بهترین های کسب و کارعمومی

بهترین رنگ تسبیح شاه مقصود

همه چیز نو و آکبند آن خوب است اما در اینجا قضیه برعکس است! تسبیح شاه مقصود هرچه بیشتر کار کرده باشد گران تر و با ارزش تر میشود و این به دلیل خاصیت سنگ شاه مقصود است! بله سنگ هرچه بیشتر دست بخورد براق تر میشود و هرچه براق تر شود زیباتر و به تبع آن گران تر خرید و فروش میشود! تسبیح شاه مقصود اصلی معمولا به رنگ های زرد، سبز، زیتونی ، نباتی ، قرمز ، مشکی ، یافت میشود که در فروشگاه تمام رنگ های آن عرضه میشود. لازم به ذکر است که گران ترین نوع شاه مقصود رنگ زرد خوش رنگ آن میباشد.

معرفی کامل انواع تسبیح شاه مقصود :

تسبیح شاه مقصود یکی از محبوب ترین سنگ ها در بین تسبیح های سنگی است که در بازار موجود می باشد، و معمولا هرزمان تقاضا زیاد بشود، تقلب هم در آن شاخه به همان میزان زیاد خواهد شد، مخصوصا اینکه جنس مرغوب و اصل این سنگ، ارزشمند و کم یاب نیز میباشد. بنابراین اگر قصد خرید تسبیح شاه مقصود را کرده اید پیشنهاد فروشگاه خواستنی این است که یک بار با دقت این مقاله را مطالعه کنید.

تسبیح شاه مقصود اصل برای معادن مختلف کشور افغانستان می باشد که رنگ های متفاوتی دارد. اینکه برخی میگویند شاه مقصود اصل زرد است یا شاه مقصود اصل فقط سبز است یا فقط انگوری است تفکر اشتباهی است که میان مردم رایج شده است. شاه مقصود چندین رنگ مشخص دارد و تمام این رنگ ها هم همگی اصل افغانی هستند. رنگ های شاه مقصود عبارتند از زرد، سبز، قرمز، نباتی، مشکی، زیتونی در بین رنگ های بالا سنگ شاه مقصود زرد اصل، از همه با ارزش تر و گران تر و کم یاب تر میباشد و درست به همین خاطر است که تسبیح شاه مقصود زرد در انواع و اقسام مختلفی در بازار عرضه میشود تا زمینه تقلب و کلاه برداری برای سود جویان فراهم شود که در ادامه تمام آنها بهمراه تصویر برای شما معرفی خواهیم کرد.

The best color of the rosary of Shah Maqsood

شاخصه های قیمت گذاری در تسبیح شاه مقصود و قیمت تسبیح کهربا اصل چیست:

چندین ویژگی مهم وجود دارد که در قیمت تسبیح شاه مقصود تاثیر مستقیم دارد از جمله: شفافیت، پاکی، تراش، رنگ، جلا، معدن

1.شفافیت: مهره های تسبیح شاه مقصود هرچه شفاف تر باشد قیمت آن هم بالاتر خواهد رفت، شفافیت به این معناست که داخل سنگ باید دیده شود و نخی که از وسط مهره های تسبیح عبور کرده است کاملا مشخص باشد. و برعکس تسبیح هرچه کدر تر باشد قیمت آن هم پایین تر خواهد آمد.

2.پاکی: این سنگ به دلیل اینکه از دل کوه استخراج میشود ممکن است ناخالصی هایی در خود داشته باشد. پاکی سنگ به این معناست که درون سنگ نباید ناخالصی وجود داشته باشد. مثلا دیده شدن لکه های سیاه یا قهوه ای یا سفید در درون سنگ یا در سطح سنگ یک ایراد محسوب میشود و از قیمت تسبیح میکاهد.

3.تراش: تراش دادن مهره های تسبیح شاه مقصود برعکس تمام تسبیح های دیگر کار دست میباشد که در سنگ های با کیفیت بسیار با دقت انجام میشود. اما در سنگ های کدر یا لکه دار دقت زیادی در تراش اعمال نمیشود. چرا که وقت گذاشتن برای تراشیدن یک تسبیح مثلا کدر ارزشی نخواهد داشت. اما اگر سنگی شفاف و پاک پیدا بشود به همان میزان در تراشیدن آن نیز دقت میشود و خود این دقت باعث گران شدن تسبیح میشود. لازم به ذکر است تسبیح های شاه مقصود افغانی اصل را معمولا از ریز به درشت نخ میکنند . همچنین مهره های روبه روی همدیگر باید دقیقا به یک اندازه تراشیده شده باشند تا در نهایت عدسی های تسبیح دقیقا روبه روی هم قرار گیرد. هرچه هارمونی این تراشکاری بهتر و با شیب مناسب تری اعمال شده باشد قیمت تسبیح بالاتر میرود. و برعکس اگر مهره های رو به رو هم اندازه نباشند یا شکل بیضی آن درست و صاف نباشد و فرورفتگی یا ناموزون باشد قیمت تسبیح کاهش میابد.

4.جلا: جلا به معنی براق بودن سطح مهره های تسبیح میباشد. که هرچه براق تر باشد تسبیح گران تر و زیباتر خواهد بود. علت اینکه تسبیح شاه مقصود کار کرده گران تر از تسبیح آکبند میباشد دقیقا همین ویژگی میباشد. سنگ شاه مقصود هرچه بیشتر در دست بچرخد براق تر و زیباتر و البته گران تر میشود.

5.رنگ: رنگ تسبیح شاه مقصود باید یک دست باشد به این معنا که تمام مهره های تسبیح از بالا تا پایین دقیقا یک رنگ باشد. مثلا اگر تسبیح سبز پررنگ است تمام مهره ها سبز پررنگ باشد و اینطور نباشد که برخی کم رنگ تر از برخی دیگر باشد. این دو یا سه رنگی ، یک ایراد بزرگ محسوب میشود و از قیمت تسبیح میکاهد.

6.معدن: معادن سنگ شاه مقصود مختلف میباشد که سنگ برخی از معادن قدیمی آن دیگر تمام شده است. اگر شاه مقصودی که می خرید جزو آن دسته از معادنی باشد که سنگش به اتمام رسیده و دیگر تولید نمیشود معنایش این است که مثلا اگر هزار عدد از آن تسبیح در کل بازار موجود است دیگر این هزار عدد به هزار و یک عدد تبدیل نخواهد شد. بنابراین اگر قصد خرید تسبیحی که جزو این معادن میباشد را دارید نباید از قیمت سر به فلک کشیده آن شکایت کنید چون در همان مثال یکی از هزار عدد تسبیح موجود در بازار در دست شما خواهد بود.

7.متفرقه: بعضی عوامل متفرقه هم هستند که در قیمت تسبیح شاه مقصود تاثیر دارند مثلا گذاشتن عدسی در بین تمام مهره های تسبیح که صرفا برای زیبایی گذاشته میشود و این نوع تسبیح نه برای ذکر که معمولا مخصوص چرخاندن در دست میباشد و بیشتر هم دست خود سازندگان افغان دیده شده است. همانطور که در مقدمه بحث گفته شد شاه مقصود اصل در رنگ های زرد، قرمز، سبز، مشکی، نباتی موجود میباشد. در بین این رنگها رنگ زرد از ارزش بیشتری برخوردار است و طرفداران بیشتری هم دارد پس طبیعتا افراد سودجو را مجاب میکند تا به هرنحوی که میتوانند در فروش آن تقلب کنند. که البته اگر مشتری از گاهی کامل برخوردار باشد سرش کلاه نخواهد رفت.

تسبیح شاه مقصود زرد در بازار از چهار حالت زیر خارج نمیباشد که به ترتیب ارزش عبارتند از:

1.شاه مقصود زرد رنگ اصلی افغانی کابلی (که به دلیل تمام شدن سنگ معادن آن، و سختی سنگ ، گران ترین نوع شاه مقصود میباشد)

2.شاه مقصود زرد رنگ اصلی افغانی جلال آبادی (این مدل به دلیل فراوانی سنگ های معادن آن به مراتب ارزان تر از مدل قبلی میباشد . حتی اگر کیفیت خوبی هم داشته باشد باز ممکن است ارزان تر از تسبیح زرد کابلی با کیفیت متوسط، خرید و فروش شود) شاه مقصود زرد رنگ شده افغانی (متاسفانه تسبیح های نباتی یا سبز کم رنگ را رنگ زرد میزنند تا بتوانند آن را به جای دو دسته اول به خریدار قالب کنند. رنگ این مدل تسبیح به مرور و در اثر چرخیدن در دست کم رنگ میشود و درنهایت به همان نباتی تبدیل میشود. )

شاه مقصود زرد چینی (تسبیح هایی دقیقا شبیه به دسته اول و دوم و سوم هستند و توسط کشور دوست داشتنی چین ساخته شده اند با این تفاوت که رنگ آنها ثابت میباشد و حتی برخی از آنها جلای اولیه هم دارند که با دستگاه پرداخت شده اند و دقیقا مثل یک تسبیح اصل کارکرده براق طراحی شده اند.)

متاسفانه این چهار دسته از نظر ظاهری کاملا شبیه به هم بوده و روش مشخص و دقیق و قابل ذکری برای تشخیص تسبیح های زرد در بازار موجود نمیباشد. و فقط باید تجربه کافی را داشته باشید. حتی گاهی این تسبیح ها اینقدر نزدیک به هم هستند که خود فروشندگان را هم به اشتباه می اندازد و مجبورند به افراد خبره تر جهت تشخیص مراجعه کنند. مثلا در کل بازار رضای مشهد فقط چهار یا پنج نفر هستند که حرف آنها سند است و اکثر فروشندگانی که در تشخیص دچار مشکل میشوند به آنها مراجعه میکنند

بنابراین پیشنهاد میشود اگر فرد با تجربه ای نیستید هرگز به تنهایی اقدام به خرید تسبیح شاه مقصود زرد نکنید. و یا حتما از فروشگاه های معتبر آن هم باشرط مرجوعی در صورت اصل نبودن خرید کنید، اما به طور کلی در زمینه تسبیح های شاه مقصود نکته هایی وجود دارد که شاید دانستن آن بتواند گاهی کمک های بزرگی در تشخیص شما بکند. مثلا هرگاه تسبیح شاه مقصود زرد با کیفیتی را دیدید (با کیفیت یعنی شفافیت، پاکی، تراش، رنگ و جلای ان در حد عالی باشد) اما قیمت آن ارزان بود مطمئن باشید تسبیح کابلی نخواهد بود.

اگر خیلی ارزان بود مطمئن باشید زرد جلال آبادی هم نخواهد بود، یا رنگ شده است یا چینی است. یک تسبیح زرد رنگ اصلی افغانی کابلی اگر تمام ویژگی های کیفی آن (پاکی، جلا، تراش، رنگ، شفافیت) درجه یک باشد حداقل باید یک میلیون تومان قیمت داشته باشد. من حیث المجموع برای خرید هر رنگی از انواع تسبیح شاه مقصود حتما به ویژگی هایی که در بالا ذکر شد (شفافیت، پاکی، تراش، جلا، رنگ) دقت کنید. برخی ویژگی ها مهم تر از بقیه هستند.

دکمه بازگشت به بالا