راهنمای نگهداری و تعمیرات اشیا و انواع شیلنگ لوله آبنما

آبنما و نصب آن در مکان های مختلف باعث زیبایی و جذابیت محیط می شود و محل آرامش بخشی را ایجاد می کند که افراد از دیدن آن لذت می برند. آبنما ها علاوه بر اینکه جذابیت های بصری دارند، جلوه های صوتی ایجاد شده توسط آب متحرک باعث آرامش می شود .اما باید با نحوه نصب و لوله کشی آبنما آشنا شویم تا بتوانیم محیطی زیبا و دلنواز را برای خود و خانواده فراهم کنیم. برای یادگیری نحوه لوله کشی آبنما تا انتها با ما همراه باشید. همچنین می توانید جهت خرید انواع لوله آبنما به سایت بست سرا مراجعه نمایید.

لوله های آبنما

برای لوله کشی آبنما از لوله های با دوام و مقرون به صرفه استفاده می شود که معمولا از جنس پلاستیک سخت یا پلی وینیل کلرید (PVC) هستند. لوله های PVC به دلیل داشتن انعطاف پذیری بالا برای استفاده در آبنما انتخاب خوبی هستند. زیرا در این گونه از طراحی ها جریان آب در مسیر مستقیم جریان ندارد و ممکن است نیاز به تغییر جهت های زیاد در طراحی باشد.

همچنین با توجه به اینکه آبنماها اغلب در محیط های بیرونی و رو باز کار می شوند توجه به ترک خوردگی، انقباض یا انجماد فصلی بسیار مهم است. در نتیجه مقاومت آن ها در زیر زمین باید تضمین شده باشد. در بخش می توان اطلاعات بیشتری در مورد این نوع لوله کشی به دست آورد.

شیلنگ ها در آبنما

در این بخش، نرخ جریان یا دبی جریان به وسیله سایز و طول شیلنگی که آب از آن عبور می کند تعیین می شود. اگر از شیلنگ ها با قطرهای کوچک استفاده شود ممکن است در انتقال آب محدودیت ایجاد شود، اما وجود آن نسبت به شیلنگ های با قطر بزرگتر فشار بیشتری را برای ما فراهم می کند.

در مقابل یک شیلنگ با قطر بزرگتر فشار کمتری ایجاد می کند، اما حجم زیادی از آب را می تواند انتقال دهد. طول شیلنگ نیز از جمله عوامل دیگری است که به منظور کنترل جریان مورد بررسی قرار می گیرد. به دلیل اینکه جریان کمی توسط آبنماباید مسیر طولانی را طی کند بهتر است از کوتاه ترین مسیر ممکن لوله کشی و شیلنگ کشی انجام شود تا کوتاهترین مسیر علاوه بر کاهش هزینه به کاهش افت جریان نیز کمک کند.

پمپ ها در آبنما

پمپ آب باعث می شود که جریان آب در یک آبنما بر گرانش غلبه کند، همچنین باعث افزایش میزان جریان آب شده و به سلامت آب نیز کمک شایانی می کند. سالم نگه داشتن محیط آبنما از آن جهت حائز اهمیت است که اگر شما قصد اضافه کردن ماهی یا گیاهان آبزی را به آبنماو محیط آن داشته باشید، پمپ باعث ایجاد اکوسیستم کوچک در آن جا می شود.

به عنوان یک قاعده کلی در مورد انتخاب پمپ در آبنما، همیشه پمپی را انتخاب کنید که بتواند در هر ساعت یک بار به صورت کامل آب را در جریان بگذارد و چرخه را کامل کند. برای تعیین مقدار حجم حوضچه باید عرض و طول و عمق آن را در هم ضرب کنید، اگر ابعاد بر حسب متر باشد حجم آب بر حسب متر مکعب خواهد بود و برای تبدیل آن بر حسب لیتر باید عدد حاصل را در 1000 ضرب کنید تا بر حسب لیتر محاسبه شود.

پمپ های آبنما دو گروه عمده را شامل می شوند: 1- پمپ سطحی یا بیرونی ، 2- پمپ عمقی یا درونی. همواره در نظر بگیرید که پمپ با راندمان بالا تهیه کنید، پمپ های با راندمان بالا اگرچه گران قیمت تر هستند اما هزینه های عملیاتی پایین تری دارند و در درازمدت به مقرون به صرفه و مناسب تر هستند.

وجود فیلتر در آبنما

رشد جلبک ها، برگ های اضافی و سایر خار و خاشاک می تواند منجر به آسیب آبنماشود و سلامت آن را با خطر مواجه کند. یک روش برای جلوگیری از این مشکل فیلتر کردن سطح آب به صورت دستی و با استفاده از آب بند یا توری است، اما نصب اتوماتیک اسکیمر به عنوان بخش مونتاژ شده به پمپ بسیار کارآمدتر و مفید تر است. به ویژه زمانی که از آن برای جلوگیری از رشد جلبک ها استفاده شود.

این نوع سیستم ها اگر چه دارای هزینه های بالایی هستند اما باعث صرفه جویی در وقت و کار شما می شود که بخواهید آبنمای خود را از نظر تعادل PH و وجود مواد اضافی فیلتر کنید.

زهکش در آبنما

ایجاد سوراخ و مجرای باریک در آبنمابه منظور تخلیه فضولات آبزیان، گل و لای و … را زهکش می نامیم. نکته مهم در مورد آن این است که مراقب باشیم که سوراخ زهکش نشت نکند، زیرا به مرور زمان باعث فرسودگی و تخریب پایه های آبنمامی شود.

انواع آبنما

آبنمادارای انواع مختلفی است که هر یک دارای ویژگی هایی هستند. آبنمابا فواره های بلند خیز می توانند آب را تا ارتفاع زیادی هدایت کنند که نصب این گونه از آبنماها نیازمند پمپ های قوی است. آبنمابه شکل گسترده افشان از دیگر انواع است. در این نوع از آبنما، آب در بخش وسیعی پخش می شود. بر خلاف دو مدل گفته شده مدل کوتاه خیز و محدود افشان نیز وجود دارند که این دو مدل بیشتر برای فضاهای کوچک مورد استفاده قرار می گیرند.

از دیگر موارد مهم در لوله کشی آبنمااین است که ارتفاع آبنمانباید بیشتر از فاصله منبع تا لبه حوضچه یا استخر آب باشد. یکی از نکات مهم در آبنماحرکت و چرخش نور و روشنایی در آن است که زیبایی آن را دوچندان می کند. رقص نور موزیکال در آبنماها نیز از دیگر وجوه زیبایی و جذابیت آن ها است. برای دیدن انواع آبنما و مشاهده قیمت هرکدام و همینطور مقایسه آنها با یکدیگر بر روی لینک  بزنید.

مراحل اولیه احداث آبنما

1– انتخاب کفپوش: کفپوش باید رنگ مناسب داشته باشد. ضخامت مطلوب و دوام کافی داشته باشد.

2- گود برداری: هر گونه مانع فیزیکی مانند گیاه، صخره، و غیره باید از محیط خارج شود.

3- در صورت لزوم باید دیواره های داخلی به حالت شیب دار ساخته شود.

4- گاهی ما نیازمند نصب و لوله کشی آبنماپیش ساخته شده هستیم. در این حالت ابتدا آن را به شکل وارونه در محل نصب بر زمین گذاشته و گودالی بزرگتر از ابعاد آبنما ایجاد کرده و آبنمارا در آن جای داده و زیر سکوی آن را با بلوک های آجری محکم می کنیم.

در هنگام قرار دادن آبنمادر گودال باید توجه داشت که سنگ ها و اشیا تیز را از گودال خارج کرده و خاک آن را متراکم و فشرده کرده و در کف گودال مقداری شن نرم می ریزیم. استفاده از آبنماهای بتونی نیز می تواند مفید باشد. همچنین ایمنی آبنما باید همواره مورد توجه قرار گیرد.

سیستم لوله کشی آبنما

در هنگام لوله کشی آبنما به زیر ساخت های آن توجه کنید که ممکن است در طولانی مدت با مشکلات زیادی مواجه شوید.

اول از همه در هر طرح، باید بدانیم که در پایان می خواهیم به چه نتیجه و اثری برسیم. کیفیت موردنظر چیست؟ میزان صدا در چه حدی باشد؟ به چه وسایلی نیاز داریم؟

تمامی این موارد با طرح ریزی محقق می شود که بسیاری از افرادی که کار لوله کشی را انجام می دهند در این کار ضعف دارند.

در لوله کشی آبنما به مواردی مانند: 1- منابع، 2- تخلیه، 3- فیلتر و پمپ، 4- زهکش، 5- سرریز، 6- لوله ها و اتصالات نیاز است.

در مورد متریال و ابعاد و اندازه ها در قسمت قبل صحبت شد اما نکته حائز اهمیت این است که ابعاد خط منبع و تخلیه را کوچک نکنید (از نظر سایز یا قطر لوله) و اتصالات در پوشش بیرونی پمپ نباید کوچک شوند (قطر آن ها کم نشود) زیرا باعث آسیب و افزایش هزینه خواهد شد.

خطوط زهکش و سرریز نیز باید در حد کافی در ابعاد بزرگ نصب شوند.

شیرآلات

شیرآلات مناسب باعث می شود که افت فشار یا اصطکاک کمتری در خط لوله کشی به وجود آید. استفاده از شیرهای دروازه ای از هر نوع باعث ایجاد اصطکاک و افت فشار زیاد می شود.

برای لوله کشی های بیشتر از 4 اینچ باید از شیرهای پروانه ای استفاده شود. همچنین شیرهای توپی و چک ولو ها باید پلاستیکی باشند.

شیرهای یک طرفه یا چک ولوها از اهمیت زیادی برخوردار هستند که باید قبل از حفر کردن باید کاملا بررسی شوند.

همواره از اتصالات با برندهای خوب استفاده کنید به ویژه در شیرهای متصل به پمپ، وجود اتصالات باعث می شود که بدون نیاز به قطع خطوط تعمیر و تعویض به راحتی انجام شود.

دکمه بازگشت به بالا