بهترین های کسب و کارعمومی

معایب و مزایای بتن اکسپوز چیست؟

به طور کلی همه ما سال‌ها انواع ساختمان‌ها و المان‌های بتنی زیادی در سطح شهر و محل زندگی خود دیده‌ایم. در خاطر بسیاری از ما سیمان که اصلی ترین ماده تشکیل دهنده انواع بتن است، به عنوان ماده‌ای محکم و قوی در ساخت و ساز ساختمان و انواع سازه‌ها محسوب می‌شود.

به بیان دیگر از جمله مزایای بتن اکسپوز استحکام و دوام در کنار مرغوبیت و کیفیت است. این مورد موجب شده است تا طراحان، معماران داخلی و خارجی توجه ویژه‌ای به این نوع از بتن نشان دهند. برخوردار بودن از سطح یکدست و هموار بتن اکسپوز استفاده از آن را به عنوان یکی از گزینه‌های جدی طراحان به عنوان سطح خارجی و نمای کار، بسیار متدوال کرده است.

از بتن اکسپوز در چه فضاهایی می‌توان استفاده کرد؟

در پاسخ به این سوال اگر بگوییم بتن یکی از اصلی ترین مصالح ساختمانی در تمام مراحل ساخت یک سازه است اغراق نکرده‌ایم. بتن اکسپوزر هم از این قاعده مستثنی نیست. بتن اکسپوز در نماسازی‌های خارجی ساختمان‌های کوچک و بزرگ، معماری و دکوراسیون داخلی، به عنوان بدنه و اسکلت مبلمان ویلایی، کف پوش استخر، کف پوش معابر و پیاده رو، صندلی‌های شهری و معابر، دیوارها، تابلو ها و…. کاربرد دارد.

What are the disadvantages and advantages of exposed concrete?

مزایای بتن اکسپوز چیست؟

شاید از خودتان بپرسید مگر پنل‌های چه ویژگی و مزایایی دارد که با نگاهی به محیط زندگی خود انواعی از سازه‌های بتنی را می‌بینیم. در ادامه با ما همراه باشید تا مزایای بتن اکسپوزر را شرح دهیم.

متریال اصلی در ساختار پنل‌های پیش ساخته بتنی ماسه و خمیر سیمان می‌باشد؛ برخورداری از زیبایی، دوام و استحکام بالا از اولین مزایای بتن اکسپوز محسوب می‌شود. اگر برای نمای خارجی ساختمان خود به دنبال زیبایی، کیفیت، مقاومت و دوام هستید که حتی پس از سال‌ها نیز همان زیبایی و تمیزی اولیه ی خود را داشته باشد، پیشنهاد ما استفاده از بتن اکسپوز می‌باشد.

از جمله مزایای دیگر بتن نما یا بتن معماری سازگاری با انواع آب و هوا و شرایط جوی مختلف است. شاید کمتر ماده‌ای پیدا کنید که هم برای نقاط مرطوب و پر باران مناسب باشد، هم برای آب و هوای گرم و خشک و مناطقی که دارای سرمای شدید هستند. مزیت بتن اکسپوز این است که در شرایط آب و هوایی مختلف و در تمام فصول سال امکان پیاده سازی آن وجود دارد.

مزیت دیگر بتن اکسپوزر مقاومت آن در برابر رطوبت، آب و یخ زدگی است که موجب شده است تا برای استفاده در کف استخرها و کف سازی معابر به یکی از بهترین گزینه‌ها تبدیل شود. برخورداری از مقاومت بسیار بالا در برابر نوسانات دمایی و عوامل فیزیکی، شیمیایی و طبیعی، از جمله مزایای بتن اکسپوز به شمار می‌آید.

سایر مزایای این بتن

* از مزایای بتن اکسپوزر قابلیت تولید آن در ابعاد مختلف است. یعنی پنل‌های بتنی هم در ابعاد سفارشی و هم در ابعاد استاندار تولید می‌شود که بر حسب نیاز می‌توانید سایز آن‌ها را نیز از قبل تعیین نمائید.

* مقرون به صرفه بودن؛ یکی دیگر از مزایای بتن اکسپوز قیمت مناسب در مقابل کارایی بالای این محصول می‌باشد.

* انعطاف پذیری و وزن سبک؛ سهولت در جابه‌جایی و انعطاف پذیری بالا از جمله مواردی است که سرعت انجام پروژه‌های ساختمانی را به شدت افزایش می‌دهد.

* تنوع طرح و مدل به همراه قابلیت رنگ پذیری؛ امروزه پنل‌های بتنی در طرح‌های مختلف برای دکوراسیون داخلی و طراحی استفاده می‌شود. این مورد دست شما را برای انتخاب طرح دلخواهتان باز می‌گذارد.

* ضد سایش و مقاوم در برابر فشار و ضربه؛ به عنوان یکی دیگر از مزایای بتن اکسپوز این است که در اثر استفاده طولانی مدت دچار سایش و خرابی نمی‌شود. همچنین پنل‌های بتنی در برابر فشار و ضربه مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند.

* به وجود آوردن دکوراسیونی خاص و ویژه، با استفاده از بتن در طراحی داخلی می‌توانید دکوراسیونی زیبا و چشم نواز را برای خود فراهم کنید.

انواع بتن اکسپورز

بتن اکسپوز را می‌‎توان از بر اساس شیوه تولید، نوع کاربری و شکل و ظاهر به دسته‌های مختلف تقسیم‌ نمود. در صورت آشنایی با انواع بتن اکسپوز می‌توانید مناسب‌ترین متریال را با طراحی ساختمان انتخاب نمایید. انواع بتن اکسپوز شامل موارد زیر است:

انواع بتن اکسپوز با توجه به روش تولید

بتن اکسپوز بسته به شیوه تولید آن به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

 • بتن درجا: به آن نوع بتن اکسپوز که در محل پروژه و تحت نظارت همیشگی متخصصان تولید می‌شود بتن درجا می‌گویند. هنگام تولید بتن درجا می‌بایست به چگونگی ترکیب سیمان و سنگدانه، نحوه آماده نمودن پنل‌های بتن اکسپوز جهت اجرا و بکارگیری قالب‌های مناسب توجه بسیار ویژه‌ایی نمود.
 • بتن پیش ساخته: تمام مراحل تولید بتن پیش ساخته در کارخانه‌ صورت می‌گیرد. سپس پانل‌های بتن اکسپوز از پیش ساخته شده به محل پروژه ارسال می‌شوند. هنگام اجرای پنل‌های بتنی از پیش ساخته شده لازم است این نکات را رعایت کرد: عدم بکارگیری پانل‌های آسیب دیده و شکسته، نصب پانل‌ها با توجه به شرایط بتن و بررسی سازه‌ ساختمان و سپس طراحی و سفارش پانل‌ها متناسب با آن.

انواع بتن اکسپوز از جهت ظاهری

بتن اکسپوز را با توجه به شکل ظاهری آنها می‌توان به انواع زیر تقسیم کرد:

 • رنگ‌: اگرچه مصالح مورد استفاده در تولید بتن اکسپوز دارای طوسی رنگ هستند اما می‌توان این پانل‌های بتنی را قبل یا بعد اجرا رنگ کرد. علاوه بر این با ترکیب رنگدانه‌ها به متریال بتن اکسپوز هنگام تولید می‌توان پانل‌ها را به رنگ‌های مختلف تولید نمود.
 • طرح: بتن اکسپوز را می‌توان در طرح‌های بسیار متنوعی از جمله طرح کاشی، طرح پارچه، طرح چوب و … تولید نمود.

انواع بتن اکسپوز از جهت کاربری

از گذشته‌های دور تا کنون از بتن در صنعت ساختمان‌سازی استفاده شده است. به مرور زمان و به تدریج با پیشرفت تکنولوژی در ساختارهای تشکیل دهنده بتن تغییراتی  به وجود آمد که کاربری‌ و کاربرد بتن‌ها را افزایش داد. انواع بتن اکسپوز با توجه به نوع کاربری آنها عبارتند از:

 • استفاده از بتن اکسپوز در سازه
 • بکارگیری بتن اکسپوز در نمای ساختمان
 • کاربرد بتن اکسپوز در طراحی داخلی
 • کارایی بتن اکسپوز در اجرای کفپوش‌ها

معایب بتن اکس پوزر چیست؟

خرید بتن اکسپوز مانند هر مصالح ساختمانی دیگر در کنار مزایای فراوانی که دارد، می‌تواند معایبی نیز داشته باشد. هر چند این معایب در برابر نقاط قوت و مزایای بتن اکسپوز قابل چشم‌پوشی است، اما خوب است آنها را نیز بدانیم. در استفاده از پنل‌های بتنی در معماری وطراحی داخلی باید ترکیب رنگ‌ها را مد نظر قرار داد. استفاده زیاد از بتن اکسپوز با رنگ طبیعی ممکن است حس سردی و خشکی را در محیط القا کند. البته این مشکل با کمک مشاورین و متخصصین این حوزه قابل رفع می‌باشد.

اجرای بتن اکسپوز

در این مقاله انواع بتن‌ اکسپوز را از جهات مختلف بررسی کردیم. گفتیم که از جهت کاربری می‌توان بتن‌های اکسپوز را به ۴ دسته مختلف تقسیم کرد. این انواع مختلف بتن اکسپوز شامل استفاده در سازه، نمای ساختمان، طراحی داخلی و در کفپوش سازی می‌باشد. همانطور که مشاهده کردید؛ یکی از کاربردها، استفاده در نمای بیرونی ساختمان‌ها است. به همین جهت در ادامه قصد داریم نحوه پیاده سازی بتن‌های اکسپوز در نماهای بیرونی را توضیح دهیم.

نحوه اجرای این   با توجه به نیاز پروژه و کارفرما به دو گونه پیش ‌ساخته و بکارگیری در محل بهره‌ برداری انجام می‌شود که در بخش زیر آنها را به طور کامل شرح می‌دهیم. اولین نحوه اجرا به صورت پیش ساخته است. تولید این نوع پانل‌‌های از پیش‌ ساخته به وسیله قالب‌هایی که از قبل در کارخانه یا کارگاه آماده شده‌اند؛ صورت می‌گیرد. در اکثر مواقع از قالب‌‌های پرکاربرد و استاندارد برای ساخت این پانل‌ها استفاده می‌‌کنند. در ساخت این پانل‌ها می‌بایست به نکات زیر توجه نمود:

 • شاقول گذاری و تراز نمودن صحیح و درست بتن‌ها
 • بکارگیری پانل‌‌ها و بلوک‌های سالم و بدون شکستگی
 • ایجاد شرایط لازم جهت چسبیدن بتن‌‌ها به سطح
 • بکارگیری شیوه‌های مناسب جهت نصب بتن ‌اکسپوز نما بر اساس ابعاد پانل‌ها

روش دیگری که می‌توان بتن ‌اکسپوز نما را اجرا نمود؛ در محل خود پروژه است که با نام روش ساخت درجا نیز شناخته می‌شود. در پروژه‌هایی که سنگین هستند و به ابعاد خاصی از این بتن‌ نیاز دارند؛ امکان استفاده از بتن‌‌های پیش ‌ساخته وجود دارد. در چنین شرایطی تمامی فرایند ساخت بتن ‌اکسپوز از جمله قالب‌ گیری و … در کارگاه محل خود پروژه صورت می‌‌گیرد. علاوه بر این، در برخی مواقع به علت سختی حمل و نقل مصالح و … بکارگیری بتن درجا بسیار مناسب‌تر و مقرون ‌به ‌صرفه‌‌تر نسبت به بتن از پیش‌ ساخته می‌باشد.

منبع:

آپارات

دکمه بازگشت به بالا