بهترین های کسب و کارجامعه

نحوه تشخیص هویت در قفل درب اثر انگشتی

ایمن سازی درب آپارتمان با قفل اثر انگشتی هوشمند

ساده ترین راه برای جلوگیری از ورود سارقان و در نهایت حفظ جان و مال افراد این است که، فرد متجاوز باور کند که ورود به ساختمان بسیار مشکل بوده و ارزش ریسک نخواهد داشت. بنابراین ایمن سازی درب ورودی آپارتمان یکی از بهترین راه ها برای افزایش امنیت محسوب می شود. گزینه های متعددی برای ایمن سازی آپارتمان وجود دارد، اما با یک اقدام امنیتی درست و ساده راه برایتان میسر خواهد شد. اگر به شما بگوییم امنیت آپارتمان با نصب یک قفل هوشمند مناسب امکان پذیر است، آیا باور خواهید کرد؟

بله امکان پذیر است، وجود یک قفل مناسب بر روی درب ورودی الزامی است. اگر شما تمامی روش های امنیتی را استفاده کنید، اما قفل درب به آسانی قابل هک شدن و باز شدن باشد، سارقان به راحتی می توانند به آپارتمان شما نفوذ کرده و دارایی شما را به سرقت ببرند. در ادامه به معرفی قفل اثر انگشتی، یکی از بهترین راه های ایمن سازی درب آپارتمان خواهیم پرداخت.

احراز هویت بیومتریک چیست؟

بیومتریک به مجموعه ویژگی های منحصر به فرد هر شخص گفته می شود که می تواند تعیین کننده هویت آن فرد باشد. در واقع احراز هویت بیومتریک نوعی عملیات امنیتی است که بیومتریک هر شخص با داده های قبلی مقایسه و در صورت مجاز بودن تاییدیه داده می شود یکی از پرکاربردترین روش های بیومتریک که امروزه از آن استفاده می شود، اثر انگشت هر شخص است. احراز هویت اثر انگشتی از سال ها پیش برای تایید نمودن هویت هر فرد در جرایم استفاده شده است.

امروزه نیز در بسیاری از دستگاه های حاوی تکنولوژی از تشخیص اثر انگشت برای باز نمودن قفل استفاده می شود. از جمله این دستگاه ها می توان به تلفن همراه، تبلت، قفل درب آپارتمان و … اشاره کرد. با توجه به منحصر به فرد بودن بیومتریک هر شخص، استفاده از آن در باعث به وجود آمدن سطح ایمنی بالاتر برای درب ورودی ساختمان ها خواهد شد.

استفاده از خصوصیات بیومتریک در تشخیص هویت

در برخی از مدل‌های پیشرفته قفل برای تشخیص هویت افراد از خصوصیات بیومتریک استفاده می‌شود. بیومتریک به معنای ویژگی‌های خاص و منحصر به‌فرد هر کسی است که با شخص دیگر تفاوت دارد و تا پایان عمر نیز ثابت می‌ماند. اثر انگشت، چهره، عنبیه چشم و … را می‌توان از خصوصیات بیومتریک نامید. به دلیل منحصر به‌فرد بودن خصوصیات بیومتریک، این نشانه‌ها برای استفاده در سیستم‌های امنیتی انتخاب شدند. استفاده از این خصوصیات امنیت افراد را با توجه به هویتشان تضمین می‌کند.

انواع قفل بیومتریک و مقایسه آن با قفل درب اثر انگشتی

کنترل صدا

امروزه ثابت شده است که الگوی صوتی همه افراد نسبت به هم متفاوت می‌باشد به همین دلیل می‌توان از آن برای تشخیص هویت و کنترل ورود و خروج استفاده کرد. این روش مزایای بسیاری از جمله باز کردن درب بدون کلید دارد اما نباید فراموش کرد تغییر ناگهانی جنس صدا به دلایلی مانند سرماخوردگی باعث بروز مشکلات بسیاری مانند عدم تشخیص هویت شخص می‌شود.

تشخیص چهره

در این روش قفل از مشخصات منحصر به‌فرد مانند فاصله بین دو چشم، هندسه چشم، بینی، لب‌ها، گوش‌ها استفاده می‌نماید. این نوع قفل بیومتریک یکی از امن‌ترین مدل‌های بیومتریک می‌باشد.

کف دست

اندازه، طول و عرص دست، طول و زاویه انگشتان، استخوان‌ها و رباط‌های دست در کنار هم باعث منحصر به‌فرد شدن هر شخصی می‌شود که از این ویژگی می‌توان برای کنترل ورود و خروج و تشخیص هویت کاربر استفاده کرد.

قفل بیومتریک عنبیه

این نوع قفل به دلیل حساسیت بسیار بالا در تشخیص هویت، معمولا در مناطق امنیتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و بالطبع گران‌تر از سایر قفل‌های بیومتریک به حساب می‌آید. تحقیقات نشان می‌دهد عنبیه هر شخص مانند اثر انگشت منحصر به‌فرد است. حتی ممکن است الگوی موجود در عنبیه هر دو چشم نیز با هم متفاوت باشد.

قفل بیومتریک شبکیه

این قسمت دارای رگ‌های خونی مختلفی می‌باشد که می‌توان از آن به‌عنوان الگوی منحصر به‌فرد در تشخیص هویت شخص استفاده کرد. این نوع قفل بیومتریک دارای مشکلاتی مانند عدم تشخیص هویت در محیط‌های تاریک و طولانی بودن پروسه تشخیص هویت می‌باشد.

تشخیص هویت از طریق رگ های خونی دست

ضخامت و محل قرارگیری رگ‌های خونی دست نیز از مشخصات منحصر به‌فرد هر کاربر می‌باشد که در ساخت قفل‌های بیومتریک از آن‌ها استفاده می‌شود.

قفل درب اثر انگشتی

یکی از دقیق‌ترین، امن‌ترین و ارزان‌ترین روش‌های تشخیص هویت بیومتریک، اثر انگشت می‌باشد که در تولید قفل‌های درب اثر انگشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع به دلیل ارزان بودن و در دسترس بودن تکنولوژی تشخیص اثر انگشت، بیشتر تولیدکنندگان قفل دیجیتال از این روش بیومتریک برای احراز هویت کاربران استفاده می‌کنند. در این نوع قفل‌ بیومتریک، از منحنی‌های منحصر به‌فرد اثر انگشت به‌عنوان کلید ورودی استفاده می‌شود.

قفل درب اثر انگشتی چگونه هویت افراد را تشخیص می‌دهد؟

در قفل اثر انگشتی مجوز ورود و شناسایی فرد بر اساس ثبت و مقایسه اثر انگشت آن‌ها انجام می‌شود. به این صورت که در ابتدا‌ی نصب، تعدادی اثر انگشت که مجوز ورود دارند در حافظه قفل درب اثر انگشتی به صورت الگوهای عددی ثبت و ذخیره می‌شوند. از این به بعد هر فردی ک قصد عبور دارد باید از طریق اثر انگشت خود مجوز ورودش را اعلام نماید. در صورتی‌که اثر انگشت با اثر انگشت‌های ثبت شده تطابق داشته باشند قفل درب اثر انگشتی اجازه ورود خواهد داد. در غیر این صورت درب بسته خواهد ماند و در صورت تکرار اشتباه، آلارم قفل درب اثر انگشتی به صدا در خواهد آمد.

مزایای قفل درب اثر انگشتی نسبت به سایر قفل‌ها

شاید در ابتدا قیمت بالاتر قفل درب اثر انگشتی کمی شک در دل خریدار بیندازد اما …

بعد از بررسی‌های مختلف و سبک سنگین کردن معیارهای خود، متوجه مزایای بسیار زیاد قفل درب اثر انگشتی نسبت به سایر قفل‌ها خواهید شد. همین که امنیت شما با بالاترین حد تامین می‌شود می‌تواند دلیل برتری این نوع قفل‌ها باشد. زیرا ماهیت منحصر به‌فرد بودن اثر انگشت هر شخص امکان هک شدن یا کپی نمودن را غیر‌ممکن می‌سازد. نداشتن نیاز به حمل کلید و یا کارت به‌طوری که با سریع‌ترین راه ممکن درب منزل و یا محل کار شما باز خواهد شد از دیگر مزایای قفل درب اثر انگشتی است.

