آموزش کامل شارژ سنگ فیروزه | معرفی روش آسان

روش های شارژ مجدد سنگ فیروزه + قیمت انگشتر نقره زنانه

قبلا به بررسی عواملی که سبب تغییر رنگ دادن و مردن سنگ فیروزه می شوند، به طور کامل پرداختیم. این بار قصد داریم شما را با روش هایی آشنا کنیم که به کمک آن ها می توانید سنگ فیروزه خود را زنده کرده و یا شارژ کنید. همیشه به این نکته توجه داشته باشید که در صورتی که جواهرات فیروزه را به صورت کارکرده و دست دوم تهیه نموده اید، قبل از استفاده آنها را پاکسازی کرده و به کمک روش های ذکر شده در ادامه مطلب، مجددا سنگ خود را شارژ نمایید. چرا که بسیاری بر این باور هستند که ممکن است امواج و انرژی های منفی از صاحب قبلی سنگ به شما منتقل شود. با فروشگاه سنگ همراه باشید.

شارژ سنگ فیروزه به کمک آب:

سنگ فیروزه به کمک یک دستمال نرم و مقداری آب به خوبی پاکسازی خواهد شد. البته باید به این نکته توجه کنید که بعد از پاکسازی سنگ، به کمک یک حوله یا دستمال نرم، سطح آن را به طور کامل خشک نمایید. در ضمن سنگ فیروزه به کمک آب نیز به راحتی شارژ خواهد شد. به این منظور کافیست که به مدت یک الی دو ساعت، سنگ فیروزه را در میان آب روان قرار دهید و سپس آن را خشک کنید. بدین صورت سنگ شما مجددا شارژ شده است.

شارژ سنگ فیروزه به کمک خاک:

خاک یک عنصر طبیعی می باشد که این توانایی را دارد که امواج و انرژی های منفی سنگ فیروزه را جذب کرده و مجددا آن را شارژ نماید. بدین منظور تنها کافیست که سنگ فیروزه را به مدت چند ساعت در خاک قرار داده و سپس آن را بیرون بیاورید، پاکسازی کرده و دوباره استفاده کنید.

زنده کردن فیروزه با نمک دریا:

به منظور شارژ مجدد سنگ فیروزه و تخلیه کردن آن از امواج و انرژی های منفی، از نمک دریا نیز می توان استفاده نمود. بدین وسیله کافیست تا در یک ظرف به مقدار کافی نمک دریایی خشک ریخته و سنگ فیروزه را در داخل آن ظرف بگذارید تا به طور کامل تخلیه شود. در حقیقت این روش یکی از بهترین روش های شارژ سنگ فیروزه به شمار می رود.

واکس زدن سنگ فیروزه:

یکی دیگر از روش های بهسازی سنگ فیروزه، استفاده کردن از نوعی رزین مصنوعی موصوم به واکس است. در حقیقت آغشته نمودن سنگ فیروزه به این رزین باعث می شود تا سنگ فیروزه در مواجهه با انواع آلودگی های محیطی، تحت تاثیر قرار نگیرد. به این معنی که رزین در حقیقت به عنوان یک لایه محافظ بر روی سنگ فیروزه عمل خواهد کرد.

باید و نبایدهای مهم در نگهداری سنگ فیروزه

سنگ فیروزه از با ارزش ترین سنگ های معدنی در جهان است. این سنگ اصیل و معدنی از نظر کانی شناسی،فسفات آلومینیم است.یک سنگ آهکی با مقاومتی حدود 6-5 ،سنگ نسبتاً سستی است. فیروزه طیف رنگی از آبی روشن تا سبز را شامل می شود و در کشور هایی مثل آمریکا،مکزیک و مصر هم یافت می شود. فیروزه نیشابور به علت رنگ آبی خاص آن ،بهترین نوع سنگ فیروزه در جهان است . علاوه بر رنگ آبی خاص از استحکام بیشتری هم برخوردار است.مخصوصاً فیروزه هایی که پشت آن ها سیاه رنگ است از عمر بیشتری برخوردار هستند.

