اقتصادی

سکه و طلای داخل به سازِ بازار جهانی چرخید/ تغییرات خاصی نخواهیم داشت

نایب رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران، ضمن اشاره به ثبات نسبی نرخ ارز در بازار داخل، تغییرات قیمت سکه و طلا در بازار داخل را تنها تحت تاثیر نوسان قابل توجه اونس جهانی طلا عنوان کرد و گفت: به طور معمول با افزایش قیمت اونس طلا، قیمت‌ سکه و طلا در بازار هم صعودی می‌شود، اما پس از بازگشت طلا به کانال نزولی شدن، کمی سکه مقاومت در برابر کاهش خواهد داشت.

محمد کشتی‌آرای در رابطه با وضعیت یک هفته اخیر سکه و طلا در بازار در گفت‌وگو با تیتر اول، اظهار کرد: در  هفته‌ای که گذشت، قیمت جهانی طلا نوسان زیادی داشت؛ قیمت طلا در یک هفته اخیر رکورد زد و حتی به بالای ٢١٠٠ دلار هم برای ساعاتی افزایش پیدا کرد، اما در مجموع در محدوده‌ ٢٠٧٢ دلار قیمت ابتدای هفته هر اونس طلا بود.

نایب رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران، ادامه داد: در طول هفته اما باتوجه به فرسایشی شدن اتفاقات خاورمیانه، قیمت جهانی طلا با کاهش همراه شد و روز گذشته‌ (پنجشنبه) در آخرین معاملات هفته، قیمت هر اونس طلا با ۴۶ دلار کاهش به نسبت ابتدای هفته، به محدوده ٢٠٢۵ دلار رسید؛ طبیعتاً در حالیکه اول هفته قیمت جهانی طلا در محدوده ٢١٠٠ دلار بود، قیمت‌ها در بازار داخل نیز با افزایش همراه بود، اما در طول هفته مجدد با کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی، قیمت سکه و طلا در بازار داخل هم روند نزولی به خود گرفت.

 این کارشناس بازار سکه و طلای داخلی تصریح کرد: این درحالی بود که در یک هفته‌ گذشته، ثبات کامل در بازار ارز در داخل وجود داشت و حتی نوسانات کاهشی نرخ ارز هم در بازار دیده می‌شد؛ بنابراین تنها عامل نوسان قیمت سکه و طلا در یک هفته اخیر، تغییرات در قیمت جهانی طلا بود. فلزات دیگر نظیر نقره، پلاتین و پالادیوم نیز در این هفته پس از کاهش اونس طلا، با کاهش همراه شد.  

از بهای سکه ١۵٠ هزار تومان و طلا ۴٨ هزار تومان ریخت 

کشتی‌آرای در رابطه با آخرین قیمت سکه و طلا در بازار کشور و تغییرات آن نسبت به ابتدای هفته، گفت: قیمت سکه تمام طرح قدیم با ٣٠٠ هزار تومان کاهش در آخرین معاملات روز گذشته ٢۵ میلیون و ٧٠٠ هزار تومان بود. سکه تمام طرح جدید با ١۵٠ هزار تومان کاهش هفتگی به ٢٩ میلیون و ٣۵٠ هزار تومان رسید. نیم سکه و ربع سکه هریک کاهش ٢٠٠ هزار تومانی را نسبت به ابتدای هفته در آخرین معاملات پایانی هفته تجربه کرده‌اند. در آخرین معاملات روز گذشته، نیم سکه ١۵ میلیون و ٣٠٠ هزار تومان و ربع سکه ١٠ میلیون و ٣٠٠ هزار تومان قیمت داشتند. سکه‌های یک گرمی بانک مرکزی نیز به ١۵٠ هزار تومان کاهش بها نسبت به ابتدای هفته، پنج میلیون و ٧۵٠ هزار تومان در پایان هفته، معامله شد.  

نایب رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: طبیعتاً زمانی که قیمت جهانی طلا کاهش پیدا کند، بیشترین تاثیر کاهشی را در قیمت طلا خواهیم داشت. هر مثقال طلای آب شده با ٢١٠ هزار تومان کاهش هفتگی، روز گذشته (پنجشنبه) در آخرین معاملات، ١٠ میلیون و ٧٢٠ هزار تومان بود و هر گرم طلای ١٨ عیار نیز با ۴٨ هزار تومانی کاهش بها نسبت به ابتدای هفته، دو میلیون و ۴٧۵ هزار تومان به ازای هر گرم، مبنای معاملات مصنوعات طلا قرار گرفت.  

این کارشناس بازار سکه و طلای کشور خاطرنشان کرد: معمولاً نوسانات قیمت طلا بر روی قیمت سکه تاثیرگذار است؛ در مواقعی که قیمت طلا افزایش پیدا می‌کند، بلافاصله قیمت سکه هم رو به افزایش خواهد گذاشت؛ اما در مواقعی که قیمت جهانی طلا کاهش پیدا می‌کند، معمولاً قیمت سکه با مقاومت همراه است و با مقداری تأخیر، کاهش پیدا می‌کند. یکی از علت‌هایی که هم‌پا و به نسبت کاهش قیمت جهانی طلا، در قیمت سکه‌ها کاهش قیمت نداشته‌ایم، همین مقاومت سکه است.  

مقاومت و تاخیر سکه در کاهش، اجازه نداد حباب سکه تخلیه شود 

وی در رابطه با آخرین وضعیت حباب سکه، گفت: حباب سکه نیز در حالی که در ابتدای هفته چهار میلیون و ٨٠٠ هزار تومان بود، در طول هفته مجدد بزرگتر شد و با ٣٠٠ هزار تومان افزایش در پایان هفته به پنج میلیون و ١٠٠ هزار تومان رسید که علت آن، همان مقاومت کاهش قیمت سکه بود.  

کشتی‌آرای برای هفته پیش‌رو پیش‌بینی کرد: باتوجه به ثباتی که طی روزهای اخیر در بازار داخل و همچنین در بازارهای جهانی ایجاد شده، به نظر می‌رسد که قیمت‌ها فعلأ تغییرات خاصی نداشته باشد؛ مگر آنکه اتفاق خاصی در حوزه بین‌المللی در حوزه سیاسی-اقتصادی رخ دهد؛ اما در حال حاضر شرایط بازار عادی است. این درحالیست که دادوستدها در بازار کشور، روال عادی خود را دارد و بازار کمی رکود همراه است و از هیجانات کاذب و جاذبه‌هایی که برای  سرمایه‌گذاری و خرید و فروش سکه و طلا، پیش می‌آمد، خوشبختانه خبری نیست.  

انتهای پیام

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی حرفه‌ای هستم که با تخصص و تجربه در زمینه تحلیل‌های اقتصادی فعالیت می‌کنم. با استفاده از روش‌های پیشرفته و دسترسی به منابع معتبر، سعی می‌کنم تا به شما تحلیل‌های دقیق و قابل اعتماد را ارائه دهم تا شما در تصمیم‌گیری‌های مالی بهترین نتیجه را بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا