مزایای لارج پنل قالب حجیم

تولید قالب بتن فلزی و لارج پنل در واقع فرایندی بسیار دقیق و البته با ظرافت به حساب می آید. در عرصه ساخت و ساز استفاده از ابزار ، مصالح و قطعات مختلف بسیار مهم و با اهمیت بوده و این قطعات و مصالح بسیار مورد استفاده قرار میگیرند. قالب بتن فلزی قطعه ای است که جهت ساخت و ساز های بتنی استفاده میشود. در واقع باید گفت که برای محکم کردن سازه ها و دوام بالای آن ها از بتن های فلزی استفاده میشود.

البته ساخت قالب بتن فلزی دارای مراحلی است و نیاز به دقت بسیار زیادی دارد. بدیهی است زمانی که از این قطعه در هر سازه استفاده شود ، قطعا و بدون هیچ شکی به جرئت میتوان گفت که آن سازه دارای مقاومت و دوام بالایی است. خرید قالب بتنی فلزی یکی از اقداماتی است که باید در ساخت و ساز به آن توجه کرد. در واقع در صنعت ساختمان سازی اقدامات زیادی باید انجام شود ، اما از سوی برخی از کارها برای اینکه سازه مستحکم باشد و سریعا از بین نرود ، واجب و الزامی است.

یکی از کارهایی که در ساخت و ساز باید انجام شود ، قالب بندی بتن ها است. برای این کار هم نیاز به قالب است تا بتوان با توجه به سازه ای که دارید بهترین قالب از بتن ها را تولید کنید. قالب فلزی بتن از بهترین ابزارهایی است که کاربران میتوانند از آن استفاده کنند. از این رو واجب است که هنگام خرید این ابزار ، حتما نکاتی را دانسته و رعایت کنید تا بتوانید بهترین محصول را خریداری کنید. ما در این مقاله سعی داریم تا تمام نکاتی که لازم است بدانید بپردازیم.

قالب فلزی بتن چیست؟

قبل از چیزی بهتر است که بدانید قالب فلزی بتن چیست. بتن یکی از پرکاربردترین متریالی است که در ساخت و ساز و صنعت ساختمان سازی مورد  استفاده قرار میگیرد. این ابزار از قدیم تا به امروز جهت ساخت ساختمان استفاده میشد. بتن ها برای متسحکم ساخت سازه ها استفاده میشوند. اما برای اینکه کاربرد داشته باشند ، باید از قالب استفاده شود تا بتن به سختی و مقاومت لازمه برسد. میشود گفت که قسمت اعظمی از ساختمان سازی را قالب بندی بتن ها تشکیل میدهد. قالب فلزی بتن در بین تمامی قالب هایی که وجود دارد ، دارای استحکام بیشتر و مقاومت بالاتری بوده است. برای ساخت ستون های بتن ، دیوارها ، قالب بندی فونداسیون ، پروژه هایی با عمق زیاد و اتوبان  که نیاز به استحکام بالایی دارند از قالب فلزی بتن استفاده میشود.

تولید قالب بتن فلزی

تولید قالب بتن فلزی یکی از استاندارد ترین قطعات است که در فعالیت های ساخت و ساز مورد استفاده قرار میگیرد. در واقع باید گفت که حدود 30 تا 70 درصد از مجموعه اجرا و پیاده سازی بتن به این قطعه بستگی دارد. یکی از مهم ترین برای ساخت بتن ، انتخاب قالب درست است. اگر به درستی قالب مورد نظر را انتخاب نمایید ، میتوانید در زمان ساخت پروژه نیز تاثیر بگذارید.

قالب بتن فلزی دارای مقاومت بالا و عدم احتراق و کاملا به صرفه بوده است. زمانی که از قالب بتن فلزی استفاده میشود ، باید اندازه آن با مضرب 5 باشد. تولید قالب بتن فلزی به گونه ای است که این امکان را میدهد تا به راحتی آن را جا به جا کنید. سطح این قطعه از ورق آهنی سیاه به قطر 3 میلی متر تشکیل شده و لازم به ذکر است که بتنی که در این قالب ریخته میشود دارای مزیت های بیشتر است.

