کربنات کلسیم اصلیترین ماده در تولید کاغذ سنگی

فرمول ساخت کاغذ از کربنات کلسیم

برای اینکه بتوانیم با استفاده از کربنات کلسیم کاغذی مفید و قابل استفاده تولید کنیم، بایستی فرمول و روش ساخت آن را بدانیم مسلما با همان روش تولید کاغذ از چوب درختان، نخواهیم توانست کاغذ سنگی را تولید کنیم.

در بین تولیدکنندگان پودر میکرونیزه در جهان که از تعداد انگشتان دست کمتر می‌باشد فرمول مورد نیاز برای ساخت کاغذ سنگی در حال حاضر تنها در ۴ کشور در جهان به دست‌آمده‌است که شرکت پیشگامان صنعت سبز نیز به عنوان یکی از تولید‌کنندگان انگشت شمار در دنیا محصولش را با فرمول اختصاصی تولید می‌کند. روش تولید کاغذ سنگی در ایران با دیگر کشورها متفاوت بوده و پیشگامان صنعت سبز این روش را خود با استفاده از تحقیقات فراوان به دست آورده و از آن جهت که برای به دست آوردن آن از هیچ کشوری الگو برداری نکرده‌است، از اهمیت بالایی برخوردار‌است.
در فرمول ساخت کاغذ با استفاده از کربنات کلسیم باید بتوانیم caco3  را  از سنگ آهک که به وفور در طبیعت و در ایران یافت می‌شود استخراج‌کنیم، و بدون کمک گرفتن از الوارهای چوبی حاصل از قطع درختان، کاغذ تولید نماییم.
ضمن اینکه در این روش بایستی امکانات و تجهیزاتی را فراهم کرد که بدون مصرف آب و اسید کاغذ سنگی را تولید‌کند.

ساخت کاغذ سنگی دوست‌دار طبیعت

پودر کربنات کلسیم برای ساخت کاغذ سنگی همانگونه که اشاره شد، از منابع طبیعی و حتی اسید و سفیدکننده خطرناک استفاده نمی‌شود. علاوه‌ بر این، در تولید کاغذ سنگی تنها از انرژی الکتریکی و آن هم به میزان بسیار کمتر از کاغذ‌های دیگر استفاده‌شده و از انرژی‌هایی که با گذشت میلیون‌ها سال تولید‌شده‌اند، همچون نفت و گاز بهره‌ای گرفتهنمی‌شود. همچنین در تولید کاغذ سنگی هیچکدام از عوامل آلاینده محیط زیست از جمله: گاز دی اکسید کربن، پساب صنعتی و… تولید نشده و در پی آن از آلودگی و آسیب محیط زیست جلوگیری می‌شود. کاغذ سنگی همچنین تولید زباله نداشته و کاملا تجزیه‌پذیر و قابل بازیافت است. که به دنبال این امر، تولید شیرابه و گازهای سمی حاصل از انباشته شدن زباله نیز تولید‌نشده و آبهای سطحی و زیر‌زمینی و همچنین هوا از خطر آلودگی در امان می‌مانند.

روش ساخت کاغذ با سنگ آهک

ساخت کاغذسنگی با روش خاصی دارد و در آن از کربنات کلسیم به میزان ۸۰ درصد مواد اولیه استفاده می شود. و این نخستین باری است که از کربنات کلسیم به عنوان اصلی ترین ماده در تولید کاغذ استفاده می شود.پیش از این تنها این ماده در تولید کاغذ های تحریری و برای پر کردن خلل و فرج سطح کاغذ استفاده می شد.که اصطلاحا به آن فیلر یا پرکننده می‌گویند.
به کربنات کلسیم 20  درصد پلی اتیلن که یک پلاستیک تجزیه‌پذیر و حامی طبیعت است، افزوده شده و سپس این ترکیب با مواد افزودنی دیگری مخلوط می شود. از ترکیب تمامی این مواد گرانول هایی ایجاد‌شده که با قرار گرفتن در دستگاه خاصی و تحت فشار و کشش به ورق های کاغذ سنگی تبدیل می‌شوند.

تولید کاغذ سنگی با فرمولی بومی

هر کشور فرمول خاصی برای تولید کاغذ سنگی دارد و به همین دلیل است که مابین کاغذ سنگی های تولید شده در کشورهای مختلف، تفاوت‌های زیادی وجود دارد. کشور ایران با استفاده از دانش محققان یزدی شرکت پیشگامان صنعت سبز  فرمولی کاملا بومی را بدست آورد که قابلیت رقابت با محصولات مشابه خارجی  را دارد.

