بهترین های کسب و کاربین الملل

بررسی شرایط اخذ بورسیه تحصیلی انگلیس

دریافت بورسیه تحصیلی انگلستان برای دانشجویان بین المللی

برای کشور انگلستان کیفیت آموزشی که به دانشجویان و دانش آموزان می دهد از همه چیز مهمتر بوده و همواره با کیفیت ترین و بهترین خدمات آموزشی را به دانشجویان ارائه می دهد اما همانطور که می دانید کیفیت و سطح آموزشی بالا هزینه بیشتری نیز می خواهد و جز گرانترین دانشگاه های جهان هستند.

راه حل هزینه های بالای تحصیل در انگلستان چیست؟

 1. بورسیه های خوب تحصیلی:
  خبر خوب این است که این کشور بورسیه های تحصیلی بسیاری در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد تا متقاضیان مختلف با هر توانایی مالی بتوانند در انگلستان تحصیل کرده و از بهترین خدمات آموزشی بهره مند شوند و تحصیل رایگان در انگلستان فقط با دریافت بورسیه تحصیلی امکان پذیر خواهد شد.
 2. مدیریت هزینه ها با انتخاب دانشگاه و شهر مناسب:
  دانشجویان باید بدانند در کدام رشته و در کدام شهر می خواهند تحصیل کنند چرا که هزینه تحصیل در رشته های مختلف در انگلستان بین ۱۸ تا ۵۰هزار پوند هزینه دربر خواهد داشت که بسته به نوع دانشگاه ممکن است هزینه ای بیش از ۵۰ هزار پوند نیز پرداخت شود.
 3. کم کردن هزینه های جاری با استفاه از گزینه های بهتر:
  شاید بهتر باشد به مدیریت هزینه ها با استفاده از بورس مدارس و موارد دانشجویی و شبانه روزی نیز نگاهی داشته باشید.

نکات تکمیلی:

هزینه های بورسیه تحصیلی انگلستان، هزینه های دیگری از جمله هزینه اجاره مسکن، خوراک، حمل و نقل و غیره نیز به این مبلغ اضافه می شود و درست در همینجاست که اهمیت بورسیه تحصلی بیشتر نمایان می شود.
بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی یا هزینه های زندگی و تحصیل دانشجو را به طور کامل پوشش می دهند و یا بخشی از این هزینه ها را پرداخت می کنند ولی از هر نوع که باشد باعث می شود تا فرد راحتتر و بدونه دغدغه های مالی در انگلستان تحصیل کند.

آشنایی با بورسیه های تحصیلی انگلستان

بورسیه های تحصیلی (فاند) و کمک هزینه های تحصیلی انگلستان برنامه های مالی هستند که از طرف موسسات و سازمان ها برای پشتیبانی و حمایت مالی از دانشجویان از طریق مطالعاتشان پرداخت می شود.

سازمان های اهدا کننده بورسیه با اهداف و انگیزه های گوناگون و خاص خود به دانشجویان بورسیه می دهند و افراد می توانند به دلایل مختلفی بورسیه های تحصیلی را دریافت کنند. دانشجویانی که قصد دریافت بورسیه تحصیلی انگلستان را دارند باید بعد از آشنایی با بورسیه های تحصیلی، شرایط دریافت بورسیه تحصیلی انگلستان و یا فاند را بررسی کنند.

به طور کلی واژه های بورسیه تحصیلی و کمک هزینه تحصیلی و اسکالرشیب(Scholarship)، همگی معنی یکسانی داشته و به «کلیه هزینه هایی که توسط نهاد یا سازمانی خاص به دانشجو داده می شود و دانشجو مجبور به باز پس دهی آن نیست» گفته می شود.

به طور کلی بورسیه های تحصیلی انگلستان به دو گروه زیر تقسیم می شوند:

 • بورسیه های دولتی
 • بورسیه های دانشگاهی

که در ادامه به بررسی کامل این دو بورسیه می پردازیم.

بورسیه های تحصیلی دولتی انگلستان

بورسیه های تحصیلی دولتی در اکثر موارد به دانشجویان در مقاطع بالاتر از کارشناسی به مدت یک سال ارائه می شود. این نوع بورسیه از طرف دولت بریتانیا به دانشجویان با شرایط خاص اعطا می گردد و در تمامی دانشگاه های انگلستان معتبر است.

