هویت حسینی زیست بوم شاخص اردبیل است – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، مهیار سپهری ظهر چهارشنبه در نشست خبری برگزاری دومین سوگواره «عکس سقا» در صداوسیمای مرکز اردبیل اظهار کرد: دستگاه‌های فرهنگی تلاش می‌کنند تا زیست بوم شاخص این استان را در تقویت و توسعه مبانی عشق به اهل بیت و تشیع همراهی کرده و در این زمینه به رخداد حوادث ارزشمند کمک کنند.

وی خاطرنشان کرد: باید مفاهیمی همچون زیست بوم فرهنگی و هنری منطبق بر اصالت اردبیل عمق معنایی بیشتری به خود بگیرد تا در میدان عمل با همراهی فعالان عرصه فرهنگی و هنری بتوانیم در این بخش موفق عمل کنیم.

رئیس حوزه هنری استان اردبیل مختصات زیست بوم اردبیل را توجه به زبان مادری، وجه هویت ملی و تقویت و توسعه فرهنگ عشق به اهل بیت و پاسداشت نهضت حسینی برشمرد و گفت: در این بین شهرت اردبیل به پایتخت حسینیت بهترین قواره زیست بوم فرهنگی و آئینی این نقطه از کشور است که مقام معظم رهبری نیز بارها ارجاع تاریخی اردبیل را با صفویه و عشق به تشیع توصیف کرده است.

سپهری افزود: هرچند در سطح کشور استان‌ها سعی کرده اند تا آئین‌های مختلفی را به نام خود ثبت کنند اما اردبیل از دیرباز به دیار عاشقان ابوالفضل و مهد شعرا و مادحین حسینی معروف و مشهور است.

وی تصریح کرد: با توجه به شهرت این دیار به نام عباس ابن علی از سال گذشته تصمیم گرفتیم تا برای یک رویداد هنری از عنوان «سقا» استفاده کنیم تا عکاسان در سطح ملی و استانی بتوانند آثار ارزشمند و با کیفیت خود را ارائه کنند.

رئیس حوزه هنری استان اردبیل تلاش مسئولان استانی را برای ثبت این رویداد به صورت ملی و بین المللی یادآور شد و بیان کرد: باید در تقویم فرهنگی و هنری این استان سوگواره عکس سقا به ثبت برسد تا ما بتوانیم به صورت ملی و استانی پذیرای آثار عکاسان با محوریت مرثیه حسینی باشیم.

سپهری ادامه داد: در کنار انتشار فراخوان دومین سوگواره ملی «عکس سقا» برای ثبت تصاویر و عکس‌ها به صورت میدانی سعی در برگزاری اردو و وورک شاپ داریم تا ثبت وقایع آئین‌های عزاداری اردبیل و سایر استان‌ها به صورت کیفی و مناسب انجام شود.

دکمه بازگشت به بالا