بهترین های کسب و کارعمومی

انواع هواسازها

تولید برج خنک کننده و انواع هواساز به سه دسته کلی به نام‌های هایژنیک،معمولی،هیت ریکاوری تقسیم بندی میشود که میتوان در انواع کاربردهای سرمایشی و گرمایشی از هواساز استفاده نمود.به طور کلی فرایند تولید هوای سرد یا گرم در ساختمان‌های عظیم،متجمع‌های صنعتی،محیط‌های درمانی مانند بیمارستان و سالن‌های ورزشی غیره … نیازمند انواع هوارسان میباشد.تیپ‌های نام برده مناسب یک فضای کاری بخصوص طراحی شده‌اند تا بالاترین میزان عملکرد را هواساز ارائه دهد.چنانچه هرکدام از انواع در شرایطی غیر از استاندارهای دستگاه نصب گردد بازدهی لازم را ندارد.برای جلوگیری از خطاهای احتمالی در هنگام خرید یا توصیه میگردد با کارشناسان فنی کارخانه تهویه مهر تماس حاصل فرمایید.

سازنده انواع هواساز

شرکت ما تهویه با بیش از 3دهه فعالیت در زمینه سیستم‌های خنک کننده صنعتی و تهویه مطبوع رزومه کاری بسیاری قوی و قابل قبولی دارد که بیانگر کیفیت بالا و دوام محصولات است.به عنوان توانسته‌ایم انواع مختلفی از هوارسان‌ها را طراحی و به مرحله تولید انبوه برسانیم.همچنین بدلیل افزایش حجم تولید روزانه قیمت برج خنک کننده مکعبی از نوسانات کمتری نسبت به سایر سازندگان خواهد داشت.

نحوه عملکرد انواع هواساز

دستگاه به تنهابی قادر به افزایش یا کاهش دمای هوا نیست و برای انجامش به یک کویل گرمایشی و سرمایشی نیاز دارد.تهویه انواع مختلفی از مبدل‌های حرارتی را تولید مینماید که بسته به ظرفیت هوارسان و شرایط اقلیمی انتخاب میشوند.اما نحوه عملکرد این مکانیزم چگونه است؟ هوای تازه از دهانه ورودی به وسیله دمپر آلومینیومی به داخل مکش می شود و از روی کویل عبور میکند تا تبادل حرارت شکل بگیرد سپس با رد شدن از روی فیلترهای تعبیه شده مقداری از آلایندگی هوا کاسته و تصفیه میگردد.

Types of air conditioners

انواع کویل هواساز چیست؟

مبدل‌های گوناگونی در زمینه فعالیت هوارسان‌ها از سوی شرکت‌های داخلی و خارجی طراحی گردیده که هرکدام باتوجه به میزان ظرفیت دستگاه دارای مشخصات فنی مجزا هستند.این دسته بندی از انواع سرمایشی و گرمایشی تولید میشوند که در برخی دستگاه‌ها هر دو کویل نصب می گردد تا درفصل مورد نیاز عملیات حرارتی عکس یکدیگر را انجام دهند.

 • کویل بخار
 • کویل آبگرم
 • کویل آبسرد
 • کویل انبساط مستقیم یا DX

چگونه از عملکرد درست برج خنک کننده مطمئن شویم؟

پاسخ به این سوال کلیدی کمک بسیاری به چک کردن محاسبات صورت پذیرفته برای ظرفیت برودتی کولینگ تاور خواهد کرد. به بیانی ساده تر اگر بخواهیم بفهمیم که برج خنک کننده فایبرگلاس مکعبی که کار خود را انجام می دهد تا چه میزان کارکرد مطلوب دارد باید شاخص هایی را تعریف نمود. اصلی ترین شاخصه های بررسی نحوه کار برج خنک کن عبارتند از:

 • نزدیکی 3 تا 5 درجه ای دمای خروجی آب سرد به دمای وت بالب منطقه نصب دستگاه
 • افت دمای 5 الی 10 درجه ای آب در منیفولد ورودی و خروجی برجهای خنک کن
 • شدت صوت خروجی ماکزیمم 80 دسیبل در فاصله 1 متری از تجهیز