بورسیه های دولتی عمدتا هزینه های دانشجویان را به طور کامل پوشش می دهد و تمامی هزینه ها از جمله هزینه های تحصیل و دانشگاه، هزینه مسکن، هزینه خورد و خوراک و حمل و نقل، هزینه بیمه، هزینه های شخصی و حتی بلیت هواپیما را در بر می گیرد. از بورسیه های تحصیلی دولتی معروف انگلستان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بورسیه تحصیلی Chevening Scholarship
 • بورسیه تحصیلی Commonwealth Master’s Scholarships

بورسیه های تحصیلی دانشگاهی انگلستان

در مورد بورسیه های تحصیلی دانشگاهی باید گفت که همانطور که از اسمش پیداست، هر دانشگاه منحصرا بورسیه های تحصیلی خود را دارد و به دانشجویان در مقاطع تحصیلی مختلف بر اساس شرایط مد نظر خود ارائه می دهد.

اکثر دانشجویان بین المللی تقاضای دریافت این نوع بورسیه را دارند و می خواهند از این طریق هزینه های تحصیل و زندگی خود را کاهش بدهند. عمدتا بورسیه های تحصیلی انگلستان به دانشجویان در مقاطع بالا و تحصیلات تکمیلی اختصاص داده می شود.از جمله بورسیه های تحصیلی دانشگاهی معروف در انگلستان می توان موارد زیر را نام برد:

 • بورسیه تحصیلی دانشگاه ناتینگهام
 • بورسیه تحصیلی کالج سلطنتی لندن
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه بریستول
 • بورسیه تحصیلی RHODES آکسفورد

 تمامی بورسیه های تحصیلی در کشور انگلستان

بورسیه های تحصیلی ممکن است بر اساس نوع شایستگی و استعداد فرد، اهداف سازمان اهدا کننده بورس و شرایط ویژه ای که فرد دارد، انواع مختلفی داشته باشد.

در جدول زیر انواع رایج بورسیه های تحصیلی انگلستان نوشته شده است.

نوع بورسیه توضیحات
موفقیت ورزشی به افرادی تعلق می گیرد که دارای دستاورهای ورزشی برجسته در سطح جهانی هستند. فرد با این بورسیه می تواند در هر رشته دلخواه تحصیل کند.
بورسیه های صنعتی شرکت ها برای تربیت و جذب نیروهای شایسته تر، بورسیه های تحصیلی به دانشجویان برتر می دهند.
اهداف خیرخواهانه توسط نهادها و سازمان های خیریه، در جهت اهداف خیرخواهانه خاص به افراد اعطا می شود که با نام بورسیه یا کمک هزینه تحصیلی خیرخواهانه شناخته می شود.
کمک هزینه مالی (فاند) به افرادی ارائه می شود که توانایی مالی کافی برای تحصیل ندارند و نمی توانند بدون کمک هزینه به تحصیل بپردازند.
شرایط شخصی این نوع بورسیه بر اساس شرایط خاص هر فرد مانند محل زندگی، شغل پدر و مادر و یا فوت شدن والدین و… اهدا می شود.
بورسیه های موسیقی مناسب افرادی که استعداد موسیقی دارند و می خواهند در طول تحصیل خود در امور موسیقی مربوط به دانشگاه مثل گروه کر شرکت کنند.
بورسیه های تحصیلی عالی دانشگاهی به آن دسته از دانشجویان تعلق می گیرد که در مدارک تحصیلی خود معدل هایی در بازه مورد نظر نهاد ارائه دهنده بورس دارند.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی از انگلستان

برای دریافت یک بورسیه تحصیلی ایده آل که بخش زیادی ازهزینه های تحصیلی و زندگی فرد را پوشش می دهد همواره رقابت های زیادی وجود دارد.

