بهترین های کسب و کارعمومی

شوره سر بعد از کراتین

کراتینه کردن موها یا همان صاف کردن و لخت کردن مو به روش برزیلی یکی از ترفندهای زیبایی پرطرفدار در سال‌های اخیر است. برخی بر این باورند که کراتینه کردن موها برای سلامت کلی بدن فرد و حتی اطرافیانش ضرر دارد و برخی دیگر معتقدند ضرر موادی که برای کراتینه کردن موها استفاده می‌شود آنقدرها زیاد نیست که از خیر موهای صاف و براق و زیبا که حداقل شش ماه دوام دارد بگذرند. اما واقعا کراتینه کردن موها یک کلک بازاری مضر است یا ضرر چندانی برای سلامت بدن ندارد؟

ضررهای کراتینه کردن مو

۱- ریزش و شکنندگی موها

شاید آنقدر حجم موهای شما زیاد باشد که ریزش مو تاثیر چندانی روی زیبایی ظاهری شما نداشته باشد اما لازم است که به جنبه‌هایی فراتر از زیبایی به این موضوع نگاه کنید و استفاده از شامپو دکتر بیز برای ریزش مو را فراموش نکنید. یکی از عوارض شایع صاف کردن، لخت کردن و یا همان کراتینه کردن مو ریزش شدید مو است. استفاده از مواد شیمیایی برای کراتینه کردن موها و نیاز گرمای زیاد در اثر اتوکشی مو فولیکول‌های موها را ضعیف کرده و سبب ریزش آن‌ها می‌شود. از سوی دیگر رشته‌های مو هم خشک شده و با از دست دادن قدرت طبیعی خود شروع به خرد شدن و شکستن می‌کنند.

۲- تهوع، سرگیجه، عوارض پوستی و سرطان

مواد شیمیایی که برای کراتینه کردن موها استفاده می‌شوند در برخی موارد سبب بروز علائمی مثل تهوع و سرگیجه در فرد می‌شوند. از سوی دیگر احساس سوزش در چشم‌ها، جاری شدن اشک، خارش و سوزش حنجره هم در برخی موارد گزارش شده است. این در حالی است که در جریان کراتینه کردن مو قرمز شدن، تاول زدن،  و خارش پوست سر و صورت و گردن (در صورت برخورد تصادفی مواد با پوست این اندام‌ها) هم امری بدیهی است. از سوی دیگر فرمالدهید موجود در این مواد شیمیایی هم ماده‌ای بسیار خطرناک است.

در حقیقت فرمالدهید باعث صاف شدن موها نمی‌شود اما یک لایه از کراتین روی موها را می‌پوشاند و سپس فرمالدهید پیوندهای عرضی با آمینواسیدهای کراتین برقرار می‌کند و در نتیجه کراتین را روی مو تثبیت می‌کند. اصلا دلیل وز شدن موها کمبود پروتئین کراتین است اما به نظر می‌رسد علت اصلی عوارض کراتینه کردن موها برای بدن وجود همین گاز فرمالدهید موجود در مواد شیمیایی است که مدعی هستند کراتین لازم برای موها را تامین می‌کنند.

بعد از کراتینه کردن موها با هر بار سشوار کشیدن و اتو کردن مو این فرمالدهید آزاد شده و در هوا پراکنده می‌شود. اگر چه بسیاری شرکت‌ها ادعا می‌کنند که محصولات کراتینه موی آن‌ها فاقد فرمالدهید است اما واقعیت این است که در اثر حرارت سشوار و اتو روی موهای کراتینه شده فرمالدهید تولید می‌شود. در هر صورت فرمالدهید یا فرمالدئید ماده‌ای سمی، خطرناک و سرطان‌زا برای بدن است که تنفس بخار آن هم سبب بروز سرطان می‌شود.

۳- آسیب دیدن موها

در جریان صاف کردن، لخت کردن یا کراتینه کردن مو ، آمینو اسیدها و اتصالات دی سولفیدی در رشته‌های موهای شما شکسته و به طور موقت ساختار جدید و دلپذیری به آن‌ها می‌دهند. اما در حقیقت در جریان کراتینه کردن یا همان ریباندینگ و صافی مو این بافت طبیعی مو است که از بین می‌رود.

۴- خشکی بیش از حد موها

شاید در روزهای نخست کراتینه کردن موها ظاهر زیبای و صاف و درخشان مود حسابی دل‌تان را ببرد. اما بعد از چند بار شستن موها و حداکثر یک هفته بعد از کراتینه کردن نتایج چندان امیدوار کننده نیست. خشکی شدید موها از ریشه تا نوک حسابی برای موهای شما آسیب زننده است. یک دلیل خشکی مو و پوست سر نفوذ مواد شیمیایی به آن‌هاست و باعث پوسته پوسته شدن کف سر هم می‌شود. در حقیقت رسوبات مواد شیمیایی موجود در کراتین آن‌ها را خشک و شکننده می‌کند. یک راه‌حل برای رفع خشکی موها چند روز بعد از کراتینه کردن استفاده از روغن‌های طبیعی مثل روغن آرگان برای درمان آن‌ها است.

۵- موخوره حتمی است

همانطور که گفتیم کراتینه کردن موها سبب خشکی و شکنندگی شدید موهای شما می‌شود و نتیجه حتمی خشکی چیزی نیست جز موخوره. قاعدتا زمانی که شما اقدام به کراتینه کردن و صافی موهای‌تان می‌کنید قصد کوتاه کردن آن‌ها را ندارید اما زمانی که رطوبت مو از دست می‌رود موخوره امری قابل انتظار و تنها راه درمان آن کوتاه کردن موهاست.

۶- شوره سر

احتمالا فکرش را هم نمی‌کردید که یکی از عوارض کراتینه کردن موها «شوره سر» باشد. اما زمانی که موها را کراتینه می‌کنید باید انتظار شوره سر را هم داشته باشید که همین مسئله به خودی خود سبب التهاب پوست سر هم می‌شود. علت شوره سر باقی ماندن بقایای مواد شیمیایی در لابلای موها است که باعث بروز مواردی مثل ‌پوسته شدن سر، التهاب و ایجاد شوره در موها اشاره کرد.

۷- چرب شدن موها

یکی از عوارض کراتینه کردن موها چرب شدن مو به خاطر استفاده بیش از حد از سرم‌ها و مواد نرم کننده برای حفظ صافی موهاست. این در حالی است که چربی بیش از حد موها باعث مشکلات پوست و مو و مواردی مثل شوره سر می‌شود.

۸- تنک و کم پشت به نظر رسیدن موها

یکی دیگر از مهم‌ترین عوارض صاف یا لخت کردن یا همان کراتینه کردن مو ، کم شدن حجم و چگالی موها و در نتیجه تنک و کم پشت به نظر رسیدن آن‌هاست. این کم پشت به نظر رسیدن به خاطر یکی از عوارض اتو کشیدن موها با دمای بالا در جریان پروسه کراتینه کردن مو است. این گرما حتی می‌تواند منجر به ریزش موها، موخوره و تغییر رنگ آن‌ها هم بشود. برای رفع این مشکل از شامپو گانودرما بهره ببرید.

۹- بد رنگ شدن موها

تغییر رنگ موها از جمله عوارض جدی صاف کردن، لخت کردن یا کراتینه کردن مو است که ممکن است در روزهای نخست چندان به چشم نیاید. استفاده از انواع سرم‌های در جریان پروسه کراتینه کردن سبب بد رنگ شدن موها می‌شود. از سوی دیگر استفاده از شامپوهای نرم کننده که بعد از کراتینه کردن موها آرایشگر به شما توصیه می‌کند هم یکی دیگر از عوامل بد رنگ شدن موها است.

۱۰- خطرات جدی برای سلامت بدن

یک بخش مهم در استفاده از لوازم و محصولات زیبایی در نظر گرفتن جنبه بهداشتی آن‌هاست. مواد شیمیایی موجود در کراتینی که برای صافی مو به کار برده می‌شود می‌تواند سبب بروز مشکلات ریوی، تنفسی و پوستی شود. اگر مشکلاتی مثل میگرن یا آسم و برونشیت دارید قبل از انجام عمل کراتینه با پزشک خود مشورت کنید. افرادی که پوست حساس دارند باید با دقت و وسواس دیگری به این موضوع فکر کنند.

در اینجا قرار است به همه سوالات شما درباره شوره سر بعد از کراتینه مو، پاسخ داده شود. اما اگر نمی‌توانید به این اطلاعات اکتفا کنید، مشاوران زیما به شما کمک خواهند کرد. شما می‌توانید از خدمات مشاوره رایگان با کارشناسان زیما در زمینه مشکلات بعد از کراتینه مو و درمان شوره سر ناشی از آن، بهره‌مند شوید.

آیا کراتینه مو عامل شوره سر است؟

کراتینه مو روشی است که در آن موها با استفاده از کراتین احیا می‌شوند. درواقع کراتین نوعی پروتئین است که در مو، ناخن و پوست شما یافت می‌شود. این پروتئین به شکل فیبر بوده و موها را سالم و قوی نگه می‌دارد. کراتین طبیعی مو در اثر رنگ و دکلره کردن و آسیب‌های محیطی بعد از مدتی از بین می‌رود. درنتیجه موها دیگر صافی و سلامت قبل را ندارند. در این شرایط این پروتئین به موها اضافه شده و باعث صافی آن می‌شود.

کراتین مورد استفاده در محصولات زیبایی و این نوع درمان، معمولاً از منابع حیوانی مشتق می‌شود. این محصولات حاوی مواد شیمیایی نه چندان ملایم است که به نوعی موهای شما را وادار به صاف شدن می‌کند. این مواد غیرطبیعی باعث می‌شود، موهای شما تا ماه‌های متوالی وز نشود، اما عوارض جانبی بسیاری به دنبال دارد. یکی از این عوارض شوره سر است.

چرا بعد از کراتینه مو شوره سر ایجاد می‌شود؟

یکی از موادی که در ترکیبات محصول کراتینه مو وجود دارد، فرمالدئید است. این ماده عوارض زیادی دارد که تنگی نفس و اختلال در عملکرد ریه کمترینشان است. یعنی در صورت استنشاق طولانی مدت این ماده، حتی خطر ابتلا به سرطان وجود دارد. اما یکی از عوارضی که این ماده برای پوست سر دارد، شوره است. در فرآیند کراتینه کردن مو، پوست سر به شدت آسیب دیده و به اصطلاح می‌سوزد. درواقع موادی که در کراتینه مو وجود دارد شیمیایی است. این مواد قدرت بالایی دارد و می‌تواند پوست سر را به شدت خشک کند. همین خشکی شدید پوست سر باعث ایجاد شوره می‌شود. شوره‌ای که بعد از کراتینه بروز پیدا می‌کند، با خارش و تحریک‌پذیری همراه است.

چه راهی برای پیشگیری از شوره سر بعد از کراتین وجود دارد؟

پیشگیری از شوره سر ناشی از کراتین مو شامل مجموعه‌ای از اقدامات و مراقبت‌ها می‌شود. اما اگر با آگاهی کامل وارد این مسیر شوید، کمترین میزان آسیب را تجربه خواهید کرد. یکی از این راه ها استفاده از شامپو بیز برای موهای چرب است. این شامپو کمک میکند که موهای شما کمتر دچار شوره شوند.

پیشنهاد ما برای پیشگیری از شوره سر بعد از کراتین مو به شرح زیر است:

1. انتخاب مواد درست، روش درست و تکنسین درست

انتخاب و تصمیم‌گیری اولیه، نقش مهمی در نتایج دارد. اینجاست که شما باید در انتخابتان حساسیت به خرج بدهید. برای مثال سعی کنید بهترین مواد ممکن را برای کراتینه مو انتخاب کنید. لازمه این انتخاب تحقیق درباره مواد مختلف و برندهای متفاوت کراتینه مو است. سعی کنید از موادی استفاده کنید که ملایم‌ترین ترکیبات شیمیایی را دارند. این قانون درباره روش انجام کراتینه و تکنسینی که قرار است این کار را انجام دهد نیز، صادق است. مهارت تکنسین اگر در حد قابل قبولی بالا باشد، می‌تواند میزان آسیب را به حداقل برساند.

2. شستشوی موها به روش درست

قبل از کراتینه مو باید موهایتان را با شامپو بچه بشویید. یعنی سعی کنید از همان زمانی که مشغول برنامه‌ریزی برای کراتینه کردن موها هستید، از شامپوی بچه برای شستن موهایتان استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که در زمان کراتینه، کمترین میزان مواد شیمیایی بر روی موها و پوست سر شما وجود داشته باشد. در نتیجه ترکیب مواد کراتینه با مواد شیمیایی که از قبل روی پوست سر و موهاست، نمی‌تواند آسیب را تشدید کند. به این ترتیب می‌توانید تا حدودی از خشکی و التهاب پوست سر که عمل شوره مو است پیشگیری کنید.

3. استفاده نکردن از نرم‌کننده

قبل از انجام کراتینه هیچ گونه ماسک مو و نرم‌کننده‌ای بر روی موی خود اعمال نکنید. وجود نرم‌کننده یا ماسک مو باعث می‌شود که موهایتان با یک لایه از آن پوشانده شده و کراتینه نتواند کار خود را به درستی انجام دهد. در این شرایط بدون اینکه صافی کامل موهای شما ممکن شود، آسیب‌ها به آن وارد می‌شود.

4. عدم استفاده از محصولات حاوی سولفات

شامپو و نرم‌کننده حاوی سولفات را از قبل کنار بگذارید. این نوع محصولات باعث تحریک‌پذیری پوست سر شده و زمینه شوره موها را فراهم می‌کند.

5. انجام دقیق مراقبت‌های بعد از کراتینه مو

شما از همان زمانی که کراتینه مو انجام می‌دهید باید اقدامات مراقبتی را در اولویت قرار دهید. پیروی از مراقبت‌های لازم از خشکی و التهاب پوست سر جلوگیری کرده و در نتیجه مانع بروز شوره سر می‌شود. از جمله مهم‌ترین این مراقبت‌ها، استفاده از شامپو و نرم‌کننده مخصوصی است که تکنسین به شما معرفی می‌کند. همچنین لازم است تا 48 ساعت بعد از کراتینه موهای خود را نشویید.

دکمه بازگشت به بالا