بهترین های کسب و کارفرهنگ و هنر

به کلیدهای روی پیانو گفته میشود

تعداد کلیدهای پیانو چند تاست و آیا در همه انواع مدل های پیانو یکسان است ؟

تعداد کلیدهای پیانو از جمله پیانو سی بکشتاین یکسان است. همه ما در طول عمر خود ساز پیانو را یا از نزدیک و یا تصاویر آن را مشاهده کرده ایم اما شاید تعداد کمی از ما قبل از خرید پیانو آکوستیک پرسیده باشیم تعداد کلیدهای پیانو چندتاست؟

تعداد کلیدهای پیانو چندتاست ؟

شاید اغلب ما در مورد ساز پیانو اطلاعات کلی و جامعی داشته باشیم . برای نمونه این ساز از طریق چکش هایی که به وسیله سیم به هر کلید متصل است ، صداهایی در طول موج های مختلفی تولید میکند. یا مثلا توانایی تولید 8 اکتاو را دارد که دامنه صوتی بالایی در میان سازها محسوب میشود. و  انواع پیانو که در نام های گرند ، ایستاده و دیجیتال تولید می شوند آشنایی داریم.

اما در مورد ساده ترین و ظاهری ترین ویژگی پیانو یعنی تعداد کلیدهای پیانو چندتاست بی اطلاع هستیم و جوابی نداریم. اطلاع از اینکه کلیدهای پیانو چندتاست و هر کدام چه جایگاهی دارند کمک شایانی به ما در آموختن ساز پیانو دارد. این مطلب سعی دارد به این پرسش پاسخ دهد.

قبل از اینکه به جواب سوال کلیدهای پیانو چندتاست و قیمت پیانو آکوستیک برسیم ، بد نیست بدانید به کلید های سیاه و سفید ، کلاویه گفته می شود که با فشردن آنها صدای نت مورد نظر پخش می شود. کلید های سمت راست در هر مدل پیانو ، نت های وسط و زیر را تولید می کند و برای نواختن نت های بم باید از کلید های سمت چپ استفاده کنید.

تعداد کلی کلیدهای پیانو 88 تاست. شاید در نگاه اول به این همه کلید ، تصور کنید یادگیری پیانو کاری غیر ممکن است. اما خواهید دید که با یادگیری مرحله به مرحله توسط اساتید برجسته ، علاوه بر اینکه از آموختن این ساز جذاب لذت  می برید ، به دیگران نیز پیشنهاد می کنید. این کلیدها به رنگ های سیاه و سفید ، به صورت یک در میان کنار یکدیگر قرار گرفته اند در یک پیانو رنگ های سیاه و سفید کلیدهای پیانو چندتاست ؟

پیانو بکشتاین آلمان در مجموع 52 کلید سفید و 36 کلید سیاه دارد. اگر با دقت به عکس زیر نگاه کنید متوجه میشوید که این کلید ها بصورت ترتیب متوالی 7 کلید سفید و 5 کلید سیاه تشکیل شده است.

تفاوت دکمه های سیاه و سفید چیست و کلیدهای پیانو چندتاست ؟

دو نوع نامگذاری برای کلیدهای دورنگ پیانو  فویریخ وجود دارد. نامگذاری غربی که از A  تا B است( شروع با C ، پایان با B ) و نامگذاری اروپایی که الفبای اصلی موسیقی محسوب می شوند. کلید های سفید بر اساس نام های Do , Re ,Mi ,Fa, Sol , La ,Si از چپ به راست ،مانند تصویر زیر نامیده می شود.

در حالت کلی می توان گفت کلید های سفید صداهای طبیعی تری نسبت به صداهای تیز و تند کلید های سیاه تولید می کنند. که در هر اکتاو 7 کلید سفید و 5 کلید سیاه قرار میگیرد. از مزیت های دو رنگ بودن و تفاوت اندازه های کلید های پیانو این است که گاهی بدون نگاه کردن به صفحه کلید و با لمس می توان تشخیص داد و تمیز دادن کلید ها با نگاه کردن آسان تر می شود.

کلاویه چیست؟

اولین بار که صدای پیانو را می‌شنویم بی‌هیچ استثنایی به صدای این ساز علاقه‌مند می‌شویم. بیهوده نیست که پیانو را ساز مادر می‌نامند. گویی مدت‌ها پیش این ساز را شنیده بودیم. وقتی برای نواختن پیانو پشتش می‌نشینیم و انگشتانمان کلاویه های پیانو را نوازش می‌کند حس بسیار خوبی سرتاپای وجودمان را فرامی‌گیرد.در این مقاله قصد داریم با بیان مختصری همه چیز درباره پیانو و کلاویه هایش را

کلاویه پیانو چیست و پیانو چند کلاویه دارد؟

اولین بار که صدای پیانو را می‌شنویم بی‌هیچ استثنایی به صدای این ساز علاقه‌مند می‌شویم. بیهوده نیست که پیانو را ساز مادر می‌نامند. گویی مدت‌ها پیش این ساز را شنیده بودیم. وقتی برای نواختن پیانو پشتش می‌نشینیم و انگشتانمان کلاویه های پیانو را نوازش می‌کند حس بسیار خوبی سرتاپای وجودمان را فرامی‌گیرد.در این مقاله قصد داریم با بیان مختصری همه چیز درباره پیانو و کلاویه هایش را بدانیم.

پیانو از دسته سازهای زهی و شستی دار محسوب می‌شود. سازی که با فشار بر شستی های آن صدا تولید می شود. کسی که نواختن پیانو را آغاز می‌کند می‌تواند اصول و نت های موسیقی را به‌صورت کامل بیاموزد زیرا پیانو از کامل‌ترین سازها است. پیانو امکان نواختن هم‌زمان انواع صداهای زیر و بم را دارد. بعلاوه می‌توان یک نت را هم به‌صورت ضعیف و هم قوی نواخت.این امکان گستره وسیعی از صداها را برای نوازنده ایجاد می کند.

نخستین سازهایی که نسل پیشین پیانو بودند کلاویکورد نام داشتند. پس از کلاویکورد، هارپیسکوردها به بازار آمدند. می‌توان گفت پیانو امروزی شکل تکامل‌یافته کلاویکورد و هارپیسکورد است. نخستین پیانو در سال ۱۲۱۴ وارد ایران شد. این پیانو هدیه ناپلئون بناپارت به فتحعلی شاه قاجار بود. از بهترین پیانیست‌ها جهان می‌توان به بتهوون، موتزارت، شوپن، لیف او اندسن، کلودیو آرائو، آلفرد برندل و…نام برد.

پیانو انواع مختلفی دارد و از چندین قسمت تشکیل شده است: شستی ها یا همان کلاویه، دستگاه تولید صدا، سیم‌ها یا زه‌ها، قاب آهنی یا چدنی، صفحه صدا و پدال‌ها اجزای مهم یک پیانو از نوع آکوستیک هستند.

کلاویه همان شستی های سفید و سیاهی است که می‌توان با فشردن آن‌ها صدای موردنظر را تولید کرد. شستی هایی که نواختن آن‌ها رویای هر علاقه‌مند به نواختن موسیقی است. نواختن پیانو به‌صورت مستقیم بااحساس نوازنده در ارتباط است. زیرا هرچقدر نوازنده با ضربه محکم‌تری به کلاویه فشار وارد کند صدای قوی‌تری تولید می‌کند. هرچقدر فشار وارده به کلاویه کمتر باشد صدای تولیدی ضعیف‌تر خواهد بود. نوازنده می‌تواند از این طریق نت‌های موردنظرش را تولید کند. این سیستم را Touch Response  یا حساسیت به‌شدت ضربه می‌نامند. این حساسیت به‌شدت، در پیانوهای آکوستیک وجود دارد.

در پیانوهای دیجیتال، عملکرد همانند پیانوی آکوستیک است فقط با این تفاوت که مقاومت در برابر حرکت به‌وسیله چکش کوچکی که توسط یک اهرم در نزدیک کلید قرار دارد؛ رخ می‌دهد. معمولاً تولیدکنندگان پیانو دیجیتال سعی می‌کنند کلاویه های پیانو دیجیتال را طوری طراحی کنند که به نوازنده همان حس نواختن پیانو کلاسیک القا شود. به‌عنوان‌مثال ضربه‌ای آرام از طرف کلاویه پیانو به دست نوازنده منتقل می‌شود تا برای نوازنده حس بازگشت چکش‌های پیانوی آکوستیک را داشته باشد.

تعداد کلاویه های پیانو

همان‌طور که گفتیم پیانو گونه تکامل‌یافته هارپیسکورد است. هارپیسکورد ۶۰ کلید داشت. حتی پیانوهای ابتدایی نیز همان ۶۰ کلید را داشتند. این ۶۰ کلید شامل ۵ اکتاو بودند که هر اکتاو ۱۲ کلید داشت. پیانوهای امروزی ۸۸ کلاویه دارند که هر نت با دیگری بسیار متفاوت است. این ۸۸ کلاویه ۷ اکتاو دارد. این گستره تنوع در صدای نت باعث می‌شود که تنوع در موسیقی نواخته شده پیش بیاید. این کلاویه ها شامل ۵۲ کلید سفید و ۳۶ کلید سیاه است. گرچه اغلب پیانوهای امروزی همان ۸۸ کلاویه را دارند اما پیانوهایی با ۱۰۲ کلاویه هم وجود دارد.

علت اینکه پیانوها روی همان ۸۸ کلاویه توقف کرده‌اند این است که هر تعداد متفاوت با ۸۸ کلاویه می‌تواند باعث بم شدن و زیر شدن بیش‌ازحد صدای نواخته شده شود.

نحوه تمیز کردن کلاویه های پیانو

نحوه تمیز کردن کلاویه های پیانو برای تمیز کردن کلاویه های پیانو اگر شوینده مخصوص در اختیار داشتید که چه‌بهتر. در غیر این صورت با استفاده از آب گرم و چند قطره صابون مایع و یک پارچه نمناک و نرم کلاویه ها را تمیز کنید. سعی کنید زاویه پیانو را طوری تنظیم کنید تا کلاویه ها روبروی نور خورشید قرار نگیرد زیرا در طولانی‌مدت موجب زرد شدن کلاویه های پیانو می‌شود.

پیانو را دور از پنجره قرار دهید تا از نفوذ گردوغبار به شیارهای شستی های آن جلوگیری شود. استفاده از پارچه‌های نانو و میکرو فایبر هم می‌تواند به تمیز کردن پیانو کمک کند. دقت کنید استفاده از شوینده‌های معمولی و الکل برای تمیز کردن کلاویه ها مناسب نیست. از اسپری کردن مستقیم ماده شوینده مخصوص نیز جلوگیری کنید. رطوبت و خشکی بیش‌ازحد نیز به کلاویه های پیانو آسیب می‌زند.

مشکلات معمول کلاویه های پیانو

کلاویه های پیانو بسیار ظریف و دقیق هستند. به همین علت ممکن است دچار مشکلاتی شوند. به‌عنوان‌مثال ممکن است وجود گردوغبار در شیارهای این کلاویه ها باعث اشکال در نواختن شود. وجود صداهای اضافی هنگام نواختن نت، گیرکردن کلاویه و بالا نیامدن آن نیز ازجمله مشکلات معمول کلاویه هاست. خشک و سفت شدن کلاویه ها نیز ازجمله مشکلات دیگر کلاویه هاست. این مشکل معمولاً با پانچینگ و رگلاژ پیانو رفع می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا