بهترین های کسب و کارعمومی

تاریخچه ی پرینتر

چاپگر یا پرینتر (به : Printer) یک است که یا ایجادشده به وسیلهٔ را به عنوان بر روی (یا رسانهٔ مشابه دیگری) چاپ می‌کند.انواع چاپگرهای دوبعدی عبارت‌اند از ، ، ، فیش پرینتر حرارتی، پرینتر لیبل زن، پرینتر کارت PCV و جت پرینتر. به عمل چاپ کردن در زبان انگلیسی پرینت (به : Print) می‌گویند.چاپگرها انواع مختلفی دارند که به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند:

چاپگر - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

چاپگرهای دوبعدی

چاپگرهای دو بعدی برای چاپ متن و گرافیک روی کاغذ استفاده می شوند.

چاپگرهای سه‌بعدی

چاپگرهای سه بعدی برای ایجاد اجسام فیزیکی سه بعدی استفاده می شوند. چاپگری که با استفاده از آن می‌توان به‌جای چاپ بر روی کاغذ، حجم‌های سه‌بعدی را چاپ کرد. مواد اولیهٔ مورد استفاده در مواد نیمه‌جامد می‌باشد. منظور از چاپگر سه‌بعدی فرایند ساخت یک شیء سه‌بعدی از یک فایل دیجیتالی است. پرینترهای ارزان قیمت خانگی پورت شبکه ندارند ولی میتوانید از طریف وای فای به اینترنت وصل شوید.

انواع چاپگر دو بعدی بر اساس نوع کاربرد و تکنولوژی چاپ به دسته های زیر تقسیم می‌شوند:

چاپگر جوهر افشان

HP Deskjet All in One Inkjet Printer

چاپگری که با پاشیدن قطرات بسیار ریز جوهر با استفاده از صفحات مغناطیسی روی کاغذ، بر روی کاغذ نقش ایجاد می‌کند. چاپگرهای جوهرافشان رایج‌ترین گونه چاپگر برای مصارف خانگی و اداری محسوب می‌شوند.

نام مخزن جوهر این چاپگرها کاتریج است ولی در برخی مدل‌های با کارکرد بالا برای مقرون‌به‌صرفه بودن مصرف جوهر از مخزنهای به اصطلاح تانکی برای نگهداری جوهر استفاده می شود که شارژ جوهر در آنها بسیار آسان‌تر است.نگهداری از آن نیازمند دقت بالاست و اگر برای مدت طولانی مورد استفاده قرار نگیرد ممکن است هد دستگاه خشک شده و دیگر قابل استفاده نباشد.

چاپگر تصعید رنگ

سامسونگ SPP-2040اغلب

چاپ سابلیمیشن روشی برای چاپ روی اجسام و مواد مختلف است که در آن از جوهر های حساس به حرارت استفاده می شود. این جوهر ها تحت تاثیر گرما به گاز تبدیل شده و با یک سطح که از پلی استر می باشد ترکیب می شود. و پس از سرد شدن رنگ ثابت می‌شود.

چاپگر ماتریس سوزنی

چاپگری که در آن حرف یا نماد، به صورت ماتریسی از نقاط است و توسط ضربات سوزن‌های باریکی بر روی یک نوار حاوی جوهر (نسبتاً خشک) و در نهایت بر روی کاغذ شکل می‌گیرد. چاپگرهای سوزنی صدای بالا و کیفیت پایینی دارند. از سوی دیگر، چاپگرهای سوزنی معمولاً قیمت ارزانی دارند.

از کاربردهای اصلی چاپگرهای سوزنی می‌تواند به چاپ انواع چک، صدور انواع فاکتورهای رسمی و چندنسخه‌ای، چاپ روی دفترچه، چاپ نسخه‌ها، چاپ بلیط قطار یا هواپیما و… نام برد.

علت استفاده از چاپگرهای سوزنی برای چاپ چک این است که این گونه چاپگرها برای چاپ تصاویر اصلاً مناسب نیستند و با توجه به پیشرفت فناوری، استفاده از چاپگرهای سوزنی تا حدود زیادی محدود شده‌است.

چاپگر لیزری

اولین بار در دهه ۱۹۶۰ توسط تولید شد. چاپگرهای لیزری هنوز به طور گسترده در دفاتر بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند. این پرینترها بخاطر سرعت چاپ بالا و کیفیت بیشتر، بهره وری بیشتری دارند.

چاپگری که در آن از برای نشاندن جوهر بر روی کاغذ استفاده می‌گردد. چاپگرهای لیزری نیز خود به دو دسته رنگی و سیاه سفید تقسیم می‌شوند. چاپگرهای لیزری سیاه سفید بیشتر برای چاپ متن به کار می‌روند، اما از چاپگرهای لیزری رنگی برای چاپ متون و اسناد رنگی استفاده می‌شود، ولی این چاپگرها برای چاپ عکس زیاد مناسب نیستند جون هزینهٔ شارژ مجدد یا تعویض کارتریج آن بالا می‌باشد.چاپگری که در آن اطلاعات و نوشته‌های یک سطر یکجا چاپ می‌شود. صاحب تکنولوژی پرینترهای خطی ، کمپانی تالی جنیکام می باشد.

