مزایای هوشمند سازی ساختمان برای سالمندان

خانه هوشمند برای سالمندان از مزیت ها تا ویژگی ها:

خانه هوشمند برای سالمندان در سال های اخیر مورد استقبال قرار گرفته است، به طوری که بسیاری از استفاده کنندگان از خانه هوشمند ویژه سالمندان این سیستم را یک دستیار خوب برای کمک به نگهداری و حمایت از سالمندان می دانند.

هوشمند سازی خانه­ ها تاکنون فواید زیادی به همراه داشته و باعث ایجاد رفاه و آسایش بیشتری در زندگی شده است.

از جمله فواید هوشمندسازی برای افراد سالمند و ناتوان کمک به آنها برای آسان سازی اموری در منزل است که به راحتی قادر به انجام آن نیستند. در این مقاله تاثیرات خانه هوشمند برای افراد مسن و ویژگی های در بهبود وضعیت زندگی سالمندان را بررسی می کنیم.

تجهیزات خانه ی هوشمند برای سالمندان و افراد ناتوان:

همه ما می دانیم که سالمندان توان انجام بعضی امور در منزل را ندارند و یا برخی کارهای روتین روزانه مثل روشن و خاموش کردن چراغ منزل، سرویس های گرمایشی و سرمایشی، باز و بسته کردن پرده های پنجره منزل و یا حتی پخش کردن یک موسیقی دلنواز برای آنها بسیار وقتگیر و شاید دور از توان باشد.

حال آنکه نگرانی های عمومی دیگری همچون بحث امنیت منزل و شاید بروز برخی حوادث غیر مترقبه نیز به نگرانی های موجود بیافزاید. در این شرایط علاوه بر رفع نگرانی های عمومی در زمینه امنیت منزل، برای سالمندان هم می تواند با ایجاد کمترین تحرکی شرایطی آرمانی و به دور از سختی را ایجاد و تجربه لذت بخش تری از زندگی سالمندی برای عزیزانمان محیا کند.

از مزیت های هوشمندسازی ساختمان ها ویژه سالمندان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

امنیت خانه هوشمند:

امنیت نیاز لاینفک بشر در طول تاریخ بوده است. در سال های اخیر به لطف پیشرفت های تکنولوژی، لایه های جدیدتر، باکیفیت تر و قدرتمندتری از امنیت به صورت ساختار یافته تری در زندگی انسان نمایان گردیده است به طوری که بسیاری از خدمات امنیتی در سال های گذشته، امروز به عنوان یک نیاز ساده امنیتی برای خانه و خانواده مطرح می شود.

در حال حاضر با کمک هوشمند سازی و و با توجه به حجم مشغله بسیار زیاد انسان، بسیاری از کارها توسط سیستم مدیریت می شود و خانه هوشمند همانند یک نگهبان 24 ساعته به خانواده خدمات ارائه می دهد.

یکی از ویژگی های فوق العاده خانه هوشمند برای سالمندان ایجاد سناریو های امنیتی، حفاظتی است که نگرانی های مربوط به این زمینه را در فرد سالخورده به طور کلی از بین می برد. تصور کنید یک پدر سالخورده در منزل دارید و متاسفانه ایشان دچار آلزایمر هستند.

نگهداری سالمندان با رفع نیازهای امنیتی:

در این شرایط نگهداری از این افراد به شدت سخت و زمانبر خواهد بود. خانه هوشمند سالمندان در این مسیر می تواند به عنوان یک همراه و دستیار هوشمند شما را در نگهداری از پدر سالمندتان یاری کند.

و یا خوب است از این زاویه به موضوع نگاه کنیم که پدری سالخوره که متاسفانه از فراموشی رنج می برد در منزل است و سارقی قصد ورود به خانه را دارد.

با توجه به شرایط موجود اگر سیستم امنیتی خارجی منزل فعال باشد دزدگیرها به صدا در آمده و دوربین های تعبیه شده در آن محل تصاویر شخص مورد نظر را ثبت و ضبط می کند و با شماره های از پیش تعریف شده (مراکز پلیس و یکی از نزدیکان) تماس می گیرد.

بنابراین می توان به وضوح مشاهده کرد که نصب خانه هوشمند ویژه سالمندان در خانه باعث ایجاد امنیت، آرامش و رفاه بیشتری هم برای فرد سالخورده و هم برای خانواده وی خواهد بود.

