بهترین های کسب و کارسلامت و تندرستی

هموگلوبین بالا و خطرات آن

در صورتی که گلبول‌ های قرمز خون دارای مقادیر غیر عادی و بالایی از پروتئین هموگلوبین باشند، شمارش هموگلوبین بالا (Hgb) رخ می دهد.

افزایش میزان زمانی اتفاق می‌ افتد که سطوح غیر عادی این پروتئین در خون رویت شود. هموگلوبین یک متالوپروتئین یا پروتئین فلزی حاوی است که به حمل اکسیژن در سراسر بدن کمک می کند. سطح بالای هموگلوبین به صورت مداوم و تکرار شونده می تواند خطر عوارض مهمی مانند لخته شدن خون را افزایش دهد. نکاتی که در ادامه در اختیار علاقه مندان قرار می گیرند با استناد به مقالات انتشار یافته توسط جمع آوری شده اند:

High hemoglobin and its risks

تعداد هموگلوبین بالا به چه معناست؟

در صورتی که دارای مقادیر غیر عادی و بالایی از پروتئین هموگلوبین باشند، شمارش هموگلوبین بالا (Hgb) رخ می دهد. هموگلوبین در واقع مسئول رنگ قرمز گلبول های قرمز خون است و در زمینه انتقال اکسیژن از ریه ها به سایر قسمت های بدن و در عین حال دی اکسید کربن (CO2) از نواحی مختلف بدن به ریه ها نقش مهمی ایفا می کند. گفتنی است که هموگلوبین بالا تحت عنوان نیز شناخته می شود.

تفاوت بین هموگلوبین بالا و هماتوکریت چیست؟

هماتوکریت حجم گلبول های قرمز خون در مقایسه با سایر سلول های خونی است. افراد مبتلا به سطوح افزایش یافته هموگلوبین اغلب هماتوکریت بالایی نیز دارند. به این معنی که تعداد گلبول های قرمز خون آنها به طور نامنظمی بالا رفته است.

سطح هموگلوبین بالا چقدر است؟

جنس و سن بیولوژیکی افراد بر سطح هموگلوبین آنها تاثیر می گذارند. به طور معمول، سطوح هموگلوبین طبیعی و بالا به صورت زیر در نظر گرفته می شوند:

* سطوح طبیعی هموگلوبین

– نوزادان 11 تا 18 گرم در دسی لیتر

– کودکان کم سن و سال 11.5 تا 16.5 گرم در دسی لیتر

– فرد بالغ مذکر 13 تا 16.5 گرم در دسی لیتر

– فرد بالغ مونث غیر باردار 12 تا 16 گرم در دسی لیتر

– فرد بالغ مونث باردار 11 تا 16 گرم در دسی لیتر

* سطوح بالا هموگلوبین

– بیش از 16.5 گرم در دسی لیتر در بزرگسالی که در بدو تولد با جنسیت مذکر متولد شده ست

– بالاتر از 16 گرم در دسی لیتر در بزرگسالی که در بدو تولد با جنسیت مونث متولد شده است

– بالای 16.6 گرم در دسی لیتر در کودکان

– بالای 18 گرم در دسی لیتر در نوزادان

چگونه تشخیص دهیم که هموگلوبین بالایی داریم؟

آزمایش خون تنها روش مطمئن به منظور تشخیص بالا بودن سطح هموگلوبین محسوب می شود. برخی از نشانه های هموگلوبین بالا ممکن است شامل موارد زیر باشند:

– سرگیجه

– کبودی یا خونریزی آسان

– تعریق بیش از حد (هیپرهیدروزیس)

– خستگی

– سردرد

– تورم مفصل

– کاهش وزن غیر قابل توضیح

– تغییر رنگ چشم یا پوست مایل به زرد (یرقان بزرگسالان)

شایع ترین دلایل افزایش هموگلوبین چیست؟

این اختلال می تواند به دنبال شرایط پزشکی خاص همچون موارد زیر رخ دهد:

– بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)

– بیماری قلبی مادرزادی

– سرطان کلیه

– سرطان کبد

– فیبروز ریوی

عوامل دیگری که می توانند منجر به افزایش هموگلوبین شوند عبارت اند از:

– قرار گرفتن در معرض مونوکسید کربن

– کم آبی بدن

– مصرف داروهایی مانند استروئیدهای آنابولیک و یا اریتروپوئیتین

– زندگی در ارتفاعات بالا

– سیگار کشیدن

سطح بالای هموگلوبین چگونه درمان می شود؟

درمان تعداد بالای هموگلوبین بسته به علت زمینه ای متفاوت است. در برخی موارد پزشک ممکن است فلبوتومی را توصیه کند. در این روش یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی سوزنی را در یکی از رگ های بیمار وارد و گلبول های قرمز اضافی را با خون گیری خارج می کند. ممکن است لازم باشد چندین فلبوتومی انجام شود تا سطح هموگلوبین در محدوده نرمال قرار گیرد.

چگونه از افزایش هموگلوبین جلوگیری کنیم؟

هرچند پیشگیری از ابتلای به هموگلوبین بالا امری قطعی نیست، اما می توان خطر چنین مشکلی را با تغییر سبک زندگی تا اندازه زیادی کاهش داد:

– از مصرف داروهای افزایش دهنده عملکرد فیزیکی خودداری کنید

– از یک رژیم غذایی مغذی همراه با میوه و سبزیجات فراوان استفاده کنید

– با نوشیدن مقدار زیادی آب و مایعات دیگر هیدراته بمانید

– مصرف سیگار را ترک کنید

روش های طبیعی موثر در جهت کاهش هموگلوبین بالا

– محدود سازی مصرف منابع غذایی با آهن بالا

در چنین شرایطی توصیه می شود که از مصرف غذاهای منبع آهن همانند گوشت قرمز و حبوبات خودداری شود‌. در این میان مرغ، ماهی، لوبیا و مغز‌ها سرشار از پروتئین هستند و جایگزین مناسبی برای گوشت قرمز به شمار می روند.

– عدم استفاده از مکمل‌ های دارویی حاوی آهن

در وضعیتی که سطح هموگلوبین بیمار بالا است، استفاده از مکمل های دارویی حاوی آهن منجر به تولید گلبول ‌های قرمز بیشتری می شود و درست مانند آن است که بدن را به طور غیر مستقیم وادار به تولید تعداد بالاتری هموگلوبین کرده باشیم.

– اجتناب از مصرف غذاهای فست فودی

– استفاده از روغن های طبیعی و سالم همچون روغن کنجد و زیتون

– فعالیت فیزیکی منظم که به گردش بهتر خون کمک می کند

مصرف آویشن، دارچین و سیر که به گردش آیا می‌دانید هموگلوبین نرمال در میانسالی چقدر است؟ به طور کلی هموگلوبین که به اختصار به آن hgb هم می‌گویند، یک مولکول پروتئینی در گلبول‌های قرمز خون است که اکسیژن را از ریه‌ها به بافت‌های بدن می‌رساند و دی‌اکسیدکربن را نیز از بافت‌ها به ریه‌ها باز می‌گرداند. هموگلوبین نرمال و طبیعی در هر سنی اهمیت بالایی دارد و می‌تواند ابعاد مختلفی از سلامتی شما را تحت تاثیر خود قرار دهد. با این حال هموگلوبین نرمال در دوران میانسالی نیز بسیار مهم است و کنترل و جلوگیری از افزایش و یا کاهش آن بسیار لازم خواهد بود. چرا که سلامت بدن در این دوره می‌تواند سلامت جسمانی در دوران سالمندی را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

هموگلوبین نرمال در میانسالی نقش مهمی در حفظ شکل گلبول‌های قرمز در شکل طبیعی خود دارد. بنابراین خارج شدن آن از حالت و سطح طبیعی می‌تواند فرآیند کاری گلبول‌های قرمز را مختل کند و مانع از عملکرد و جریان آن‌ها در رگ‌های خونی شود.

‏هموگلوبین در میانسالی

با وجودی که سبک زندگی و رژیم غذایی، شرط بسیار مهمی در بروز هموگلوبین در میانسالی به حساب می‌آیند، اما معمولا افراد میانسال به صورت طبیعی دچار کاهش یا افزایش هموگلوبین نمی‌شوند و در بسیاری از شرایط این معضل با بروز بیماری‌هایی خاص و جراحت‌های بالا اتفاق می‌افتد. با این حال لازم است که فرد با انجام ، سطح هموگلوبین نرمال میانسالی در خون خود را بررسی کرده و با پزشک معالج مشورت کند.

‏هموگلوبین نرمال در میانسالی چقدر باید باشد؟

به طور کلی هموگلوبین مردان در دوران میانسالی باید چیزی بین ۱۲.۴ تا ۱۴.۹ گرم در دسی‌لیتر باشد و هموگلوبین نرمال خانم‌ها در این دوره سنی نیز چیزی حدود ۱۱.۷ تا ۱۳.۸ گرم در دسی‌لیتر محاسبه می‌شود. به خاطر داشته باشید که این مقادیر می‌توانند گاهی متفاوت‌تر باشند.

‏علت تغییرات هموگلوبین طبیعی در میانسالی

معمولا بروز هموگلوبین پایین می‌تواند علت‌های بسیار خاص و محدودی داشته باشد. برای مثال یا استفاده از داروهایی که بر سلول‌های مغز استخوان که مسئول ساخت گلبول قرمز هستند تاثیر می‌گذارند، جزء بزرگ‌ترین دلایل ابتلا به این بیماری است. با این حال کمبود آهن که گاهی گریبان‌گیر گیاه‌خواران می‌شود، نیز از دیگر دلایل ابتلا به این بیماری خواهد بود.

اما اگر بخواهیم به دلایل ابتلا به هموگلوبین بالا اشاره کنیم، می‌توانیم بگوییم که این معضل معمولا ناشی از سطوح پایین اکسیژن در خون خواهد بود که در یک دوره زمانی طولانی هم اتفاق می‌افتد. بااین‌حال بیماری مغز استخوان که موجب افزایش غیرطبیعی گلبول‌های قرمز خون می‌شود و همین‌طور بیماری‌های قلبی مادرزادی، بیماری مزمن انسداد ریه، فیبروز ریوی، مصرف داروهایی مثل استروئیدهای آنابولیک یا اریتروپوئیتین و کم‌آبی بدن هم از دیگر دلایل افزایش هموگلوبین در دوران میانسالی خواهند بود.

‏تست تشخیص تغییرات هموگلوبین در میانسالی

آزمایشی که برای تشخیص هموگلوبین در میانسالی انجام می‌شود، آزمایش هموگلوبین خون یا همان Hgb است که بخشی از آزمایش شمارش کامل خون CBC به حساب می‌آید و می‌تواند میزان هموگلوبین خون را اندازه‌گیری کند. این آزمایش، علاوه بر اینکه شرایط هموگلوبین خون شما را شناسایی می‌کند، می‌تواند در تشخیص بسیاری دیگر از مشکلات جسمانی نیز به پزشک کمک کند، چیزهایی مثل بیماری کبد و کلیه، اختلالات خونی، برخی از انواع سرطان‌ها، سوء تغذیه، بیماری‌های قلبی و ریوی.

آزمایشی که برای تشخیص هموگلوبین در میانسالی انجام می‌شود، آزمایش هموگلوبین خون یا همان Hgb است که بخشی از آزمایش شمارش کامل خون CBC به حساب می‌آید.

دکمه بازگشت به بالا