ساخت قالب بتن فلزی

ساختن قالب بتن فلزی کاری بسیار دقیق و البته نیاز به ظرافت بالا دارد. نکته ای که در این قطعه ها بسیار مهم است و نکته ای که در آن حائل اهمیت است، استحکام و مقاومت بالا و کافی آن میباشد. اگر بتن فلزی با کیفیت و مرغوب باشد، در حین کار دچار تابیدگی نشده، هر گونه فشاری که به آن وارد میشود را تحمل کرده، به طور کامل درزبندی شده تا شیره ی بتن که در حال ساخت است از آن خارج نشود. برای ساخت قالب بتن فلزی ، نیاز است تا مراحلی را طی کرد که در آخر شاهد یک قطعه ای با کیفیت و عالی باشید. وجود قالب های بتن فلزی میتواند نشان دهنده این باشد که سازه شما بسیار مستحکم است.

مراحل تولید قالب بتن فلزی

پیش تر گفته شد که برای تولید قالب بتن فلزی نیاز است تا مراحلی را طی کرد. این مراحل شامل:

1 – برشکاری

اولین مرحله برای ساخت قلب بتن فلزی ، برشکاری است. در این مرحله ورقی که قرار است کف قالب باشد به همراه تسمه های دور تا دور قالب را به ابعاد مورد نظر خود برش داده می شود. برای برش زدن ورق ها ، از دستگاه گیوتین و به صورت کاملا اتوماتیک در اندازه متناسب با نوع قالب برش استفاده میشود. بعد از انتخاب ابعاد مورد نیاز می بایست ورق های را به راحتی پانچ کرده و استفاده کرد.

2 – پانچ تسمه ها

بعد از اینکه اولین مرحله یعنی برشکاری را انجام شد، نوبت به مرحله بعدی که پانچ تسمه ها است میرسد. این مرحله نیاز به دقت بالایی دارد. باید درست در همان قسمتی که معین شده است پانچ را انجام شود. اگر این کار به درستی انجام نشود ، هنگام قالب بندی آن دچار مشکل میشوید. پانچ های تسمه ای میتواند به شکل های ستاره ای ، گل ، مستطیل ، لوبیایی و … در بیاید.

3 – مونتاژ قالب با جوش قوسی

پس از مرحله پانچ ، باید ورق ها که شامل کف و تسمه میشود را با استفاده از جوش قوسی به یکدیگر متصل کرد. یکی از مهم ترین مرحله های تولید قالب بتن فلزی ، مونتاژ آن است. این مرحله از اهمیت بسیار بالایی برخورد دار است. جوش کاری قوسی در واقع نوعی قوس الکتریکی است که در آن از قوس الکتریکی به عنوان منبع حرارتی استفاده میشود. این جوشکاری دارای مزایایی از جمله : برای جوشکاری قسمت هایی که در دسترس نیست راحت است ، برای فولاد های ساده و آلیاژی مناسب است.

4 – جوشکاری قالب با تکنولوژی جوش CO2

مرحله بعدی که در ساخت قالب بتن باید طی کرد جوشکاری است. هنگام استفاده از این گاز، برای اینکه قالب بتن فلزی دارای ثبات بوده و از بد فرم شدن آن جلوگیری شود ، از الکترودهای روپوش شده با تنه استفاده میشود. از مزایای جوشکاری CO2 میشود به :

  • مقاومت و استحکام بالای قالب
  • نفوذ پذیری بالا تا عمق قطعه
  • عدم تغییر شکل و جدا نشدن آن
  • عدم نیاز به زدودن مواد زائد
  • بالا بردن سرعت جوشکاری

5 – بررسی و کنترل کیفیت

پس از اتمام مراحل فوق ، نوبت به کنترل و بررسی قطعه میرسد. در این مرحله باید قطعه را از لحاظ جوشکاری و تسمه بازبینی کرده و روی آن برای رنگ آمیزی ، سمباده کشیده تا سطح آن صیقلی شود.

