تسریع در الزام بیمه ها برای پوشش خدمات روان درمانی

این بدان معناست که افراد از دوران کودکی تا سالمندی می‌توانند با مراجعه به مراکز مشاوره و روان شناسان از این خدمات با بیمه استفاده کنند. تا همین جای کار هم بسیار تصمیم درستی است که مردم عزیز کشورمان که سالها بواسطه ی مشکلات عدیده ی اقتصادی و معیشتی و تاثیرات جنگ ظالمانه و تحریم های جهانی زندگی مملو از آسیب های روحی و روانی را متحمل شده اند با پشتوانه های بیمه ای، چه بیمه های پایه و یا تکمیل درمان، بتوانند از خدمات بسیار تاثیرگذار مشاوران و متخصصین این حوزه بهره مند گردند و برای کودکان امروزی نیز همین رویکرد باعث می شود تا از شکل گیری آسیبهای روانی جدی برای آینده ی آنها جلوگیری بعمل آید.

یادآوری این مهم خالی از لطف نیست که علم روان شناسی تنها دو گرایش یاد شده نیست و باید اذعان داشت که سایر گرایش های روانشناختی از قبیل خدمات روانشناسی تربیتی و گرایش صنعتی سازمانی – که در دانشگاه های ایران و جهان تدریس می شود – برای نیروهای مولد شاغل در کارخانه ها هم، پوشش بیمه ای مذکور مصوب و اجرایی گردد و دولت و مجلس باید شمول خدمات بیمه ای را برای این مراجعه کنندگان بیشتر مورد توجه و البته تسریع قرار بدهند تا همه روانشناسان (در همه گرایشها) از این مزایا بهره مند شوند.

هرچند این کار دولت جای تقدیر دارد، لیکن تعلل های بعدی مثل عدم به روز رسانی مصوبات شورای عالی بیمه و بیمه مرکزی (معروف به کتابچه تعرفه ها) به منظور اجرایی نمودن و تکلیف کردن آن به بیمه های پایه و تکمیلی و نهایی سازی موضوع، در کنار تورم های قانونی و تصویب نامه های طویل الصدور، نباید باعث کندی روند اجرایی این مهم شده و کام ملت را تلخ نماید.

همچنین باز هم در خبرها آمده بود که “در جامعه ما بیش از ۷۰ درصد مردم توانایی مراجعه به رواشناسان را ندارند به دلیل اینکه تعرفه این خدمات بالا است، تعرفه مصوب دولت ۲۳۰ هزار تومان برای کارشناسان ارشد و ۲۷۰ هزار تومان برای دکتری تعیین شده است که درصدی از روانشناسان این تعرفه را رعایت نمی کنند و همین موضوع هم باعث شده تا مردم نتوانند از این خدمات استفاده کنند.” (*)

همین موضوع نیز باید در اسرع وقت مورد بازنگری و یکسان سازی قرار بگیرد تا مردم بتوانند لااقل از ابتدای سال جدید از نظام تعریف شده جدید و هدفمند در حوزه ی روانشناسی بهره مند گردند که همین موضوع به موازات نیز می تواند کمک شایانی به فارغ التحصیلان این رشته ها برای حضور پررنگ در اقتصاد موضوعی روان شناسی و روان درمانگری بر بسترهای متنوع و رو به ازدیاد آنلاین و حضوری و بعضا گروه درمانی باشد.

اگر همه خدمات روانشناختی مشمول بیمه شوند به طور مستقیم همه مردم می توانند به این مراکز مراجعه کنند و از این خدمات استفاده کنند. مجلس باید این موضوع را در برنامه توسعه هفتم نیز مدنظر قرار دهد و با شمولیت بیمه ها امکان استفاده از این خدمات را برای اقشار مختلف مردم فرآهم آورند. درحال حاضر مراکز روانشناسی با بیمه ها قرارداد ندارند که در صورت همت جمعی و فرهنگ سازی این موضوع و روشهای مختلف تسریع در امر تسویه های جاری این مراکز هم با بیمه ها قرارداد متقابل منعقد نمایند.

(*) خبرگزاری آنلاین تیتر اول-08/08/1402

دکمه بازگشت به بالا