نحوه کار قفل اثر انگشتی درب چگونه است؟

امروزه در ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری از قفل های الکترونیکی اثر انگشتی استفاده می شود، اما نحوه کار این قفل ها به چه صورت است. هنگامی که شخص انگشت خود را بر روی سنسور اثر انگشت قفل قرار می دهد، اسکنر خازنی خطوط و برآمدگی های موجود بر روی انگشت را به صورت الکتریکی پردازش می کند. در واقع میزان پستی و بلندی ها را اندازه گیری کرده و در یک الگوریتم عددی در دیتا بیس دستگاه ذخیره خواهد کرد.

بعد از ذخیره شدن دیتای اسکنر در حافظه قفل، هر بار که شخصی اقدام به باز نمودن درب کند، دیتای به دست آمده را با دیتای قبلی مقایسه کرده و در صورت تطابق درب را باز می کند. نحوه کار قفل اثر انگشتی شباهت زیادی با صفحه نمایش لمسی گوشی ها و تبلت های هوشمند دارد.

مزایای استفاده از قفل درب منزل با اثر انگشت

ایمنی بالا: در طراحی قفل اثر انگشتی آپارتمان، اثر انگشت شما کلید ورود به ساختمان است، بنابراین نگرانی های مربوط به گم شدن کلید فیزیکی یا استفاده از آن توسط متجاوزان به فراموشی خواهد سپرد. در طراحی اثر انگشتی از سنسورهای خازنی سوئدی استفاده می شود، در نتیجه امکان تشخیص زنده بودن فرد از طریق جریان خون موجود در انگشت فراهم شده و امکان جعل کردن اثر انگشت را غیر ممکن خواهد کرد.

سریع ترین روش ایمن سازی درب آپارتمان: سیستم های امنیتی بسیاری در بازار موجود است که با توجه به هزینه ها، زمان مورد نیاز و امکانات مورد نیاز برای نصب، صاحبان ساختمان ها را از استفاده پشیمان خواهد کرد. اما قفل دیجیتال اثر انگشتی قابلیت نصب بر روی انواع درب بدون نیاز به سیم کشی و هرگونه تغییرات بر روی درب دارد.

دسترسی سریع و آسان: با استفاده از این سیستم امنیتی دیگر نیازی به حمل کردن کلید یا کارت نخواهید داشت، تنها با لمس حسگر اثر انگشت درب باز خواهد شد. همچنین در اکثر قفل های بیومتریک بعد از وارد شدن درب به صورت اتوماتیک قفل خواهد شد و دیگر نگرانی بابت باز ماندن درب نخواهید داشت.

سیستم امنیتی به صرفه: درست است که در ابتدا برای خرید این نوع قفل ها نسبت به قفل های معمولی باید هزینه بیشتری صرف کنید، اما به دلیل کیفیت بالا در ساخت قفل های الکترونیکی و استفاده از باطری برای باز کردن درب، این نوع قفل ها از ماندگاری زیادی برخوردار هستند. همچنین قفل اثر انگشتی ضد سرقت در برابر ضربه و آتش سوزی مقاوم بوده و به راحتی خراب و شکسته نمی شوند.

بهترین قفل اثر انگشتی درب را از کجا بخریم ؟

پیدا کردن یک برند معتبر در امنیت و ایمن سازی درب آپارتمان تاثیر بسزایی دارد. در میان فعالان موجود در این حوزه برند کاداس ایران با داشتن نمایندگی فروش محصولات کاداس به صورت مستقیم و بدون واسطه توانسته قفل اثر انگشتی درب را با بهترین قیمت و کیفیت در بازار عرضه کند. در نتیجه قیمت مناسب، بهترین خدمات پس از فروش و ضمانت اورجینال بودن محصول سه ضلع مثلثی هستند که را به بهترین شرکت واردات و فروش قفل اثر انگشتی آپارتمان تبدیل کرده است.

کلام آخر

انتقال از قفل های سنتی به قفل دیجیتالی یک روند نیست، بلکه یک گام پیشرفت در فناوری و یک گام اجتناب ناپذیر از زندگی است. پس اگر در آپارتمان احساس ناامنی می کنید، سریعا اقدامات لازم در جهت سهولت زندگی و ایمن سازی درب آپارتمان را به عمل آورید.

دکمه بازگشت به بالا