6 – رنگ کردن و ایجاد پوشش

در این مرحله برای اینکه از زنگ زدگی آهن ها جلوگیری شود و دوام بیشتر و بالاتری داشته باشد ، طبق رنگ مورد نظر مشتری بر روی آن رنگ زده میشود. بعد از رنگ زدن بتن برای بسته بندی و ارسال کاملا آماده است.

7 – بسته بندی قالب بتن فلزی

بعد از اینکه تمامی مراحل فوق را انجام شد، نوبت به مرحله آخر یعنی بسته بندی می رسد. در این مرحله قالب ها را بسته بندی کرده تا بارگیری و چیدمان آن راحت شود. اینگونه حمل و نقل قالب بتن فلزی کاملا ساده بوده و همچنین به صورت منظم و به دور از هیچگونه مشکلی برای مشتری ارسال شده و به دستشان میرسد.

انواع قالب بتن فلزی

زمانی که میخواهید از قالب بتن فلز استفاده کنید ، باید با توجه به وزن و کاربرد آن ها فلز مورد نظر را انتخاب نمایید. در واقع باید گفت که قالب بتن فلزی در انواع مختلف تولید میشود که هر کدام کاربرد و ویژگی خود را دارند. انواع قالب بتن فلز عبارتند از :

قالب فلزی بتن برای سنگ فرش

در اتوبان ها ، خیابان ها ، باند های هواپیما ، محوطه بارگیری  هواپیما ،  مناطق تاکسی رو ، بهترین گزینه که میشود استفاده کرد تا مقاومت بالایی داشته باشد ، قالب بتن فلزی برای سنگ فرش است. این قالب از جنس فولاد کربن بوده و در برابر حرارت و دما و فشار دوام و مقاومت بالایی دارد.

قالب بتن فلزی مانع یا حصار

قالب بتن فلزی مانع یا حصار ، در واقع مخصوص سلیقه های خاص ساخته شده است. جنس این محصول از فولاد کربن با ضخامت بالا است. از این قالب برای فضاهای آزاد و یا مکان های کوچک استفاده میشود. این قالب به این گونه است که در هر بخش برای اینکه بتن ها سفت و سخت شوند به صورت دلخواه آن ها را به هم متصل میکنید. نبود هیچگونه مهاربند فرعی باعث شده تا رفت و آمد برای کارگران راحت و بدون دردسر باشد.

قالب بتن فلزی برای آب رو کنار خیابان و جدول ها

قالب بتن فلزی که برای آب رو کنار خیابان ها و یا جدول ها استفاده میشود ، به گونه ای است که میتوانید آن ها را جمع کرده و به اندازه مورد نیاز در آورید. این قالب ها هم میتوانند بدون شیار باشند و هم میتوانند با شیار در فاصله های یک فوت از هم قرار گیرند.

قالب بتن فلزی پیاده رو

قالب های بتن فلزی که در پیاده روها استفاده میشود با طول 10 فوت و فرورفتگی هایی در داخل میخ هستند. این قالب از جنس فولاد کربن بوده که مقاومت و دوام بالایی دارد. همچنین میتوانید به راحتی آن را جمع کرده و جا به جا کنید.

قالب بندی ستون بتنی

در بخش ستون ها باید با توجه به طرحی که دارند قالب مورد نظر را انتخاب کنید. حتی ممکن است در یک ستون از چند مدل قالب استفاده شود. اما در کل باید گفت که وجود قالب بتن فلزی باعث استحکام و مقاومت بالای آن میشود و پایه های سازه شما با دوام و قوی است.

