دلیل استفاده از نرم افزار سامانه مودیان برای فاکتورهای الکترونیکی

با توجه به قوانین پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، هر شخصی موظف است تا تاریخ مشخص شده اطلاعات مالیاتی خود را در سامانه مودیان ثبت کند. این سامانه مالیاتی به منظور جمع‌آوری و یکپارچه‌سازی اطلاعات مرتبط با مودیان مالیاتی تأسیس شده است. هر مودی موظف است اطلاعات مربوط به فاکتور فروش کالا و خدمات را در سامانه مودیان ثبت و در نهایت صورت‌حساب‌های الکترونیکی خود را ارسال نماید. در این سامانه، برای هر مودی مالیاتی یک کارتابل اختصاص داده می‌شود که این کارتابل به عنوان وسیله‌ای برای ارتباط میان اشخاص و سازمان امور مالیاتی عمل می‌کند.

همه افراد حقیقی و شرکت‌ها موظف به ارسال به موقع صورت‌حساب‌های الکترونیکی خود هستند. عدم ثبت‌نام و عدم ارسال صورت‌حساب‌ها از طریق این سامانه منجر به جریمه ی 10 درصدی از فروش مودی می شود بنابراین توصیه می شود مودیان تمامی فاکتورهای الکترونیکی را در سامانه مودیان به روش مستقیم از طریق نرم افزارسامانه مودیان و یا غیر مستقیم از طریق شرکت های معتمد مالیاتی ثبت و ارسال نمایند.

تعریف کوتاه از سامانه مودیان

زمان ثبت نام در سامانه مودیان برای گروه‌های مختلف شرکت‌ها متفاوت است .بر اساس تصمیم‌گیری مجلس شورای اسلامی، اجرای قانون سامانه مودیان به صورت همزمان برای همه شرکت‌ها انجام نمی‌شود. به طور دقیق‌تر، شرکت‌ها براساس نوع و ویژگی‌های خود به چند دسته تقسیم شده‌اند و هر یک از این دسته‌ها باید در تاریخ مشخصی در سامانه مودیان ثبت نام کرده و صورت‌حساب الکترونیکی خود را ارسال نمایند.به طور معمول صدور فاکتورهای الکترونیکی به دو شیوه ی معمول استفاده از نرم افزار واسط سامانه مودیان و استفاده از خدمات شرکت های معتمد مالیاتی می باشد..

“سامانه مودیان” یک سامانه مدیریتی است که تحت نظارت سازمان امور مالیاتی کشور تأسیس شده است. در این سامانه، به هر شخص یا شرکت مالیاتی یک کارتابل ویژه اختصاص داده شده است. تبادل اطلاعات بین مودیان و سازمان امور مالیاتی صرفاً از طریق این کارپوشه انجام می‌شود. مودیان می‌توانند با استفاده از هر نوع تجهیزات و نرم‌افزارها، از جمله کامپیوتر شخصی، ترمینال‌های فروشگاهی، که به حافظه مالیاتی متصل می‌شوند، به سامانه مودیان متصل شوند. سازمان امور مالیاتی کشور به عنوان مرجع نهایی، مسئول ثبت، صدور و استعلام صورت‌حساب‌های الکترونیکی در سامانه مودیان می‌باشد.

لزوم ارسال صورتحساب الکترونیکی به سامانه مودیان

با توجه به قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، که در مهرماه سال 1398 توسط مجلس شورای اسلامی تصویب و به دولت ابلاغ شد، هدف از ایجاد این قانون‌ها، ایجاد تغییرات اساسی در ساختار مالیاتی کشور و ارتقاء اصول عدالت مالیاتی و شفافیت اقتصادی بوده است. با تصویب قانون دایمی مالیات بر ارزش افزوده در سال 1400، تمام اشخاص که مشمول این قانون می باشند ، موظف به عضویت و ثبت نام در سامانه مودیان و صدور صورتحساب الکترونیکی برای کالاها و خدمات خود می‌ باشند.

نرم‌افزار ارسال صورتحساب الکترونیکی “حسابدار اپ” کاملاً مطابق با دستورالعمل‌های سازمان امور مالیاتی کشور طراحی شده است . این نرم‌افزار به تمامی اشخاص اجازه می‌دهد تا اطلاعات صورتحساب‌های خود را به صورت مستقیم به سامانه مودیان ارسال نمایند.

برای استفاده از این نرم‌افزار، شرکت‌ها باید یک توکن سخت‌افزاری را برای امضای صورتحساب‌ها تهیه نمایند و سپس با استفاده از نرم‌افزار “اتصال به سامانه مودیان حسابدار اپ”، قادر به ارسال صورتحساب‌های خود می‌شوند.

توجه فرمایید مطابق با ماده 22 قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، عدم صدور صورتحساب الکترونیکی منجر به جریمه‌ای معادل 10% از مجموع مبلغ فروش خواهد شد، در صورتی که مبلغ فروش بدون صدور صورتحساب الکترونیکی بیشتر از بیست میلیون ریال باشد.

