بهترین های کسب و کارعمومی

فرق اسکافلد مثلثی و داربست فلزی

اسکافدها و داربست‌ها دو نوع از تجهیزات فلزی هستند که در ساخت و سازهای مختلف به کار می‌روند. اما این دو نوع از مصالح چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟ آیا اسکافلد همان داربست است و می‌توانید هر داربستی را اسکافلد بنامید؟ در این مقاله ، فرق اسکافلد و داربست را توضیح می‌دهیم تا بدانید باید از هر کدام از آن‌ها به چه کارتان می‌آیند.

برای این‌که فرق اسکافلد و داربست را توضیح دهیم؛ کافی است که هر دوی آن‌ها را بشناسیم. ابتدا به سراغ شناخت داربست می‌رویم.

داربست فلزی به طور کلی و خلاصه، سازه‌ای است که به طور موقت برای پشتیبانی از سازه اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد و از طرف دیگر، کارگرها می‌توانند از داربست‌های فلزی به عنوان سکویی جهت کار ساخت و سازها استفاده کنند. داربست‌ها انواع مختلفی دارد که عبارت هستند از:

 • داربست مثلثی
 • داربست فولادی
 • داربست های کنسولی
 • داربست دوتایی
 • داربست معلق
 • داربست پایه دار
 • داربست تک

حالا با این اوصاف فرق اسکافلد و داربست چیست؟! اسکافلد یکی از انواع داربست‌هاست که کاربرد منحصر به خود را دارد. اما به نظرتان، اسکافلد نام دیگر کدام‌یک از داربست‌های بالاست؟

پاسخ گزینه 1 است! اسکافلد همان داربست مثلثی است. پس نباید اسکافلد را با انواع دیگر داربست‌ها اشتباه بگیرید! در ادامه با داربست مثلثی که یکی از مهم‌ترین داربست‌هایی است که به طور وسیع استفاده می‌شود، آشنا می‌شوید.

بیشتربخوانید:

اسکافلد یا داربست مثلثی چیست؟

داربستی مثلثی نوعی داربست است که به شکل مثلثی درست شده است و در ابعادی از قبیل 100 در 120 و یا 75 در 120 ساخته می‌شود.

داربست مثلثی به شکل نر و ماده متصل می‌شود و یکی از پرکاربردترین نوع داربست‌ها در صنعت ساختمان محسوب می‌شود.

داربست مثلثی چه مشخصات و قسمت‌هایی دارد؟

داربست مثلثی شامل  لوله هایی در اندازه‌های مختلف و دقیق است که باید بدون درز و شکاف باشد؛ به این دلیل که ممکن است استحکام لازم را برای بتن‌ریزی نداشته باشد. قسمت های مختلف داربست مثلثی عبارتند از:

 • صفحه کفی
 • پیچ تنظیم
 • میل مهار افقی و مایل
 • پین های داربست

بیشتربخوانید:

داربست مثلثی چه کاربردهایی دارد؟

داربست مثلثی کاربردهای زیادی است که سبب در ساخت و ساز به وسیع مورد استفاده قرار گیرد. برای نمونه، یکی از کاربردهای داربست مثلثی، کفراژبندی دالان و یا زیرسازی پل‌هاست.

ویژگی داربست مثلثی خوب چیست؟

داربست مثلثی باید مواد درجه یک و ممتاز ساخته شود تا بتواند به خوبی پاسخگوی توقعاتتان باشد. اگر از مواد مناسب برای ساخت داربست مثلثی استفاده نکنید، این احتمال وجود دارد که داربست مقاومت خوبی از خود نشان ندهد و سبب خسارت بسیار زیادی شود. جنس مواد به کار رفته باید به نحوی باشد که خم یا کج نشود.

داربست مثلثی چه مزایایی در ساختمان سازی دارد؟

در این بخش از مقاله فرق اسکافلد و داربست، نوبت به ارائه مزایای داربست مثلثی می‌رسد. مزایایی که این داربست‌ها در ساختمان‌سازی برایتان دارند، عبارت هستند از:

دسترسی راحت و آسان  این داربست‌ها سبب شده که بسیار مورد توجه قرار بگیرند

داربست مثلثی فضایی را ایجاد می‌کند که در آن‌جا کارکنان جای محکمی برای کار داشته باشند و متعادل باشند

این داربست به دلیل استحکامش ایمنی بالایی دارد و به همین دلیل کارایی کارگران را افزایش می‌دهد

ساخت و مونتاژ این داربست‌ها بسیار ساده و آسان است که سبب شده، در زمان صرفه‌جویی شود و کارایی افزایش یابد

به دلیل مقاومت زیادی که این نوع داربست‌ها دارند، سبب شده که طول عمر مفید بالایی داشته باشد و در نتیجه در هزینه‌های صرفه‌جویی شود

این داربست به دلیل شکل و نحوه اتصال ویژه‌ای که دارد، تنوع زیادی را برای برپایی این سازه ایجاد می‌کند و در نتیجه بتوان در بسیاری از جاها استفاده کرد

قدرت تحمل بار داربست‌های مثلثی بسیار زیاد است که موجب می شود این نوع داربست برای سازه‌های که سنگین است، بسیار مناسب باشد

بیشتربخوانید:

سخن آخر

شناخت درست مصالح مختلف در ساخت و ساز و آگاهی از کاربرد صحیح آن‌ها، به شما برای انتخاب بهترین ابزار و تجربه یک ساخت و ساز  موثرتر کمک می‌کند. شناخت فرق اسکافلد مثلثی و داربست هم می‌تواند در این یاری‌تان کند. پس از آن‌که نیازهای عمرانی ساختمان را پیدا کردید و ابزار مناسب را برای برآورده ساختن این نیازها پیدا کردید، نوبت به یک خرید هوشمندانه می‌رسد.

برای تهیه انواع ساختارهای فلزی مانند ، ، و  و سایر محصولات فلزی مشابه، می‌توانید فروشگاه عمودگستر را انتخاب کنید. هم‌چنین برای دریافت مشاوره خرید و قیمت محصولات می‌توانید از پرسنل عمودگستر راهنمایی بگیرید.

 

دکمه بازگشت به بالا