نحوه تشخیص NFTهای جعلی

NFTها یا توکن‌های غیر مثلی، فرمی از دارایی‌ها هستند که به‌صورت مالکیت واحد عرضه می‌شوند. به بیان دقیق‌تر تنها یک شخص یا سازمان حقوقی می‌تواند مالک یک NFT خاص باشد و این یعنی از هر NFT در دنیا فقط یکی وجود دارد که غیر قابل کپی شدن است و این موضوع باعث بالا بردن ارزش NFT می‌شود. اما متاسفانه با رونق گرفتن این بازار، کلاهبردارن شروع به تقلب و فروش کپی‌های غیر قانونی NFTها کرده‌اند و از هر حیله‌ای برای به دام انداختن و دزدی کردن، استفاده می‌کنند. در این مقاله قصد داریم روش‌های تشخیص توکن غیر مثلی اصل از جعلی را آموزش دهیم و مطمئن شویم همراهان از دام این کلاهبردارن ایمن هستند.

نحوه تشخیص NFTهای جعلی

روش‌های بسیاری برای شناسایی NFT جعلی وجود دارد. در این مقاله چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها را با هم بررسی می‌کنیم.

 مراقب هدایای زیاد و غیر قابل باور باشید

در حالی که در اکوسیستم دوره آموزش NFT هدیه دادن اصلا مرسوم نیست برخی از متقلبان از این روش استفاده کرده و پیشنهادهای جذابی می‌دهند. به صورت معمول هدف از هدیه دادن افزایش اعتبار در شبکه‌های اجتماعی و جذب هر چه بیشتر مردم برای سرمایه‌گذاری، است. اما کلاهبردان دنبال به دست آوردن اعتبار نیستند. آن‌ها می‌خواهند در مدت زمان کوتاهی مقدار زیادی پول دزدی، و فرار کنند. اگر با چنین وعده‌هایی روبرو شدید حتما دیسکورد (Discord) و توئیتر (Twitter) آن‌ها را چک کنید.

آیا صفحه توئیتر و دسکورد فعالی دارند؟

اگر در مدت زمانی است که در دنیای NFTها هستید از اهمیت و جایگاه پلتفرم Discord در فضای توکن‌های غیر مثلی با خبر هستید. از این رو، فعال بودن یک انجمن NFT در Discord و Twitter، می تواند قدرت و اصالت آن اکانت را نشان دهد.

اگر چت‌ها و بحث‌ها در انجمن Discord هدف و موضوع خاصی را دنبال نمی‌کنند، یا فضای کسل‌کننده‌ای در آن وجود دارد، بهتر است به آن مشکوک شوید. پیشنهاد می‌کنیم تعداد اعضای تیم و فعالیت آن‌ها را نیز در توییتر بررسی کنید. یک حساب کاربری غیرفعال توییتر با فعالیت کم یا صفر یک نشانه خطر است.

بررسی حجم فروش

قیمت کف را بررسی کنید

قبول داریم که گاهی تصمیم‌گیری بر اساس این معیار کاری دشوار است اما خب مشخص است قیمت خیلی بالا یا خیلی پایین می‌تواند نشان از جعلی بودن NFT بدهد. معمولا اسکمرها، قیمت پایین‌تری از حد معمول برای NFT خود مشخص می‌کنند تا بدین وسیله سرمایه‌گذاران را برای خرید جذب کنند.

بررسی آدرس کریپتو

به عنوان مثال، اگر بخواهیم اعتبار تراکنش‌ها را در چک کنیم می‌توانی به صفحه برویم و یا اگر در شبکه سولانا هستید این کار از طریق بررسی صفحه برای‌تان مقدور است.

به آدرس‌های کیف پول توجه کنید

همان طور که گفته شد، می‌توانید از ابزارهای ارائه شده توسط بلاک چین‌های مختلف برای اسکن آدرس صاحب NFT استفاده کنید. بنابراین، علاوه بر ردیابی تاریخچه تراکنش‌های آن‌ها، می‌توانید کیف پول‌هایی که با آن‌ها تراکنش داشته‌اند و همچنین زمان انجام آن‌ها را نیز ببینید.

اگر اکثر تراکنش‌ها منشا یکسانی داشتند، این نشانه خوبی نیست. صاحبان NFT جعلی ممکن است با خرید از خودشان با استفاده از یک کیف پول دیجیتال ساختگی، تراکنش ها را دستکاری و به‌صورت جعلی زیاد کنند. این امر باعث فریب سرمایه‌گذاران بی‌خبر می شود که فکر می‌کنند حجم فروش بالایی دارند و معتبر هستند؛ در حالی که، این به هیچ وجه درست نیست.

عکس NFT را گوگل کنید

برای NFTهای هنری می‌توانید مهندسی معکوس کنید. یعنی این‌که عکس را در گوگل سرچ کنید اگر تنها یک منبع از عکس وجود داشت به احتمال زیاد آن NFT اصل است و اگر چندین منبع برای آن عکس پیدا شد جعلی بودن آن حتمی است.

وب سایت های جعلی NFT

اینترنت پر از بازارهای آنلاینی است که ادعا می‌کنند بهترین پلتفرم برای خرید یا فروش NFT هستند. اما قبل از سرمایه‌گذاری در هر کدام از آن‌ها سایت را از نظر اعتبار آن تجزیه و تحلیل کنید. وب‌سایت‌های زیادی وجود دارند که خودشان را مشروع جلوه می‌دهند. اما متاسفانه نه تنها این متقلبان به فروش NFT جعلی بسنده نمی‌کنند؛ بلکه سعی در خالی کردن کیف پول‌تان دارند.

بهترین و معتبرترین سایت‌های خرید و فروش NFT

برای ایمن ماندن در برابر کلاهبرداری یا هک، سایت‌های زیر را برای اخرید و فروش NFT پیشنهاد می‌کنیم.

 • Foundation
 • Rarible
 • Nifty Gateway
 • Super Rare
 • Mintable
 • Zora
 • OpenSea
 • Solanart
 • SolSea

NFTهای ورزشی

NFTهای مخصوص بازی

 • Street Fighter
 • Treasureland
 • Market
 • Axie Infinity

NFTهای مخصوص خرید و فروش زمین

گفتار پایانی!

در این مقاله به چند نکته در مورد NFT‌های جعلی اشاره کردیم. عواملی که در اینجا فهرست شده‌اند جامع نیستند، اما عوامل اساسی هستند، که تعیین می کنند آیا یک NFT قانونی است یا خیر؛ اما متاسفانه کلاهبرداران هر روز روش‌های خلاقانه‌‌تری برای دزدی پیدا می‌کنند و این مسئولیت خریدار NFT است که همه جوانب را بررسی کند.

سوالات متداول

چگونه بفهمم مالک NFT کیست؟

راه های مختلفی برای این کار وجود دارد که در مقاله توضیح داده شد.

متوسط قیمت هر NFT چقدر است؟

کسانی که در مورد NFTها بدبین هستند باور دارند، قیمت‌های فعلی حبابی بیش نیست و هر لحظه ممکن است ترکیده شود با این حال متوسط قیمت NFT در حال حاضر دو هزار دلار است.

دکمه بازگشت به بالا