چاپگر حرارتی

چاپگری که با ایجاد گرما روی کاغذهای مخصوص و ریبون متن مورد نظر را چاپ می‌کند. این گونه چاپگرها سرعت بالا و هزینهٔ چاپی کمی دارند و برای صدور انواع فیش و فاکتور مناسب می‌باشند. چاپگرهای حرارتی بر اساس نوع کاربرد به دو نوع چاپگر فیش و چاپگر لیبل تقسیم می‌شوند.

چاپگر جت یا جت‌چاپگر صنعتی

چاپگری برای مصارف صنعتی است؛ و در مدل‌های چاپگرهای جت دستی و چاپگر جت خودکار ارائه می‌شوند.

سیاه و سفید رنگ

این گونه چاپگرها فقط دارای رنگ مشکی می‌باشند، برای چاپ عکس زیاد مناسب نیستند و بیشتر از آن‌ها برای چاپ اسناد و مدارک، مقاله و نمودار استفاده می‌شود.

رنگی

این گونه چاپگرها علاوه‌بر کارایی‌های چاپگرهای سیاه و سفید، دارای رنگ‌های بیشتری هستند و همچنین برای چاپ عکس در هر اندازه‌ای مناسب می‌باشند.به‌طور کلی می‌توان اجزای تشکیل دهنده یک چاپگر امروزی را به بخش‌های مکانیکی و بخش‌های الکترونیکی تقسیم کرد.

در واقع در پرینترهای امروزی فرمان صادر شده توسط کامپیوتر یا تلفن‌های همراه و سایر وسایل دارای نرم‌افزار سازگار با چاپگر، به بخش الکترونیکی صادر شده و این بخش پس از تجزیه و تحلیل فرامین صادره دستور لازم را به سایر بخش‌ها منتقل می‌کند تا متن یا تصویر مورد نظر بر روی کاغذ یا هر بستر مناسب دیگری چاپ شود.

بخش‌های الکترونیکی

اگر بخواهیم به مهمترین قطعات الکترونیکی یک چاپگر اشاره کنیم، باید بگوییم که چاپگر با استفاده از یک کابل شامل یکی از موارد زیر:

  • کابل یو اس بی
  • کابل سریال
  • کابل شبکه

و یا با استفاده از تکنولوژی وای فای و وای‌فای دایرکت با مودم یا مستقیم به دستگاه‌های مربوطه متصل می‌شود. فارغ از نحوه اتصال، داده‌های ارسال شده از طریق رایانه یا تلفن همراه به پرینتر پس از دریافت در رم دستگاه چاپگر ذخیره شده و به وسیله بخشی به نام فرمتر تحلیل می‌شوند. این بخش پس از تجزیه تحلیل این فرامین، دستورهای لازم را به بخش‌های مکانیکی منتقل می‌کنند.

بخش‌های مکانیکی پرینتر

پس از صدور دستورهای لازم توسط فرمتر بخشی به نام پیک آپ، که وظیفه ورود کاغذ به دستگاه را دارد، با حرکت به سمت پایین و چرخش، یک برگ کاغذ را از داخل سینی محفظه کاغذ به داخل پرینتر هدایت می‌کند.

در این بخش بسته به نوع تکنولوژی چاپ، متن یا به وسیله لیزر یا نازل بر روی درام حک شده و به کاغذ منتقل می‌شود یا دستگاه به صورت خطی یا ماتریسی، مکان مورد نظر در روی کاغذ را تشخیص دادتا به حال به پرینترها توجه کرده‌اید؟ تصور کنید چی می‌شد اگر پرینترها در بازار وجود نداشتند؟ در این صورت انسان‌ها چگونه می‌توانستند کپی‌هایی برابر با اصل از اسناد و … بگیرند؟ می‌دانید پرینترها چگونه اختراع شده‌اند؟ اولین پرینترها چگونه بوده‌اند؟

ما در وبلاگ  امروز می‌خواهیم درباره تاریخچه چاپگرها، انواع چاپگرها، تاریخچه تولید انواع چاپگرها، کابرد پرینت‌های لیزری، مزایای پرینتر لیزری و … با شما صحبت کنیم. پس همراه ما باشید.

درباره تاریخچه پرینترها چه می‌دانید؟

با خودش همواره فکر می کرد، چقدر خوب می‌شد اگر دستگاهی وجود داشت تا با زدن یک دکمه  چند رونوشت از روی سند و کاملا برابر با اصل به او تحویل می‌داد.

چستر کارلسون نهایاتا در سال 1938 میلادی پس از مطالعه نوشته‌های «پال سلنی» فیزیکدان مجاری تبار برای تحقق رویایش در آشپزخانه‌اش یک کارگاه ساخت و برای انجام آزمایش های الکتروگرافی از آن استفاده کرد. او اولین دستگاه فتوکپی را تولید کرد. برای ساخت دستگاه فتوکپی از صفحه «روی» پوشیده شده با سولفور استفاده کرده و به مرحله ساخت آن را رساند.

انواع چاپگر از نظر رنگ

پس از اینکه درباره تاریخچه پرینتر با یکدیگر صحبت کردیم. حال نوبت آن رسیده که انواع چاپگرها را از لحاظ رنگ تقسیم بندی کنیم:

این گونه چاپگرها فقط رنگ مشکی دارند که برای چاپ عکس مناسب نیست و بیشتر برای چاپ اسناد از آن استفاده می‌شود.

این گونه پرینرها قابلیت چاپ عکس را دو صورت سیاه و رنگی دارند. این مدل چاپگر می‌تواند عکس‌ها را در سایزهای مختلف تولید کند.

انواع چاپگرها از لحاظ رنگ به چند دسته تقسیم می‌شوند ؟ در مورد تاریخچه تولید انواع چاپگرها چه می‌دانید؟

پس از معرفی تاریخچه پرینترها، حال نوبت معرفی انواع چاپگرهاست. پس همراه ما باشید.

تاریخچه پرینترهای لیزری

اگر بخواهیم درباره تاریخچه تولید پرینتر لیزری صحبت کنیم، باید بگوییم نزدیک به 40 سال پس از اختراع دستگاه کپی، در سال 1977 مهندس «گری استارک‌ ودر» با الهام از دستگاه کپی اولین دستگاه چاپگر لیزری را اختراع و به بازار عرضه کرد.

در ابتدای تولیدشان فقط در اداره‌ها و سازمان‌ها استفاده می‌شدند. اما با گذشت زمان کاربردهای دیگر این دستگاه‌ها نیز مشخص شد و پرنترهای لیزری به تدریج مدرن‌تر شده تا در نهایت، به عنوان پرینترهای سه بعدی روانه بازار شدند. پرینترهای لیزری نوع رنگی نیز دارند و برای چاپ عکس استفاده می‌شوند. اما چاپ عکس پرینترهای لیزری مناسب نیست.پس از اختراع ایده کارلسون، دستگاه کپی زیراکس به تدریج توسط مهندس‌های دیگر تکمیل‌تر شد و دستگاه پرینتر مکانیکی به بازار عرضه شد.

چاپگر لیزری چه مزایایی دارد؟

چاپگرهای لیزری به دو صورت تک رنگ (سیاه و سفید) و رنگی پرینت می‌گیرند. این پرینترها سرعت بالایی دارند و برای پرینت صفحات متنی در تعداد بالا، استفاده می‌شوند. چاپگرهای لیزری دقت بسیار خوبی دارند.

تونر این مدل پرنتر قیمت خیلی بالایی نداشته و قابل شارژ است. اگر قصد خرید پرینتر برای شرکت یا اداره و .. دارید، با وجود قیمت بالای پرینترهای لیزری، توصیه می‌کنیم این مدل پرینتر را تهیه کنید. چون طول عمر بالایی داند.

چاپگر ماتریس سوزنی در چه تاریخی ساخته شد؟

در مورد تاریخچه ساخت پرینتر جوهر افشان (Inject) چه می‌دانید؟

استفاده از پرینترهای جوهرافشان به صورت محدود و توسط شرکت‌های ویژه انجام می‌شد. اما با پیشرفت پرینترهای جوهرافشان و قیمت مناسب‌شان از سال 1988 میلادی برای استفاده عموم مردم روانه بازار شدند.

پرینترهای جوهر افشان چگونه کار می‌کنند؟

یکی دیگر از انواع چاپگرهاست که از طریق پخش قطرات ریز جوهر روی کاغذ، تصاویر سیاه و سفید و رنگی ایجاد می‌کند.رنگ‌های اصلی در چاپگر جوهر افشان، سه رنگ قرمز، زرد و آبی هستند و رنگ مشکی نیز برای تولید تصویر به رنگ مشکی استفاده می‌شود. پرینترهای جوهر افشان، برای چاپ تصاویر حرفه‌ای یک عکس علاوه بر سه رنگ اصلی و مشکی که قبلا به آن اشاره شده از رنگ های قرمز و آبی روشن نیز استفاده می‌کند.

پرینترهای جوهر افشان قیمت پایین‌تری دارند اما کیفیت عکسی که چاپ می‌کنند، بسیار بالاست متأسفانه  سرعت چاپ عکس این مدل پرینتر پایین است و در صورت اتمام کارتریج شان باید هزینه‌ای برابر با یک سوم پرنتر پرداخت کرده و آن را تعویض کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا