راهنمای خرید آجیل شب عید

راهنمای خرید آجیل شب عید | نکات مهم در خرید آجیل

افراد زیادی هستند که در نزدیکی های عید نوروز، به دنبال راهنمای خرید آجیل شب عید هستند. این موضوع به این دلیل است که همه آجیل هایی که در بازار موجود هستند از کیفیت لازم برخوردار نیستند و طعم دلچسبی ندارند. از این رو سایت طلوع پخش، درصدد برآمد تا به بررسی نکاتی کاربردی در مورد خرید آجیل شب عید بپردازد و مواردی را ارائه دهد تا در زمان خرید آجیل، بهترین انتخاب را انجام دهید.

نکات مهم در خرید آجیل شب عید

زمانی که به بررسی آجیل شب عید می پردازید، باید نکاتی را مد نظر خود قرار دهید. در این قسمت به بعضی از این نکات اشاره خواهیم کرد.

۱. حواستان به سم آفلاتوکسین باشد.

قبل از خرید آجیل شب عید، حتما تازگی و طعم آن را امتحان کنید. طعم و تازگی آجیل، یکی از عوامل مهم در کیفیت آن به شمار می رود. در صورتی که آجیل برای مدت زیادی در شرایط نامناسبی همچون گرما و رطوبت قرار گرفته باشد، ممکن است به عفونت های قارچی ابتلا پیدا کند. این عفونت های قارچی به تدریج به مغز آجیل وارد می شود و آنها را با سمی به نام آفلاتوکسین آلوده می نمایند. این سم ها می توانند عوارضی را برای مصرف کنندگان ایجاد کنند.

از این رو همیشه در خرید آجیل شب عید، به اندازه نیاز خود خرید کنید، تا آجیل هایی که مصرف می کنید سالم و تازه باشند. پیشنهاد می کنیم در زمان عید نوروز، از خرید مقدار زیادی آجیل شب عید به صورت فله ای خودداری کنید و یا حتما به فروشگاهی که از آن خرید می کنید دقت لازم داشته باشید.

۲. به رنگ های مصنوعی آجیل دقت کنید.

ممکن است در بعضی از آجیل ها، از رنگ های مصنوعی و براق کننده ها استفاده کنند. این مورد گاهی باعث حساسیت های جدی برای افرادی که آنها را مصرف می کنند می شود. همچنین در افرادی که در دسته افراد پر خطر هستند، می تواند باعث بیماری های کبدی و کلیوی شود. به همین دلیل اگر زمانی که به خوردن آجیل می پردازید لب و دست شما رنگی شد، باید بدانید که در تهیه این آجیل ها از رنگ های مضر شیمیایی استفاده کرده اند و از مصرف آنها خودداری کنید.

 ۳. به عطر و بوی آجیل دقت کنید.

اگر آجیل شما، از بوی تند و نامطبوعی برخوردار بود، آن آجیل کهنه و بی کیفیت است. باید بدانید که آجیل هایی که بو داده می شوند می توانند فاسد شوند، از این رو برخی از آجیل فروشی ها با تفت دادن آنها سعی در پنهان کردن بوی آجیل ها می کنند.

۴. طعم و مزه آجیل را بررسی کنید.

گاهی ممکن است بعضی از آجیل فروشی ها، به آجیل های خود نمک زیادی اضافه کنند تا بو و ترشی آن را پنهان کنند. همچنین آجیل هایی که شور هستند برای افرادی که مبتلا به بیماری های قلبی عروقی و فشار خون می باشند بسیار ضرر دارد. همینطور آجیل هایی که شیرین هستند برای افراد دارای دیابت و اضافه وزن مضر می باشند. به همین دلیل در هنگام خرید، سعی کنید تا آجیل های شما کم نمک و یا خام باشند.

آجیل‌هایی با طعم ترش نامطبوع را نخرید و حتی اگر در منزل متوجه طعم ترش آن شدید، سریعا آن را به فروشنده پس بدهید. آجیل ترش باعث بیماری نیز می‌شود. از طرفی ما به دلیل دید و بازدیدهای زیاد در ایام نوروز، آجیل زیادی مصرف می‌کنیم. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم آجیل را با میوه‌های خشک ترکیب کنید. زیرا در این صورت طعم آن عالی‌تر می‌شود و سالم‌تر هم خواهد بود.

سایر نکات خرید آجیل عید نوروز

آجیل شب عید با قیمت های بسیار متفاوتی در بازار وجود دارند که باید نسبت به خرید آن ها نکاتی را مد نظر قرار داد. رعایت نکات زیر برای خرید اجیل و مصرف آن در ایام نوروز به شما کمک می کند.

 • در خرید آجیل عید نوروز آجیل هایی را که مزه ی ترش دارند و بوی نامطبوعی می دهند نخرید. حتی اگر آجیل خریدید و در منزل متوجه ترش بودن آنها شدید فورا آجیل ها را پس بدهید آجیل ترش باعث بیماری می شود.
 • سعی کنید آجیل کم نمک بخرید. زیرا نمک مضرات فراونی دارد، دقت کنید زیرا در بعضی مواقع برای پنهان کردن ترش بودن و بوی بد آجیل به آنها نمک می زنند پس سعی کنید همیشه ترجیحا آجیل خام بخرید.
 • رنگ آجیل را با دست تان کنترل کنید. اگر دست ‌تان رنگی شد احتمال دارد آجیل ها را با رنگ های غیرمجاز یا خوراکی رنگ کرده باشند و باید از خرید آن خودداری کنید.
 • از خرید پسته هایی که زیادی خندان هستند، خودداری کنید؛ زیرا فروشندگان آنها را در ظرف های آب جوش می ریزند و سپس ناگهان در آب سرد قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند تا در اثر شوک حرارتی سر بازکنند و خندان شوند البته این شوک حرارتی، کیفیت پسته را نیز پایین می آورد.
 • در خرید مغز گردو باید خیلی دقت کنید که کهنه نباشد. روغن فراوان موجود در مغز گردو، در اثر کهنگی، تغییر حالت داده و طعم نامطبوع پیدا می کند.
 • از خرید مغزهای پوست کنده اجتناب کنید؛ چرا که این مغزها با توجه به راحتی مصرف شان زیاد میل می شوند و این امر می تواند سبب افزایش دریافت انرژی و شود.
 • برای خرید آجیل شب عید تعداد مهمان ها را حدس بزنید. یک بار فهرست تمام کسانی را که ممکن است به خانه شما بیایند را سرانگشتی بشمارید، به اضافه چند خانواده بیشتر برای در نظر گرفتن همه احتمالات ممکن. حالا از فروشنده خشکبار‌ فروشی بخواهید از مواد مورد نیاز شما آنقدری در اختیارتان بگذارد که به اندازه پذیرایی کردن همین تعداد از افراد کافی باشد نه چند برابر آن. زمانی که شما به اندازه خرید کنید، نه زیادی هزینه کرده اید و نه مواد اضافه آمده را بعد از گذشت زمان و از دست دادن طعم و مزه شان دور ریخته اید.
 • اگر آجیل‌ نوروزیتان زیاد آمد و ‌خواستید آن را برای استفاده های بعدی کنار بگذارید، سعی کنید آجیل را با پوست درون ظرف های دربسته و در محلی خشک و خنک قرار بدهید.
 • یک ترکیب دوست داشتنی برای آجیل شب عید: به همراه کنجد و مغز تخمه آفتابگردان از آن دست خوراکی هایی هستند که به‌ راحتی پیدا می شوند. می توانید آنها را با قیمت مناسبی تهیه کنید و یک ترکیب خوشمزه را درست کنید؛ ترکیبی که بیشتر طعم‌های نوستالژی دوران کودکی را زنده می کند و در عین حال سالم و کم هزینه است.
 • به هر حال در ایام نوروز آجیل های فراوانی را مصرف می کنیم پس بهتر است علاوه بر خرید آجیل در خوردن آن هم دقت کنیم. آجیل ها را با میوه های خشک مخلوط کنید تا تنقلات سالم تری داشته باشید.
 • می توانید از آجیل ها و دانه های روغنی در سالادها، همراه با کباب یا سیب زمینی سرخ کرده استفاده کنید. آجیل ها را خرد کنید و در تهیه نان، بیسکوییت، نوشیدنی ها، کیک و در تهیه انواع سس از آنها استفاده کنید.

کلام آخر

ما در سایت طلوع پخش، به راهنمای خرید آجیل شب عید پرداختیم و سعی کردیم در این خصوص نکاتی کاربردی را به شما ارائه دهیم، تا در زمان خرید آجیل شب عید، بهترین انتخاب خود را داشته باشید. پس حتما در هنگام خرید آجیل شب عید خود موارد بالا را به دقت بررسی کنید.

دکمه بازگشت به بالا