بهترین های کسب و کارسلامت و تندرستیعمومی

خواص گیاه دارویی پنج انگشت

نکته: دمنوش های گیاهی گاهی به صورت خود گیاه خشک شده و گاهی به صورت آسیاب شده عرضه می گردد. این مسئله تغییری در خواص و کیفیت درمانی گیاه ایجاد نمی کند. به طور کلی خرید گیاهان دارویی به خاطر خواص آنها توصیه میشود.

فواید و خواص درمانی گیاه پنج انگشتی:

تسکین درد های سندرم پیش از قاعدگی :

نزدیک به 75 درصد از زنان مبتلا به سندرم پیش از قاعدگی هستند و قطعا یک موضوع سلامتی در بسیاری از اذهان است. اگر مبتلا به سندرم پیش از قاعدگی هستید، هر ماه علائم فیزیکی و عاطفی ناخوشایندی مانند افسردگی، حساسیت سینه ها، جوش های پوستی و سردرد قبل از قاعدگی را تجربه می کنید که بین دو تا 14 روز قبل از دوره قاعدگی شما رخ می دهد. علائم سندرم پیش از قاعدگی می تواند تا حدود زیادی کاهش یابد و یا حتی با متعادل کردن هورمون از بین می رود. یکی از مهم ترین توصیه های گیاهی ،مصرف گیاه پنج انگشتی است که به درمان طبیعی سندرم پیش از قاعدگی کمک می کند ، زیرا منجر به از بین رفتن پرولاکتین از غده هیپوفیز می شود.

درمان اندومتریوز:

اندومتریوز یک وضعیت غیرقابل تحمل است که با رشد غیر عادی سلول های اندومتریوز در لایه رحم ایجاد می شود. این رسوبات به طور معمول باعث تشکیل بافت زخمی می شوند. تحقیقات نشان می دهد که این گیاه برای تسکین درد و دیگر نشانه های مرتبط با این بیماری مفید است. مصرف 400 میلی گرم از گیاه پنج انگشتی به صورت ناشتا در حداقل 6 هفته به رفع درد کمک می کند.

 

بهبود باروری زن :

گیاه پنج انگشتی برای بهبود باروری، بخصوص برای زنان با نقص جسم زرد تخمدان مفید است. این زنان به دلیل آزاد نکردن پروژسترون توسط تخمدان ها دچار مشکل می شوند. این گیاه با مهار کردن ترشح هورمون محرک فولیکول (FSH) موجب افزایش ترشح هورمون جسم زرد (LH) و ترشح هورمون پروژسترون در بدن زنان می شود.

در تحقیقی میان 48 زن ( 23 تا 39سال )که نابارور بودند ، در طی دوره عادت ماهانه سه ماه، هفت زن باردار شدند و 25 زن به سطح نرمال پروژسترون رسیدند که شانس بارداری در آنها افزایش یافت.

کمک به چرخه قاعدگی :

گیاه پنج انگشتی موجب طولانی شدن فاز لوتئال چرخه قاعدگی می شود. این گیاه فاقد هر گونه هورمونی است اما در ترشح هورمون جسم زرد یا همان هورمون LH به بدن کمک می نماید. اگر فاز لوتئال چرخه قاعدگی طولانی شود ترشح هورمون جسم زرد افزایش یافته و منجر به تخمک گذاری می شود. این نکته برای خانمهایی که با مشکل تخمک گذاری روبه رو هستند بسیار مفید است.

درمان آمنوره :

آمنوره بیماری است که در آن زنان در حین سنین باروری ناگهان چرخه قاعدگی اشان متوقف می شود. اگر باردار نیستید و عادت ماهانه تان متوقف شده، نشان می دهد مشکلی در بدنتان وجود دارد.

آمنوره علل مختلفی دارد که ترشح بیش از حد پرولاکتین در بدن یکی از آنها است که می تواند موجب کمبود استروژن شود. با کمک مکمل پنج انگشتی، پرولاکتین را تعدیل کرده و استروژن و پروژسترون را متعادل کنید. این گیاه با افزایش ترشح هورمون پروژسترون قطع قاعدگی را درمان می کند. در تحقیقاتی که انجام شده است 65 درصد از زنانی که به دلایل مختلف دچار آمنوره یا قطع قاعدگی شده بودند پس از 6 ماه مصرف این گیاه ، سیکل قاعدگی آنها منظم شده بود.

 

کاهش فیبروم رحمی :

فیبروم رحم، تومورهای سرطانی نیستند و در داخل دیوارهای رحمی وجود دارد و اغلب منجر به تغییر اندازه یا شکل رحم و نیز چندین نشانه دیگر می شود. بهترین راه برای جلوگیری و کاهش فیبروم رحمی، حفظ تعادل مناسب هورمون است. گیاه پنج انگشتی می تواند به متعادل کردن نسبت استروژن و پروژسترون کمک کند.

جلوگیری از سقط جنین :

گیاه پنج انگشتی از سقط جنین در بارداری جلوگیری می کند. اگر سقط جنین به علت کاهش سطح هورمون پروژسترون باشد، گیاه پنج انگشتی با افزایش سطح هورمون پروژسترون می تواند از سقط جنین جلوگیری نماید .با وجودی که تا کنون عوارضی از مصرف این گیاه در بارداری مشاهده نشده است اما برای اطمینان خاطر قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید.

درمان بزرگی پروستات :

هایپرپلازی خوش خیم پروستات ،بزرگ شدن غده پروستات است که می تواند باعث دفع مشکل ادرار شود. تحقیقات نشان می دهد عصاره گیاه پنج انگشتی برای پیش گیری و درمان بزرگی پروستات و سرطان آن مفید است زیرا گیاه پنج انگشتی موادی دارند که مانع تکثیر می شوند و سلول های سرطانی پروستات را می کشد.

 

افزایش شیر:

گیاه پنج انگشتی می تواند میزان شیر در مادران را بدون هیچگونه عوارض بارداری افزایش دهد . یک تحقیق آلمانی نشان می دهد 15قطره از این گیاه سه بار در روز به افزایش مقدار شیر تولید شده توسط مادران کمک می کند.

رفع آکنه:

عدم تعادل هورمونی و نوسانات آن ،عامل اصلی آکنه و جوش صورت به ویژه در زنان است اگر در امتداد فک و چانه تان،آکنه دارید گیاه پنج انگشتی درمان طبیعی آکنه محسوب می شود که می تواند هورمون های شما را متعادل کند و به کاهش تشکیل آکنه در زنان کمک کند. تحقیقات اولیه حاکی از آن است که ممکن است به رفع آکنه های هورمونی، با تنظیم هورمون کمک کند.

کاهش علائم یائسگی:

یائسگی پایان قاعدگی و باروری است که به 12 ماه بعد از آخرین دوره قاعدگی گفته می شود. این اتفاق ممکن است در دهه 40 یا 50 سالگی شما رخ دهد. تحقیقات نشان می دهد مکمل گیاه پنج انگشتی حاوی موادی است که قادر به کاهش علائم یائسگی می باشد.

 

کمک به رشد مو:

روغن بدست آمده از برگ های درخت پنج انگشتی می تواند به عنوان داروی تقویت کننده مو به کار رود. مصرف منظم این روغن به تقویت مو، جلوگیری از ریزش مو و بهبود رشد مو کمک می کند. برخی افراد این روغن را به عنوان درمانی برای طاسی سر تجویز می کنند.

درمان بیماری های التهابی:

گیاه پنج انگشتی به دلیل داشتن ویتامین ث ، یکی از بهترین آنتی بیوتیک های طبیعی و عوامل ضد التهابی بشمار می رود . ایمنی بدن را افزایش می دهد و عود مکرر تب، تورم بیضه، ورم لوزه و التهاب گلو را خنثی می کند. می توانید عصاره آماده برگ های این گیاه، را سه بار در روز قرقره کنید تا عفونت لوزه را تسکین دهید.

مفید برای اختلالات دستگاه گوارش:

گیاه پنج انگشتی به تقویت و بهبود عملکرد سیستم گوارشی کمک می کند. علاوه بر این گیاه هضم غذا را بهبود می بخشد ،اشتها را تحریک کرده و به عنوان داروی ضد کرم عمل می کند که می تواند به عنوان عامل پاکسازی سیستم گوارشی بکار رود.

مفید برای سیستم تنفسی :

چای گیاهی درست شده از برگ های درخت پنج انگشتی برای پاک سازی خلط های انباشته در دستگاه تنفسی مشهور است. در نتیجه، راه های مسدود شده را پاکسازی می کند و تنفس را بهبود می بخشد. این یکی از دلایل اصلی استفاده از برگ ها درخت پنج انگشتی برای درمان برونشیت، آسم، برسامه و ذات الریه است.

 

مفید برای گردش خون:

برگ های درخت پنج انگشتی را می توان برای تسکین هر نوع ورم در سیستم گردش خون مورد استفاده قرار داد. هم چنین برای درمان بیماری های التهابی موثر بر طحال و کبد مفید است.

کمک به درمان بیماری های سیستم عصبی:

می توانید گیاه پنج انگشتی را برای رفع بیماری های مختلف سیستم عصبی، سردرد خفیف تا روماتیسم و ورم مفاصل، سیاتیک و سینوویت مصرف کنید. هم چنین به افزایش قدرت حافظه و نیرو بخشی آن کمک می کند.

کاهش ابتلا به سرطان:

بسیاری از عوامل خارجی یا داخلی ممکن است شما را در معرض خطر ابتلا به سرطان قرار دهد. کاهش خطر سرطان یکی از فواید سلامتی گیاه پنج انگشتی است. بنابراین چای این گیاه را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. عصاره این گیاه به مهار رشد سلول های بدخیم کمک می کند و نوشیدن منظم آن می تواند به کاهش خطر انواع خاصی از سرطان ها مانند پستان، روده و تخمدان کمک کند.

افزایش میل جنسی :

چای گیاه پنج انگشتی به دلیل داشتن فیتواستروژن در افزایش میل جنسی زنان موثر است. بنابراین زنانی که در سنین بارداری و یائسگی هستند هر روز چندین فنجان چای بنوشند تا از روابط جنسی خود لذت ببرند.

 

موارد دیگر استفاده از گیاه پنج انگشتی :
اختلالات ذهنی:گیاه پنج انگشتی به عنوان داروی نیروبخش مغز عمل می کند و در نتیجه به درمان سردرد، سیاتیک ، بهبود حافظه کمک می کند. این گیاه اختلالات مجاری بینی و ذهنی را درمان می کند.

مشکلات گوش:گیاه پنج انگشتی در درمان مشکلات گوش استفاده می شود. 1 – 2 قطره روغن آن را با عسل ترکیب و در گوش بریزید.

دندان کودکان:ریشه آن در رویش اولین دندان کودک کمک می کند.

تب:گیاه پنج انگشتی به عنوان داروی اصلی در تب تیفوئید و مالاریا به کار می رود. و برای درمان تب، ورم مخاط بینی مزمن و ناشنوایی مورد استفاده قرار می گیرد.

ورم مفاصل مزمن:برگ های درخت گیاه پنج انگشتی را در آب بجوشانید و روی قسمت آسیب پنج انگشت دارای خواص دارویی ساختاری و مهم فراوانی به ویژه برای تقویت سیستم تولید مثل در زنان و مردان است. امروزه از برگ‌ها، گل‌ها و میوه‌های این گیاه برای اهداف درمانی و در صنعت داروسازی استفاده می‌شود. در ادامه در خصوص خواص گیاه پنج انگشت نکاتی را برای شما بیان خواهیم کرد.

گیاه پنج انگشت

این گیاه معروف به فلفل بیابانی بوده و مزاج این گیاه گرم و خشک است. گیاه پنج انگشت به شکل درختچه ای به ارتفاع ۱ تا ۱/۵ متر است و گل‌هایی به رنگ آبی یا زرد به شکل سنبله دارد که در اواخر تابستان ظاهر می‌شوند. این گیاه بومی کشور‌های آسیای مرکزی است و در کشور ما نیز در نواحی مختلف تهران، البرز، کرج، قم، استان خراسان، خرمشهر، بندرعباس و برخی شهر‌های جنوبی یافت می‌شود. قسمت مورد استفاده این گیاه میوه آن است.

