار بگیرند، زنگ نمی زند. دیری نپایید که در همان قرن ، کتری های چای نیز برقی شدند. این المنت ها در زیرگروه های مختلفی طبقه بندی می شوند ازجمله المنت های نیکروم و مقاومتی. از آن ها در کوره های برقی مورد استفاده در صنایع الکترونیکی ، فولادی ، سرامیک و شیشه استفاده می شود. در داخل لامپ شیشه ای ، سیم پیچ بسیار نازک به نام یک رشته وجود دارد.

صنایع غذایی ، شیشه ای ، فولادی ، سرامیکی و الکترونیکی از مصرف کنندگان عمده فناوری المنت حرارتی هستند. انواع مختلفی از این هیتر ها در دسترس می باشند، از جمله: المنت های لوله ای، مبدل های رادیواکتیو، المنت های سرامیکی قابل حمل و … این المنت ها با نام المنت های نواری هم شناخته می شوند. اگر با طراحی یا خرید المنت های حرارتی سر و کار دارید بهتر است حداقل نام این واحد ها را شنیده باشید.اگر هم از قبل این واحد ها را بلد هستید و تسلط دارید، خالی از لطف نیست که برای شما یادآوری شود.

هادی ها المنت حرارتی مقاومت کمی دارند ، در حالی که مقره ها مقاومت بالایی را نشان می دهند. به دلیل متغیر بودن قطر، المنت فشنگی کاربرد بسیاری در صنایع مختلف دارند. انتقال حرارت رسانا هنگامی اتفاق می افتد که اختلاف دما در یک جسم وجود داشته باشد. می توان گفت المنت در اکثر وسایلی که ما استفاده می کنیم به صورت پنهان وجود دارد، گرچه هنگام استفاده از این وسایل به چشم ما نمی آید. از موارد مصرف این المنت ها می توان تجهیزات پزشکی، صنایع پلاستیک،دستگاه های بسته بندی و…

در تولید کاشی، تولید سرامیک، ساخت مگنت ها و … نقطه ذوب آن 2550 درجه فارنهایت یا 1398 درجه سانتی گراد بوده و مقاومت آن در برابر اکسیداسیون نیز این ماده را به عنوان ماده ای محبوب برای ساخت المنت های حرارتی تبدیل کرده است. یا در حال ساخت هستند. همچنین این عناصر تولید گرمایش در محیط های صنعتی و تجاری دارای اهمیت بسیاری هستند. از جمله کاربردهای آن ها می توان در تستر ها و ماساژور های دستی نام برد. در مدل ها و توان های مختلف و به صورت حلقه ای ساخته می شود .

این عنصر انرژی الکتریکی عبور یافته از آن را به گرما تبدیل می کند ، که از هر جهت به بیرون تولید می کند. این عنصر انرژی الکتریکی المنت حرارتی عبور یافته از آن را به گرما تبدیل می کند ، که از هر جهت به بیرون تخم ریزی می کند. اگر در هنگام خرید المنت حرارتی نسبت به خصوصیات و ویژگیهای لازم آنها آگاهی لازم را دارید و همچنین بر کاربرد هر کدام اشراف کامل دارید ریسکی در خرید شما وجود نخواهد داشت. اگر شما هم علاقه مندید درباره المنت های حرارتی و کاربردهای آن اطلاعات کامل و جامعی به دست آورید، ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

در ادامه متن انواع و ویژگی های المنت های حرارتی مورد استفاده در صنعت را بطور کامل شرح خواهیم داد. در این بخش از مقاله، سعی بر این است که المنت های موجود را از نظر جنس مورد بررسی قرار داده و توضیحاتی در رابطه با آن ها ارائه کنیم.

این راهنمایی ها ایمنی کاربر را تضمین خواهد کرد. استفاده از سرامیک به ایمنی و ماندگاری بیشتر محصول کمک می کند. عایق الکتریکی این هیترها از سرامیک می باشد. نوع سرامیک استفاده شده به گونه ای است که در حجم معینی توان حرارتی بیشتری تولید می گردد.در صنایع بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد که از جمله صنایع تزریق پلاستیک.

علاوه بر این ، فویل چوبی ، که از مواد مشابه مانند سیم مقاومت نیز ساخته شده و معمولاً در کاربردهای گرمایش دقیق مورد استفاده قرار می گیرد. المنت برای افزایش دمای مواد جامد، مایع یا گازی که آن را احاطه کرده اند، از روش رسانایی، تابش و همرفت استفاده می کند. از المنت های کوچک هم در سشوارها استفاده می شود برای افزایش حرارت باد سشوارها ، رایج ترین روش برای گرم کردن سیالات و قالب ها هم استفاده.

هیترهای برقی (بخاری) ، خشک کننده های مو (سشوار) ، هویه ها ، دوش های حمام ، آبگرمکن ها . چگونه المنت های حرارتی کار می کنند؟ به طور کلی میتوان گفت المنت حرارتی وسیله ای است که انرژی الکتریکی را به انرژی گرمایی تبدیل میکند و به دلیل تولید گرمای زیاد، از مقاومت الکتریکی بسیار بالایی برخوردار است.

