تمدید اقامت توریستی ترکیه و مدارک لازم برای آن (روش قطعی و سریع)

تمدید اقامت توریستی در سال 2022

یکی از مورد استفاده ترین حال های اقامت کشور ترکیه، اقامت توریستی میباشد.این نوع اقامت از طریق خرید یا اجاره ملک در ترکیه امکان پذیر است.البته برای تمدید اقامت از طریق اجاره خانه همیشه موانعی بر سر راه است. به طور مثال در بسیاری از شهرهای ترکیه مانند ازمیر، انتالیا، آنکارا و … به راحتی اجازه تمدید اقامت از طریق اجاره را به متقاضی نمیدهند.اداره مهاجرت استانبول نیز در سال ۲۰۲۲ تمدید را سخت کرده است و به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه از هر ۱۰ درخواست تمدید اقامت ترکیه ۹ درخواست رد می شود.

از این روز بهتر است در این شهرها از طریق خرید خانه ( در صورت خرید خانه زیر 250 هزار دلار امکان گرفتن اقامت کوتاه مدت یک یا دو ساله هست ) اقامت خود را تمدید کنید.البته توجه داشته باشید که با تمدید اقامت از طریق اجاره یا خرید بعد از چندین سال هم، پاسپورت ترکیه داده نمیشود. چون در بسیاری از تبلیغ های موسسات و شرکت های مختلف اعلام میشود که شما میتوانید با خرید خانه حتی با قیمت کمتر از 250 هزار دلار بعد از پنج سال پاسپورت ترکیه را دریافت کنید.این تبلیغات کاملا کذب بوده و قوانین ترکیه به این ترتیب نیست.

اما مناسب ترین روش برای تمدید اقامت در همه شهرهای ترکیه، تمدید از طریق خرید ملک است.البته در شهر استانبول به دلیل مهاجر پذیر بودن این شهر از سالیان قبل، سختگیری های کمتری صورت میگیرد و شما میتوانید تا سال سوم اقامت خود را از طریق اجاره خانه نیز تمدید کنید. البته توجه داشته باشید که در مواردی مشاهده شده است که فرد متقاضی به دلایل مختلفی رد شده است.پس بهتر است برای انجام فرایند اخذ و تمدید اقامت از شرکت های معتبر کمک و راهنمایی بگیرید.اما برای تمدید اقامت از طریق اجاره خانه به چه مدارکی احتیاج است؟برای تمدید اقامت توریستی ترکیه به این لینک کلیک کنید.

چه مدارکی برای تمدید اقامت در ترکیه لازم است؟

برای تمدید اقامت از طریق اجاره ملک و خرید خانه مدارکی احتیاج دارید. مدارک لازم برای تمدید اقامت ترکیه به ترتیب زیر است:

  • فرم راندوو
  • کپی اولین صفحه از پاسپورت به همراه آخرین مهر ورود به ترکیه
  • کپی پشت و رو از آخرین کیملیک
  • بیمه نامه
  • رسید پرداخت حق خاک
  • برگه نفوس

برای اینکه بدونید برگه نفوس را چگونه و از کجا تهیه کنید مقاله را مطالعه کنید.در این حالت شخص متقاضی میتواند این مدارک را به اداره مهاجرت در زمان مشخص شده تحویل داده و منتظر جواب از سمت اداره مهاجرت برای تمدید اقامت خود باشد.

چه زمان باید اقدام به تمدید اقامت توریستی کنیم؟

بهتر است برای تمدید اقامت توریستی خود قبل از دو ماه به اتمام تاریخ انقضای کیملیکتان اقدام کنید.البته میتوایند تا یک ماه قبل از اتمام اقامتتان نیز درخواست خود را به اداره مهاجرت اعلام کنید. مهمترین نکته در مورد تمدید اقامت از طریق اجاره خانه، نبودن اجاره خانه یا برگه نفوس در ادرس اسنیورت یا فایتح است.توجه داشته باشید حتی اگر نفوس شما در این دو محله ثبت شده باشد نیز اقامت شما تمدید نمیشود.

تمدید اقامت از طریق دانشجویی

اقامت دانشجویی یکی از اقامت های وابسته است.این به این معنا است که تا زمانی که فرد متقاضی در دانشگاه مورد نظر در حال تحصیل است اقامت وی نیز تمدید میشود.البته توجه داشته باشید که این نوع اقامت به دلیل وابسته بودن به تحصیل متقاضی، در صورت اخراج از دانشگاه به هر دلیلی، لغو اقامت شده و باید سریعا کشور ترکیه را ترک کند. البته در صورت تداوم تحصیل، اقامت فرد از طریق دانشگاه تمدید میشود.نکته مهم در مورد اقامت تحصیلی و تمدید آن، فقط از طریق تحصیل در دانشگاه است.این بدین معناست که شما از طریق تحصیل در مدرسه  نمیتوانید اقامت بگیرید یا تمدید کنید.

تمدید اقامت کاری

اقامت کاری در ترکیه به دو طریق انجام میشود.اولین مورد تمدید اقامت از طریق اقامت کاری به واسطه ثبت شرکت است.برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مقاله مربوط به آن را مطالعه کنید. در این حالت شما میتوانید بعد از سپری شدن حداقل شش ماه از ثبت شرکتتان از طریق مدارک شرکت خود اقدام به تمدید اقامت کنید.البته توجه داشته باشید این موضوع ثبت شرکت و تمدید اقامت دو پروسه جدا هست و باید از طریق اداره مهاجرت برای تمدید اقامت اقدام کنید. این بدین معناست که بعد از ثبت شرکت کشور ترکیه به شما اقامت یا تمدید اقامت نمیدهد و شما باید به طور جداگانه اقدام به درخواست یا تمدید کنید.

نوع دوم تمدید اقامت کاری از طریق کار رسمی در یک شرکت است.

 در این حالت در صورت اینکه شما به صورت رسمی در یک شرکت مشغول به کار باشید میتوانید چالشمایزین گرفته و از طریق همین چالشمایزین اقامت خودتان را تمدید کنید.البته باید توجه داشته باشید تا زمانی که شما در شرکت مذکور در حال کار کردن باشید و کارفرما برای شما بیمه پرداخت کند میتوانید از چالشمایزین و تمدید اقامت از طریق چالشمایزین استفاده کنید.

مهمترین نکته در رابطه با تمدید اقامت از طریق چالشمایزین این است که شما میتوانید بعد از پنج سال متوالی تمدید اقامت خود در ترکیه، پاسپورت ترکیه را دریافت کنید.اما به طور کلی چه مواردی ممکن است باعث رد درخواست تمدید اقامت شما شود؟

رد درخواست تمدید اقامت ترکیه

از مهمترین علل رد درخواست تمدید اقامت ترکیه میتوان به اشتباه وارد کردن اطلاعات اشاره کرد.باید توجه داشته باشید تمامی اطلاعات وارد شده کاملا مطابق با پاسپورتتان باشد.همچنین توجه داشته علت اقامت و بقیه موارد را به درستی وارد کنید.

آشنایی با کیملیک کارت ترکی

 احتمالاً شما بارها نام گرین کارت کانادا یا آمریکا را شنیده‌اید و می‌دانید که داشتن آن چه مزایایی دارد. کیملیک کارت ترکیه نیز یکی از کارت‌های مشابه گرین کارت بوده که برای کشور ترکیه معتبر است و داشتن آن می‌تواند تأثیر خوبی در روند تمدید اقامت ترکیه داشته باشد. افرادی که می‌خواهند در ترکیه بمانند و در این کشور به سیاحت و بازدید بپردازند می‌توانند برای دریافت کیملیک کارت درخواست بدهند. در لغت‌نامه‌های ترکی کیملیک را هویت معنی کرده‌اند و کیملیک کارت نیز دقیقاً کاربردی مشابه معنی نامش دارد.

 شما با دریافت این کارت اجازه اقامت در سرزمین ترکیه را به دست خواهید آورد و یکی از مقیمان آن سرزمین به شمار می‌روید اما باید بدانید که این کارت به معنای شهروند شدن نیست! با داشتن کیملیک شما مزایای مختلفی مانند اجازه سکونت در همه شهرها را دارید اما باید بدانید که نمی‌توانید از آن به‌عنوان مجوز کار استفاده کنید. درصورتی‌که می‌خواهید در ترکیه مانده و کار کنید، در کنار رسیدگی به امور تمدید اقامت ترکیه لازم است که کیملیک کار با اجازه کارکردن نیز به دست آورید.

علاوه بر آنکه شما با داشتن کیملیک کارت به‌تنهایی نمی‌توانید کار کنید، حق رأی دادن و حتی دریافت پاسپورت ترکی را نیز نخواهید داشت. طبق این مسئله می‌توان انتظار داشت که با داشتن کیملیک کارت در حقیقت شما یک جواز برای سفر و گردش در ترکیه، تحصیل و درمان دارید و برای اهداف کاری نمی‌توان از آن بهره برد.

هزینه‌های کیملیک برای انواع اقامت‌ها

 همان‌طور که گفتیم برای روش‌های بسیاری جهت اقامت در ترکیه شما باید یک کیملیک کارت که هویت شما را تعیین می‌کند داشته باشید. درصورتی‌که قصد دارید در این کشور کار کنید کیملیک کاری به شما اختصاص خواهد یافت. حال بیایید با هم به هزینه حدودی که لازم است برای دریافت کیملیک پرداخت کنید نگاهی بیندازیم. درصورتی‌که شما برای نخستین‌بار می‌خواهید کیملیک توریستی بگیرید لازم است که 12 میلیون تومان و برای تمدید اقامت ترکیه به‌صورت توریستی 7 میلیون تومان باید هزینه کنید.

همچنین لازم به ذکر بوده که برای هر سال اقامت دانشجویان در این کشور نیز باید 80 میلیون و برای تمدید هر سال کیملیک کاری 30 میلیون واریز شود. البته این مبالغ معادل هزینه‌ها به لیر است و باتوجه‌به نوسانات ارزی می‌تواند کمتر یا بیشتر شود. از همین جهت بهتر بوده که قیمت‌ها را به‌صورت آنلاین و در لحظه از طریق سایت وزارت امور خارجه ترکیه چک کنید.

همچنین باید در نظر داشته باشید که مبلغ بیان شده بابت کیملیک دانشجویی برای رشته‌های مهندسی است. اگر شما برای تحصیل در رشته‌های زیرمجموعه علوم‌تجربی مانند پزشکی و پرستاری و… به ترکیه بروید باید هزینه‌ای معادل 20 درصد گران‌تر از مهندسی پرداخت کنید. از طرفی تحصیل در رشته‌های شاخه علوم‌انسانی مثل فلسفه، ادبیات و… چیزی معادل 25 درصد ارزان‌تر خواهند بود

اخذ و تمدید اقامت در کشور ترکیه

در سال‌های اخیر، همواره شاهد افزایش تقاضا برای دریافت اقامت کشور ترکیه از راه‌های مختلفی بوده‌ایم. در کشور ترکیه این امکان نیز برای شما وجود دارد تا بتوانید در صورت پایان مدت اقامت خود در این کشور، کملیک یا کارت اقامت خود را تمدید کنید. اما آیا روند تمدید برای همه یکسان است؟ آیا برای تمدید اقامت این کشور نیاز به ارائه مدارک خاصی داریم؟ شرایط تمدید اقامت چیست؟ در ادامه این مطلب از آرال گام قصد داریم تا شرایط اقامت ترکیه و تمدید مدت اقامت در این کشور را برای شما بررسی کنیم و به این سوالات نیز پاسخ دهیم.

هر آن‌چه که باید از انواع راه‌های اخذ اقامت ترکیه بدانید

کشور ترکیه یکی از کشورهایی در جهان است که به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید از راه‌های مختلفی، اقامت آن را به‌دست بیاورید. اما در این میان باید به این نکته هم توجه داشت که در این کشور اقامت‌های موقتی باید پیش از رسیدن موعد آن‌ها تمدید شوند. اما راه‌های اخذ اقامت ترکیه چه به صورت دائم و چه موقت چیست و آیا همه این راه‌های امکان تمدید دارند؟

اقامت توریستی

همانطور که گفته شد، برای دریافت اقامت کشور ترکیه راه‌های مختلفی وجود دارد. یکی از این راه‌ها هم ویزای توریستی این کشور است. شما با داشتن این امکان را خواهید داشت که بتوانید تا چند ماه در این کشور اقامت داشته باشید. اما اگر تمایل دارید تا مدت زمان اقامت خود را زیاد کنید، می‌تواند با ارائه درخواست خود، اقامت موقتی این کشور را برای مدت 6 ماه الی 2 سال داشته باشید که با توجه به شرایط شما زمان آن متغیر خواهد بود.

اما نکته‌ای که در این میان باقی می‌ماند این است که ویزای توریستی کشور ترکیه قابلیت تمدید نخواهد داشت و اگر قصد دارید تا مدت بیشتری را در این کشور باشید، باید یکی دیگر از انواع ویزای ترکیه را دریافت کنید. در ادامه به برخی از روش‌های آسان برای دریافت اقامت ترکیه خواهیم پرداخت.

اقامت از طریق اجاره یا خرید ملک

یکی دیگر از راه‌های دریافت اقامت کشور ترکیه، خرید ملک یا اجاره ملک است. اگر شما بتوانید ملکی با ارزش بیش از 250 هزار دلار آمریکا را خریداری کنید، می‌توانید به راحتی و در مدت یک ماه تابعیت ترکیه را به‌دست بیاورید. اما بد نیست به این نکته هم توجه داشته باشید که اگر ملک خریداری شده، ارزشی کمتر از این مقدار داشته باشد، به شما اقامت موقتی 5 ساله کشور ترکیه اعطا خواهد شد که می‌توانید در این مدت ارزش املاک خود را به مقدار ذکر شده برای اخذ تابعیت ترکیه برسانید.

اما برای دریافت اقامت موقتی ترکیه راه دیگری هم وجود دارد. شما می‌توانید با داشتن ویزای توریستی این کشور، ملکی را اجاره کنید. شما با این کار می‌توانید اقامت موقتی یک‌ساله کشور ترکیه را دریافت کنید که در برخی مواقع قابل تمدید است.

نکاتی که در حین اقدام برای تمدید اقامت ترکیه باید به آن توجه کرد

از جمله نکاتی که در حین تمدید اقامت ترکیه باید به آن توجه کنید این است که عکس پرسنلی شما باید حتما دارای پس زمینه سفید و نهایتا بریا 6 ماه گذشته باشد. همینطور باید بیمه درمانی اتباع خارجی خصوصی داشته باشید که قبل‌تر هم در بخش مدارک مورد نیاز به آن اشاره شد. اگر پاسپورت شما به زبان فارسی است، باید ترجمه پاسپورت خود را به صورت کاملا رسمی به همراه داشته باشید و ارائه دهید. ضمنا نکته‌ای که باید در حین ترجمه پاسپورت به آن توجه کنید، این است که نام و نام خانوادگی شما نباید به‌هم چسبیده و مانند نمونه اصلی از هم فاصله داشته باشند.

اگر به هر دلیلی نام یا نام خانوادگی خود را تغییر داده‌اید، باید آن را در پاسپورت خود ذکر کنید. بدین صورت که باید به اداره مربوطه در ایران رفته و تغییرات را در پاسپورت خود اعمال کنید. در نظر داشته باشید که اگر سن شما زیر 18 سال است، باید رضایت‌نامه از سمت قیم یا پدر یا مادر را برای تمدید اقامت خود در این کشور داشته باشید.

هزینه‌های تمدید اقامت ترکیه

در نظر داشته باشید که هزینه‌های تمدید اقامت بسته به شرایط مختلفی به صورت اتوماتیک توسط سامانه بیان می‌شود. از جمله شرایطی هم که می‌توانند در هزینه تمدید اقامت شما تاثیر بگذارند می‎‌توان به قراردادهای دو طرفه، تاریخ انقضای اقامت، مدت زمان تعیین شده برای درخواست تمدید اقامت، اطلاعات شخص درباره شهروندی ترکیه و متاهل یا مجرد بودن فرد اشاره کرد.

مدت زمان تمدید اقامت

به طور کلی مدت زمان لازم برای تمدید اقامت در کشور ترکیه هم مانند هزینه‌های این کار به شرایط مختلفی بستگی دارد. در نظر داشته باشید که در این کشور شما این امکان را خواهید داشت که بتوانید روند تمدید اقامت ترکیه را در مدت 90 روز پیگیری کنید. البته این 90 روز از زمانی محاسبه می‌شود که شما مدارک مورد نظر را برای سفارت این کشور ارسال کرده‌اید.

دکمه بازگشت به بالا