 • معدل بالا:
  ارائه دهندگان بورسیه های تحصیلی معتبر سوابق تحصیلی متقاضیان را به صورت کامل بررسی می کنند از همین جهت داشتن نمرات ممتاز در مدارک تحصیلی و معدل بالا دستیابی به بورسیه را تسهیل خواهد کرد.
 • نمره مدرک زبان:
  علاوه بر بالا بودن معدل تحصیلی، نمره مدرک زبان نیز در روند دریافت بورسیه تاثیرگذار است، به طوری که با افزایش نمره مدرک زبان آیلتس متعاقد شدن کارشناسان متخصص دانشگاه یا سازمان اهدا کننده بورسیه نیز آسانتر می شود.
 • فرم انگیزه نام و درخواست پذیرش دانشگاه:
  از دیگر شرایط دریافت بورسیه تحصیلی می توان به فرم های انگیزه نامه و اظهارنامه اشاره کرد که در زمان درخواست پذیرش از دانشگاه های انگلستان باید تکمیل شوند. بنابراین از آن غافل نشده و دلایل خود برای انتخاب دانشگاه و هدفتان از انتخاب رشته تحصیلی را در این فرم ها به طور دقیق و کامل توضیح بدهید.
 • پژوهش و نوشتن مقالات بین المللی:
  شرکت در فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی و نوشتن مقاله های بین المللی نیز در روند دریافت بورسیه تحصیلی تاثیرگذار بوده و یک مزیت به حساب می آید.

البته به این نکته نیز باید توجه کرد که میزان بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان عضو اتحادیه اروپا و دانشجویان بین المللی متفاوت بوده و به دانشجویان عضو اتحادیه اروپا شهریه ای برابر با دانشجویان انگلستان داده می شود.

بورسیه های تحصیلی معتبر انگلستان

در ادامه با برخی از بورسیه های تحصیلی معتبر کشور انگلستان بیشتر آشنا شده و برنامه آن ها برای اهدای بورسیه را بررسی خواهیم کرد.

بورسیه Chevening

این بورسیه یک بورسیه دولتی است که به دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد با دستاوردهای تحصیلی برتر ارائه می شود. افرادی که شرایط دریافت این بورسیه را دارند مستقیما توسط سفارت های انگلستان در کشورهای مختلف انتخاب می شوند. این بورسیه هزینه های مربوط به شهریه، دانشگاه، بلیط یک نفره هواپیما و هزینه های ضروری زندگی مثل اجاره مسکن را پوشش می دهد.

بورسیه متحد المنافع

به دانشجویان بین المللی ارائه می شود که از کشورهای متحدالمنافع با انگلستان برای تحصیل به این کشور می آیند. این بورسیه دولتی بوده و توسط دپارتمان توسعه بین المللی انگلستان (DFID)  ساپورت می شود و تمامی هزینه های مربوط به تحصیل و زندگی دانشجو را تامین می کند. بورسیه متحد المنافع به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در انگلستان اعطا می گردد.

EURAXESS UK

یک بورسیه غیر دولتی که توسط کمیسیون اروپا با هدف کمک و پشتیبانی از محققان ارائه می شود. این بورسیه تحصیلی پژوهشی بوده و با حمایت شورای بریتانیا برای انجام تحقیقات سطح بالا در جهت پیشرفت علم  به دانشجویان تحصیلات تکمیلی انگلستان اعطا می شود.

کمک های مالی انجمن سلطنتی

برنامه های این بورسیه از طرف آکادمی علمی انگلستان و کشورهای مشترک المنافع به دانشجویان با دستاورهای علمی برجسته اهدا می گردد. هدف این بورسیه ارتقا سطح علوم کشور انگلستان و نشان دادن اهمیت علم و دانش به جهان می باشد. انجمن سلطنتی یکی از قدیمی ترین انجمن های انگلستان است که دانشمندان مطرح دنیا در آن عضو هستند.

Gates Cambridge Scholarships

این یک بورسیه کامل است که اکثر هزینه های دانشجو برای را تامین می کند و به دانشجویان بین المللی  نخبه از سراسر جهان ارائه می شود که استعداد و هوش بالایی دارند. بورسیه گیتس کمبریج مختص متقاضیان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه کمبریج است.