مراقبت­ های پزشکی و درمانی از راه دور:

یکی دیگر از موارد کاربرد خانه هوشمند برای سالمندان استفاده از است. دستیار صوتی می تواند زمان مصرف دارو و انجام آزمایشات را یادآوری نماید و همچنین در شرایط اضطرار، اگر فرد سالمند با استفاده از کلید اعلام وضعیت اورژانسی، شرایط خود را به سیستم انتقال دهد، دستیار صوتی از طریق ارسال پیام یا تماس صوتی خانواده سالمند را نسبت به قرار داشتن وی در موقعیت اورژانسی و نیاز به کمک فوری خبردار می کند.

نظارت و کنترل بر سالمندان از راه دور:

همان طور که می دانید به دلیل مشغله زیاد کاری افراد، آن طور که باید زمان کافی برای نگهداری و مراقبت از عزیزان سالخورده وجود ندارد؛ از طرفی دیگر حضور آن ها در خانه به تنهایی موجب نگرانی می شود. سیستم های هوشمند می توانند نقش چشمگیری در رفع این مشکلات داشته باشند.

بدین صورت که در خانه هوشمند برای سالمندان دوربین ها و سیستم هایی جهت نظارت وجود دارد که تصاویر را ضبط می نمایند و در صورت لزوم امکان دسترسی اینترنتی به آنها و یا مشاهده زنده تصاویر در منزل نیز وجود دارد و خانواده این عزیزان می توانند به صورت آنلاین از وضعیت سالمند خود مطلع شده و از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنند.

جلوگیری از خطرات احتمالی:

می دانیم که حادثه هیچ گاه خبر نمی کند و بروز اتفاقاتی نظیر آب گرفتگی و آتش سوزی یک امر طبیعی در زندگی است. با تغییر سبک زندگی و احساس نیاز روزافزون به تکنولوژی می توان به راحتی و با سرعت بیشتری این حوادث را مدیریت کرد. تصور کنید در منزل آتش سوزی رخ داده است.

در این موقعیت سنسورها با تشخیص دود و گاز مونوکسید کربن فعال شده و اطلاعات را به سرور مرکزی ارسال می کنند. سرور مرکزی نیز بعد از پردازش اطلاعات، مجموعه اقداماتی نظیر قطع کردن شیر اصلی گاز، باز کردن پنجره ها و روشن نمودن سیستم تهویه هوا را انجام داده و در اطلاع رسانی وقوع حادثه پیش آمده به مالکین خانه هوشمند در اسرع وقت اقدام می نماید.

همچنین در صورت نیاز با مراکز آتش ­نشانی و پلیس نیز تماس می گیرد.

راحتی خانه هوشمند برای سالمندان:

تجهیزاتی در خانه هوشمند ویژه سالمندان وجود دارد که می توان با کمک آن تجهیزات برخی از کارهای روزانه سالمند را به صورت خودکار انجام داد.

سالمندی را تصور کنید که بر روی صندلی راحتی خود نشسته است در این حال دوست دارد به یک موسیقی دل انگیز گوش دهد. همزمان با پخش موزیک نور اتاق نیز کم شده و سیستم تهویه روشن شود.

شاید باور نکنید اما با تکنولوژی هوشمندسازی ساختمان چنین خدماتی امکان پذیر است که این خدمات را به صورت اتوماتیک در اختیار سالمندان و دیگر اعضای خانواده قرار دهد.

خانه هوشمند برای سالمندان چه مزیت هایی ایجاد می کند؟

ویژگی کلیدی خانه هوشمند سالمندان چیست خانه  هوشمند برای سالمندان مزایای متفاوتی دارد. همچنین علاوه بر افزایش سطح رفاه زندگی می تواند در نگهداری آن ها کمک شایانی به خانواده ها داشته باشد

خانه هوشمند برای سالمندان مزایای متفاوتی عرضه می کند. بسته به نوع سیستم مورد استفاده و برند تجهیزات نصب شده در ساختمان، امکانات ارائه شده و در نتیجه مزایای آن متفاوت است. با این وجود مهمترین مزیت هوشمندسازی برای سالمندان، آسایش و رفاهی است که برای آن ها به ارمغان می آورد. علاوه بر این استفاده از تکنولوژی های جدید سطح توانمندی سالمندان را ارتقا داده و دغدغه های فرزندان برای نگهداری از آن ها را کاهش دهد.

سیستم های هوشمند به صورت کلی مزایای جذابی دارند. در مقاله “” به بیان مزایای خانه هوشمند به صورت عمومی پرداخته شده است.

در یک خانه هوشمند کنترل اغلب فعالیت های مورد نیاز کاربر توسط یک نرم افزار کاربردی تلفن همراه انجام می شود. این سطح از دسترسی، بزرگترین مزیت خانه هوشمند برای سالمندان است. به عنوان مثالی ساده، برای خاموش و روشن کردن لامپ ها کافی است یکبار صفحه موبایل خود را لمس کنند. به همین راحتی !!!

امکانات خانه هوشمند برای همه افراد قابل استفاده است. اما سالمندان به دلیل شرایط خاص جسمی و بعضا روحی استفاده متفاوتی از این فناوری می کنند. در مورد استفاده از خانه هوشمند برای سالمندان یا عدم استفاده از آن، نقطه نظرات متفاوتی وجود دارد. برخی افراد معتقدند بهتر است سالمندان از سیستم های سنتی استفاده کنند.

به باور این گروه، استفاده از سیستم هوشمند سبب تحرک کمتر سالمندان می شود. تحرک کمتر سبب فرسودگی بیشتر جسم، و به مرور کاهش توانایی های حرکتی بدن خواهد شد.

اما گروه دیگر که موافق استفاده از خانه هوشمند برای سالمندان هستند، آسایش و دسترسی بیشتر را برای آن ها ضروری می دانند. برای مثال گاهی اوقات به دلیل کاهش توانایی جسمی، بلند شدن و راه رفتن یکی از سخت ترین کارها برای سالمندان است. برای این افراد استفاده از خانه هوشمند یک ضرورت است.

هدف ما در اینجا تایید یا نقد نظرات موجود نیست و صرفا به بیان نظرات مختلف در این رابطه پرداختیم. جهت تسهیل تصمیم گیری برای استفاده یا عدم استفاده از خانه هوشمند برای سالمندان، در ادامه به بررسی مهمترین امکانات این سیستم ها می پردازیم.

کنترل هوشمند روشنایی

روشنایی از جمله مهمترین بخش های زندگی امروز است که حتی تصور نبودن آن انسان را آزار می دهد. در ساعات زیادی از شبانه روز روشن کردن لامپ ها ضروری است. جهت روشن کردن لامپ در حالت عادی، باید به محل نصب کلید مراجعه و لامپ را به صورت دستی روشن یا خاموش کنیم.

اگر کلید لامپ در فاصله زیادی از شما قرار داشته باشد (مثلا داخل حیات)، روشن کردن لامپ کاربران و به ویژه سالمندان را به زحمت خواهد انداخت.

از مزایای خانه هوشمند برای سالمندان، کنترل روشنایی به کمک تلفن همراه هوشمند است. با استفاده از (یا رله هوشمند) برای کنترل روشنایی، سالمندان قادر خواهند بود به راحتی تجهیزات روشنایی را با موبایل روشن و خاموش کنند.

سرمایش و گرمایش هوشمند

بسته به ویژگی های جغرافیایی محل زندگی، در زمان های زیادی از سال ناگزیر به استفاده از سیستم های سرمایش و گرمایش هستیم. روشن یا خاموش کردن این سیستم ها نیز مانند سیستم روشنایی نیاز به مراجعه به محل دستگاه و … دارد. علاوه بر این سالمندان در برابر نوسانات دمایی بیشتر از سایرین آسیب پذیر هستند. از اینرو کنترل تغییرات دمایی محیط زندگی آن ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

بسته به نوع تجهیزات سرمایش و گرمایش مورد استفاده در ساختمان، با نصب یک ترموستات هوشمند و یا رله هوشمند علاوه بر کنترل نوسانات دمایی به میزان قابل توجه، امکان کنترل دما از طریق موبایل برای سالمندان فراهم می شود.

تعریف سناریو و کنترل همزمان

تعریف سناریو و کنترل همزمان بخش های مختلف سیستم، از جمله قابلیت های جذاب خانه هوشمند است. منظور از سناریو سلسله کارهایی است که تنها با صدور یک فرمان (لمس صفحه موبایل) به صورت متوالی انجام می شوند. استفاده از سناریوها در خانه هوشمند برای سالمندان یک مزیت بزرگ محسوب می شود. چرا که آن ها را قادر می سازد تنها با یکبار لمس صفحه موبایل کارهای مختلفی را انجام دهند.