فواید تولید کاغذ با کربنات کلسیم

از مهمترین فواید تولید کاغذ با کربنات کلسیم می توان به داشتن طبیعتی بکر و زیبا و مبارزه با خشکی و خشکسالی اشاره داشت. چرا که مصرف آب و نیز چوب درختان برای تولید این کاغذ صفر درصد بوده و منابع آبی و جنگلی دچار زوال نمی شوند.

همچنین زیبایی های طبیعت با انباشته شدن زباله هایی که به میلیون ها سال برای تجزیه نیاز داشته و در معرض آفتاب گازهای سمی و شیرابه های خطرناکی را ایجاد می کنند، از بین نرفته و کاغذ سنگی تنها یک الی دو سال پس از رها شدن در طبیعت کاملا تجزیه می شود.
آلودگی آب های جاری با پساب صنعتی حاصل از صنعت تولید کاغذ با استفاده از سنگ آهک، اتفاق نخواهد افتاد. چرا که این صنعت هیچگونه پساب صنعتی نداشته و موجب آلودگی آب ها و به خطر افتادن حیات جانداران آبزی نمی شود.

ویژگی های کاغذ کربنات کلسیم

کاغذ کربنات کلسیم در بافت خود ویژگی های خاص و منحصر به فردی دارد که استفاده از آن را لذت بخش نموده و صنایع بی شماری را به جایگزین کردن این کاغذ با کاغذهای سلولزی ترغیب نموده است.

این کاغذ بافتی کاملا ضد آب و دافع چربی داشته و در صورتی که در مواجهه با این مواد قرار گیرد، نه تنها خود بلکه کار چاپی و متن نوشته شده روی آن نیز با مشکلی مواجه نمی شود. همچنین بافت این کاغذ در معرض ذرات گرد و غبار دچار فرسایش و کهنگی نمی شود.
کاغذ کربنات کلسیم را به سختی می توان پاره کرد. زیرا اتصالی بسیار محکم میان ذرات تشکیل دهنده آن برقرار بوده و مقاومت کششی آن بالا رفته است. همچنین در برابر حشرات و جوندگان موذی مقاوم بوده و آسیب پذیر نمی باشد.
این کاغذ نسبت به دیگر کاغذها دیرتر می سوزد و به بیانی دیگر در برابر شعله ور شدن مقاومت می کند. ضمن اینکه تغییرات دمایی و فصلی بر تاثیری نداشته و نمی تواند موجب کهنگی بافت آن شود.

ماندگاری بالای کاغذ کربنات کلسیم

کاغذ کربنات کلسیم از ماندگاری بالایی برخوردار بوده و با گذشت زمان دچار کهنگی، تغییر رنگ و فرسایش نمی شود. چرا که عواملی که در دیگر کاغذها فرسودگی ایجاد می کنند، در بافت این کاغذ هیچگونه تاثیری نمی گذارند.

بدین جهت اگر از این کاغذ برای تهیه کتب و مدارک ارزشمند استفاده نماییم، به این اسناد و کتب طول عمری بسیار بالا هدیه کرده ایم و کهنه نشدن آن ها با گذشت زمان زیادی را تضمین خواهیم کرد. و بدین ترتیب نیازی به صرف هزینه های هنگفت برای نگهداری از آنها نمی باشد.
این ماندگاری بالای کاغذ کربنات کلسیم و داشتن طول عمری بسیار زیاد به آن جهت ایجاد می شود که قرار گرفتن در معرض عواملی همچون: رطوبت، گرد و غبار و چربی معلق در هوا، سرما و گرما و نیز خورده شدن توسط حشرات و جوندگان نمی تواند بافت کاغذ سنگی را دچار دستخوش کند.

زیبایی بافت کاغذ کربنات کلسیم

بافت کاغذ کربنات کلسیم بدون اینکه هیچگونه اقدامی بر روی آن انجام شود، زیبایی بی نظیر و خیره کننده ای داشته و تمامی کسانی که این کاغذ را در دست گرفته اند، از نرمی و لطافت خاص آن شگفت زده شده اند

 

دکمه بازگشت به بالا