Bristol University International Office Scholarships

این کمک هزینه به دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد از طرف دانشگاه بریستول ارائه می شود. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در این دانشگاه دارند می توانند با کمک این بورسیه که مبلغی حدود ۹۰۰۰ پوند است بخشی از هزینه شهریه را تامین کنند.

University of Westminster International Scholarships

دانشگاه وست مینستر بورسیه های تحصیلی مخصوصی برای دانشجویانی که از کشورهای در حال توسعه برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به این دانشگاه می آیند در نظر گرفته است. این بورسیه هزینه های تحصیل و زندگی دانشجو مانند شهریه دانشگاه، هزینه های جاری زندگی و بلیط هواپیما (بلیط اقتصادی) پوشش می دهد.

از دیگر بورسیه های دانشگاه های انگلستان که به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Rhodes Scholarships at University of Oxford
 • ISH-London Met Scholarship Scheme
 • University of West England Global Student Scholarships
 • Edinburgh Global Masters Scholarships
 • University of Bradford Scholarships for Developing Countries in Crisis
 • University of West England Global Student Scholarships
 • Developing Solutions Scholarships at University of Nottingham

به طور کلی خلاصه ای از عوامل تاثیرگذار برای دریافت بورسیه تحصیلی انگلستان می توان به معدل بالای متقاضی در مقاطع تحصیلی قبل،سطح زبان و رزومه تحصیلی و پژوهش های علمی و… اشاره کرد. اما همه بورسیه ها شرایط یکسانی ندارند. از این رو برای آگاهی از شرایط کامل هر بورسیه بهتر است به وب سایت دانشگاه و سازمان ارائه دهنده بورسیه مراجعه کنید تا با کسب اطلاعات دقیق در رقابت تنگاتنگی که برای به دست آوردن بورسیه وجود دارد بهتر عمل کنید.

تحصیل رایگان در انگلستان

سیستم آموزشی انگلستان در مدرسه و دانشگاه تفاوت چندانی با سایر کشورهای اروپایی ندارد. در این کشور نظام آموزشی به چهار بخش اصلی دوره ابتدایی، دوره متوسطه، آموزش تکمیلی و آموزش عالی تقسیم می‌شود. خوب است بدانید که بورسیه تحصیلی انگلستان تنها محدود به دانشگاه نبوده و در صورت وجود شرایط دانش اموزان بین‌المللی نیز می‌تواند برای استفاده از کمک هزینه‌های تحصیلی و تحصیل رایگان در انگلستان اقدام کنند.

در اکثر موارد دانش آموزان تا 11 سالگی در دوره ابتدایی تحصیل کرده و پس از آن وارد دوره اول متوسطه می‌شوند که معمولا تا 16 سالگی ادامه دارد. دانش آموزان مدارس متوسطه انگلیس لازم است در 16 تا 17 سالگی آزمون نهایی این دوره را پشت سر گذاشته و پس از دریافت گواهی پایان تحصیلات دوره دبیرستان یا همان GCSE  برای ورود به دانشگاه‌ و یا کالج‌های فنی و حرفه‌ای اقدام کنند.

دانش آموزانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه را دارند لازم است ابتدا دوره آموزش تکمیلی را گذرانده و سپس برای تحصیل یک رشته خاص در دانشگاه پذیرش بگیرند. متقاضیان بین‌المللی که تحصیل خود در دوران متوسطه را به اتمام رسانده باشند با ارائه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی می‌توانند وارد دانشگاه‌های انگلیس شده و شرایط خود برای تحصیل رایگان در انگلستان را ارزیابی نمایند.

بدون دریافت بورسیه تحصیلی  و به ویژه کشور نسبتاً گران انگلیس می‌تواند تا حدودی پرهزینه و دشوار باشد. بر همین اساس اگر متقاضی تحصیل در مدارس یا دانشگاه‌های این کشور در هر یک از مقاطع گفته شده هستید لازم است رزومه خود را برای دریافت بورسیه سبک و سنگین کنید چرا که در این صورت می‌توانید هزینه‌های تحصیل خود را کاهش داده و شرایط خود را به تحصیل رایگان در انگلستان نزدیک نمایید.

بورسیه تحصیلی، کمک هزینه یا اسکالرشیپ همگی گویای یک مفهوم بوده و به امتیازات مالی اطلاق می‌شود که با اهدافی مشخص به یک دانش آموز یا دانشجو با شرایط خاص اعطا می‌شوند. چگونگی دریافت این کمک هزینه‌ها، میزان پوشش‌دهی و خصوصی یا دولتی بودن آن بستگی به سازمان اعطا کننده و هدفی دارد که پشت بورسیه قرار گرفته است.

بورسیه تحصیلی انگلستان به طور کلی به دو نوع دولتی و خصوصی تقسیم می‌شود اما این فرصت تحصیل رایگان تنها محدود به تحصیلات دانشگاهی نبوده و در سایر مهارت‌های ورزشی و هنری نیز امکان استفاده از کمک هزینه وجود دارد. برخی از اصلی‌ترین انواع بورسیه تحصیلی انگلستان عبارتند از:

بورسیه تحصیلات دانشگاهی

این نوع بورسیه ویژه دانش آموزان و دانشجویانی با نمرات ممتاز است که تمایل به تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های انگلستان دارند. مدارک تحصیلی، معدل کل، ریز نمرات، شرکت در مسابقات بین‌المللی و سطح دانش زبانی از جمله موارد موثر در دریافت فرصت تحصیل رایگان با استفاده از بورسیه می‌باشد.

این نوع کمک هزینه وابسته به سازمانی که آن را ارائه می‌دهد دارای دو نوع دولتی یا خصوصی است. برای مثال ممکن است برخی از دانشگاه‌های دولتی انگلیس بورسیه دولتی در اختیار دانشجویان خود قرار دهند در حالی که تعدادی دیگر از منابع مالی که سازمان‌ها و شرکت‌های خصوصی به دنبال بستن قرارداد پروژه‌های فنی و آزمایشگاهی در همکاری با دانشگاه در اختیار آن‌ها قرار داده‌اند، کمک هزینه تحصیل دانشجو متقاضی را فراهم نمایند.

در صورتی که به دنبال اخذ پذیرش در یکی از دانشگاه‌های خصوصی انگلیس هستید احتمالا گزینه‌هایی برای استفاده از انواع بورسیه تحصیلی خصوصی در اختیار شما قرار خواهد گرفت. میزان پوشش‌دهی بورسیه تحصیلی انگلستان به نوع بورسیه و هدف از اعطا آن بستگی دارد. دولتی یا خصوصی بودن ملاک ارزیابی نیست.

همچنین در کشور انگلستان نیز مانند اکثر موارد مشابه، دانشجویان متقاضی تحصیلات تکمیلی و به ویژه دکترا شانس بالاتری برای دریافت بورسیه تحصیلی داشته و به فرصت تحصیل رایگان در انگلستان نزدیک‌تر هستند.

برای آگاهی از بورسیه تحصیلی خصوصی یا دولتی در دانشگاه‌ها، کالج‌ها و موسسات آموزشی انگلستان لازم است ابتدا در سایت واحد آموزشی جستجو نموده و از طریق خود دانشگاه اقدام نمایید. علاوه بر این اکثر دانشجویان متقاضی تحصیلات تکمیلی می‌توانند در ارتباط با استاد سوپروایزر خود از انواع بورسیه‌های تحصیلی در دسترس مطلع شوند.

سایت‌ها و منابع معتبری نیز برای معرفی انواع بورسیه تحصیلی در و سایر نقاط جهان وجود دارند که از طریق آن‌ها نیز می‌توان از انواع بورسیه تحصیلی انگلستان باخبر شد. از جمله این سایت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Scholarships.com.
 • Fastweb.
 • Cappex.
 • Niche.
 • Chegg.
 • Peterson’s.
 • Unigo.
 • Scholly.
 • ScholarshipOwl.

بورسیه موفقیت ورزشی

برای موفقیت در دریافت یک بورسیه تحصیلی تنها رزومه و نمرات دانشگاهی شما ملاک عمل نیست بلکه موارد دیگری همچون موفقیت و کسب مقام در رشته‌های ورزشی نیز امتیازی مثبت برای دریافت کمک هزینه می‌باشد حتی اگر بخواهید برای رشته‌ای غیر از گرایش ‌های ورزشی پذیرش بگیرید باز هم دستاورد‌های برجسته ورزشی می‌تواند شانس شما برای برخورداری از بورسیه و تحصیل رایگان در انگلستان باشد.

حال اگر این پرسش در ذهن شما وجود دارد که هدف دانشگاه از اعطا بورسیه با چنین شرایطی چیست باید بدانیدکه در این موارد معمولا دانشگاه و دولت انگلستان بر روی فرد متقاضی به عنوان یک نیروی ورزشی و کسی که می‌تواند به نمایندگی از این کشور در مسابقات ورزشی شرکت کند، سرمایه‌گذاری می‌کنند.

بورسیه هنر و موسیقی

استعدادهای هنری نیز مانند مهارت‌های ورزشی، برای دریافت بورسیه ارزشمند بوده و می‌توانند برگ برنده شما برای دریافت پذیرش همراه با کمک مالی باشند. بنابراین اگر استعداد موسیقی برجسته‌ای به ویژه برای همراهی با گروه کر، اجرای دست جمعی و همنوازی دارید احتمالا می‌توانید یکی از دریافت کنندگان بورسیه تحصیلی انگلستان باشید.

کمک هزینه عدم استطاعت مالی

این نوع کمک مالی که معمولا بخشی از شهریه دانشگاه را پوشش می‌دهد به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که به عنوان یک دانشجو ممتاز و پرتلاش شناخته شده اما توانایی مالی لازم برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های انگلستان را ندارند. برای آنکه بتوانید از این بورسیه استفاده کنید باید در درجه اول ممتاز بودن و در درجه دوم عدم استطاعت مالی خود را اثبات کنید.

کمک هزینه اهداف خیرخواهانه

این نوع بورسیه که معمولا مبالغ کمتری را تحت پوشش قرار می‌دهند توسط سازمان‌های خیریه و NGOها در انگلستان با هدف پشتیبانی از دانشجویانی که نیاز مالی دارند اعطا می‌شود. این کمک‌های خیرخواهانه با هدافی خاص برای مواردی از پیش برنامه‌ریزی شده هزینه می‌شوند.

بورسیه شخصی

کمک هزینه وابسته به ویژگی‌های شخصی را می‌توان شکل دیگری از بورسیه‌های تحصیلی یا ناتوانی مالی دانست که وابسته به شرایط فردی دانشجو به او اعطا می‌شود. محل زندگی، وضعیت جسمانی، در قید حیات نبودن والدین و … از جمله موارد موثر در دریافت بورسیه شخصی می‌باشد.

تحصیل در مدارس انگلستان

در اولین نکته‌ای که جلب توجه می‌کند این است که دوره ابتدایی و متوسطه در انگلستان از سن ۵ سالگی شروع و تا ۱۶ سالگی ادامه دارد و برای همه افراد اجباری است. این مدت به ۴ پایه اصلی تقسیم می‌شود:

 • پایه‌ اول: ۵ تا ۷ سال (مقطع ابتدایی)
 • پایه‌ دوم: ۷ تا ۱۱ سال (مقطع ابتدایی)
 • پایه‌ سوم: ۱۱ تا ۱۴ سال (مقطع دبیرستان)
 • پایه‌ چهارم: ۱۴ تا ۱۶ سال (مقطع دبیرستان)

دوره‌ای که دانش‌آموزان دبیرستان از سن ۱۴ تا ۱۷ سالگی می‌گذرانند، GCSE نام دارد و پس از اتمام این دوره آزمونی از افراد گرفته می‌شود و گواهینامه‌ی GCSE را دریافت می‌کنند. سپس برای ورود به دانشگاه‌ها، دوره پیش دانشگاهی یا همان آموزش تکمیلی را سپری می‌کنند. در این دوره دانش‌آموزان دروس پیش‌نیاز برای ورود به را فرامی‌گیرند. پس از گذراندن دو سال دوره‌ GCSE، دانش‌آموزان دوره‌ای معادل دوره پیش‌دانشگاهی می‌گذرانند.

دکمه بازگشت به بالا