سلامت و تندرستی

افزایش التهاب بدن با امگا۶

گلاله اصغری، متخصص تغذیه، روغن کانولا و گردو را از منابع گیاهی غنی از امگا 3 برشمرد و گفت: امگا 3 ضد التهاب است و یکی از عملکردهای امگا 3 مسدود کردن آبشار التهابی در بدن است.

اصغری گفت: اسیدهای چرب امگا 6 در روغن ذرت و آفتابگردان وجود دارد که باعث افزایش التهاب در بدن می شود، عدم تعادل امگا 3 و امگا 6 باعث التهاب در بدن می شود.

مدرس دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: پروبیوتیک ها منابع غذایی بسیار ویژه ای هستند که با اثر بر فلور طبیعی روده، تولید آنها را افزایش داده و سلامت دستگاه گوارش را بهبود می بخشند و همچنین با جلوگیری از چربی خون، مقاومت به انسولین را افزایش می دهند و از تبدیل شدن آنها به آنها جلوگیری می کنند. سندرم متابولیک، چاقی و غیره

وی ادامه داد: پروبیوتیک ها در پیشگیری از عفونت های تنفسی نیز نقش دارند که با افزایش تعداد باکتری های مفید و مثبت، اثرات مثبت آنها نیز افزایش می یابد.

اصغری گفت: حبوبات و لبنیات با چربی های قابل تخمیر محیط مساعدی را برای رشد باکتری های روده و در نتیجه تولید پروبیوتیک ها فراهم می کند.

وی تاکید کرد: سیر و پیاز که دارای ماده ای به نام آلیسین هستند مقاومت بدن را در برابر ویروس ها و قارچ ها افزایش می دهند. مصرف این دو ماده غذایی به اشکال مختلف در برنامه غذایی روزانه توصیه می شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دکمه بازگشت به بالا