گیاه پنج انگشت را گیاه زنان می‌نامند زیرا در پیشگیری از اختلالات قاعدگی، پریود دردناک، قطع غیر طبیعی پریود، اختلال در زمان و مقدار خونریزی، نارسایی زودرس تخمدان و عوارض حین یائسگی موثر است.

خواص گیاه پنج انگشت

خواص پنج انگشت در طب سنتی بسیار زیاد است و از آن برای درمان بیماری‌های مختلفی استفاده می‌شود. در ادامه تعدادی از خواص گیاه پنج انگشت را برای شما خواهیم گفت:

 1. از جمله خواص گیاه پنج انگشت آن است که ضد درد می‌باشد.
 2. ضد پرولاکتین
 3. ضد عفونی کننده بودن یکی دیگر از خواص پنج انگشت است.
 4. یکی دیگر از خواص پنج انگشت افزایش دهنده قوای جنسی در زنان است.
 5. از دیگر خواص گیاه پنج انگشت افزایش دهنده شیر مادران است.
 6. مهم‌ترین خواص پنج انگشت قاعده آوربودن آن است. از این‌رو مصرف گیاه پنج انگشت در زمان پریودی چندان درست نیست.
 7. آرامبخش
 8.  از دیگر خواص پنج انگشت آن است که محرک افزایش پروژسترون می‌باشد.
 9. با تنظیم هورمونهای زنانه از بروز پریود دردناک پیشگیری می‌کند.
 10. مصرف منظم دمنوش پنج انگشت احتمال ابتلا به سرطان‌های سینه، روده بزرگ و تخمدان را کاهش می‌دهد.
 11. عصاره میوه این گیاه از رشد سلول‌های بدخیم جلوگیری می‌کند.
 12. دمنوش پنج انگشت، ناباروری را درمان می‌کند. این دمنوش میزان پروژسترون را در زنانی که دچار مشکل ناباروری هستند، افزایش می‌دهد.
 13.  یک درمان خانگی عالی برای پوکی استخوان در مردان است.
 14. دمنوش گیاه دارویی پنج‌انگشت، به کاهش حملات صرع کمک می‌کند و این یکی از توانایی‌های فوق‌العاده و خواص درمانی شگفت‌انگیز این گیاه است.
 15. می‌تواند حساسیت پستان را با جلوگیری از آزاد شدن پرولاکتین از غده‌ی هیپوفیز، از بین ببرد.
 16. برطرف کردن ورم و عفونت‌های رحمی، کاهش فیبروئید رحم و جلوگیری از شکل‌گیری آن‌ها، از دیگر خواص گیاه پنج انگشت برای زنان است.

موارد منع مصرف گیاه پنج انگشت

اگرچه خواص پنج انگشت بسیار است و از آن برای درمان بیماری‌ها و عارضه‌های گوناگون استفاده می‌شود؛ اما موارد منع مصرف در آن نیز بسیار است و لازم است افراد در مصرف آن توجه کافی داشته باشند.

 • قوای جنسی آقایان را ضعیف می‌کند ولی در خانم‌ها معکوس عمل می‌کند.
 • عوارض جانبی آن ، تهوع و اسهال و در شمار اندکی از خانم‌ها در ماه‌های اول مصرف باعث پریود سنگین می‌شود.
 • برای کسانی که سابقه حساسیت پوستی دارند احتمال بروز ضایعات پوستی بیشتر است.
 • در مواردی که بعد از زایمان مصرف شود، زمان شروع اولین پریود را جلو می‌اندازد. به همین دلیل اگر توصیه پزشک شما در این زمینه مهم نیست بهتر است از این محصول استفاده کنید. در غیر اینصورت به مورد منع مصرف آن توجه کنید.
 • افرادی که قرص ضدبارداری مصرف می‌کنند نباید سراغ این گیاه بروند.
 • مصرف گیاه پنج انگشت در زمان پریودی درست نیست. از این‌رو افرادی که در دوره قاعدگی به سر می‌برند از استفاده از این محصول باید پرهیز کنند.