ارسال اطلاعات به سامانه مودیان به سه روش امکان پذیر می باشد:

برای ارسال اطلاعات مرتبط با فاکتورهای فروش به سامانه مودیان، سه روش مختلف در نظر گرفته می‌شود:

  1. روش اول: از طریق شرکت‌های معتمد مالیاتی

در صورتی که مودیان کمبود زمان داشته باشند یا اطلاعات کافی درباره قوانین سامانه مودیان را نداشته باشند، می‌توانند به شرکت‌های مالیاتی معتمد مراجعه کرده و از خدمات آنها بهره ببرند. این شرکت‌ها به عنوان نماینده‌های شما عمل می‌کنند و اطلاعات مالیاتی شما را به سامانه مودیان ارسال می‌نمایند. این روش مناسب افرادی است که تمایلی به انجام این فرآیند به صورت شخصی ندارند یا اطلاعات کافی در این زمینه ندارند.توجه فرمایید ارائه خدمات از سوی شرکت های معتمد مالیاتی مشمول هزینه برای مودی خواهد شد همچنین اطلاعات محرمانه و مالیاتی شرکت در اختیار شخص ثالث قرار خواهد گرفت

  1. خرید نرم‌افزار سامانه مودیان

نرم‌افزار سامانه مودیان یک ابزار برای ارسال اطلاعات به سامانه مودیان می‌باشد. مودیان می‌توانند این نرم‌افزار را خریداری کرده و با توجه به نیازهای خود پلن مناسبی انتخاب نمایند. با استفاده از این نرم‌افزار، مودیان قادرند اطلاعات مالیاتی خود را به سامانه مودیان به صورت مستقیم و الکترونیکی ارسال نمایند. این روش به عنوان یکی از امن‌ترین و مطمئن‌ترین روش‌ها شناخته می‌شود و برای افرادی که تمایل دارند خودشان این فرآیند را انجام دهند، بسیار مناسب است. در این روش هزینه ها به حداقل کاهش می یابد و مودیان تنها هزینه ای که پرداخت می کنند بابت خرید نرم افزار واسط می باشد

  1. نرم‌افزار حسابداری که قابلیت ارسال فاکتور الکترونیکی را دارد

اگر از یک نرم‌افزار حسابداری استفاده می‌کنید که دارای قابلیت ارسال فاکتور الکترونیکی می باشد، می توانید به سادگی فاکتورهای فروش را به سامانه مودیان ارسال نمایید. این فرآیند به صورت یکپارچه انجام می‌شود، اما نیاز به نصب نرم‌افزار در داخل شرکت دارید تا بتوانید فاکتورهای فروش را ارسال کنید. این نوع نرم‌افزارها به شما این امکان را می‌دهند تا فعالیت‌های حسابداری خود را ساده‌تر و موثرتر انجام دهید .فقط باید توجه داشته باشید اکثرا نرم افزارهای حسابداری دارای چنین قابلیتی نمی باشد .

کلام آخر

در خلاصه، انتخاب روش مناسب برای ارسال اطلاعات به سامانه مودیان وابسته به شرایط و نیازهای اشخاص می‌باشد. سه روش مطرح شده، شامل استفاده از شرکت‌های معتمد مالیاتی، خرید نرم‌افزار سامانه مودیان، و استفاده از نرم‌افزار حسابداری با قابلیت ارسال فاکتور الکترونیکی، گزینه‌های مختلفی هستند که مودیان می‌توانند براساس نیاز و تمایل خود از آن‌ها انتخاب کنند.

استفاده از نرم‌افزار سامانه مودیان یکی از بهترین روش‌های مورد استفاده توسط مودیان برای ارسال صورت حساب الکترونیکی به سامانه مودیان می‌باشد. با خرید و استفاده از این نرم‌افزار، مودیان می‌توانند به صورت مستقل فاکتورها و صورت‌حساب‌های خود را به سامانه مودیان ارسال کنند..

از مزایای این روش می توان به ارسال صورتحساب ها توسط خود مودی اشاره کرد. مودی در هر زمان می تواند از فاکتورهای ارسالی استعلام بگیرد و در صورت نیاز اصلاح و یا ابطال نماید.همچنین استفاده از نرم افزار واسط نسبت به شرکت های معتمد مالیاتی روشی مقرون به صرفه تر می باشد.

نرم افزار واسط سامانه مودیان حسابدار اپ یکی از مقرون به صرفه ترین نرم افزارهای موجود در بازار می باشد که علاوه بر ویژگی های منحصر به فرد جهت رفاه حال تمامی مودیان از قیمت مناسبتری با توجه به کاربردهایی که دارا می باشد برخوردار است.جهت انتخاب پلن مورد نیاز می توانید به وبسایت رسمی شرکت حسابدار اپ به نشانی https://hesabdar.app مراجعه فرمایید.

شماره تماس : 92 40 00 91 – 021

منبع : https://hesabdar.app/buying-modian-system-software/

دکمه بازگشت به بالا