اگر شرایط نگهداری از فیروزه نیشابوری مناسب باشد هرگز خراب،فاسد و چرب نمی شود و فیروزه های آمریکایی درصورت نگهداری ناصحیح ممکن است بعد از مدتی ترک ترک شده و خط های سفید رنگی روی آن ظاهر می شود که نشان دهنده فساد فیروزه است. این سنگ گرانبها بافتی نرم تر از سایر سنگ های جواهر دارد و به سادگی دچار خط و خراش می شود. به همین دلیل نگهداری از فیروزه به دقت بیشتری نیاز دارد و بایستی نکاتی که در این بخش از نمناک خواهیم گفت رعایت شود.

نحوه نگهداری صحیح سنگ فیروزه

معمولا رنگ فیروزه به تدریج به رنگ سبز تغییر می کند. علت این امر قرار گرفتن طولانی مدت سنگ فیروزه در معرض نور شدید و یا حرارت است که باعث تغییر رنگ و کم ارزش تر شدن سنگ می شود. با وجود اینکه این سنگ زیبا در شرایط مختلف ، محافظ صاحب خود است ، در عین حال خود نیز به نگهداری و مراقبت نیاز دارد . به سنگ فیروزه در اصطلاح ، سنگ زنده می گویند .زیرا با عدم رعایت شرایط نگهداری ، کم کم کیفیت خود را از دست داده و اصطلاحا می میرد!

حساسیت های سنگ فیروزه

سنگ فیروزه به برخی از مواد شیمیایی حساسیت دارد و باید از آن ها دور بماند. مثلا چربی، اسید، عطر و ادکلن، کرم های آرایشی و . . . موجب آسیب به فیروزه می شوند و در صورت تماس طولانی مدت با آن ها صدمه خواهد دید و رنگ آن عوض می شود که در این صورت دیگر قابل اصلاح و ترمیم نمی باشند . چرا که این مواد روی سنگ باقی می مانندازحفره های ملکولی وارد فیروزه شده و به مرور به آن آسیب می رسانند.

خراش روی سنگ فیروزه

ایجاد خراش روی سنگ فیروزه و نفوذ مواد اسیدی و قلیایی به آن از خطرات مهمی است که سنگ فیروزه را تهدید می کند .برای تمیز کردن سنگ فیروزه باید توسط دست و آب ولرم شستشو داده شود .تمیز کردن و به سازی شامل واکس زدن برای طول عمر این کانی مفید است.

نگهداری سنگ فیروزه در آب

معمولا سنگ فیروزه را برای زیباتر شدن رنگ آن داخل آب قرار می دهند . این کار باعث روشن شدن رنگ فیروزه می شود. اما دوام این تغییر رنگ با قرار گرفتن در معرض هوا به مدت 20 ساعت است ، زیرا با خشک شدن دوباره به حالت قبل بازمی گردد. در بعضی از مواقع قرار دادن فیروزه های گران قیمت در داخل آب باعث ایجاد یک خط زردرنگ دور و حاشیه آن می شود که هرگز پاک نشده و از ارزش فیروزه کاسته می شود.

نحوه شارژ سنگ فیروزه

برای اینکه سنگ فیروزه ، خاصیت اولیه خود را داشته باشد باید آن را مجدد شارژ کنید .شستن سنگ فیروزه و پاک کردن ناخالصی های آن برای شارژ سنگ فیروزه کافی است . گاهی اوقات شما از سنگ فیروزه جهت دریافت انرژی استفاده می کنید.  ممکن است این سنگ قبل از شما مورد استفاده شخصی بیمار و یا با ناراحتی خاصی بوده است . با اینکه از نظر فیزیکی آسیبی به شما وارد نمی شود ، ولی امکان انتقال افکار پریشان و انرژی منفی شخص قبلی را دارد که می تواند شما را آزار دهد .بنابراین بهتر است که دوباره شارژ شود.

آب ،خاک ، آتش و نمک دریا از عوامل پاک کننده سنگ هستند . شما می توانید سنگ فیروزه را در حدود 1 تا چند ساعت در آب ، خاک و یا نمک دریا قرار دهید گاهی هم می شود سنگ را روی شعله شمع قرار داد تا دوباره شارژ شود. بهتر است برای نظافت آن و همچنین شارژ سنگ، هنگام شستن دستان خود ، روی نگین فیروزه خود نیز آب ریخته و دست بکشید تا اگر احتمالا مواد مضر با سطح آن برخورد کرده، به طور کامل برطرف شود، البته توجه داشته باشید که مواد شوینده تماسی با سنگ فیروزه نداشته باشند.