شیوه استفاده از گیاه پنج انگشت

شویهاستفاده از پنج انگشت متنوع است از این رو در ادامه تعذاذی از این شیوه‌ها را ذکر خواهیم کرد:

 • فرآورده‌های مختلفی از آن تهیه شده که به منظور پوشش دادن علائم پس از یائسگی مصرف می‌شود.
 • 20 گرم از گیاه پنج انگشت را ۱۵ دقیقه در سه لیوان آب خیس کنید؛ پس از ۳ دقیقه آن را بجوشانید و بگذارید ۱۰ دقیقه دَم بکشد؛ دمنوش را صاف و با عسل شیرین کنید؛ روزانه یک فنجان از آن را پس از غذا بنوشید.

منبع: گیاه پنج انگشت یکی از گیاهان مدیترانه ای است که برای پایداری سلامت خانم ها بسیار عالی است. این گیاه موجب می شود هورمون ها متعادل بمانند و علائم بسیار کاهش پیدا کنند. همچنین یک نوشیدنی عالی برای کاهش علائم دوران پسا است.

برخی از تحقیقات نشان داده است آقایانی که از گیاه راهب استفاده می کنند خطر ابتلا به سرطان پروستات در آن ها کمتر می شود و از طرفی می تواند موجب رویش مو در آن ها شود. در ادامه با خواص بی نظیر این گیاه کاملا آشنا خواهید شد.

گیاه پنج انگشت چیست؟

گیاه پنج انگشت به فلفل راهب نیز معروف است. این گیاه پرخاصیت بومی مدیترانه بوده و در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد خواهد کرد.

همچنین این گیاه دارای شاخ و برگ های معطر است که این شاخه ها بسیار ظریف و دارای بافتی مشابه سنبل یا گل های خوشه ای نیز می باشند و به طور گسترده در مناطق معتدل و نیمه گرمسیری کشت می شوند.

آشنایی با خواص گیاه پنج انگشت برای خانم ها

 1. کاهش علائم سندرم پیش از قاعدگی

حدود 30 درصد از خانم ها حدود 12 تا 10 روز قبل از پریود خود دچار اختلالات خلق می شوند و از لحاظ روحی دچار یا خشم می شوند. به این اختلال سندرم پیش از قاعدگی می گویند.

برای کاهش علائم سندرم پیش از قاعدگی می توانید از گیاه پنج انگشت کمک بگیرید؛ چرا که این گیاه قادر است تعادل هورمون هایی که بهم ریخته است تا میزان چشمگیری به حالت طبیعی بازگرداند.

با نوشیدن دمنوش این گیاه یا عصاره های آن سطح هورمون پرولاکتین کاهش پیدا می کند. این امر موجب می شود هورمون های دیگر از جمله استروژن و پروژسترون نیز به سطح طبیعی خود باز گردند.

سندرم پیش از قاعدگی از جمله مشکلاتی است که موجب می شود قبل از پریود خانم ها دوره ی سختی را پشت سر بگدارند. اما جالب است بدانید اغلب با این اتفاق آشناییت زیادی ندارند. از همین رو مطلب زیر کمک ویژه ای به شما خواهد کرد.

 1. کمک به درمان افسردگی دوران قاعدگی

اختلال خلق و حس افسردگی در دوران پریود یکی از مشکلاتی است که بسیاری از خانم ها در این دوره با آن دست و پنجه نرم می کنند. برای درمان این احساسات آزاردهنده پیشنهاد می شود خانم ها از دمنوش یا عصاره ی گیاه پنج انگشت استفاده کنند.

این گیاه پرخاصیت تاثیر مستقیمی بر روی هورمون های خانم ها در این دوره دارد. به گونه ای که سطح هورمون شادی را که بسیار پایین آمده بالاتر می آورد و به موجب آن سطح هورمون های غم را کاهش پیدا خواهد کرد.

 1. تاثیر گیاه پنج انگشت در دوران پسا قاعدگی (یائسگی)

گیاه پنج انگشت یکی از گیاهان بسیار موثر برای دوران پسا قاعدگی است. چرا که این گیاه پرخاصیت اثرات متعادل کنندگی هورمونی در خانم ها دارد. در نتیجه می تواند تاثیر چشمگیری در کاهش علائم دوران پسا قاعدگی داشته باشد.

مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است نشان داده شده است خانم هایی که در دوره ی پسا قاعدگی از دمنوش گیاه فلفل راهب استفاده می کردند نسبت به خانم هایی که درمان های دارویی را دنبال می کنند شاهد کاهش کمتری بودند. همچنین خواب راحت تری را تجربه می کرند.

همچنین خانم ها در این دوره علاوه بر اختلال خلق دچار گرگرفتگی و تعریق زیادی می شوند. اما با مصرف دمنوش این گیاه یا خوردن خوراکی های حاوی آن این علائم نیز در خانم ها بسیار کاهش پیدا می کند.

 1. کمک به باروری خانم ها

تحقیقات و بررسی ها بر روی گیاه پنج انگشت نشان داده است خانم هایی که مشکل بارداری دارند مصرف این گیاه امکان کمک به بارور شدن تخمک در آن ها بالا می برد.

گیاه راهب به دلیل تاثیری که بر سطح  پرولاکتین دارد احتمال بارداری را در خانم ها بسیار بالا می برد. این امر ممکن است به ویژه در خانم هایی که نقص فاز لوتئال یا چرخه نیمه دوم قاعدگی کوتاه شده دارند بسیار صادق باشد.

نکته: این اختلال با سطح غیر طبیعی پرولاکتین در ارتباط است و بارداری را برای خانم ها بسیار دشوار می کند.

در یک مطالعه نشان داده شد خانم هایی که دچار چرخه نیمه دوم قاعدگی کوتاه شده هستند تحت درمان با گیاه راهب قرار گرفته اند یا مکمل های دارویی آن را مصرف کرده اند نسبت به خانم های که تنها درمان دارویی را دنبال می کردند سطح غیر طبیعی پرولاکتین آن ها کاملا کاهش پیدا کرد. این امر موجب درمان باردار نشدن آن ها شد.

 1. کمک به پریود منظم

پریود نامنظم می تواند نشان دهنده ی مشکلات باشد. زمانی اطمینان حاصل کردید این مشکل از کیست نیست می توانید برای نظم دادن به پریود ماهانه خود گیاه پنج انگشت مصرف کنید.

مطالعات و بررسی بر روی این گیاه نشان داد خانم هایی که در سه ماه به طور مرتب این گیاه را به صورت دمنوش یا کپسول میل می کردند شاهد بهبود تعادل هورمونی شدند. در نتیجه ی این امر پریود ماهانه آن ها منظم شد.

این را در نظر داشته باشید پریود های نامنظم همچنین می تواند خانم ها را در برنامه ریزی در بارداری دچار مشکل کند. در نتیجه این امر در بارداری نیز نقش مهمی ایفا می کند.

13 خاصیت گیاه راهب برای سلامتی

 1. کمک به درمان میگرن با گیاه پنج انگشت

میگرن یکی از سردردهای شدیدی است که با سر معمولی بسیار متفاوت است و فرد بیمار را به صدا و نور و حتی بو حساس خواهد کرد. همچنین این درد های شدید می تواند هر لحظه به سراغ فرد دچار میگرن بیاید.

برای کمک به کاهش درد و تعداد دفعات حملات میگرن می تواند از گیاه پنج انگشت روزانه استفاده کنید. در یک بررسی و تحقیق به مدت سه ماه نشان داده شد افرادی که مستعد میگرن هستند اگر روزانه از این گیاه فوق العاده مصرف کنند در این مدت  تعداد سردردهایی را که تجربه می کنند بسیار کاهش پیدا می کند.

 1. مقابله با باکتری و قارچ

یکی دیگر از خاصیت های گیاه پنج انگشت آن است که در ترکیبات خود دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچ دارد. مطالعات نشان داده است روغن این گیاه اثر قوی تری دارد.

روغن گیاه راهب می تواند در درمان قارچ  و باکتری های بسیار مضری مانند باکتری های استافیلوکوک و سالمونلا بسیار موثر واقع شود.

 1. کاهش التهابات با گیاه راهب

یکی از فواید و خواص بی نظیر گیاه پنج انگشت آن است که این گیاه خاصیت ضد التهابی دارد. در نتیجه مصرف این گیاه فوق العاده می تواند به درد هایی که ناشی از التهابات درونی باشد کمک چشمگیری کند.

التهابات دورنی را اگر جدی نگیرید می تواند آسیب های بسیار زیادی به بافت های دیگر بدن وارد کنند. همچنین به این نکته توجه داشته باشید برای درمان بیماری های التهابی خودسرانه عمل نکنید و ابتدا از پزشک به دنبال راه درمان باشید.

 1. کمک به درمان استخوان شکسته

همیشه گفته می شود برای ترمیم سریع و جوش خوردن استخوان شکسته بهتر است تا جای ممکن جذب کلسیم در بدن را بالا ببرید. اما جالب است بدانید بررسی و تحقیقات نشان داده است گیاه پنج انگشت نقش بسزایی در ترمیم شکستگی استخوان ایفا می کند.

در یک مطالعه نشان داده شد افرادی که دارای شکستگی استخوان هستند و ترکیبی از منیزیم و گیاه راهب را مصرف می کنند نسبت به آن هایی که از داروهای شیمیایی استفاده می کردند ترمیم استخوان آن ها با سرعت بالاتری اتفاق افتاده است.

 1. پیشگیری از بیماری صرع

تحقیقات و بررسی ها بر روی گیاه پنج انگشت نشان داده است می تواند از بیماری صرع پیشگیری کند. همچنین افرادی که به این بیماری مبتلا هستند می توانند پس از مشورت با دکتر خود از این گیاه استفاده کنند. چرا که به دلیل ترکیبات فوق العاده ای که در این گیاه وجود دارد احتمال حملات بیماری صرع کاهش پیدا خواهد کرد.

 1. افزایش شیر مادران

برخی از افراد معتقد هستند خانم های شیرده که شیر کافی برای سیر کردن کودک خود ندارند می توانند از گیاه پنج انگشت استفاده کنند. چرا که در بیشتر خانم ها مصرف گیاه راهب موجب افزایش شیر آن ها شده است.

اما نکته ی مهمی که باید به آن اشاره کنیم آن است که هنوز تحقیقات کافی بر روی نوزاد انجام نشده است تا بدانند آیا این گیاه تاثیر منفی یا مثبت روی او می گذارد یا خیر. در نتیجه برای گیاه راهب در دوران شیردهی بسیار با احتیاط باشید و از پزشک خود راهنمایی بخواهید.

 1. کاهش درد با گیاه راهب

مطالعات نشان داده است مصرف گیاه پنج انگشت می تواند در بیشتر مواقع اثر ضد درد باشد. این گیاه دارای ترکیباتی است که روی گیرنده های درد قرار می گیرد و آن ها را بی حس می کند. در نتیجه درد میزان چشمگیری کاهش پیدا می کند.

 1. درمان آندومتریوز با گیاه پنج انگشت

گیاه پنج انگشت می تواند عدم تعادل هورمونی را به اندازه قابل توجهی متعادل کند. این امر از نظر تئوری می تواند علائم اندومتریوز را به میزان چشمگیری کاهش دهد.

خانم هایی که درگیر بیماری اندومتریوز هستند این را به یاد داشته باشند چون داروهای هورمونی مصرف می کنند این گیاه را سرخود مصرف نکنند و برای مصرف آن با پزشک خود حتما مشورت کنند.

 1. پیشگیری و کمک به درمان طاسی

یکی از دغدغه های آقایان با افزایش سن و طاسی است. این مشکل می تواند به دلیل وراثت یا تنش های عصبی باشد. برخی از تحقیقات نشان داده است گیاه پنج انگشت به دلیل اثرات متعادل کننده هورمون می تواند موجب افزایش رشد مو در آقایان شود.

البته باید به این نکته اشاره کنیم در این باره هیچ ادعایی به صورت صددرصد ثبت نشده است.

 1. درمان آکنه و جوش با گیاه راهب

آکنه و جوش از ضایعات پوستی هستند که درمان های زیادی برای آن وجود دارد. آکنه هایی که منشا هورمونی دارند باید به تعادل برسند  تا از ایجاد مجدد جوش جلوگیری شود.

