فرهنگ و هنر

تبعیت از ولی خدا بارزترین خصوصیت شهدا است

تیتر اول/قم سرپرست جهاد دانشگاهی قم با بیان اینکه بارزترین خصوصیت شهدا این است که از  ولی خدا پیروی می‌کنند، اظهار کرد: فصل مشترک توصیه‌های همه شهدا، اهتمام به نماز اول وقت، احترام به والدین، یاد امام حسین(ع) و عمل به سیره زندگی حضرت، یاد امام زمان(عج)، پیروی از ولی فقیه و توصیه به حجاب است و پایبندی به همین اعتقادات سعادت شهادت را نصیب آنان کرد.

حامد حیاتی سرپرست جهاد دانشگاهی قم در یادواره شهدای مدافع حرم استان قم که امروز ۲۸ آذرماه در سالن شیخ مفید دانشگاه قم برگزار شد، با بیان اینکه جایی که ذکر شهید باشد خدا وعده داده است که ملائکه اش حضور دارند، اظهار کرد: در روایتی فردی به نام محمود بن لبید پیش حضرت زهرا(س) آمد و از خانه نشینی امیر المومنین(ع) سوال کرد، حضرت زهرا(س) او را به واقعه غدیر ارجاع دادند و فرمودند “مثل الامام مثل الکعبه” این مردم هستند که گرد خانه خدا جمع می‌شوند و کعبه را طواف می‌کنند.

حیاتی ادامه داد: آنجا که بانوی اسلام «امام» را به «کعبه» تشبیه می‌کند که این مهم نشان از نسبت «مردم» و «سیاست» دارد و مردم باید به سوی امام بروند، نه اینکه او به سوی مردم بیاید.

وی با بیان اینکه بارزترین خصوصیت شهدا این است که از  ولی خدا پیروی می‌کنند، اظهار کرد: فصل مشترک توصیه‌های همه شهدا، اهتمام به نماز اول وقت، احترام به والدین، یاد امام حسین(ع) و عمل به سیره زندگی حضرت، یاد امام زمان(عج)، پیروی از ولی فقیه و توصیه به حجاب است و پایبندی به همین اعتقادات سعادت شهادت را نصیب آنان کرد.

حیاتی توجه به مهدویت را یکی از محورهای وصیت‌نامه مشترک شهدا قلمداد کرد و ابراز کرد: شهدا بر این باور بودند که انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور امام زمان است و امروز باید همگی در راستای منتظر واقعی بودن گام برداریم.

سرپرست جهاددانشگاهی با اشاره به اینکه یکی از شهدا در خاطراتش گفته که در تفحص پیکر شهیدی را دیدیم در جیب شهید دست نوشته کهنه‌ای بود که نوشته بود «حلقه محاصره تنگ است وقتی نمانده در این زمان اندک شما را به فرمایش امام باقر(ع) توصیه می‌کنم که «به تو ظلم کردند ظلم نکن؛ اگر به تو خیانت کردند تو خیانت مکن؛ تکذیب شدی خشم مگیر؛ ستایش شدی خوشحال مشو و تو را نکوهش کردند بی‌تابی نکن، ابراز کرد: شهید حاج قاسم سلیمانی می‌فرمود: «شرط شهید بودن شهید شدن است»؛ امروز باید همگی در مدار امام حسین(ع) حرکت کنیم و به وصیت شهدا جامعه عمل بپوشانیم تا به سعادت الهی برسیم.

وی در پایان گفت: جهاددانشگاهی قم ترویج سیره شهدا را وظیفه خود می‌داند و در این راستا گفت‌وگوهایی با خانواده شهدای مدافع حرم قم انجام داد که محتوای این گفت وگوها در قالب کتاب «از حرم تا حرم» چاپ شد که امروز در این مراسم معنوی رونمایی می‌شود.

انتهای پیام 

نشر فرهنگ و هنر

از ریتم و صداهای کلمات استفاده می‌کنم تا شما را در یک سفر صوتی همراه کنم.
دکمه بازگشت به بالا