کاربرد قالب فلزی بتن

از آنجایی که بتن ها دارای اسکلت مستحکمی بوده اند ، امروزه در سازه های مختلف  بسیار مورد استفاده قرار گرفته اند. برای اینکه بتوانید سازه های بتنی درست کنید ، نیاز دارید تا قالب های مخصوصی داشته باشید. قالب بتن فلزی داری استحکام و مقاومت بالایی بوده و همچنین کیفیت و سرعت خیلی خوبی دارد. پس از اینکه مخلوط بتن را آماده کردید ، آن را در قالب بتن فلزی ریخته و منتظر میمانید تا به سختی و سفتی مورد نیاز برسد ؛ در آخر با جدا کردن قالب میتوانید از بتن استفاده کنید. لازم به ذکر است که با وجود تمام مزیت هایی که قالب بتن فلزی دارد ، اما اگر از آن استفاده نادرست شود ، میتواند صدمات جدی و جبران ناپذیری را به سازه شما بزند. این قالب ها به راحتی باز و بسته شده و نحوه استفاده از آن اصلا سخت نبوده و کاربر را دچار مشکل و دردسر نمیکند.

راهنمای خرید قالب فلزی بتن

زمانی که میخواهید اقدام به خرید قالب بتن فلزی کنید ، لازم است تا به چند نکته توجه داشته باشید. اولین موردی که بسیار مورد اهمیت است و حتما باید توجه ویژه ای به آن شود ، استحکام قالب بتن فلزی است. ای قالب ها باید دوام و مقاومت بسیار بالایی داشته باشند. دیگر نکته ای که باید به آن اهمیت بدهید ، تمیزی ، یکنواختی و صاف بودن سطح قالب است. اگر مواردی که گفته شد در قالب وجود نداشته باشد ، باعث ایجاد حفره در بتن میشود. از طرف دیگر باید به داغ شدن قالب در فصل گرما نیز توجه داشته باشید.

داغ شدن بیش از اندازه میتواند در صاف بودن و یکنواختی بتن تاثیر مستقیم بگذارد. بنابراین بقالب حجیم در قالب بندی بتن ریزی با حجم زیاد مورد استفاده قرار می گیرد که معمولا بتن های قابل استفاده در قالب حجیم به صورت یکپارچه و مقدار نسبتا زیادی از مصالح آن بسیار درشت و نسبت کمی از آن سیمان می باشد.

قالب بتن حجیم در سدهای وزنی و قوسی، سازه سر ریز سدها، شالوده های بسیار بزرگ، سازه نیروگاه ها و تلمبه خانه های بزرگ و غیره به کار گرفته می شود که جنس این  فلزی بوده که در اطلاح به قالب فلزی حجیم نیز معروف است. قالب حجیم بتن ریزی در قسمت ها و موارد مختلف قابل اجرا می باشد که اجرای هر کدام از این موارد دارای شرایط خاصی بوده که در این مقاله قالب بتن سپنتا قصد دارد به توضیح بیشتری راجه به قالب بزرگ بتن و سیستم قالب لارج پنل بپردازد.

قالب حجیم بتن ریزی

به هر حجمی از بتن که با ابعاد بسیار بزرگی که نیاز به تمهیداتی برای جلوگیری از ایجاد ترک های حرارتی دارد را بتن ریزی حجیم می گوییم. با قرار دادن لوله هایی که آب خنک درون آنها جریان دارند، میتوان حرارت قالب حجیم را کنترل کرد. همچنین میتوان حداقل 72 ساعت بین پایان یک مرحله بتن ریزی تا شروع مرحله بعدی بتن ریزی بر روی لایه قبلی فاصله انداخت.

به طور کلی بتن حجیم انواع مختلفی دارد که شامل بتن ریزی در ساختمان ها و سازه ها ، بتن ریزی برای روسازی ها و پوشش کانال ها ، بتن ریزی در تونل ها و آبروها می باشد. ساخت قالب حجیم توسط گروه تولیدی قالب بتن سپنتا قابل انجام بوده و لازم است بدانید که مراقبت از قالب حجیم بتن از اهمیت زیادی نیز برخوردار است.

منبع: youtube

دکمه بازگشت به بالا