روش برای زمانبندی آبیاری درخت گردو در تابستان

از دیگر چالش‌هایی که کشاورزان و صاحبان باغ گردو در فصل تابستان با آن روبرو هستند مشخص کردن زمانبندی آبیاری درخت گردو است، مسلماً آبیاری درخت گردو در فصل تابستان یک مسئله مهم و حیاتی بوده چون علاوه بر اینکه درختان گردو باردار هستند، گرمای فصل تابستان، نباریدن باران و خشکی هوا تاثیرات منفی بر روی کیفیت و کمیت باغ گردو دارد.

 همچنین طبق بررسی‌های انجام شده مشخص شده نحوه آبیاری درخت گردو در فصل تابستان تاثیر بیشتری بر سیستم دفاعی این درخت همچنین رشد و بالندگی آن دارد، باغداران عزیز باید همیشه آماده گرمای بیش از حد فصل تابستان باشند، معمولاً این فرایند به یکباره رخ داده و کشاورز اگر آمادگی کافی نداشته باشد ممکن است درختان باغ او در خطر کم آبی و خشکسالی قرار گرفته و به خاطر تنش‌های خشکسالی دچار آسیب شود.

زمان و برنامه ریزی آبیاری مناسب در فصل تابستان

فصل تابستان برای کشاورزان بسیار مهم است مخصوصاً کشاورزانی که در سال جدید به خرید نهال گردو و کاشت آن پرداخته‌اند باید از نهال تازه کاشته شده مراقبت زیادی کنند، چون درختان کهنسال و قدیمی سیستم ریشه‌ای عمیق‌تری داشته در صورت بروز گرما می‌توانند از رطوبت‌هایی که در لایه‌های زیرین خاک وجود دارد تغذیه کنند ولی سیستم ریشه‌ای نهال جوان و تازه کاشته شده بسیار ضعیف و آسیب‌پذیر است در صورت بروز گرما و رعایت نکردن فاصله آبیاری باعث می‌شود تا این درختان دچار تنش‌های آبیاری شوند.

کارشناسان فروش نهال گردو، تاکید زیادی بر روی زمان آبیاری دارند، چون با رعایت نکردن زمان آبیاری مخصوصاً در فصل تابستان سلامت درختان گردو دچار خطر و ریسک می‌شود، باغداران عزیز علاوه بر اینکه یک زمانبندی صحیح و مناسب برای باغ گردو باید داشته باشد بهتر است زمان‌هایب را برای آبیاری باغات خود انتخاب کنند تا علاوه بر اینکه تاثیر زیادی داشته باشد مقرون به صرفه بوده و هدر رفت آب و تلف شدن آن نیز کاهش پیدا کند، از نظر مهندسین کشاورزی بهترین زمان در فصل تابستان برای آبیاری باغ گردو صبح زود ساعت ۵ الی ۶ است چون در این بازه زمانی موارد زیر به وجود نمی‌آید:

  1. در این ساعت معمولاً چون هوا رو به گرما می‌رود آب‌هایی که بر روی شاخ و برگ وجود دارد بلافاصله خشک شده و مانع از ابتلای درخت به اری‌های قارچی و باکتریایی می‌شود.
  2. نفوذ آب به لایه‌های زیرین خاک بیشتر انجام شده و بر اثر گرمای ظهر تبخیر نمی‌شود.
  3. آبیاری در بعد از ظهر فصل تابستان باعث ایجاد بیماری‌های سفیدک و انواع دیگر بیماری‌های قارچی خواهد شد.
  4. آبیاری در ظهر و بعد از ظهر تابستان باعث سوختن برگ‌ها و صدمه به شاخه درختان می‌شود.

به طور علمی توصیه شده است زمانی که خورشید در آسمان است به هیچ عنوان آبیاری باغ خود را انجام ندهید، بدترین زمان ممکن برای آبیاری باغ گردو در فصل تابستان از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ عصر است، اگر شما صبح زود امکان آبیاری باغ گردو را ندارید بهتر است به هنگام غروب آفتاب که هوا خنک‌تر است آبیاری باغ گردو را به اتمام برسانید، البته اوایل فصل بهار و اواخر فصل پاییز به هیچ عنوان این کار را انجام ندهید چون با سرد شدن هوا امکان صدمه به ریشه درختان وجود دارد.

باغداران به هنگام خرید نهال گردو حتماً شرایط اکوسیستم منطقه خود را در فصل تابستان در نظر بگیرند، میزان گرمای هوا درجه تابش نور خورشید و رطوبت منطقه تاثیر زیادی بر زمانبندی آبیاری باغ گردو و میزان آبیاری آن دارد، چون درختان گردو در فصل تابستان پربار هستند بنابراین کوچک‌ترین بی‌توجهی و سوء مدیریت در آبیاری باغ گردو در فصل تابستان باعث افت کیفیت میوه گردو و در شرایط حاد حتی باعث ریزش آنها قبل از رسیدن به دوره برداشت می‌شود، برای تعیین کردن برنامه صحیح آبیاری در فصل تابستان به نکات زیر توجه داشته باشید:

  1. میزان نفوذ پذیری خاک برای فهمیدن این موضوع آنالیز خاک را انجام دهید تا درصد رس و شن خاک را برای شما مشخص کند.
  2. سن درختان گردو، نهال جوان تازه کاشته شده به آبیاری بیشتری نسبت به درختان قدیمی دارند معمولاً هر ۵ الی ۷ روز یکبار باید نهال جوان گردو را آبیاری کرد در حالی که آبیاری درختان تنومند در ماه دو بار به صورت عمیق است.
  3. نژاد درختان گردو، فرید نهال گردو ژنوتیپ و اصلاح شده تاثیر زیادی بر روی برنامه آبیاری درختان گردو دارد، چون این درختان سیستم دفاعی قوی‌تری در برابر خشکسالی و کم آبی دارند.
  4. دمای هوا در فصل تابستان، به این موضوع توجه داشته باشید که تابستان در برخی از مناطق مانند شمال غربی کشور بسیار معتدل بوده و گرمای زیادی تجربه نمی‌کنند، در عوض در مناطق کویری کشور تابستان منطقه بسیار گرم و سوزان است، بنابراین برنامه‌ای که برای آبیاری درختان گردو در مناطق مختلف وجود دارد با یکدیگر متفاوت است.

کلام آخر

کشاورزان عزیز به هنگام خرید نهال گردو بهتر است از کارشناسان مربوطه مشاوره لازم در مورد تعیین برنامه دقیق برای آبیاری باغ گردو داشته باشند، باغداران باید بدانند که برنامه آبیاری باغ گردو در سال‌های مختلف بر حسب رشد نهال گردو تغییر می‌کند، پس از یک برنامه آبیاری در چندین سال پیاپی استفاده نکنند، کشاورزانی که به دنبال استعلام قیمت نهال گردو و کسب اطلاعات بیشتری در این زمینه هستند می‌توانند به سایت تخصصی پالیز نهال مراجعه کرده و از مشاوره علمی و اصولی کارشناسان این سایت استفاده کنند.

تماس با پالیز نهال:

09144501007

09144501008

دکمه بازگشت به بالا