بهترین های کسب و کارعمومی

 1+5 درخت گردو برای کاشت که ارزش سرمایه گذاری دارند

کشاورزان به هنگام راه‌اندازی باغ تجاری گردو باید در خرید نهال گردو توجه داشته باشند تا نهال‌هایی را خریداری کنند که ارزش سرمایه‌گذاری را دارد، هرگونه اشتباه در انتخاب نهال گردو باعث می‌شود تا سرمایه اولیه باغدار از بین رفته و خسارات زیادی را متحمل شود، بنابراین توصیه می‌شود برای تهیه درخت گردوی سودآور حتماً به مراکز معتبر و مجوزدار که به صورت رسمی از وزارت جهاد کشاورزی پروانه کسب خود را دریافت کرده‌اند مراجعه کند، در ادامه همراه ما باشید تا چند نهال گردوی ارزشمند برای احداث باغ تجاری گردو را به شما معرفی کنیم.

۱+۵ نهال گردو ارزشمند کدام است؟

متاسفانه کشاورزان برای پایین آوردن سرمایه اولیه احداث باغ گردو تمامی توجه خود را به قیمت نهال گردو معطوف می‌کنند در حالی که فاکتورهای مهمی برای خرید نهال گردو وجود دارد، اولین فاکتور برای خرید نهال گردو شناسه‌دار بودن آن است، نهال گردوی اصیل و با کیفیت دارای شناسه و لیبل است، این نهال‌ها پروسه طولانی و پرهزینه‌ای را لازم دارند تا از غربال‌های وزارت جهاد کشاورزی عبور کنند.

به همین علت تمامی نهال‌های شناسه‌دار و لیبل‌دار با کارت ضمانت حداقل ۲ ساله به دست کشاورز می‌رسد، از نظر مهندسین نهالستان، نهال گردویی دارای ارزش تجاری و کاشت است که باردهی بالایی داشته باشد، معمولاً درختان گردو بر پایه ژنوتیپ ۴ الی ۸ تن میوه با کیفیت در هکتار تولید می‌کند، علاوه بر باردهی بالا این درختان از سال چهارم و پنجم به اندازه‌ای میوه تولید می‌کند که باغدار می‌تواند آنها را در بازار آجیل به فروش برساند.

 ولی درختان سنتی و بی‌کیفیت حداقل به ۷ الی ۸ سال زمان احتیاج دارند تا اولین شکوفه‌ها بر روی شاخه‌های آن هم دیده شود، بهتر است به هنگام خرید نهال گردو سیستم دفاعی درخت را مورد بررسی قرار دهید، هرچه درخت شما سیستم دفاعی قوی‌تری داشته باشد به همان اندازه طول عمر باردهی طولانی‌تری داشته و میوه‌های تولید شده نیز با کیفیت خواهد بود علاوه بر آن هزینه‌های باغدار برای مراقبت و تیمار آنها کاهش می‌یابد.

درختان گردو جزو درختان پر ریسک محسوب می‌شوند و تنوع آفات و بیماری‌های آنها بسیار زیاد است، نهال گردوی ژنوتیپ نسبت به نهال گردو سنتی و قدیمی سیستم دفاعی قوی‌تری دارند؛ امروزه باغات مدرن و حرفه‌ای گردو را بر پایه تراکم سازی احداث می‌کنند، یعنی هرچه تعداد درختان بیشتر باشد به همان اندازه باردهی باغ شما افزایش پیدا می‌کند.

برای رسیدن به این هدف شما احتیاج به درختان پایه کوتاه دارید، درختان پایه بلند گردو برای کاشت ۱۲ متر فاصله نیاز دارند. بنابراین شما در یک هکتار زمین تنها ۸۰ الی ۹۰ اصله نهال گردو خواهید داشت رسیدگی و برداشت میوه درختان پایه بلند بسیار سخت خواهد بود و احتیاج به نیروی انسانی و تجهیزات خاصی مانند جرثقیل و بالابر دارید، همین امر هزینه مربوط به نگهداری باغ گردو را افزایش می‌دهد.

ولی با خرید نهال گردو ژنوتیپ پایه کوتاه تنها با داشتن یک نردبان یا چهارپایه می‌توانید محلول پاشی، سمپاشی، هرس و برداشت میوه گردو را انجام دهید، نیروی انسانی خاصی را احتیاج نداشته و هزینه زیادی نمی‌خواهد؛ علاوه بر آن فاصله‌ای که برای کاشت نهال گردو کوتوله در نظر گرفتند تنها ۶ متر است، یعنی در یک هکتار زمین حداقل ۲۸۰ اصله نهال  گردو جای می‌گیرد.

در صورت مدیریت صحیح باغ باروری نیز افزایش می‌یابد، از نظر مهندسین کشاورزی نهال گردو ژنوتی پالیز تیپ ۹ یکی از بهترین نهال‌های تکثیر شده در کشور ایران بوده و از دیگر نهال‌ها می‌توان به نهال چندلر، نهال فرنور، نهال اسرائیلی، نهال کاغذی، نهال تویسرکان اشاره کرد.

نهال گردو سود آور کدام است؟

درخت گردو به صورت ژنتیکی نسبت به سرما حساس است، مخصوصاً در دوره گلدهی کشاورزان باید به خوبی مراقبت کنند تا شکوفه‌ درختان بر اثر سرما و برودت هوا از بین نروند، از این رو بهتر است نهال گردو دیر گل مخصوصاً برای مناطق سردسیری و معتدل خریداری شود، درختان ژنوتیپ به طور ژنتیکی ۱۰ الی ۲۰ روز دیرتر از موعد مقرر گلدهی خود را آغاز می‌کند برخی از آنها اواخر فروردین ماه شروع به شکوفه دهی می‌کنند همین امر باعث می‌شود تا به خاطر نوسانات جوی فروردین ماه هیچ صدمه‌ای به شکوفه آنها وارد نشود.

 اکثر درختان سنتی و قدیمی برای باروری گل‌هایشان احتیاج به رقم گرده افشان داشتند، ولی درختان ژنوتیپ خود سازگاری و خود باروری بالایی دارند، برای کاشت آنها هیچ رقم گرده افشانی احتیاج نیست،  باغدارانی که می‌خواهند در باغ خود تنها یک نژاد میوه گردو را تولید کنند، به فکر خرید نهال گردو ژنوتیپ باشند، البته باید خاطرنشان کنیم که میوه‌های تولیدی درخت گردوی ژنوتیپ کیفیت بالایی داشته و مورد تایید بازار جهانی بوده و صادرات آن نیز پررونق و پرسود است.

کلام آخر

باداران عزیز با مراجعه به سایت پالیز گردو می‌توانند شرایط سفارش و فروش نهال گردو ژنوتیپ به صورت آنلاین و غیر حضوری را مطالعه کنند، البته این سایت به صورت رایگان مشاوره تخصصی و علمی انجام می‌دهد، هرگونه سوالی در مورد انواع نهال گردو، نحوه کاشت و مراقبت از آن دارید، به صورت آنلاین یا تماس تلفنی با کارشناسان سوالات خود را بپرسید.

تماس با پالیز نهال: 09144501003

تماس با برتر نهال:  09141832393

دکمه بازگشت به بالا