برگرداندن رنگ سنگ فیروزه

برای برگرداندن رنگ سنگ فیروزه معمولاً چند مرحله انجام با نام بهسازی سنگ فیروزه انجام می شود . واکس زدن سنگ فیروزه معمول ترین روش برای انجام بهسازی می باشد. وکس زدن باعث افزایش سختی سنگ و دوام آن می شود. برای واکس زدن سنگ فیروزه نوعی رزین مصنوعی استفاده می شود.

فرو بردن فیروزه در این رزین موجب می شود تا سنگ فیروزه در مواجه به آلودگی های محیط، تحت تاثیر قرار نگیرد. به این ترتیب یک لایه محافظ روی سنگ فیروزه قرار می گیرد. اما اگر این کار به شکل اصولی انجام نشود ممکن است که آسیب های جدی به سنگ شما وارد کند.

تمیز کردن سنگ فیروزه

روش های تمیز کردن انگشتر فیروزه عبارتند از :

استفاده از آب ولرم

برای تمیز کردن سنگ فیروزه با استفاده از آب ولرم فقط زمانی توصیه می شود که فیروزه با مواد شیمیایی تماس پیدا کرده است. در این صورت شما باید فیروزه را به آرامی با آب ولرم شست و شو داده و بلافاصله با یک دستمال نرم و لطیف به طور کامل خشک کنید. برای پاک کردن گرد و خاک سنگ فیروزه در صورت چرب نشدن آن ، می توانید دستان خود را کمی با آب مرطوب کنید ، سپس دست خود را روی فیروزه بکشید تا گرد و غبار از روی آن پاک شود.

استفاده از پارچه چرمی

اگر در منزل پارچه چرمی دارید به راحتی می توانید سنگ فیروزه خود را تمیز کنید . برای انجام این کار تکه ای از پارچه چرمی را روی فیروزه بکشید. بعد از تمیز کردن فیروزه شاهد جلا و درخشندگی هر چه بیشتر سنگ فیروزه خواهید شد.

استفاده از نمک دریایی خشک

روش دیگری که در تمیز کردن سنگ فیروزه به کار می رود استفاده از نمک دریایی خشک است. در هنگام استفاده از این روش، شما باید مقداری نمک دریایی خشک تهیه کنید و آن را روی سنگ فیروزه قرار دهید تا با گذشت زمان فیروزه تمیز شده و درخشندگی و جلای خود را دوباره به دست آورد.

استفاده از پارچه نخی

اگر سنگ فیروزه شما آغشته به مواد قلیایی و اسیدی نشده است، یک پارچه نخی نرم برای تمیز کردن آن کافیست . پارچه را پس از مرطوب کردن روی نگین بکشید. تا آلودگی های روی سنگ پاک شوند. همانطور که گفته شد سنگ فیروزه حساسیت زیادی دارد و ممکن است هنگام تمیز کردن آسیب ببیند . بنابرای فواصل تمیز کردن آن را بیشتر نمایید. بیشترین صدمه ایکه به فیروزه می تواند وارد شود ، ایجاد خراش روی آن است . بهترین روش برای تمیز کردن ، استفاده از پارچه ای نرم و لطیف است تا از این طریق بتوانید از ایجاد خراش روی آن جلوگیری نمایید.

شبکه عنکبوتی و نقش و نگار روی سنگ های فیروزه

اغلب فیروزه ها دارای رگه های سیاه یا قهوه ای رنگ برجسته ای هستند که مربوط به سنگ مادر تشکیل دهنده فیروزه می باشد. این رگه ها گاه در طرح های منظم و غیرمنظم شکل می گیرند که در چنین حالتی به آن شبکه عنکبوتی و در اصطلاح بازار ایران به آن فیروزه شجری می گویند. اگر این طرح منظم و زیبا باشد باعث افزایش ارزش فیروزه خواهد شد و اگر نامنظم و به صورت نقطه و لکه ای باشد ،ارزش فیروزه را کاهش می دهد.

دکمه بازگشت به بالا