بهترین های کسب و کارعمومی

پر مصرف ترین صنایعی که از تیرآهن استفاده می کنند!

به گزارش شماواقتصاد: تیرآهن انواع مختلفی دارد که از نظر شکل ظاهری و خاصیت های مکانیکی با هم تفاوت دارند. تمام ساختمان های فلزی و فولادی که دارای طبقات زیاد یا کمی هستند، از تیرآهن برخوردارند. با توجه به این عوامل گفته می شود که کاربرد تیرآهن در صنایع بسیار زیاد است.

معرفی تیرآهن و کاربرد های آن در صنایع گوناگون

یکی از قطعات اولیه و اصلی برای شروع به کار و ساخت پروژه های ساختمانی تیرآهن است. همین تیرآهن که در ساخت اسکلت ساختمان که جز اصلی سازه است به وفور استفاده می گردد، را می توان جز سازنده ساختمان دانست.

تیرآهن دارای مقاومت و استحکام بسیار زیاد است و در محتویات آن از آلیاژ های فولادی استفاده شده است. به کار گرفتن تیرآهن در صنایع مختلف بر اساس نوع، وزن و شکل تیرآهن متفاوت است. کاربرد تیرآهن در برخی از صنایع مثل ساخت و ساز بنا ها، پل سازی، ساخت کشتی و اسکله، پالایشگاه ها و… بسیار زیاد است.

کاربرد تیرآهن در صنعت ساخت و ساز

تمام ساختمان های موجود، اسکلت فلزی و فولادی خود را بر پایه نوع تیرآهن انتخابی  پیاده کرده اند. ساختمان های دارای طبقات زیاد یا کم و پل ها یا برج ها نیز دارای تیرآهن هستند. به طور کل برای ساخت این چنین سازه هایی وجود تیرآهن بسیار ضروری است و نبود و یا عدم انتخاب درست آن می تواند هزینه های زیادی را به سازه وارد کند.

کاربرد تیرآهن در پل سازی

یکی دیگر از صنایعی که به وفور از تیرآهن استفاده می کند، پل سازی است. بیشترین نوع تیرآهن مورد استفاده در این صنعت، تیرآهن لانه زنبوری و هاش آن است که مقاومت و دوام زیادی دارد؛ چرا که پل ها باید عمر زیادی داشته باشند و در برابر نیرو های طبیعی و فشار عبور و مرور، مقاومت زیادی از خود نشان دهند. هنگام انتخاب تیرآهن برای استفاده در پل باید وزن اجسامی که می خواهند از روی پل بگذرند را در نظر داشته باشید.

کاربرد تیرآهن در کشتی و اسکله سازی

برای ساخت اسکله از تیرآهن هاش استفاده می شود که به دلیل مقاومت زیاد یک گزینه مناسب برای ساخت اسکله به شمار می رود. کلیه المان های حاضر در ساخت اسکله به نوعی با تیرآهن در ارتباط هستند؛ بنابراین انتخاب تیرآهن مناسب می تواند در این امر بسیار تاثیرگذار باشد.

از سویی دیگر خود تیرآهن نیز می تواند در ساخت انواع کشتی کاربرد فراوان داشته باشد. به خصوص در ساخت کشتی باربری، این قطعه فولادی می تواند نقش به سزایی ایفا کند.

از تیرآهن های معمولی هم می توان در ساخت قسمت های مختلف عرشه کشتی استفاده کرد.

کاربرد تیرآهن در پالایشگاه ها

تیرآهن ها به دلیل داشتن خواص مکانیکی مناسب، قابلیت اتصال آسان، تنوع شکل و ابعاد و همچنین قیمت مناسب، از جمله مصالح پرکاربرد در صنعت نفت و گاز هستند. در این محیط ها با توجه به شرایط جوی و همچنین محیط کار می بایست از سازه های مقاوم و بادوام بسیار استفاده گردد. به همین دلیل تیرآهن هاش می تواند به عنوان یک گزینه عالی عمل کند و نیاز این صنعت را در قسمت های مختلف را رفع نماید. ویژگی ها و مشخصات فنی این تیرآهن باعث شده تا بتوان آن را برای مصارفی در طول 100 متر نیز استفاده کرد. البته از این تیرآهن به دلیل داشتن ساختار فیزیکی مناسب و همچنین امکان اتصال، می توان در مواردی که نیاز به گسترش سازه هست، نیز استفاده کرد.

هندسه و سطح مقطعی این تیرآهن سبب افزایش مقاومت آن نسبت به تیر های معمولی شده است. وجود پهنای بال زیاد در این تیرآهن سبب افزایش استحکام سازه نیز شده است.

اهمیت کاربرد تیرآهن در صنایع مختلف

استفاده از تیرآهن به عنوان یک قطعه اصلی در کاهش مصرف سایر قطعات و ابزارآلات آهنی نقش مهمی دارد. همچنین می تواند استحکام سازه را به طور چشمگیری افزایش دهد. با وجود تیرآهن سطح مقطع موجود در سازه به حداقل می رسد و به دلیل عدم استفاده از قطعات آهنی پیچیده و زیاد، فرآیند پروژه ها یکنواخت می شود. به همین دلیل گفته می شود که تیرآهن در صنایع مختلف استفاده فراوانی دارد.

راهنمای خرید تیرآهن برای صنایع کوچک و بزرگ

برای خرید تیرآهن در صنایع، باید به چند نکته توجه کرد. اولین نکته، انتخاب تیرآهن با کیفیت مناسب است. کیفیت تیرآهن به عواملی مانند جنس فولاد، ضخامت و وزن، شکل و ابعاد، استاندارد و گواهینامه های مربوطه بستگی دارد. دومین نکته، مقایسه قیمت های مختلف تیرآهن است. قیمت تیرآهن به عواملی مانند نوع و کیفیت تیرآهن، نرخ روز فولاد، هزینه حمل و نقل، تخفیفات و شرایط پرداخت تاثیر دارد.

کلام آخر

نقش و کاربرد تیرآهن در صنعت ساخت و ساز و معماری بسیار زیاد است. به نحوی که فعالان این حوزه نقشه پروژه و سازه را در نظر می گیرند و بر اساس آن از طریق بازار آهن، قیمت تجهیزات و مصالح ساختمانی را برآورد می کنند. از این طریق می ت وان نسبت به پروژه مورد نظر یک دید کلی به دست آورد . در نتیجه انتخاب و استفاده از تیرآهن مناسب و باکیفیت در روند پیشرفت پروژه اهمیت زیادی خواهد داشت. به طوری که هرگونه اشتباه در انتخاب یا عدم دقت کافی در خرید تیرآهن مناسب می تواند پیامد های منفی و هزینه های سنگینی به بار آورد.

انتهای پیام

منابع: مقاله صنایعی که از تیرآهن به وفور استفاده می کنند

دکمه بازگشت به بالا