بین الملل

قول وزیر کشور ترکیه برای توقف مهاجرت غیرقانونی

وزیر کشور ترکیه متعهد شد که به حضور مهاجران غیرقانونی در کشور ظرف چهار پنج ماه آینده پایان دهد.

به گزارش تیتر اول، به نقل از خبرگزاری آناتولی، روند اخراج آوارگان از ترکیه طی هفته‌های گذشته در میان هشدارها درباره نقض قوانین بین‌المللی و انسانی افزایش یافته است و وزارت کشور ترکیه اعلام کرده، موضوع مبارزه با مهاجرت غیرقانونی یکی از اولویت‌های دستگاه‌های پلیس است.

علی یرلی کایا، وزیر کشور ترکیه گفت، دستگاه‌های پلیس هفته پیش عملیات تفتیش درباره مهاجران غیرقانونی را به طور ویژه در استان استانبول و به طور کلی در سراسر استان‌های ترکیه افزایش داده‌اند. وی متعهد شد که که به حضور مهاجران غیرقانونی در کشور ظرف چهار پنج ماه آینده پایان دهد.

انتقادات از حضور آوارگان مخصوصا آوارگان سوری در ترکیه در جریان انتخابات اخیر ریاست جمهوری و پارلمانی شدت گرفت تا جایی که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه مجبور شد، قول دهد که مشکل مهاجرت غیرقانونی را حل می‌کند.

وزیر کشور ترکیه در این رابطه به روزنامه حرییت گفت، پلیس و واحدهای انتظامی این کشور پاسپورت‌ها و مدارک شناسایی را در همه جای ترکیه چک می‌کنند و وقتی یک مهاجر غیرقانونی پیدا می‌شود او را به مراکز بازداشت می‌فرستند و در آنجا اثر انگشت گرفته می‌شود و سپس برای انجام مقدمات اخراج به اداره مهاجرت منتقل می‌شود.

وزیر کشور ترکیه مهاجران غیرقانونی را افرادی تعریف کرد که به صورت غیرقانونی وارد ترکیه شده‌اند یا افرادی که ترجیح می‌دهند با وجود انقضای ویزای اقامت خود در این کشور بمانند یا افرادی که بدون دریافت مجوز کار می‌کنند.

یرلی کایا، که از دستگیری ۱۵۰۰۰ “مهاجر غیرقانونی” در ماه ژوئن خبر داد، ملیت هیچ یک از مهاجران اخراج شده را فاش نکرد؛ اما کاربران شبکه‌های اجتماعی نظراتی را به اشتراک گذاشتند که تأیید می‌کند که اخراجی‌ها عمدتاً آوارگان سوری و افغان هستند، در حالی که برخی دیگر از کاربران گزارش دادند که دستگیری همه ملیت‌ها را شامل می‌شود.

آوارگان سوری در ترکیه بزرگترین معضل در پرونده مهاجرت غیرقانونی این کشور محسوب می‌شوند. حدود ۳.۴ میلیون آواره سوری در ترکیه هستند که بیش از ۵۰۰ هزار تن از آنها در استان استانبول حضور دارند، استانی که پلیس ترکیه بزرگترین حمله امنیتی را در آنجا به منظور تعقیب آوارگان انجام داد.

انتهای پیام

نویسنده تحریریه علوم بین المللی

به عنوان نویسنده اخبار بین‌المللی، رویدادهای جهانی را به صورتی جذاب و تحلیلی برای شما به تصویر می‌کشم. با استفاده از تجربه و دانشم، شما را در جریان آخرین تحولات جهانی قرار می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا