بهره‌برداری از دو طرح آبزی پروری در شهرستان بندرلنگه

تیتر اول/هرمزگان دو طرح مهم آبزی پروری با حضور نکویی رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در شهرستان بندرلنگه به بهره‌برداری رسید.

محمد صدیق مرتضوی رئیس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان در این مراسم امروز یکشنبه ۱۰ تیر، گفت: این طرح‌ها آزمایشگاه مرکزی ایستگاه تحقیقات نرمتنان با زیربنای حدود ۲۰۰ متر مربع، و کارگاه تکثیر و پرورش آبزیان دریایی خلیج فارس با زیربنایی حدود هزار مترمربع است.

مرتضوی افزود: برای اجرای این دو طرح بیش از ۵۰ میلیارد ریال هزینه شده است. 

وی گفت: آزمایشگاه مرکزی ایستگاه تحقیقات نرمتنان در راستای پشتیبانی از طرح‌های تحقیقاتی شیلات راه‌اندازی شده است.

رئیس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان افزود: طرح اهلی و بومی سازی تکثیر ماهی سوکلا هم که یکی از آبزیان بسیار مهم است می‌تواند چرخه پرورش ماهی در قفس کشور را تکمیل کند.

مرتضوی افزود: این دستاورد ملی برای نخستین بار در کشور به‌دست آمده و نتیجه فعالیت محققان پژوهشکده خلیج فارس است.

سید مجتبی خیام نکویی رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی هم گفت: یکی از مهمترین دستاوردهای موسسه تحقیقات شیلات کشور، دستیابی و انتقال دانش تولید بچه ماهی اعم از اهلی و مولدسازی، تکثیر و پرورش لارو به بخش خصوصی، برای تولید انبوه و تجاری سازی آن است.

بر اساس قرارداد منعقد شده سه جانبه بین تحقیقات شیلات، بخش خصوصی و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، در چهار سال آینده ۲۰۰ هزار قطعه بچه ماهی سوکلا به بخش خصوصی تحویل می‌شود که زیرساختی برای تولید در سال‌های آینده است.

انتهای پیام 

دکمه بازگشت به بالا