به عنوان مثال در زمان برگزاری مهمانی لازم است همه لامپ ها روشن شوند. یا صبح که از خواب بیدار می شوید می خواهید پرده اتاق را جمع و چایساز را روشن کنید. کافی است یکبار سناریوهای مورد نظر را بر روی نرم افزار کاربردی تعریف کنید. پس از تعریف سناریو و با یکبار لمس صفحه موبایل، سناریو اجرا خواهد شد.

سیستم امنیتی

از دیگر امکانات قابل ارائه در خانه هوشمند می توان به سیستم امنیتی اشاره کرد. وجود این سیستم ها یکی از مزایای خانه هوشمند برای سالمندان است که خیال آن ها را از بابت امنیت ساختمان راحت می کند. سیستم های امنیتی هوشمند امکان برقراری تماس و ارسال پیامک برای سایر افراد (فرزندان، نزدیکان و …) را نیز دارد. در صورت ورود غیرمجاز به محدوده امن زندگی سالمندان، بلافاصله به نزدیکان آن ها اطلاع رسانی می شود.

گجت های هوشمند حوزه سلامت

ابزارک های هوشمند حوزه سلامت از جمله جدیدترین امکانات خانه هوشمند برای سالمندان است که می توانند تا حدود زیادی خیال شما را راحت کنند. این ابزارک ها انواع بسیار گسترده دارند. در اینجا به ذکر یک مثال از این ابزارک ها بسنده می کنیم.

برخی از ابزارک های سلامتی خانه هوشمند برای سالمندان قادرند به طور مستمر وضعیت سلامت سالمندان را کنترل کنند. این کار با بررسی پارامترهای مهم اثر گذار بر سلامتی از جمله فشار خون، ضربان قلب و … انجام می شود. این ابزارک ها قادرند هر گونه تغییر در وضعیت سلامت سالمندان را به نزدیکان یا پزشک آن ها اطلاع دهد.

 

 

کلید های هوشمند برکر

تکنولوژی خانه هوشمند موجب ایجاد یک زندگی آرام و آسوده برای کاربران می‌شود. ابزارها و تجهیزات مختلفی که با استفاده از این تکنولوژی طراحی می‌شود انواع مختلفی دارد. یکی از این ابزارها کلید و پریزهای هوشمند برکر هستند. به منظور آشنایی بهتر شما قصد داریم در این مطلب کلید و پریز برکر را به شما معرفی کنیم تا با خرید آن بتوانید یک زندگی متفاوت را تجربه کنید.

از مزیت های هوشمندسازی ساختمان ها ویژه سالمندان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

امنیت خانه هوشمند:

امنیت نیاز لاینفک بشر در طول تاریخ بوده است. در سال های اخیر به لطف پیشرفت های تکنولوژی، لایه های جدیدتر، باکیفیت تر و قدرتمندتری از امنیت به صورت ساختار یافته تری در زندگی انسان نمایان گردیده است به طوری که بسیاری از خدمات امنیتی در سال های گذشته، امروز به عنوان یک نیاز ساده امنیتی برای خانه و خانواده مطرح می شود.

در حال حاضر با کمک هوشمند سازی ساختمان و سیستم های هوشمند امنیتی و با توجه به حجم مشغله بسیار زیاد انسان، بسیاری از کارها توسط سیستم مدیریت می شود و خانه هوشمند همانند یک نگهبان 24 ساعته به خانواده خدمات ارائه می دهد.

یکی از ویژگی های فوق العاده خانه هوشمند برای سالمندان ایجاد سناریو های امنیتی، حفاظتی است که نگرانی های مربوط به این زمینه را در فرد سالخورده به طور کلی از بین می برد. تصور کنید یک پدر سالخورده در منزل دارید و متاسفانه ایشان دچار آلزایمر هستند. برای ارتباط با ما می توانید در آنیپکو در ارتباط باشید.

جمع بندی

خانه هوشمند برای سالمندان مزایای زیادی دارد. سوال مهمی که باید قبل از اقدام به هوشمند سازی ساختمان به آن پاسخ دهید، استفاده یا عدم استفاده از سیستم هوشمند در خانه سالمندان است. با توجه به دیدگاه های متفاوتی که در این زمینه وجود دارد، نظر شما در اینباره چیست؟

دکمه بازگشت به بالا