خواستگاری چی بپوشیم؟

جلسه خواستگاری معمولا اولین دیدار خانواده ها با هم و با دختر و پسر است. همیشه اولین نگاه ها و اولین خاطرات ماندگار می شوند هم چنین در جلسات خواستگاری معمولا همه افراد کنجکاوانه دختر خانم و آقا پسر را بررسی می کنند و تمام ابعاد ظاهری و خصوصیات اخلاقی آنها را مورد قضاوت قرار می دهند، این طبیعت مراسم خواستگاری است پس باید برای حضور در خواستگاری، آمادگی کامل داشته باشید.

ظاهر شما قبل از باطن و اخلاق شما برای بقیه نمایان می شود پس انتخاب لباس مناسب و در خور رسم و رسوم ( مناسب و حتی خرید از برندها مثلا خرید برند colins  برای تهیه شومیز و دامن) عقاید مذهبی و فرهنگی، سلیقه شخصی و هم چنین توجه به فرم اندام، رنگ متناسب با رنگ پوست و توجه به هارمونی رنگ ها در استایل انتخاب شده برای حضور در جلسه خواستگاری بسیار مهم می باشد.

رنگ لباس خواستگاری

برای انتخاب رنگ لباس به سراغ رنگ های روشن و آرامش بخش بروید به عنوان مثال رنگ های صورتی و آبی روشن، بژ، نسکافه ای، سبزآبی، لیمویی یا کرمی، رنگ های مناسبی برای استایل شما در مراسم خواستگاری هستند هم چنین در مقالهاشاره شد که از نظر روانشناختی و با در نظر گرفتن روانشناسی رنگ ها رنگ های سرد خود به خود حس امنیت و آرامش را به بیننده می دهند و بهترین رنگ برای مراسم خواستگاری رنگ آبی است اما برای انتخاب رنگ لباس خود باید به رنگ پوست خود نیز توجه داشته باشید.

اگر جزو افرادی هستید که پوست سبزه و تیره ای دارید رنگ های سرد صورت شما را کدر نشان می دهند پس بهتر است از رنگ های گرم مانند نارنجی، زرشکی، قهوه ای و بنفش استفاده کنید حتی انتخاب هوشمندانه تر برای شما این است که رنگ های روشن و سرد را برای لباس کنار بگذارید و برای حجاب سر از رنگ های گرم و درخشان استفاده کنید تا بدین صورت هم تاثیرات روانشناسی رنگ ها را در نظر گرفته باشید هم رنگ مناسب با پوست صورت خود را بپوشید.

بهتر است در جلسه خواستگاری از پوشیدن لباس های سر تا پا سفید رنگ پرهیز کنید و این رنگ را برای مراسم های بعدی نگه دارید. هم چنین لباس سفید شما در جلسه خواستگاری این حس را به خانواده آقای داماد القا می کند که نظر شما مثبت است در حالی که ممکن است شما هنوز به نتیجه قطعی در مورد جواب نرسیده باشید.

مدل لباس خواستگاری

برای انتخاب مدل لباس خود چند فاکتور مهم را باید مدنظر داشته باشید. اولین و مهم ترین آنها این است که متناسب با عقاید فرهنگی و مذهبی خود و طرف مقابل لباس بپوشید. اگر به صورت معمول حجاب دارید و استایل های پوشیده را می پسندید در روز خواستگاری هم این روند را ادامه دهید، چادر، کت و دامن، کت و شلوار، دامن های پلیسه، شومیزهای آستین دار با یقه های انگلیسی، هفت، گرد یا ملوانی، مانتوهای سنگ دوزی شده با خرجکارهای گیپور، مانتوهای شنلی و پیراهن های راسته کوتاه یا بلند برای شما مناسب است.

اما اگر در روزهای عادی برای پوشش خود مدل های بازتر و آزادتری را انتخاب می کنید در روز خواستگاری هم سعی کنید از اصل خود دور نشوید. داماد و خانواده ایشان باید شما را آنطور که هستید ببینند و انتخاب کنند تا در آینده و در زندگی مشترک دچار مشکل نشوید بلوز و شلوارهای خوش دوخت، دامن های کوتاه با شومیز می توانند انتخاب های به جایی باشند هم چنین لباس های اورآل نیز که به تازگی ترند شده اند می توانند برای مراسم خواستگاری مورد استفاده قرار گیرند.

دومین فاکتوری که در انتخاب لباس روز خواستگاری باید در نظر بگیرید سن و سال خودتان است. لباسی را برای روز خواستگاری انتخاب کنید که متناسب با سن و سال شما است و هم چنین باعث بیشتر به نظر رسیدن سن شما نمی شود. به عنوان مثال کت دامن هایی با برش های راسته و دامن های بلند یا میدی سن و سال شما را بیش از آنچه که هست نشان می دهند اما بر خلاف این کت و دامن ها پیراهن های راسته و کوتاه که بلندی آنها تا زانو می رسد همراه با ساپورت باعث می شود استایل شما دخترانه تر به نظر برسد.

همه اندام ها در چند دسته کلی تقسیم بندی می شوند.

اندام مستطیلی، ساعت شنی، گلابی، مثلثی و اندام سیبی

در اندام های مستطیلی اندازه عرض شانه با اندازه دور کمر و دور باسن تقریبا هم اندازه است و بهترین انتخاب برای جلسه خواستگاری برای افرادی با اندام مستطیلی، دامن های راسته کوتاه یا بلند و برش های منحنی در لباس و شومیز می باشد.

اندام های ساعت شنی ایده آل ترین اندام ها هستند در این اندام ها عرض شانه با اندازه دور باسن برابر است اما دور کمر به مراتب کمتر از عرض شانه و دور باسن است. هر نوع لباسی برای اندام ساعت شنی برازنده است اما بهترین انتخاب برای روز خواستگاری برای اندام ساعت شنی کت و شلوار یا دامن های کوتاه و تنگ و پیراهن های راسته همراه با کمربند می باشد.

در اندام گلابی عرض شانه و دور سینه کوچکتر از اندازه دور باسن است به همین دلیل دامن های راسته و تنگ همراه با شومیزهای پر کار با یقه هایی با برش حلزونی و آستین های بلند و کلوش برای این اندام ها انتخاب های هوشمندانه ای به شمار می روند.

عرض سر شانه در اندام مثلثی بیش از اندازه دور کمر و دور باسن است به همین دلیل در انتخاب استایل و لباس باید دقت کنیم تا بالاتنه بزرگتر از آنچه که هست به نظر نیاید. کت ها و شومیزهای ساده همراه با دامن های کلوش بهترین انتخاب برای اندام های مثلثی هستند.

در اندام سیبی دور سینه و دور کمر نسبت به اندازه دور باسن بیشتر است به همین دلیل شلوار به هیچ عنوان انتخاب خوبی برای این نوع از اندام نمی باشد و بهترین انتخاب برای آنها پیراهن های راسته یا تونیک های بلند می باشد.

حجاب سر در روز خواستگاری

اگر در روز خواستگاری مایل به داشتن حجاب سر هستید علاوه بر چادرهای رنگی و زیبا، توربان ها گزینه های خوبی به شمار می روند هم چنین مدل های مختلف بستن شال و روسری همراه با تل های پارچه ای و هدبندها می تواند برای داشتن استایلی شیک و زیبا به شما کمک کنند. در کنار استفاده از شال یا روسری نیز می تواند در جذابیت شما نقش بسزایی داشته باشد.

کفش و پاپوش خواستگاری

برای کفش یا پاپوش روز خواستگاری ابتدا به عادت خود در انتخاب کفش مراجعه کنید اگر به صورت معمول برای بلندتر بنظر آمدن قد خود کفش های پاشنه دار را انتخاب می کنید در جلسه خواستگاری نیز می توانید از کفش ها یا صندل های لژدار استفاده کنید اما اگر قد نسبتا بلندی دارید بهتر است صندل های جلوباز و تخت را انتخاب کنید. پاپوش های چرمی و مخملی نیز انتخاب های خوبی برای روز خواستگاری هستند.

در روز خواستگاری بهتر است از پوشیدن کفش هایی با پاشنه های بیش از 5 سانتی متر و نوک تیز یا اجتناب کنید زیرا این کفش ها برای مراسم خواستگاری که در منزل برگزار می شود مناسب نیستند هم چنین راه رفتن با این پاشنه ها کمی سخت است و برای روز خواستگاری که معمولا سطح استرس در شما بالاست انتخاب مناسبی به شمار نمی روند.

بوت ها، کفش های جلوبسته یا کفش های ساق دار نیز به هیچ عنوان برای روز خواستگاری مناسب نیستند. هم چنین برای انتخاب کفش یا پاپوش خود به مدل لباس نیز توجه داشته باشید به عنوان مثال بهترین انتخاب برای دامن های پلیسه و بلند کفش های مچ دار پاشنه بلند با می باشند و اگر لباس شما کوتاه است و نگران کوتاهی قد خود نیستید صندل های فانتزی تخت انتخابی ایده آل به شمار می روند.

اکسسوری های خواستگاری

گردن بند های ظریف، گوشواره های کوچک، دستبندهای زنجیر طلا و نقره می توانند جذابیت شما را از نمره ده به نمره بیست برسانند!  بهتر است در روز خواستگاری از انگشتر استفاده نکنید و برای زیبایی دستان خود از طراحی های زیبا و دخترانه ناخن بهره ببرید.  گیره های موی مرواریدی، دستبندها و گردن بندهای مرواریدی نیز اکسسوری های جذابی برای روز خواستگاری هستند که ظاهر شما را فاخر و اصیل نشان می دهند.

بهتر است در استفاده از اکسسوری ها زیاده روی نکنید و به یک یا دو اکسسوری ظریف و زیبا بسدقت به این موضوع و انتخاب لباس‌هایی برازنده و مناسب، از اهمیت فراوانی برخوردار است که در ادامه این مطلب سعی داریم به صورت دقیق تر به توضیح و بررسی این موضوع بپردازیم و بهترین لباس‌هایی که آقایان می‌توانند در جلسه خواستگاری استفاده کنند را شرح دهیم:

از یک کت و شلوار مناسب و سنگین استفاده کنید

انتخاب یک دست کت و شلوار مناسب و سنگین اولین گزینه مهم قبل از رفتن به مراسم خواستگاری است، شما می‌توانید کت و شلواری اسپرت یا کلاسیک انتخاب کنید، فقط دقت داشته باشید که کت و شلوار شما باید مناسب فصل باشد و از خرید و استفاده کت و شلوار های غیر مناسب خودداری کنید.
همچنین توجه به رنگ و مدل آن نیز از دیگر موارد مهمی است که قبل از پوشیدن، باید آن را در نظر داشته باشید. امروزه بیشتر آقایان ترجیح می‌دهند در اولین جلسه خواستگاری از کت و شلوارهای ساده که دارای یقه بزرگ و شلوار راسته است، استفاده کنند. البته کت و شلوارهای اسپرت نیز می‌تواند گزینه مناسبی برای خواستگاری باشد.

به رنگ و کیفیت پیراهن دقت کنید

دومین نکته ای که آقایان باید قبل از رفتن به خواستگاری آن را در نظر داشته باشند، انتخاب یک پیراهن مناسب و باکیفیت است به طوری که بتوانند به آسانی آن را با کت و شلوار خود ست کنند؛ معمولاً پیراهن‌های رنگ روشن و بدون طرح برای اولین جلسه خواستگاری مناسب هستند، از پوشیدن پیراهن‌های شلوغ و طرح دار با رنگ‌های مختلف پرهیز کنید.

علاوه بر این، به نوع یقه پیراهن نیز دقت کرده و پیراهن‌هایی با یقه‌های مردانه یا خرگوشی انتخاب کنید. نکته مهمی که باید به آن توجه شود سایز لباس است، از پوشیدن لباس‌های خیلی تنگ یا خیلی گشاد پرهیز کنید؛ دقت داشته باشید که لباس خواستگاری برای افراد لاغر با لباس خواستگاری برای افراد چاق باید با یکدیگر متفاوت باشند و شما باید بر اساس اندام خود لباس مناسبی انتخاب کنید.

جوراب مهم ترین قسمت لباس خاستگاری است

جوراب مهمترین تاثیر را روی استایل و پوشش شما می‌گذارد، شاید تاکنون به این نکته دقت نکرده باشید ولی جوراب‌ها نیز از اهمیت زیادی برخوردارند و آقایان باید در هنگام رفتن به جلسه خواستگاری بهترین و مرغوب ترین نوع آن را تهیه نمایند. دقت به جنس و رنگ جوراب از اهمیت زیادی برخوردار است به طوری که اگر بهترین و کت و شلوار یا پیراهن را بپوشید و از جوراب مناسب استفاده نکنید، این کار باعث اعمال تاثیر منفی روی زیبایی و جذابیت استایل شما می‌شود..

از اکسسوری های مناسب استایل خود استفاده کنید

استفاده از اکسسوری‌های شیک و مناسب می‌تواند نقش مهمی در افزایش جذابیت ظاهری و تکمیل استایل شما داشته باشد، شما باید در شب خواستگاری خود در کنار استفاده از لباس‌های شیک، از اکسسوری‌های مناسب نیز استفاده کنید به طوری که با نوع استایل و رنگ لباس‌های شما همخوانی داشته باشد.
استفاده از کمربند، کروات، کفش یا ساعت متناسب از مهم ترین مواردی است که آقایان در شب خواستگاری باید به آن دقت داشته و بهترین رنگ و مدل آن را انتخاب کنند. از استفاده همزمان کمربند و کراوات تیره با کت و شلوار روشن پرهیز کنید، بهتر است کفش، کمربند، ساعت و جوراب شما با پیراهن و کت و شلوارتان تناسب بیشتری داشته باشد.

دکمه بازگشت به بالا