با انواع و روش کار دستگاه‌های لیزر برش آهن آشنایی دارید | همه چیز در مورد این دستگاه‌ها

دستگاه‌های برش لیزر انواع آهن؛ دستگاهی پرکاربرد در صنایع فلزکاری

دستگاه لیزر برش فولاد یکی از مهم‌ترین ماشین‌آلات صنعتی به شمار می‌‌آید. دستگاه‌های برش‌ لیزری در صنعت فلزکاری و شرکت‌های معماری استفاده می‌‌شوند. اگر نیاز داشته باشید ورق‌های فلزی، لوله و میله‌ای را برش دهید، ورق‌هایی از جنس فولاد ضدزنگ گرفته تا آلومینیوم، این دستگاه کاربردی است. برای انتخاب بهترین نوع دستگاه برش لیزری فلز برای کار خود، باید کمی در مورد انواع لیزر به‌کاررفته در این دستگاه‌ها و نوع فلزاتی که برش داده می‌‌شوند، اطلاعات کسب کنید. در این مطلب، با بهترین روش‌ها برای برش لیزری فلزات و برترین دستگاه‌های موجود در بازار آشنا می‌‌شویم.

انتخاب بهترین نوع لیزر؛ CO2 یا فایبر؟

متخصصان ممکن است بگویند برای برش فلزات باید از دستگاه لیزر برش آهن استفاده کنید، اما این کاملا درست نیست. بله، دستگاه‌های برش لیزری فایبر فلز را سریع‌تر برش می‌دهند، پرتوی کوچک‌تری دارند؛ در نتیجه دقت بالاتری هم دارند و برق کمتری مصرف می‌کنند. همچنین کار با دستگاه‌های برشی لیزری فایبر آسان‌تر بوده و مراقبت از آن‌ها در بلندمدت مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

با این حال، لیزرهای فایبر معمولا دو برابر لیزرهای CO2 قیمت دارند و نمی‌توانند به اندازه لیزرهای CO2 طیف وسیعی از متریال‌ها را برش دهند. انواع دیگری از برش لیزری وجود دارند، اما CO2 و فایبر دو نوع رایج‌تر از دستگاه‌های برش لیزری هستند. در ادامه تفاوت این دو نوع دستگاه برش لیزری را دقیق‌تر بررسی می‌‌کنیم.

دستگاه برش لیزری CO2

لیزر CO2، با ارسال یک جریان الکتریکی از طریق یک لوله شیشه‌ای حاوی CO2 و گازهای دیگر تولید می‌‌شود. در انتهای این لوله شیشه‌ای هوابند دو آینه قرار دارد و جریان الکتریسیته در لوله باعث تشدید گازها شده و نور لیزر تولید می‌‌شود. نور قبل از متمرکز شدن توسط لنز و خروج از دستگاه، اطراف آینه‌هایی که به‌طور هوشمندانه‌ای در دستگاه برش لیزری تعبیه شده‌اند، می‌چرخد و به سطح متریالی که با آن کار می‌کنید، برخورد می‌کند.

لیزرهای CO2 ممکن است ارزان‌تر از لیزرهای فایبر باشند، اما همیشه نیاز به استفاده از اکسیژن یا نیتروژن به‌عنوان گازهای کمکی دارند و استفاده از آن‌ها به برش فلزات با رفلکت کمتر محدود می‌شود. همچنین، دستگاه‌های برش لیزری CO2 حساسیت بالایی دارند. به دلیل وجود انواع آینه‌ها و لوله‌های شیشه‌ای، آن‌ها کاملا شکننده هستند و برای اینکه بیشترین کارایی را داشته باشند، نیاز است که به‌طور کامل تراز شوند. این امر منجر به هزینه‌های بیشتر به‌منظور مراقبت و سرویس می‌شود.

دستگاه برش لیزری فایبر

لیزرهای فایبر فناوری جدیدتری در دنیای برش لیزری هستند. در سطوح صنعتی، آن‌ها اغلب برای برش ورق‌های نازک فلزی برای تولدی قطعات به کار می‌‌روند. دستگاه‌های برش لیزری فایبر، ماشین‌آلاتی گران‌قیمت هستند، اما از جمله مزایای آن‌ها راندمان الکتریکی است و اینکه به قطعات متحرک کمتری هم نیاز دارند. در لیزر فایبر، خود لیزر از یک فایبر نوری با عناصر کمیاب (مانند اربیوم، ایتربیوم یا نئودیمیم) تولید می‌شود. لیزرهای فایبر بدون گاز پشتیبان برش می‌‌دهند. لیزرهای تولیدشده در این روش بسیار پایدار بوده و به‌راحتی قابلیت فوکوس دارند؛ برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلکیک کنید.

https://rotecgroup.com/products/application/iron-steel-steel-copper/

نکات برش و پرداخت پس از کار

درصورتی‌که دستگاه مناسبی در اختیار دارید و اقدامات احتیاطی لازم را انجام داده باشید، برش فلزات از جمله آهن و فولاد واقعا با برش چوب یا ام دی اف تفاوتی ندارد. دستگاه برش آهن با استفاده از گازی که به گرم کردن متریال و دفع ضایعات فلزکاری کمک می‌‌کند، پرتویی تولید می‌‌کند که متریال را ذوب یا بخار می‌‌کند. در ادامه مهم‌ترین نکات حین برش فلزات و پرداخت پس از کار را با هم بررسی می‌‌کنیم:

  • یکی از نکات مهم این است که فلز متریالی رفلکتیو است و برخی از لیزرها، از جمله بیشتر لیزرهای CO2، نمی‌توانند بازتاب لیزر را به منتشرکننده لیزر کنترل کنند. به همین دلیل است که لیزرهای CO2 در محدوده 150 تا 300 وات به‌طور عمده برای برش آن دسته از فولادهایی به کار می‌‌روند که خیلی رفلکتیو نیستند. لیزرهای فایبر بر اساس اصول متفاوتی کار می‌‌کنند که این امکان برای آن‌ها فراهم است که چندین برابر قوی‌تر از لیزرهای CO2 باشند و تقریبا هیچ یک از ایرادات آن‌ها را نداشته باشند
  • مانند سایر لیزرها و متریال‌ها، یافتن نقطه فوکوس، قدرت و سرعت صحیح از طریق آزمایش، از عوامل تعیین‌کننده برش لیزری فلزات است. یکی از نکاتی که باید در نظر داشت این است که فقط فلزات با رفلکت پایین مانند فولاد را با لیزر CO2 برش دهید. لیزرهای فایبر می‌‌توانند بیشتر فلزات را برش دهند، اما یافتن پالس و میزان توان مناسب برای استفاده برای هر متریال متفاوت است.
  • پس از برش فلز، چند تکنیک پرداخت وجود دارد که می‌‌توانید از آن‌ها استفاده کنید تا سطح تمیزتری به متریال بدهید. لبه‌های بریده‌شده می‌توانند تیز باشند، بنابراین استفاده از ابزار پلیسه‌گیری یا سنباده زدن لبه‌ها اغلب ایده خوبی است. بسته به اینکه با چه فلزی کار می‌‌کنید، می‌‌توانید یک پرداخت را نیز در کار داشته باشید که شامل پولیش، حکاکی با اسید، رنگ‌آمیزی، غوطه‌وری در آب و موارد دیگر می‌‌شود که همگی می‌‌توانند ویژگی‌های جدیدی به پروژه شما بدهند.

نرم‌افزارهای مورد استفاده در برش لیزری فلزات

نرم‌افزار برش لیزری در دو نوع مختلف ارائه می‌‌شود – طراحی و کنترل. نرم‌افزار طراحی ابزاری است که در آن چیزی را طراحی می‌‌کنید که واقعا می‌‌خواهید با برش لیزری آن را تولید کنید. نرم‌افزار کنترل، دستگاه و دستوراتی که برای انجام کار نیاز دارد کنترل می‌‌کند.

هنگام خرید برخی از دستگاه‌ها، همراه آن‌ها نرم‌افزار نیز به شما ارائه می‌‌شود. برای مثال Full Spectrum Laser یک نرم‌افزار کنترل‌کننده مبتنی بر مرورگر به نام RetinaEngrave v3.0 را همراه دستگاه ارائه می‌‌دهد. این نرم‌افزار توسط خود شرکت توسعه داده شده است، بنابراین با دستگاه‌های تولیدشده توسط خود آن‌ها، کاملا بی‌عیب و نقص کار می‌‌کند.

در برخی از دستگاه‌ها، شما باید نرم‌افزار برش لیزری را خودتان تهیه کنید (و هزینه آن را بپردازید). شما می‌توانید از نرم‌افزارهای رایگان مانند نرم‌افزار محبوب کنترلی LaserGRBL استفاده کنید، اما بسیاری از کاربران بر این باورند که پرداخت هزینه برای نرم‌افزارهای باکیفیت برای به دست آوردن نتایج خوب از دستگاه برش لیزری امری حیاتی است. این هزینه‌ای است که باید در بودجه خود لحاظ کنید.

با روتک، بهترین نوع دستگاه برش لیزری را خریداری کنید

برش فلز با لیزر اغلب به کاربردهای حرفه‌ای و صنعتی محدود می‌‌شود. دو دستگاه لیزر CO2 و فایبر نسبتا گران بوده و بیش از 10000 دلار قیمت دارند. خرید دستگاه برش لیزری اغلب از طریق یک توزیع‌کننده انجام می‌‌شود و شما معمولا نمی‌توانید مستقیما آن را از سازنده دستگاه خریداری کنید. اگرچه اغلب می‌‌توانید لیستی از توزیع‌کنندگان را در سایت شرکت سازنده پیدا کنید. پس اگر به دنبال خرید بهترین نوع دستگاه برش لیزری هستید، می‌‌توانید سری به وب‌سایت روتک بزنید. این شرکت به‌عنوان یکی از معتبرترین توزیع‌کنندگان دستگاه‌های برش لیزری در ایران، از سابقه‌ای درخشان در عرضه این محصول پرکاربرد صنعتی برخوردار است.

دکمه بازگشت به بالا