بهترین های کسب و کارعمومی

مته گردبر پرگاری چیست؟

گردبر یکی از ابزار های قابل استفاده برای سوراخ کاری هستند که قابلیت سوراخکاری بزرگ بر روی انواع مواد را دارا می باشند.

گرد بر ها اغلب دارای پیش مته یا همان مته گردبر می باشند که در هنگام کار با گردبر متغیر ولف ابتدا سوراخی توسط مته گردبر ایجاد میشود که باعث تثبیت ابزار شده و مانع از لیز خوردن آن بر روی سطح مورد نظر می شود.

گرد بر ها و دنباله های آن دارای تنوع بسیار زیادی می باشند که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت. این ابزار ها نسبت به موادی (متریالی) که بر روی آن استفاده می شوند ساخته شده و در بازار های جهانی عرضه می شوند.

گردبر آهن یا کربن استیل ارزان ترین و رایج ترین گردبر های ساخته شده هستند که قابلیت سوراخکاری بر روی چوب ، پلاستیک و آهن های بسیار نازک و صاف و نهایت عمق سوراخکاری این نوع گردبر 25 میلیمتر می باشد.

گردبر آهن بسیار منعطف می باشد ولی به دلیل گرم شدن بیش از حد در هنگام استفاده به سرعت صدمه می بیند. در ابزارسل این نوع در ست های 8 پارچه، 11 پارچه و 18 پارچه موجود می باشند.

نوع کبالت و HSS از رایج ترین و پرمصرف ترین نوع این ابزار می باشند که بدنه این نوع از کربن استیل با مقاومت بالا و دندانه های آن نیز از فولاد مقاوم ساخته شده اند که باعث انعطاف پذیری بالا و استحکام و عمر بالای ابزار میشود .

این نوع به دلیل شرایط ساخت و مواد استفاده شده در آنها میتوانند بر روی بازه ی بزرگی از مواد (متریال) اعم از فولاد ، چدن ، آلومینیوم ، مس ، چوب و پلاستیک استفاده کرد.

نهایت عمق سوراخکاری این دسته 30 میلیمتر می باشد. دنباله گردبر های این نوع در دو دسته قرار می گیرند که به سایز آن بستگی دارد.

گردبر های کبالت به دلیل استفاده شدن کبالت در آنها توانایی بهتری در سوراخ کاری فولاد و استیل را درار مییاشد . مدل های کبالت در 2 در نوع 5 درصد کبالت و 8 درصد کبالت ساخته و عرضه میشوند.

گردبرهای سرالماس با دندانه هایی از جنس تنگستن کارباید (الماس) به طور ویژه برای استفاده حرفه ای طراحی شده اند.برای تمامی موارد از محصولات ولف  واستفاده کنید.

به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند:

این نوع نسبت به نوع بتن تعداد بیشتری الماس دارد و همچنین الماس های آن مخصوص سوراخکاری استیل و استیل های سخت تا ضخامت 2 میلیمتر می باشند. همچنین دارای دنباله به همراه خود می باشند و در داخل بسته بندی خود یک مته ، یک فنر و یک آچار آلن جهت باز و بسته کردن دنباله موجود می باشد.

گردبر بتن تعداد کمتری الماس و همچنین هیچ گونه شیاری در سطح ابزار ندارند. دنباله های مدل بتن در دو دسته اصلی دنباله چهارشیار و پنج شیار تقسیم می شوند که دارای طول های 30 و 40 سانت میباشند.

از مزایای این نوع می توان به کیفیت بسیار بالا و طول عمر بالای آنها اشاره کرد که در استفاده های صنعتی بسیار مقرون به صرفه میباشند.

دندانه های نوع شیشه از پودر الماس پوشیده شده اند که به ابزار توانایی سوراخکاری بر روی شیشه ، سرامیک و پلاستیک های فشرده را می دهد .

به طور معمول این نوع دارای مته جهت سوراخکاری ابتدایی نمی باشند و نهایت عمق سوراخکاری 30 میلیمتر می باشد.

نوع گرانیت همانند شیشه در سطح دندانه های آن از پودر الماس استفاده شده ولی با این تفاوت که در مدل گرانیت بر تراکم آن بیشتر بوده و نوع شیار های آن بسیار مناسب جهت سوراخکاری بر روی سنگ های گرانیت می باشد.

نهایت عمق سوراخکاری 30 میلیمتر می باشد و همانند شیشه بر از مته جهت سوراخکاری ابتدایی در آن استفاده نمیشود.

نوع پرگاری همانطور که از تصویر و اسم آن قابل تشخیص است قابلیت تنظیم سایز جهت سوراخکاری می باشد که دیگر نیاز به خرید در سایز مختلف نیست اما از نظر کیفیت در دسته اول (کربن استیل) قرار میگیرند و قابلیت سوراخکاری بر روی چوب ، پلاستیک و کناف را دارا می باشد.

این نوع ابزارها در دو رنج 30 الی 120 میلیمتر و 40 الی 200 میلیمتر به فروش میرسند. نهایت عمق سوراخکاری نیز 10 میلیمتر می باشد.

خرید گردبر در انواع مختلف

برای در انواع مختلف و مشاوره در مورد انواع آن می توانید با مسئولین فروش ابزارسل تماس بگیرید.

در تصاویر زیر جدول سرعت پیشنهادی برای پنج قطعه کاری فولاد ، استیل ، چدن ، برنج و آلومینیوم آورده شده است. برای خرید گردبر ها و اطلاعات بیشتر در مورد انواع گردبر با مسئولین فروش ابزارسل تماس بگیرید.

در تصویر زیر نیز جدول سرعت پیشنهادی برای پنج قطعه کاری فولاد ، استیل ، چدن ، برنج و آلومینیوم آورده شده است. این اطلاعات در صفحه خرید گردبر ها نیز موجود می باشد.

سوراخکاری یکی از کارهایی است که با کمک دریل انجام شده و برای انجام آن نیز نیاز به مته داریم. مته ها دارای اندازه ها و انواع مختلفی هستند که بر روی سه نظام نصب شده و کار سوراخکاری روی سطوح مختلف را انجام می دهند. یکی از انواع مته ها، مته گرد بر است که شکل و ظاهر آن استوانه ای می باشد و با کمک آن می توانیم سوراخ های دایره ای در اندازه ها و قطر های مختلف روی سطوح ایجاد کنیم. برای اینکه به صورت کامل از نحوه کار با این مته آشنا شویم نیاز است بدانیم که و در چه مواردی از آنها استفاده می شود. در این مقاله به این موضوع که انواع گردبر چیست می پردازیم تا به شناخت کاملی از انواع مته گردبر برسید. با آروا همراه باشید.

مته گردبر چیست؟

در تعریف اینکه مته گردبر چیست باید بگوییم مته گرد بر یکی از متعلقات و در انواع مختلف، دارای ظاهری استوانه ای و یک شفت است که بر روی سه نظام دریل نصب می شود. از انواع گرد بر می توان برای سوراخکاری های دایره ای روی سطوح مختلف با ضخامت ها و جنس های متفاوت استفاده کرد. شاید در اینجا یک سوال مطرح شود که چرا به این ابزار، گرد بر گفته می شود و چه فرقی با مته های دیگر که سوراخ های گرد به وجود می آورند دارد که در پاسخ باید گفت این نوع مته ها دارای شکل استوانه ای تو خالی با دندانه های مختلفی هستند که پس از اتمام کار، حفره ای گرد و استوانه ای به وجود می آورند و به همین دلیل به این نام شناخته می شوند. مته گرد بر دارای دندانه های متفاوت است که کمک می کند تا بتوانیم روی سطوح مختلف از جمله چوب، سیمان، فلز و … سوراخکاری دایره ای در عمق و شعاع مختلف ایجاد کنیم.

از انواع گرد بر برای کارهایی مانند نصب روشنایی روی سقف، انجام کارهای تاسیساتی مانند نصب شیر آلات و لوله ها، کابل کشی روی سطوح گچی، سیمانی و … استفاده می شود. با توجه به اینکه توضیح دادیم گرد بر چیست در ادامه می خواهیم انواع آن را بر اساس دسته بندی های مختلف معرفی کنیم.

انواع مته گردبر بر اساس کاربرد

ماهیت انواع گردبر، سوراخکاری دایره ای روی سطوح مختلف است و از انواع آن می توان در زمینه های مختلفی استفاده کرد. در این قسمت می خواهیم انواع مته گرد بر را بر اساس کاربرد معرفی کنیم و در واقع منظور ما از این عنوان، نحوه کاربرد آن بر اساس جنس تیغه است که با کمک آن می توانیم سطوح مختلف مانند فلز، چوب، بتن و … را سوراخ کنیم. برای درک بهتر این موضوع، در ادامه انواع مته گرد بر را بر اساس کارکرد و جنس آنها معرفی می کنیم تا شناختی مناسبی از اینکه مته گردبر چیست به دست آورید.

