بهترین های کسب و کارعمومی

برای رشد سریع نهال پسته چه باید کرد

درختان پسته نیز مانند سایر درختان میوه، برای رشد سریع و تولید محصولاتی با کیفیت به تغذیه احتیاج دارند‌. از این‌ رو باید کودهای مناسبی را بر روی آن‌ها انتخاب کنید و به‌ صورت برنامه‌ ریزی‌ شده کار کوددهی را انجام دهید. دقت داشته باشید بهترین کود برای رشد سریع نهالستان پسته کودی است که سرشار از عناصری نظیر فسفر، مس، آهن، منگنز و روی باشد.

البته پیش‌ از انجام هر کاری باید نیاز کودی درختان پسته خود را با استفاده از آزمون خاک یا برگ به خوبی بسنجید و سپس از یک کود مغذی و کامل بهره بگیرید. نمونه‌برداری از خاک را می‌توانید در تمام فصل‌های سال انجام دهید اما برای نمونه‌برداری از برگ درختان باید منتظر بمانید تا مغز میوه‌ها شکل بگیرند و سپس اقدام به آزمایش نمایید. پس‌ از مشخص شدن نتیجه آزمون باید از یک کود ایده‌آل استفاده کنید. بنابراین در ادامه مقاله بهتر است مطالب ذکر شده را نادیده نگیرید تا شما را با یکی از بی‌نظیرترین و پرمصرف‌ ترین کودها برای درخت پسته آشنا کنیم.

کود شوک 10X برای رشد سریع نهال پسته

به عنوان بهترین کود برای رشد سریع شناخته شده است و امروزه باغداران زیادی با کمک آن به رفع کمبودهای موجود در خاک یا ریشه درخت خود می‌پردازند. این کود مفید به‌ صورت مایع تولید می‌شود و مزایای زیادی برای درخت پسته به‌ همراه دارد.

درختان پسته اغلب در نواحی گرم و معتدل رشد مناسبی دارند و نمی‌توانند در برابر سرما مقاومت زیادی از خود نشان دهند. به‌ همین خاطر نیز ممکن است در فصل‌های سرد سال ریشه‌شان دچار یخ‌زدگی شود و آسیب ببیند. افرادی که در اواخر فصل پاییز از به صورت اصولی استفاده کنند، می‌توانند به شکل مؤثری جلوی این مشکل را بگیرید و از ریشه در برابر سرما یا یخ‌زدگی محافظت نمایید.

بیشتر بخوانید:

این کود فوق‌ العاده تمام کمبودهای را برطرف می‌کند زیرا سرشار از املاح و مواد مغذی همچون فسفر، نیتروژن، پتاسیم، منگنز، فولیک اسید، اسید هیومیک، عصاره جلبک دریایی و… است. باردهی درختان پسته را چندین برابر می‌کند و از وارد شدن تنش به گیاه جلوگیری می‌نماید.

با مصرف این مورد از بهترین کود برای رشد سریع نهال پسته می‌توانید سیستم ایمنی درخت پسته را در برابر عوامل محیطی آسیب‌زا و پرتنش افزایش دهید و به استحکام تنه یا شاخه‌های درخت نیز کمک کنید. کود ده ایکس بر خلاف سایر کودهای شیمیایی، باعث سوختگی ریشه و برگ‌های نخواهد شد زیرا برای تولید آن از سدیم استفاده نکرده‌اند. از دیگر ویژگی‌های قابل‌ توجه این کود می‌توان به امکان استفاده هم‌ زمان با سایر با کودها اشاره کرد.

تاثیر مواد موجود در کود شوک 10 ایکس برای درخت پسته

یکی از ماده‌های آلی موجود در کود شوک، فولیک اسید است که وظیفه انتقال و هدایت مواد غذایی کلاته به داخل ریشه را برعهده دارد. این ماده کمک می‌کند مواد مورد نیاز خیلی راحت‌تر در اختیار ریشه قرار بگیرند. فولیک اسید به رشد مؤثر گیاه و بهبود تقسیمات سلولی نیز کمک شایانی می‌کند. افرادی که از این کود بی‌نظیر برای درخت پسته استفاده کنند، اجازه نمی‌دهند محصولات‌شان دچار خرابی شوند یا این‌ که از بین بروند.

یکی دیگر از ماده‌هایی که در وجود دارد، هیومیک اسید است. هیومیک اسید یک ماده ارگانیک و بسیار مفید است که به اصلاح بافت خاک، افزایش ریشه زائی درخت پسته، رشد بهتر محصولات، از بین بردن باکتری‌های مضر، بهبود نگهداری آب در ریشه و خاک، افزایش جذب مواد غذایی و… کمک می‌کند.

آمینو اسید به‌ عنوان بهترین و مؤثرترین ترکیب برای جلوگیری از وارد شدن آسیب یا تنش به درخت پسته شناخته‌ شده است و کمک می‌کند مقاومت محصولات در برابر سرمازدگی، استرس‌های محیطی، ویروس‌ها، باکتری‌ها، آفات و… افزایش یابد. این ماده مفید به جذب مواد مغذی و معدنی مفید توسط درخت پسته نیز کمک می‌کند.

عصاره جلبک دریایی موجود در این گزینه از بهترین کود برای رشد سریع هورمون‌های محرک رشد را در اختیار درخت پسته قرار می‌دهد و موجب درشتی محصولات می‌شود. جلبک دریایی به حاصلخیزی خاک و از بین بردن شوری آن نیز کمک می‌کند.‌

عنصر نیتروژن در ساخته شدن کلروفیل، ساخت و ساز پروتئین، بهبود فرآیند فتوسنتز، رشد سریع ریشه و افزایش رشد رویشی در ابتدای فصل نقش مؤثری دارد. کود شوک در مقایسه با سایر کودها، در ساختار خود نیتروژن بیشتری دارد و می‌تواند به صورت عمیق‌تری این نیاز درخت پسته را تأمین کند.

فسفر موجود در کود 10X موجب ریشه زایی بهتر می‌شود و همچنین به افزایش گلدهی درخت، بلوغ محصول، جلوگیری از پوچ شدن پسته‌ها، افزایش کیفیت محصولات، ساخت کلروفیل، ساخت آنزیم‌های موثر و از بین بردن علف‌های هرز کمک می‌کند.

پتاسیم نیز در افزایش سیستم ایمنی گیاه، بزرگ شدن غده‌ها، بهبود طعم محصول، افزایش سیستم ایمنی گیاه، افزایش فعالیت‌ باکتری‌های مفید در خاک و از بین بردن باکتری‌های مضر نقش دارد.

این عنصر موجود در کود کامل 10X به ساخت دیواره سلولی، گرده افشانی بهتر، تقویت سیستم دفاعی درخت پسته و افزایش تولید گل کمک می‌کند و اگر به میزان کافی آن را در اختیار درخت پسته قرار دهید، می‌توانید محصولاتی باکیفیت عالی برداشت نمایید.

کلسیم در افزایش استحکام تنه، ساقه، ریشه و برگ‌های درخت پسته نقش دارد و باعث افزایش انبارداری و پر شدن مغز پسته می‌شود. این ماده مفید از محصولات در برابر باکتری‌ها و حشرات نیز محافظت می‌کند و اجازه نمی‌دهد آن‌ها صدمه‌ای به کیفیت‌شان وارد کند.

بهترین کود برای رشد سریع نهال پسته را باید با توجه به برنامه‌ای مناسب مصرف کنید زیرا بعضی مواقع عنصرهای مغذی به میزان کافی در زمین وجود دارند اما به دلایلی نمی‌توانند از طریق ریشه جذب درخت پسته شوند. در چنین شرایطی باید ابتدا دلیل این امر را کشف کنید، برای رفع آن بکوشید و سپس از کود مورد نظرتان به میزان کافی استفاده کنید. دقت داشته باشید اگر کود شوک 10X را به صورت اصولی و در زمان‌های لازم استفاده نکنید، نتایج مطلوبی به دست نخواهد آمد.

تنظیم برنامه کوددهی نهال  پسته به عوامل مختلفی از جمله شناخت نوع رشد نهال، نیاز آن، نوع خاک و عناصر مورد نیاز برای رشد پسته بستگی دارد. علاوه بر این نکات مهمی برای کوددهی و تغذیه درختان باغ پسته وجود دارد که در فصول مختلف از جمله بهار و تابستان باید مورد توجه قرار گیرد.

در این مقاله قصد داریم  به شما در تخمین دقیق مواد مغذی و تنظیم برنامه صحیح کوددهی  پسته کمک کنیم.

نکات کوددهی درختان پسته

هر کشاورز که در باغ خود درخت پسته می کارد باید از نیاز این درخت و کودهای مورد نیاز آن  برای تقویت و تغذیه آن آگاهی کامل داشته باشد. زیرا داشتن برنامه کوددهی سالانه برای درختان پسته تاثیر مستقیمی در رشد سریعتر و بهتر مغز پسته و سلامت درخت و میوه آن دارد.

اما به یاد داشته باشید که بهتر است برنامه کوددهی درختان پسته را  زیر نظر متخصصان انجام دهید. به طور کلی اگر می خواهید جدول زمان بندی کود دهی  درخت پسته برای باغ خود داشته باشید، باید به نکات زیر توجه کنید که باید رعایت شود.

1-خاک مناسب برای کاشت پسته را بشناسید

برای نفوذ بهتر عناصر غذایی در خاک، قبل از تنظیم برنامه کوددهی  پسته باید خاک مناسب برای کاشت آن را بشناسید. ریشه های درخت پسته عمیق و فراوان رشد می کند، خاک های تقریبا سبک بدون لایه بندی مناسب ترین بافت برای آن هستند.

همچنین بهترین PH برای کاشت درخت پسته خاک های کاملا خنثی با PH  7تا 7.5 می باشد. می توان گفت بهترین خاک برای پرورش درخت پسته خاک های لومی است.

2-در طول سال باید از درخت پسته به خوبی مراقبت کنیم

برای اینکه پسته در فصل مناسب میوه دهد و به ثمر برسد باید در تمام فصول به خوبی از آن مراقبت کنیم. به همین دلیل است که اکثر کارشناسان کشاورزی به باغداران توصیه می کنند از همان ابتدای کاشت بذر یا نهال، برنامه کوددهی مناسبی برای کاشت پسته داشته باشند. این درختان باید هفته ای یکبار آبیاری شوند. بهترین دما برای پرورش آنها 20 تا 45 درجه سانتیگراد است.

3-برای درک نیازهای تغذیه ای و کودی  خاک محل کاشت  درختان پسته  را در زمان مناسب آزمایش کنید

قبل از کاشت و حتی در زمان کشت نهال درخت پسته با  آزمایش خاک باغ، کمبودها و نیازهای آن را برآورد  کنید  و بر اساس آن برنامه کوددهی دقیقی برای رشد پسته در نظر بگیرید. چون نتیجه ای که از آزمایشگاه می گیرید، کمبودهای خاک، میزان عناصر مهم در خاک، pH، شوری و درصد اشباع را  به طور دقیق مشخص می شود.

آزمایش خاک  باید هر سال در زمان  مشخص و موقعی  که خاک مرطوب است تکرار شود.

برای اینکه نمونه برداری از خاک به درستی انجام شود، باید هر سال نمونه  را از یک منطقه مشخص از خاک بردارید.  علاوه بر این، نمونه برداری باید از زمان باروری  فاصله داشته باشد تا پاسخ دقیق تری به دست آید. پس از دریافت نتیجه نیز می توانید با مراجعه به متخصصان کشاورزی بهترین توصیه کودی را داشته باشید

4-عناصر مهم در برنامه کود پسته را بشناسید.

درخت پسته مانند سایر گیاهان برای رشد خود به عناصر مختلفی نیاز دارد. برخی از این عناصر به عنوان عناصر ماکرو یا مغذی و برخی به عنوان عناصر ریز مغذی یا عناصر کوچک  شناخته می شوند. برنامه کود دهی درخت پسته به هر دو دسته نیاز دارد که باید در هر دوره مقدار مشخصی داده شود. مهمترین مواد مغذی درخت پسته شامل :

نیتروژن، فسفر، پتاسیم، گوگرد، کلسیم، منیزیم، اهن، روی، منگنز و مس و بور

توصیه و برنامه کود دهی درختان پسته

تمام عناصر و مواد مغذی ضروری پسته باید در برنامه کوددهی آن گنجانده شوند.  علاوه بر این باید زمان مناسب مصرف آنها را  نیز در نظر بگیرید.  به همین دلیل توصیه می شود به جای استفاده از کودهای مخصوص پسته، این مواد  مغذی توسط خود کشاورز تهیه و در بهترین زمان در اختیار درختان قرار گیرد.

برنامه کوددهی نهال  پسته برای نیمه زمستان

در این زمان باید درخت را برای جوانه زنی آماده کرد. بنابراین بهترین زمان برای کوددهی  پسته است. بنابراین در  برنامه کود  دهی پسته باید کود مرغی و کودهای حاوی پتاسیم، فسفات، آهن، منیزیم و اسید هیومیک شوک  گنجانده شود.

کود فسفر بالا شوک برای نهال پسته  

در ماه  اسفند که جوانه ها شروع به متورم شدن می کنند، درخت پسته به عناصر بیشتری نیاز دارد. برنامه کود پسته باید شامل تمام عناصر فسفر، پتاسیم و نیتروژن باشد. همچنین بهترین گزینه کودهای فسفر بالا برای درختان پسته است. این کودها باعث افزایش فتوسنتز در درخت می شوند.

اطلاعات تکمیلی در مورد کوددهی  نهال پسته

زمان اولین مصرف کود نیتروژن از اواخر اسفند تا پایان فروردین می باشد.

زمان مصرف کود فسفر در مصرف خاکی اواخر پاییز یا زمستان است که درخت در خواب زمستانه  است.

زمان مصرف کود پتاس در مصرف خاکی  در اواخر پاییز یا زمستان در مرحله خواب درخت و در خرداد تا اوایل تیرماه در مرحله  تشکیل مغز پسته .

کود روی در پاییز یا زمستان به صورت مصرف  خاکی  هنگام خواب درخت و محلول پاشی در هنگام متورم شدن جوانه ها در اسفند استفاده شود.

کود بور: به صورت محلول پاشی هنگام متورم شدن جوانه ها

کود مس در مرحله خواب درخت در زمستان و پاییز

کود آهن در مرحله خواب درخت در زمستان و پاییز

کود منگنز در خاک در زمستان در مرحله خواب درخت در پاییز

کود کلسیم در خاک زمستان و پاییز در مرحله خواب درخت

محلول پاشی کود کلسیم در هنگام متورم شدن جوانه ها

مصرف خاکی کود روی در پاییز و زمستان در مرحله خواب درخت

با مصرف کود در فروردین باید شرایط رشد بیشتر جوانه ها و افزایش مقاومت و جلوگیری از ریزش میوه پسته فراهم شود.  بنابراین کودهای حاوی عناصر میکرو هیومیک اسید و کودهای حاوی نیتروژن بهترین گزینه برای درختان پسته در این ماه هستند.

کود مورد نیاز در اردیبهشت یا اواخر گلدهی در نهال پسته

برنامه کوددهی  پسته در این ماه بسیار مهم است. پسته در این ماه به تمام عناصر کلان نیاز دارد. در این ماه  کودهای نیترات کلسیم، کودهای کلات آهن و روی برای تامین درخت پسته توصیه می شود.

مصارف کودهای مورد نیاز نهال پسته در اردیبهشت ماه

کود روی به عنوان مصرف برگی در زمان رشد برگ زمانی که رشد کامل شد اسپری می شوند.مصرف محلول پاشی کود کلسیم  در این زمان  نیز توصیه می شود

همچنین مصرف محلول پاشی کود منگنز،  محلول پاشی کود آهن و  محلول پاشی کود مس نیز لازم است.

برنامه کود دهی نهال پسته در خرداد ماه

در این مرحله میوه ها بیشتر رشد می کنند. بنابراین برنامه کود پسته باید برای رشد بیشتر آن مهم است. افزودن کودهای سه بیست و  اسید هیومیک شوک و  کودهای حاوی بور و کلسیم در این مرحله به خاک توصیه می شود.

تغذیه پسته در تیرماه زمان پر شدن  مغز پسته

نقش پتاسیم در این مرحله بسیار زیاد است. زیرا هسته گیاه در این مرحله پر و در حال رشد است. بنابراین در برنامه کود دهی پسته در این ماه، کودهایی با پتاس بالا  بیشترین نقش را ایفا کنند.

برنامه کود دهی پسته قبل برداشت

درخت پسته قبل از برداشت میوه نیز نیاز به کوددهی دارد. این کودها برای بهبود خاک و آماده سازی آن برای فصل گلدهی جدید به خاک اعمال می شود. بهترین گزینه کودهای حاوی اسید هیومیک است. کودهای حاوی پتاسیم و بور نیز توصیه می شود.

کوددهی درختان پسته  پس از برداشت

شهریور  زمان برداشت محصول پسته است،  کودهایی که پس از برداشت به خاک اضافه می شوند، خاک را برای فصل سرد و گلدهی در فصل جدید آماده می کنند. کودهای حاوی اسید هیومیک و پتاسیم، فسفر، روی، مس و بور بهترین گزینه برای این ماه هستند.

کود دهی در پاییز توصیه نمی شود. چون فصل خواب درختان پسته است. همچنین  سومین بار مصرف  کود نیتروژن  می تواند در شهریور ماه باشد که باید در زمان رسیدن میوه مصرف شود.

دکمه بازگشت به بالا