نکات انتخاب و خرید وسایل بازی کودک

نکات خرید اسباب بازی فکری و خرید وسایل خانه بازی برای کودکان زیر دو سال

به فرزندتان این فرصت را بدهید که با چیزهای واقعییا اسباب بازی هایی که شبیه چیز واقعی هستند بازی کند

کودک نوپا شما در فهمیدن نحوه عملکرد اشیاء در دنیای او – مانند کنترل از راه دور تلویزیون یا کلیدهای چراغ، خوب می شود. او همچنین به بازی با چیزهای “واقعی” شما، مانند تلفن همراه شما علاقه مند است، زیرا او مشتاق است مانند شما بزرگ و توانا باشد. اسباب بازی هایی مانند این به کودکان کمک می کنند تا مسائل را حل کنند، روابط فضایی را بیاموزند (چگونه چیزها با هم هماهنگ می شوند)، و مهارت های حرکتی ظریف (استفاده از ماهیچه های کوچک دست و انگشتان) را توسعه دهند.

 • مثال ها: ظروف و غذای پلاستیکی، کلید اسباب بازی، تلفن اسباب بازی، لباس های آرایشی، آلات موسیقی، جاروهای اندازه کودک، جاروبرقی، برس ها و ظرف های گردگیری

تعدادی اسباب بازی «آماده شدن برای خواندن» را داخل آن بیاندازید

کتاب ها، حروف الفبای مغناطیسی و لوازم هنری مانند نشانگرها، مداد رنگی و نقاشی های انگشتی به کودک شما کمک می کنند تا مهارت های نوشتن و خواندن زودهنگام خود را توسعه دهد. وسایل «زندگی واقعی» مانند منوهای بیرون آوردن، کاتالوگ ها یا مجلات برای کودک شما سرگرم کننده است که به آنها نگاه کند و با آنها بازی کند و همچنین با حروف، متن و چاپ آشنا شود.

نکاتی برای انتخاب اسباب بازی برای کودکان

چگونه انتخاب می کنید که کدام هدیه برای فرزندتان مناسب است؟ این مقاله ایده هایی برای انتخاب اسباب بازی هایی ارائه می دهد که به رشد کودک شما کمک می کنند، او را به چالش می کشند و مهارت های فکری، فیزیکی، زبانی و اجتماعی-عاطفی او را پرورش می دهند. کودکان نوپا کاشفان کوچکی هستند که با انجام دادن یاد می گیرند. بازی به کودک شما فرصتی عالی می دهد تا با پیروی از علایق منحصر به فرد خود، مهارت های جدید را با سرعت خودش توسعه دهد و تمرین کند. اسباب بازی ها و اسباب بازی هایی که فرزندتان در اختیار دارد می تواند رشد او را به روش های مهمی شکل دهد.

اگرچه ممکن است به نظر برسد که انتخاب اسباب بازی ها برای کودکان نوپا باید آسان باشد، همانطور که امروز وارد یک فروشگاه اسباب بازی می شوید، تنها چیزی که آسان است احساس غرق شدن است. مجموعه عظیمی از اسباب بازی ها برای بازار کودکان نوپا ساخته شده اند. چگونه انتخاب می کنید که کدام اسباب بازی برای فرزند شما مناسب است؟ چگونه می توان تشخیص داد که کدامیک از کیفیت بالایی برخوردار هستند و کدام دوام خواهند داشت؟ کدام مورد علاقه فرزند شما را برای بیش از چند روز یا چند هفته درگیر می کند؟ در زیر ایده هایی برای انتخاب اسباب بازی هایی وجود دارد که به رشد فرزندتان کمک می کنند، او را به چالش می کشند و رشد کلی او (تفکر، فیزیکی، زبان و مهارت های اجتماعی-عاطفی او) را پرورش می دهند.

راهنمای انتخاب اسباب بازی برای کودکان نوپا

در ادامه به بررسی مواردی میپردازیم که در انتخاب اسباب بازی به شما برای کودکانتان کمک میکند. موارد راهنمای انتخاب اسباب بازی برای کودکان نوپا شامل 8 مورد است که شما در هنگام خرید اسباب بازی باید آنها را در نظر داشته باشید.

اسباب بازی هایی را انتخاب کنید که به طرق مختلف قابل استفاده باشند

کودکان نوپا عاشق جدا کردن، کنار هم قرار دادن، بیرون کشیدن، گذاشتن، اضافه کردن و ساختن هستند. اسباب بازی هایی را انتخاب کنید که «پایان باز» باشند، به این معنا که کودک شما می تواند بازی های مختلفی را با آنها انجام دهد. به عنوان مثال، بلوک های چوبی یا بلوک های پلاستیکی درهم تنیده را می توان برای ساخت جاده، باغ وحش، پل یا سفینه فضایی استفاده کرد. اسباب بازی هایی مانند این تخیل کودک شما را برمی انگیزد و به او کمک می کند تا مهارت های حل مسئله و تفکر منطقی را توسعه دهد.

 • مثال ها: بلوک ها، بلوک های به هم پیوسته، بلوک ها یا فنجان های تودرتو، و اسباب بازی های شن و آب بازی

به دنبال اسباب بازی هایی باشید که با فرزندتان رشد کنند

همه ما تجربه خرید یک اسباب بازی را داشته ایم که فرزندمان دو روز با آن بازی می کند و دیگر هرگز آن را لمس نمی کند. شما می توانید با جستجوی اسباب بازی هایی که می توانند در مراحل مختلف رشد سرگرم کننده باشند، در برابر آن محافظت کنید. به عنوان مثال، حیوانات پلاستیکی کوچک برای یک کودک نوپا سرگرم کننده هستند که ممکن است برای آنها یک جعبه کفش درست کند، در حالی که یک کودک نوپا بزرگتر می تواند از آنها برای اجرای داستانی که خود ساخته است استفاده کند.

 • مثال ها: حیوانات اسباب بازی پلاستیکی و فیگورهای اکشن، خانه های عروسکی مناسب برای کودکان نوپا، قطارها و کامیون های کمپرسی (و سایر وسایل نقلیه)، حیوانات و عروسک های عروسکی

اسباب بازی هایی را انتخاب کنید که کاوش و حل مسئله را تشویق می کنند

بازی به کودکان این فرصت را می دهد که مهارت های جدید را بارها و بارها تمرین کنند. اسباب بازی هایی که به بچه ها این فرصت را می دهند تا خودشان – یا با کمی مربیگری – چیزی را کشف کنند – مهارت های تفکر منطقی خود را تقویت می کنند و به آن ها کمک می کنند تا به حل کننده های دائمی مشکل تبدیل شوند. آنها همچنین به کودکان کمک می کنند تا مهارت های روابط فضایی (درک نحوه تناسب چیزها با هم)، هماهنگی دست و چشم، و مهارت های حرکتی ظریف (استفاده از ماهیچه های کوچک در دست ها و انگشتان) را توسعه دهند.

 • مثال ها: پازل، مرتب کننده شکل، بلوک، بلوک یا فنجان تودرتو، مواد هنری مانند خاک رس، رنگ، مداد رنگی یا خمیر بازی

به دنبال اسباب بازی هایی باشید که تخیل کودکتان را برانگیزد

در طول سال سوم کودک شما، خلاقیت او واقعاً اوج می گیرد زیرا اکنون می تواند نقش شخص دیگری (مثل یک پادشاه) را بر عهده بگیرد و تصور کند که چیزی (مثل یک بلوک) در واقع چیز دیگری است (مثل یک تکه کیک). . به دنبال اسباب بازی هایی باشید که کودکتان بتواند از آن ها برای رشد و اجرای داستان ها استفاده کند. وانمود کردن بازی مهارت های زبانی و سوادآموزی، مهارت های حل مسئله و توانایی ترتیب دادن (قرار دادن رویدادها در یک نظم منطقی) را ایجاد می کند.

مثال ها: لباس های آراسته، بلوک ها، غذای اسباب بازی و بشقاب های پلاستیکی، فیگورهای اکشن، حیوانات و عروسک های عروسکی، قطارها و کامیون ها، خانه های عروسکی مناسب برای کودکان نوپا، ابزار اسباب بازی، و لوازم جانبی «واقعی» مانند لوله کاغذ بسته بندی «آتش» شلنگ” برای آتش نشان کوچک شما. جعبه مقوایی بزرگ همه منظوره همیشه برای کودکان نوپا محبوب است و رایگان است. (با یک فروشگاه لوازم خانگی تماس بگیرید تا یکی از جعبه های یخچال خود را بردارید). جعبه ها به خانه ها، کشتی های دزدان دریایی، انبارها، تونل ها تبدیل می شوند – هر چیزی که تخیل کودک شما می تواند به ذهنش برسد!

به دنبال اسباب بازی هایی باشید که کودکتان را به فعالیت تشویق می کند

کودکان نوپا انواع ترفندهای فیزیکی را انجام می دهند، زیرا آنها قوی تر و اعتماد به نفس بیشتری نسبت به بدن خود دارند. وظیفه شما این است که یک مخاطب قدردان برای جدیدترین دستاورد کودک کوچک خود در زمین بازی باشید! به دنبال اسباب بازی هایی باشید که به کودک شما کمک می کند تا مهارت های فیزیکی فعلی را تمرین کند و مهارت های جدید را توسعه دهد.