جریان الکتریکی المنت حرارتی که از طریق این عنصر عبور می کند با مقاومت روبرو می شود که باعث ایجاد گرما می شود. این نوع از المنت ها می توانند در محیط هایی که نیاز به دمای بالاست، به راحتی و بدون هیچ مشکلی مورد استفاده قرار بگیرند. هادی ها مقاومت کمی دارند ، در حالی که عایق ها مقاومت بالایی را نشان می دهند. از موارد کاربرد آن می توان صنایع غذایی و آزمایشگاهی ، تجهیزات پزشکی ، صنایع پلاستیک ، دستگاه های بسته بندی و… و بسیاری موارد دیگر …

موارد مصرف آن عبارتند از: صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی و همچنین ایجاد حرارت در داخل مخازن سیالات که احتیاج به گرمایش داخلی دارند. یا مثلا المنت نوع فلنچ دار به دلیل ساختاری که دارد می تواند حرارت بسیار بالایی را تولید کند بنابراین می توان از آن در تولید گرما و حرارت داخلی در مخزن سیالات در صنایع پالایشکاهی استفاده کرد.

تولید کنندگان گزینه های خرید و یا تعویض سفارشی المنت را بسته به نیاز مشتری ارائه می دهند. المنت ها در فرم ها، اندازه ها و توان های متفاوت در دسترس می باشند. به دلیل اینکه این المنت ها قادرند در دماهایی بالاتر از 700درجه سانتیگراد فعالیت کنند و همچنین قابلیت انعطاف پذیری نسبتا بالایی دارند.از این نوع المنت در صنایع غذایی، ماشین های بسته بندی، دستگاه های برش، صنایع پلاستیک و ایجاد گرما در خلا و… کاربید سیلیکون را می توان در المنت حرارتی مورد استفاده در کاربردهای با دمای بالا یافت.

المنت های ساخته شده از کاربید سیلیکون یا SiC می توانند در دما و بار بالا تر از نمونه های فلزی آن کار کنند. اما ، این المنت های حرارتی چیست و چگونه کار می کند؟ اما ، یک المنت حرارتی چیست و چگونه یک عنصر گرمایش کار می کند؟ بسیاری از لوازم حاوی المنت حرارتی هستند ، این بدان معناست که انواع مختلفی از عناصر گرمایش وجود دارد.

البته انواع دیگری از المنت ها نیز وجود دارند اما پرکاربردترین نوع، همانهایی بودند که معرفی کردیم. از کاربردهای المنت در گرمایش صنعتی می توان به کاربرد در دستگاه های پزشکی ، بخاری های لوله ای ، پمپ های پخش روغن ، بخاری های مایع غوطه ور ، گرمایش گاز ، کوره ها و عمل آوری اشاره نمود. از دیگر نکات خوب این المنت ها می توان به قابلیت کنترل آنها توسط ترموکوپل های مختلف و قابلیت استفاده در فضای فشرده اشاره کرد.

بیشترین کاربرد المنت ها در بخاری های الکتریکی، ابگرمکن های برقی، سماور برقی و اتو بخار و همچنین چای سازها و… بسته به نوع کاربرد مورد نظر از المنت حرارتی ، می توان از عایق معدنی استفاده کرد. حتی اگر به اندازه المنت حرارتی از طریق آن استفاده کنید ، یک قطعه نازک سیم داغ می شود.

از آنجا که فلزات اساسا هدایت گرمایی و الکتریکی خوبی دارند، این المنت ها یکی از سودمند ترین انواع هیتر ها به شمار می روند. بخاری های سرامیکی قابل حمل در خانه ها و دفاتر محبوب هستند. به جای استفاده از سیم ، عناصر گرمایشی سرامیکی percent از تراشه های سرامیکی یا سنگ های ساخته شده از کامپوزیت تیتانات باریم یا تیتانات سرب استفاده می کنند. المنت های سرامیکی بسته به نوع کاربرد آنها به انواع مختلفی از جمله: المنت سرامیکی تسمه ای، گرد، تخت و هویه تقسیم میشوند. می باشد که می توانید در بازار انواع آن را آن هم با قیمت مناسب بیابید و خریداری کنید. المنت های فلزی : ترکیب اصلی بدنه این المنت ها از فلز می باشد.

سخن پایانی

المنت در واقع نوعی مقاومت الکتریکی است که با عبور جریان برق انرژی حرارتی بسیار بالایی را تولید می کند که این نوع مقاومت ترکیبی است از فلزات کروم و نیکل که کارشان تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی حرارتی است. انواع آن که بیشترین کاربرد را در صنعت دارند عبارتند از: المنت سرامیکی، کویل هیتر، میله ای، فلنچ دار و … بیشترین کاربرد المنت ها در بخاری های الکتریکی، ابگرمکن های برقی، سماور برقی و اتو بخار و همچنین چای سازها و…می باشد که می توانید در بازار انواع آن را آن هم با قیمت مناسب بیابید و خریداری کنید.

در این مقاله سعی کردیم درباره المنت حرارتی چیست و کاربردهای آن با شما عزیزان صحبت کنیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید و کاربردی بوده باشد. شما می‌توانید نظرات و سوالات خود درباره انواع المنت حرارتی را برای ما کامنت کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشند.

دکمه بازگشت به بالا