مته گردبر آهن (فلز)

آهن جزء فلزات کربنی است که ضخامت و سختی بالایی دارد و برای سوراخکاری روی آن باید از مته گردبرهایی با جنس فولاد پر کربن استفاده کرد تا در زمان سوراخکاری مته دچار شکستگی نشود. با توجه به اینکه آهن فلز سخت محسوب می شود در زمان کار باید دور موتور دریل و سرعت بی باری را در مقدار کم تنظیم کنیم.

مته گرد بر استیل

برای سوراخکاری استیل و فلزات آلیاژی از مته گرد بر مخصوص این فلز که جنس روکش آن الماسه است استفاده می شود. باید دقت داشت که اگر می خواهیم سوراخ کاری روی فلزات نرم را انجام می دهیم از دور بالا و سرعت زیاد استفاده کنیم و اگر فلزات سخت هستند از دور و سرعت پایین استفاده کنیم.

مته گرد بر ام دی اف

برای ایجاد سوراخکاری دایره ای روی ام دی اف نیاز به مته گرد بر مناسب با این متریال را داریم و برای این کار باید از انواع مته گرد بر که دارای دندانه های تیز و اره ای هستند، استفاده کنیم. جنس این مته از فولاد بوده و به راحتی می توان از آن برای سوراخکاری دایره ای استفاده کرد.

مته گرد بر متغیر یا مدرج

از دیگر انواع مته گرد بر است که دارای دو بازوی متحرک می باشد و برای ایجاد سوراخ های دایره ای در قطر های متفاومت مورد استفاده قرار می گیرد و به خاطر اینکه بازوهای آن قابل تنظیم هستند به آن متغیر گفته می شود و دلیل انتخاب نام مدرج نیز برای این قطعه این است که روی بازو های آن درجه بندی وجود دارد. قطر این مته با کمک آچار آلن تنظیم می شود و برای سوراخکاری سطوح نرم بسیار مناسب می باشد.

مته گرد بر چوب

از این مته برای ایجاد برش های دایره ای با عمق متفاوت روی چوب استفاده می شود و نسبت به مته گرد بر ام دی اف از عمق سوراخکاری بیشتری برخوردار هستند. مته های گرد بر چوب و ام دی اف دارای دندانه های اره ای هستند.

مته گردبر سرامیک

سرامیک دارای جنس ظریف و شکننده است و هنگام سوراخکاری روی آن نیاز است از مته هایی استفاده کنیم که دارای روکش پوشیده از پودر الماس هستند تا هنگام انجام فرایند سواخکاری متریال مورد استفاده دچار شکستگی نشود. نکته مهم اینکه هنگام ایجاد سوراخ روی سرامیک نباید به دریل بیش از حد فشار وارد کنیم.

مته گرد بر شیشه

شیشه در برابر فشار بسیار شکننده است و سوراخکاری روی آن نیز یک کار حساس است به خاطر همین موضوع برای ایجاد سوراخ روی شیشه از مته هایی با روکش پودر الماس استفاده می شوند تا آسیبی به شیشه وارد نشود. در زمان سوراخ کاری روی شیشه نباید به دریل فشار بیش از حد واد کنیم چون احتمال شکستگی بسیار زیاد است.

مته گرد بر بتن

مته گرد بر بتن از جنس فولاد پر کربن و مقاوم مانند تنگستن است که از آن برای سوراخکاری روی سطوح بتنی و سخت سیمانی استفاده می شود. مته گرد بر بتن باید از مقاومت بالایی در برابر حرارت برخوردار باشد تا در زمانی که عملیات سوراخکاری را انجام می دهیم بر اثر سرعت چرخش و اصطکاک ،حرارت ایجاد شده روی مته تاثیر نگذارد.

مته گرد بر گرانیت و سنگ

مته گرد بر گرانیت از انواع مته گرد بر با سر الماس می باشد که از آن برای ایجاد سوراخ های دایره ای با قطر های مختلف روی انواع سنگ ها و گرانیت استفاده می شود و در زمان استفاه از این مته باید دریل را در حالت چکشی قرار دهیم. نکته مهم اینکه زمان استفاده از مته گرانیت بر باید از دریل های گیربکسی استفاده کرد.

مته گرد بر پلاستیک و پلی اتیلن

پلاستیک و پلی اتیلن از جمله متریال هایی هستند که روی آنها سوراخ کاری انجام می دهیم و برای این کار عموما از گرد بر دستی استفاده می شود.