 • مثال ها: توپ هایی با اشکال و اندازه های مختلف، اسکوترهای سه چرخه یا سه چرخ (با تجهیزات محافظ مناسب)، مجموعه های بولینگ پلاستیکی، حلقه بسکتبال در اندازه کودک، اسباب بازی های کششی (مثلاً اسباب بازی هایی که کودک شما می تواند روی یک نخ بکشد)، واگن برای پر کردن و کشیدن، ابزار باغبانی برای حفاری و چنگک زدن، جعبه های متحرک (در دو انتها باز) برای ایجاد تونل برای خزیدن

به دنبال اسباب بازی هایی باشید که بازی های بین نسلی را پرورش می دهند

در حالی که بزرگسالان و کودکان می توانند تقریباً هر چیزی را با هم بازی کنند، برخی از اسباب بازی ها برای مشارکت بزرگسالان طراحی شده اند. وقتی فرزند شما به سن 3 سالگی و بالاتر نزدیک می شود، بازی های رومیزی اولیه – که شامل استفاده از حافظه شخص یا بازی های رومیزی ساده ای است که نیازی به خواندن ندارند – برای همه سنین سرگرم کننده است. زمانی که همه با هم بازی می کنید، یک «شب بازی خانوادگی» را شروع کنید. بازی های رومیزی مهارت های شمارش، تطبیق و حافظه و همچنین مهارت های گوش دادن و کنترل خود را تشویق می کنند (همانطور که کودکان یاد می گیرند از قوانین پیروی کنند). آنها همچنین مهارت های زبانی و ایجاد رابطه را پرورش می دهند. مزیت مهم دیگر این است که به کودکان بیاموزیم که برنده مهربانی باشند و چگونه با شکست کنار بیایند.

اسباب بازی های هوشمند برای کودکان نوپا

 • توپ ها. توپ ها چه پرتاب شوند، چه غلت بخورند، چه دستگیر شوند یا پرتاب شوند، توپ ها مهارت های حرکتی درشت، هماهنگی دست و چشم و مهارت را تشویق می کنند.
 • اسباب بازی های مرتب سازی شکل پازل های گیره دار، فنجان ها یا بلوک های تودرتو، و سطل هایی با سوراخ هایی برای بلوک های شکل های مختلف، هماهنگی دست و چشم و مهارت های حل مسئله را به چالش می کشند.
 • اسباب بازی های مکانیکی اسباب بازی هایی با دستگیره ها، دکمه ها و اهرم ها مهارت های حرکتی ظریف و حل مسئله را تشویق می کنند و علت و معلولی را آموزش می دهند.
 • اسباب بازی های نقش آفرینی آشپزخانه های بازی، کیت های پزشک و مجموعه های گلف به کودکان کمک می کند تا با تقلید از اعمال شما و سایر بزرگسالان تاثیرگذار، یاد بگیرند که جهان چگونه کار می کند. عروسک ها و حیوانات عروسکی، وانمود کردن را تشویق می کنند (شاید یک مهمانی چای برای خرس های عروسکی؟) و با آموزش به بچه ها نحوه ابراز احساسات و مراقبت از چیزی که دوست دارند به رشد اجتماعی و عاطفی کمک می کنند.

اسباب بازی هوشمند برای هر سنی

در اینجا راهنمای سنی در مورد نحوه بازی کودکان و اسباب بازی هایی است که کودکان را سرگرم می کند و به درک جهان، یادگیری مهارت های اجتماعی و عاطفی و تحریک مغز در حال رشد کمک می کند.

نوزادان چگونه بازی می کنند؟

بازی در سال اول زندگی همه چیز در مورد اکتشاف است. نوزادان از حواس پنجگانه خود برای یادگیری دنیای جدید جالب اطراف خود استفاده می کنند: آیا جسمی احساس سختی می کند یا نرم؟ چسبناک یا خشن؟ اگر آن را رها کنم چه کار می کند؟ یا بذارمش تو دهنم؟ بیشتر بازی ها شامل «چشیدن» یا دهان دادن یک شی و تکان دادن، کوبیدن یا انداختن آن است. هنگامی که کودک شما مهارت های حرکتی جدیدی پیدا می کند، بازی هماهنگ تر و پیچیده تر می شود. مثلا:

 • در حدود 4 ماهگی، نوزادان شروع به گرفتن و گرفتن اشیا مانند جغجغه می کنند.
 • در 6 یا 7 ماهگی، آنها می توانند آن جغجغه را بین دست ها منتقل کنند.
 • در حدود 9 ماهگی، یک گیره گیره ای که به تازگی ساخته شده است، برداشتن اشیاء کوچکتر مانند بلوک ها و سایر اسباب بازی های کوچک مناسب سن را برای نوزادان آسان تر می کند.
دکمه بازگشت به بالا