نسخه طب سنتی برای رفع موهای زائد با کمک مورچه ها

آیا با استفاده از روغن مورچه می توان موهای زائد را از بین برد؟

در این بخش از قصد داریم به این سوال شما که آیا با استفاده از روغن مورچه می توان موهای زائد را از بین برد، پاسخ دهیم تا انتها با ما همراه باشید.  روغن های گیاهی و حیوانی یکی از بهترین محصولات هستند که بسیاری از مردم به دلیل نداشتن عوارض جانبی نسبت به محصولات آرایشی و بهداشتی شیمیایی ترجیح می دهند.  طب نوین بر این عقیده است که پذیرفتن اثرات دارویی روغن مورچه نیازمند مطالعات و انجام آزمایشات بیشتری است . از نظر طب نوین رویش موهای زائد به دلیل به هم خوردن تعادل هورمونی است.

این روغن همچنین خاصیت مرطوب کنندگی و سفید کنندگی دارد. با این حال، ممکن است در صورت استفاده بیش از حد، واکنش های آلرژی یا برخی عوارض جانبی را در پی داشته باشد.  به همین دلیل قبل از استفاده باید آن را به قسمت کمی از بدن خود تست کنید تا از ایجاد واکنش ها مطمئن باشید. اگر آلرژی نداشتید در نتیجه استفاده منظم نتایج مثبتی به مرور خواهید گرفت. متخصصان طب مدرن معتقدند استفاده از روغن مورچه تنها می تواند ساقه مو را از بین ببرد و رشد موهای زائد را به تعویق اندازد اما نمی تواند موهای زائد را به صورت دائمی از بین برد و ریشه مو همچنان سالم باقی می ماند

اسید فرمیک موجود در روغن مورچه روی تغذیه پیاز مو اثر می گذارد و روند رویش موها را کند می کند. اما برخی از متخصصان پوست و مو معتقدند استفاده از این روغن تاثیری در کاهش موهای زائد ندارد. درمانگران طب سنتی بر این باورند که استفاده از روغن مورچه تاثیری در کاهش موهای زائد ندارد بلکه خود مورچه و طلا ِ کردن و ماسک کردن آن روی پوست سبب از بین رفتن موهای زائد خواهد شد.

1- رفع موهای زائد با روغن مورچه

 رفع موهای زائد بدن، از شناخته شده ترین فواید روغن مورچه است. این روغن حاوی پروتئین فراوانی است که روند رشد مو را در بدن کند می کند و مصرف منظم آن سبب کاهش موهای زائد بدن می شود.  بدین منظور، روغن مورچه را 5 تا 6 روز و در سه نوبت بر روی پوست خود ماساژ دهید تا شاهد کاهش رشد موهای زائد باشید. لازم بذکر است قبل از مصرف، موهای زائد بر روی پوست برداشته و پوست تمیز باشد. توصیه می شود قبل از استفاده از روغن مورچه استحمام کنید. همچنین، در هر بار مصرف تنها اجازه دهید روغن ده دقیقه با پوست در تماس باشد.

در کتاب های طب سنتی مانند تحفه حکیم مومن تبریزی و مخزن الادویه خراسانی که قدمت ۲۰۰ ساله دارند درباره روغن مورچه و خواص متنوع آن برای درمان بیماری ها مطالبی ذکر شده است. در بخشی از این منابع به دو نوع روغن مورچه و خواص درمانی کم نظیر آن اشاره شده که یکی از آنها از روغن گیری مورچه در روغن گیاه زنبق و خیری و دیگری از روغن گیری مورچه در روغن زیتون به دست می آید.

اما در این منابع درباره کاربرد این نوع از روغن مورچه برای از بین بردن موهای زائد اشاره ای نشده که آیا استفاده از این روغن که این روزها علاوه بر عطاری ها به شکل صنعتی و در بسته بندی های شکیل در فروشگاه های داخلی و خارجی به منظور از بین برنده موهای زائد به مردم ارائه می شود، چقدر می تواند در این زمینه موثر باشد.

2- معجزه مورچه ها برای بهبود شنوایی

یکی دیگر از خواص درمانی روغن مورچه که از جوشاندن مورچه در روغن زیتون به دست می آید، درمان و بهبود وز وز گوش و افزایش شنوایی برای افرادی است که با کاهش قدرت شنوایی مواجه شده اند. درمانگران طب سنتی برای درمان این عارضه به بیماران شان توصیه می کردند که مقدار مشخصی از این روغن را درون گوش بچکانند و برای درمان اقدام کنند.

البته این نسخه از جمله نسخه های طبیعی و سنتی است که نیاز به کار علمی و پژوهشی بیشتری دارد و باید بررسی شود که چقدر میزان اثرگذاری این روغن زیاد است. علاوه براین باید به مخاطبان هشدار دهم که هرگز نباید از داروهای سنتی به صرف اینکه منشا طبیعی و گیاهی دارند به صورت خودسرانه مصرف کنند. این کار نیاز به معاینه و بررسی دقیق وضعیت بیمار دارد. به عنوان مثال اگر فردی خودسرانه این روغن را در گوشش بریزد چون احتمال وجود زخم یا پارگی کوچک و نامحسوس در گوشش وجود دارد. حتی ممکن است موجب بروز عفونت و آلودگی در گوش و با اختلال های شنوایی در این ناحیه رو به رو شود. بنابراین توصیه ما به مخاطبان این است که هرگز بدون تجویز و مشورت با متخصص طب سنتی سراغ داروهای طبیعی و گیاهی نروند و آنها را بی رویه مصرف نکنند.

3- مفید برای پوست

از دیگر فواید روغن مورچه، کمک به افزایش رطوبت پوست است. این روغن آبرسانی به پوست را افزایش داده و رنگ پوست را طبیعی و براق می کند. همچنین، تیرگی پوست به ویژه آرنج، زانو، دست و صورت را که در نتیجه تماس مستقیم با اشعه های مضر خورشید و یا ساییدگی اتفاق افتاده اند را بر طرف می کند. به علاوه، برای بسته شدن منافذ پوست مفید است. روغن مورچه برای کاهش سوزش و التهاب ناشی از اصلاح صورت، وکس و اپیلاسیون بسیار موثر است.  برای استفاده از این روغن، پوست را کامل تمیز کنید و این روغن را روزانه به مدت 5 دقیقه روی پوست صورت ماساژ دهید و سپس، با آب بشویید.

عوارض روغن مورچه چیست ؟

تاکنون عوارضی برای این محصول وجود نداشته است اما باید توجه داشت که از مصرف آن در اطراف چشم یا پوست آسیب دیده خوداری کرد این محصول مصرف خوراکی ندارد. این روغن به دلیل داشتن فرمیک اسید در صورت مصرف زیاد باعث تیرگی و سوختن پوست بخصوص در نوزادان می شود.بنابراین مصرف آن برای نوزادان و دوران بارداری با اجازه پزشک ممکن خواهد بود. توجه به این مسئله مهم است که هر محصولی باید به روش خاص خود و به اندازه مصرف شود و همچنین بهتر است که از درمان های خودسرانه پیشگیری کرده و قبل از هر شروعی درباره آن خوب تحقیق کرده یا با پزشک خود مشورت نمایید.

1- روغن مورچه خوراکی نیست و صرفا به صورت موضعی استفاده می شود.

2- از مصرف این روغن در دور چشم، بر روی پوست های حساس و آسیب دیده اجتناب کنید.

3- روغن مورچه برای زنان باردار، شیرده و نوزادان توصیه نمی شود و سبب بروز عوارض پوستی و آلرژی می شود.

4- روغن مورچه اگر به مدت طولانی مورد استفاده قرار گیرد، سبب التهاب پوست، آلرژی و جوش بر روی سطح پوست می شوند. همچنین، سبب رشد موهای زیر پوستی به دلیل بسته شدن منافذ، که مانع از خروج مو به صورت طبیعی می شود.

توجه: استفاده از روغن مورچه یا هر نوع دیگر از روغن هایی که باعث جلوگیری از رشد مو می شود، باید در مقادیر بسیار کم و برای مدت کوتاهی مورد استفاده قرار داد؛

آيا تاثير روغن مورچه خارجي بيشتر است؟

در ميان مردم باوري وجود دارد که استفاده از روغن مورچه خارجي تاثير زيادي در کاهش ميزان رويش موهاي زائد دارد. با جست وجويي ساده در يکي از موتورهاي جست و جو مي بينيد که روغن مورچه در ميان زنان اروپايي و آمريکايي شناخته شده است و آنها براي از بين بردن موهاي زائد از آن استفاده مي کنند.
مصرف کنندگان روغن مورچه خارجي در نظرسنجي هاي مختلف از تاثير ماندگار روغن مورچه صحبت مي کنند و در اين باره مي گويند: بعد از چهار تا پنج بار استفاده از روغن مورچه به مرور شاهد کاهش ميزان رويش موهاي زائد بوديم و نتيجه خوبي به دست آورديم. بر اساس آنچه روي کاتالوگ اين محصول نوشته شده روغن مورچه خارجي از تخم مورچه استخراج مي شود.

شيوه استخراج اين روغن اينگونه است که تخم مورچه را پس از خشک کردن، آسياب مي کنند و روغن آن را که مايعي قهوه اي و قرمز رنگ است طي فرآيندي که در دماي 50 درجه سانتيگراد اتفاق مي افتد، استخراج مي کنند. روغن به دست آمده با اسانس هاي معطر خوشبو مي شود و مورد استفاده مردم قرار مي گيرد. حال بايد بررسي کرد و ديد توليدکنندگان اين محصول چگونه حجم بالايي از تخم مورچه را براي توليد و استخراج حجم انبوه روغن تهيه مي کنند!

آيا استفاده روغن مورچه براي نوزادان مجاز است؟

برخي مردم که صاحب نوزاد دختر پرمو مي شوند دل نگران مي شوند که دخترشان در آينده مشکلات زيادي داشته باشد. اين گروه بر اساس همين باور قديمي و نادرست که روغن مورچه موهاي زائد را کم مي کند، اين روغن ها را تهيه مي کنند و به بدن کودک مي زنند. در حالي که ممکن است آنچه به نام روغن مورچه به آنها ارائه مي شود، واقعا روغن مورچه نباشد و ترکيبات ديگري داشته باشد که پوست نوزاد را دچار مشکل کند و عوارضي براي او به همراه داشته باشد.

منبع: بهترین مرکز لیزر موهای زائد اصفهان

دکمه بازگشت به بالا