هر یک از پارامترهای فوق اگر در خروجی کار برج خنک کننده اتفاق نیافتد به معنی بروز مشکل در کارکرد یکی از بخشهای داخلی یا کمبود ظرفیت طراحی شده است. به طور مثال اگر لرزش و صدای تولید کولینگ تاور بیش از حد استاندارد باشد عوامل مختلفی دخیل بر کار بوده و همگی حاکی از عدم کیفیت تولید برج خنک کن است. در مجموع ملاک های بسیاری جهت محک زدن چگونگی کارکرد یک برج وجود دارد که بکارگیری آنها در نتیجه گیری خالی از لطف نیست.

چگونگی کارکرد انواع برج های خنک کننده

1-مقایسه کارکرد انواع برج خنک کن بر اساس نوع جریان هوادهی

در این قیاس برجهای خنک کن به سه دسته اتمسفریک، جریان اجباری محوری و جریان القایی حلزونی تقسیم می شوند. برج های خنک کننده امروزه نسبت به نحوه چگونگی انجام کار خنک کاری آب توسط هوا به دسته بندی هوای اجباری و هوای طبیعی تقسیم می شوند. در واقع اگر یک کولینگ تاور با جریان طبیعی هوای اتمسفر محیط آب را سرد کند به آن اتمسفریک می گویند. در صورت استفاده از فن یا پروانه در جریان انتقال سیال هوا به برج خنک کننده، جریان اجباری یا القایی اطلاق می شود. در تصویر زیر نحوه چگونگی عملکرد و طرز کار انواع کولینگ تاورهای مذکور نمایش داده شده است.

2-مقایسه کارکرد برج های خنک کننده بر اساس نوع زاویه جریان هوا

در این تمایز کولینگ تاورها با توجه به نوع نحوه برخورد هوا با آب به دو دسته کانترفلو و کراس فلو تقسیم میگردند. برجهای خنک کن کانترفلو که به آنها جریان مخالف نیز گفته می شود امروزه بیشترین کاربرد را در میان انواع این منبع برودتی پیدا کرده است. در این مدل هوای خشک و خنک از چهار طرف دستگاه از قسمت زیرین وارد شده و از پایین به سمت بالا (خلاف جهت ریزش آب) گذر می کند.

در برج های خنک کننده کراس فلو یا جریان متقاطع هم هوا تحت زاویه عمود بر آب ریزشی جریان می یابد. نتیجه هر دو عمل تماس آب داغ ریزشی با جریان هوای مکشی است ولی تفاوت در روش این کار موجب بروز یک سری مزایا و معایب در هر مدل گردیده است. در تصویر زیر علاوه بر دیدن نحوه کار برج خنک کننده می‌توانید مقایسه ای از عملکرد هر دو تیپ را مشاهده کنید.

3-مقایسه کارکرد انواع برج خنک کننده بر اساس نوع مدار گردشی آب

چنانچه قصد کنیم به طور خلاصه کولینگ تاورها را بر اساس طرز خنک کردن آب دسته بندی کنیم دو ساید مدار باز و مدار بسته را سریعاً می توان انتخاب کرد. برج های خنک کننده مدار بسته با تماس غیر مستقیم بین آب گرم با هوای خشک و سرد موجب کاهش دمای آب درون کویل می گردد. این در حالی است که در برجهای خنک کن مرطوب یا باز عمل ارتباط هوای اطراف با اب مستقیماً انجام می پذیرد. خروجی هر دو کار کاهش میزان معینی دمای آب بوده ولی چگونگی این عملکرد سبب تمایز اصلی بین این دو مدل می گردد. در تصویر زیر نحوه کارکرد یک دستگاه برج خنک کننده فایببه گزارش بازار، برج های خنک کننده تجهیزاتی هستند که برای خنک کردن آب گرم استفاده می شوند.

این تجهیزات در صنایع مختلف کاربرد دارند، از جمله نیروگاه های برق، صنایع شیمیایی و پتروشیمی، کارخانه های تولید فلزات، و سیستم های تهویه مطبوع. عملکرد حرارتی برج های خنک کننده یا بر اساس انتقال حرارت بین آب گرم و هوا است. آب گرم از طریق لوله ها یا کانال هایی در برج خنک کننده جریان می یابد و با هوا در تماس قرار می گیرد. در نتیجه این تماس، گرمای آب به هوا منتقل می شود و آب سرد می شود.

ارتباط آب جبرانی و تبخیر در برج خنک کننده

یکی از مهم ترین عوامل موثر بر عملکرد حرارتی برج های خنک کننده، میزان تبخیر آب در برج است. تبخیر آب در برج خنک کننده باعث می شود که گرمای آب گرم به هوا منتقل شود و آب سرد شود. میزان تبخیر آب در برج خنک کننده به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

 • جریان هوا: هرچه جریان هوا بیشتر باشد، انتقال حرارت نیز بیشتر خواهد بود.
 • سطح تماس بین آب و هوا: هرچه سطح تماس بیشتر باشد، انتقال حرارت نیز بیشتر خواهد بود.
 • اختلاف دما بین آب و هوا: هرچه اختلاف دما بیشتر باشد، انتقال حرارت نیز بیشتر خواهد بود.

میزان تبخیر آب در برج خنک کننده معمولاً بین ۵ تا ۱۰ درصد است. این میزان تبخیر باید برای جبران آب از دست رفته، تامین شود. آب جبرانی معمولاً از منابع آبی مانند آب چاه، آب رودخانه، یا آب دریا تامین می شود.

تاثیرات جریان هوا و فشار محیط در کولینگ تاور

فشار محیط و جریان هوا از جمله عواملی هستند که بر عملکرد حرارتی برج های خنک کننده تاثیر می گذارند.

۱. فشار محیط

فشار محیط بر میزان تبخیر آب در برج خنک کننده تاثیر می گذارد. هرچه فشار محیط کمتر باشد، میزان تبخیر بیشتر خواهد بود. این امر به این دلیل است که با کاهش فشار محیط، نقطه جوش آب کاهش می یابد و در نتیجه، آب در دمای پایین تری شروع به تبخیر می کند.

۲. جریان هوا

جریان هوا بر میزان انتقال حرارت بین آب و هوا تاثیر می گذارد. هرچه جریان هوا بیشتر باشد، میزان انتقال حرارت بیشتر خواهد بود. این امر به این دلیل است که با افزایش جریان هوا، سطح تماس بین آب و هوا افزایش می یابد و در نتیجه، انتقال حرارت موثرتر انجام می شود.

عوامل موثر بر عملکرد حرارتی برج های خنک کننده

علاوه بر عوامل ذکر شده در بالا، عوامل دیگری نیز بر عملکرد حرارتی برج های خنک کننده موثر هستند، از جمله:

 • نوع برج خنک کننده: نوع برج خنک کننده بر میزان انتقال حرارت بین آب و هوا تاثیر می گذارد.
 • اندازه برج خنک کننده: هرچه اندازه برج خنک کننده بزرگتر باشد، میزان انتقال حرارت نیز بیشتر خواهد بود.
 • شرایط آب و هوایی: شرایط آب و هوایی، مانند دما و رطوبت هوا، بر عملکرد حرارتی برج های خنک کننده تاثیر می گذارد.

تأثیر عملکرد حرارتی برج های خنک کننده

عملکرد حرارتی برج های خنک کننده بر عملکرد تجهیزاتی که از آب خنک شده استفاده می کنند، تاثیر می گذارد. به عنوان مثال، در نیروگاه های برق، عملکرد حرارتی برج های خنک کننده بر راندمان تولید برق تاثیر می گذارد.کاهش عملکرد حرارتی برج های خنک کننده می تواند منجر به افزایش هزینه های انرژی و کاهش بهره وری شود. بنابراین، ضروری است که عملکرد حرارتی برج های خنک کننده به طور منظم بررسی و در صورت لزوم، اقدامات لازم برای بهبود آن انجام شود.

دکمه بازگشت به بالا