انواع مته گرد بر بر اساس دندانه

همانطور که در توضیح اینکه مته گردبر چیست گفتیم این وسیله دارای شکل استوانه ای با دندانه های متفاومت است که هر نوع دندانه متناسب برای سوراخکاری روی متریال های متفاوت تعریف شده است. دندانه های مته گرد بر را می توان در یک دسته بندی کلی در دو نوع اره ای و مربع تقسیم بندی کرد که در زیر هر کدام را توضیح می دهیم.

مته گرد بر با دندانه اره ای

دندانه های این مته ها زاویه دار و تیز هستند و قدرت نفوذ بیشتری دارند و از آنها برای سوراخکاری روی متریال هایی مانند چوب، فلز نرم و … که سطوح آنها نرم است استفاده می شود تا کار با سرعت بیشتری انجام شود.

مته گرد بر با دندانه مربعی

از مته هایی با دندانه های مربع برای سوراخکاری روی سطوح سخت مانند بتن و انواع سنگ ها استفاد می شود، روکش این دسته از مته ها از الماس است تا داری مقاومت بالایی در زمان کار باشند.

محور در واقع قطعه ای است که نقش نگهداری و اتصال دادن مته به دریل را بر عهده دارد و دارای انواع مختلفی به لحاظ قطر و سایز هستند، هر کدام از آنها در مواقعی که مورد نیاز است استفاده می شود. برخی از محور ها دارای فنر هستند که در زمان عملیات سوراخکاری جمع می شوند و پس از اتمام کار قسمت سوراخ شده را به بیرون پرتاب می کنند. در ادامه این قسمت  و در جهت شناخت هرچه بهتر اینکه مته گرد بر چیست انواع محور های آن را معرفی و توضیح می دهیم.

استفاده از مته گرد بر با محور ثابت برای مواقعی است که از یک مته با قطر ثابت می خواهیم استفاه کنیم و در زمان کار قصد تعویض و تظیم آن را نداریم.

با توجه به اینکه مته ها دارای قطر های مختلفی هستند و مواقعی پیش می آید که قصد استفاه از چند قطر را داریم به همین دلیل در زمان کار از مته هایی با محور جدا شوند استفاه می کنیم تا به راحتی قابل تعویض و تنظیم باشند.

محور ها دارای اندازه های مختلفی هستند که در یک دسته بندی کلی به دو نوع کوچک و بزرک تقسیم می شوند که در نوع کوچک قطر آن ۱۴ الی ۳۰ میلی متر است و برای ایجاد سوراخ های کوچک از آنها استفاده می شود.

از محور بزرگ برای سوراخکاری در قطر های بزرگ استفاده می شود و اندازه آن ۳۲ الی ۲۱۰ میلی متر است.

هنگام استفاده و کار با هر ابزاری نیاز به رعایت برخی نکات مهم داریم که در نهایت موجب بازدهی بیشتر شود و ما را در در زمان استفاده از آن ابزار دچار مشکلات نکند. مته گرد بر از جمله وسیله هایی است که رعایت برخی نکات مهم در زمان کار با آن مهم است که می خواهیم این نکات را معرفی و توضیح دهیم تا در زمان استفاده از این ابزار کاربردی کارها دچار اختلال نشود.

مته گرد بر از جمله وسیله هایی هایی است که با کمک آن می توانیم در مدت زمان محدودی سوراخکاری دایره ای در اندازه و قطر های مختلف ایجاد کنیم که در واقع این عامل یکی از مزیت های گرد بر است و در ادامه دیگر های استفاده از این وسیله را به صورت تیتر وار مطرح می کنیم.

کلام آروا:

همانطور که در این مقاله دانستیم مته گرد بر یکی از ابزارایی است که با کمک رابط به سه نظام وصل می شود و با توجه به شکل استوانه ای که دارد می تواند سوراخ های دایره ای در قطر ها و اندازه های مختلف ایجاد کند. در این مطلب درباره این موضوع صحبت کردیم که مته گردبر چیست و انواع آن را بر اساس کاربرد، محور و تیغه بررسی کردیم. پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و دریافت مشاوره های رایگان با همکاران ما در آروا تماس حاصل نمایید.

همچنین می توانید سوالات خود را در قسمت نظرات در زیر همین مطلب نیز مطرح کنید. (سوالات و نظرات شما به سرعت منتشر می شوند). برای ارتباط در youtube  همراه ما باشید.

دکمه بازگشت به بالا