گیاه پنج انگشت نقش بسزایی در متعادل کردن هورمون های خانم ها ایفا می کند. در نتیجه می تواند درمان بسیار موثری برای آکنه های هورمونی باشد.

 1. درمان و پیشگیری هایپرپلازی

هایپرپلازی یکی از بیماری های آقایان است که در آن پروستات به طور غیر طبیعی شروع به بزرگ شدن می کند. این بزرگ شدن غیر عادی می تواند به همراه خود مشکلات دیگری چون مشکل در دفع ادرار را داشته باشد.

بررسی و تحقیقات بر روی گیاه پنج انگشت نشان داده است این گیاه فوق العاده دارای ترکیباتی است که از این بیماری پیشگیری کند و درمان آن را سرعت می بخشد.

در این تحقیقات به این نتیجه رسیده اند افرادی که سرطان پروستات دارند بهتر است روزانه از این گیاه پر خاصیت مصرف کنند. چرا که به دلیل وجود آنتی اکسیدان های قوی که در خود دارد می تواند جلوی پیشرفت سرطان را بگیرد و از سلول های سالم محافظت کند.

 1. بهبود دستگاه گوارش با گیاه راهب

بررسی و تحقیقات نشان داده است مصرف گیاه پنج انگشت می تواند موجب بهبود دستگاه گوارش به چند روش شود. گیاه راهب مانند بسیاری از گیاهان دیگر دارای فیبر فراوان است و در معده مدت زمان بالایی می ماند و همچنین موجب ترشح اسید بیشتر برای هضم غذا می شود. در نتیجه هضم و جذب به بهترین نحو انجام می شود.

از طرفی گیاه راهب خاصیت ضد باکتریایی دارد. در نتیجه زمانی که آن را میل می کنید و به روده بزرگ می رسد در آن جا باکتری های مضر روده را از بین می برد. این امر موجب می شود باکتری های مفید روده بیشتر شده و عملکرد روده برای خروج بهتر شود. این عملکرد از جلوگیری می کند.

 1. افزایش میل جنسی خانم ها

امروزه تبلیغات زیادی را از داروهای شیمیایی برای درمان بی میلی جنسی خانم ها و آقایان می بینیم. اما بهترین راه و کم خطرترین راه برای افزایش میل جنسی مصرف خوراکی های طبیعی است.

خانم هایی دچار بی میلی یا کاهش میل جنسی شده اند می توانند با نوشیدن دمنوش گیاه پنج انگشت مجدد احساس قبل خود را باز گردانند یا میل جنسی خود را افزایش دهند.

گیاه راهب در ترکیبات خود دارای فیتواستروژن است. این ترکیب نقش مستقیمی در بالا بردن میل جنسی خانم ها ایفا می کند. تنها کافیست در روز 2 استکان از این دمنوش را میل کنند.

عوارض گیاه پنج انگشت و موارد منع مصرف

گیاه پنج انگشت دارای خواص بسیار زیادی برای سلامت بدن و روحی است و اغلب عوارض جدی را به همراه ندارد. اما اگر این گیاه زیاد و نامتعادل استفاده شود می تواند مشکلات زیر را به همراه داشته باشد.

 • تهوع
 • نفخ
 • مکشلات گوارشی
 • مشکلات معده
 • احساس سرگیجه

گیاه پنج انگشت از جمله گیاهان پرخاصیت است که به خصوص خانم ها می توانند با مصرف آن سیستم دفاعی خود را بالا ببرند و همچنین آقایان ریسک طاسی و سرطان پروستات را در خود کاهش دهند.

اما این نکته را به خاطر داشته باشید اگر داروهای هورمونی یا عصبی میل می کنید قبل از استفاده از گیاه راهب حتما با پزشک خود مشورت کنید.

از طرفی دیگر باید به این نکته اشاره کنیم این گیاه ممکن است باعث حس تهوع و مشکلات گوارشی برای برخی از افراد شود. اما در کل آن را گیاه بدون عوارضی می شناسند.

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا