آموزش پخت و دم کشیدن فوری برنج

برنج ایرانی را ۳ الی ۴ بار با آب ولرم بشورید بعد به اندازه یک بند انگشت آب سرد روی آن بریزید و سپس روغن و نمک بزن روی گاز با شعله زیاد بگذارید یکی دو بار هم بزن وقتی آب برنج تمام شد برنجها را از دور قابلمه بصورت مخروط جمع کن و ۵سوراخ با دسته کفگیر در چهار طرف و وسط برنج ایجاد کن دمکنی را بگذار با شعله زیاد تا ۳۰ ثانیه بعد شعله را بسیار کم کن تا ۳۵ الی ۴۵دقیقه کته شما آماده است. برای خرید برنج طارم هاشمی کلیک کنید.

 

مقداری برنج را شسته اندازه یک بند انگشت بیشتر از سطح برنج آب میریزیم نمک و روغن اضافه نموده روی گاز میگذاریم آب آن که گرفته شد دمکنی را گذاشته ۲۰ دقیقه دیگر آماده است.

ابتدا دو قابلمه را آب کنید و بگذارید جوش بیاید. در یکی برنج ها را بجوشانید و آبکش کنید. نمک آنرا اندازه کنید. (اگر شور است آب سرد بریزید تا شوری را ببرد).

آبکش را روی قابلمه دیگر که در حال جوشیدن است قرار دهید و در آنرا بگذارید. بخار با شدت زیاد به برنجها برخورد می کند. اینطوری در کمتر از پنج دقیقه برنج دم کشیده و آماده است. در رستورانها که تعداد دقیق غذا معلوم نیست معمولا به این روش عمل می کنند. یعنی تعداد تقریبی برنج آبکش می کنند و برای هر سفارش یک آبکش روی بخار می گذارند

اگر دقت کرده باشید غذای رستوران با کره سرو می شود. چون در این روش نمی توان روغن زد و همینطور ته دیگی هم وجود ندارد.

سریعترین روش پخت برنج ایرانی

صبح یا شب قبل برنج را آبکش کنید، البته کمی آن را خشک بردارید، سپس ته دیگ برنج را آماده کرده و برنج را داخل قابلمه بریزید و قابلمه را داخل یخچال قرار دهید، ظهر برنج را کمی آب و روغن دهید و آن را دم کنید حالاتا سالاد را آماده کنید، برنج هم دم کشیده است.

۱- یک تکه نان روی برنج قرار دهید و موقع کشیدن، نان را بردارید.
۲- یک عدد پیاز را پوست کرده و در داخل برنج فرو کنید، پیاز بوی سوختگی را به خود می گیرد.

وقتی می خواهید برنج را آبکش کنید یک لیوان از آب آن را بردارید و با یکی دو قاشق ماست مخلوط کنید. این آب برنج درصورتی که شور نباشد برای بچه ها خیلی مفید است.

اگر قبل از آبکش کردن برنج متوجه شدید که برنج شما شور شده است موقع آبکش کردن برنج آب بیشتر روی برنج داخل آبکش بریزید. اما اگر بعد از آبکش کردن برنج متوجه شوری آن شدید دیگر چاره ای برای برطرف کردن شوری آن ندارید. مگر این که خورش را بی نمک درست کنید.

اگر بر اثر فراموشی برنج تان بی نمک شد اصلاً نگران نباشید، موقع کشیدن برنج مقدار مورد نیاز نمک را با مقدار بسیار کمی آب و روغن مخلوط کنید و روی برنج بریزید. با این کار بی نمکی برنج شما رفع می شود. هرگز نمک را مستقیم در روغن نریزید، زیرا نمک در روغن حل نمی شود.

برای این که شوید پلوی شما خوشمزه تر شود، می توانید از ادویه مخصوص پلو که سبزرنگ است و ( در عطاری ها موجود می باشد) استفاده کنید بعد از آبکش کردن برنج کمی ادویه لابه لای برنج بپاشید.

اگر به هر دلیلی برنج خشک شما بو گرفت برنج را روی یک سطح پهن کنید. البته باید حتماً در سایه باشد تا بوی نامطبوع برنج از بین برود. زیرا اگر برنج را جلوی نورآفتاب قرار دهید باعث خرد شدن برنج می شود و برنج حالت خود را از دست می دهد و وقتی آن را داخل آب جوش می ریزید از هم پاشیده می شود.

برای این که زعفران شما بهتر رنگ بدهد، می توانید از روش زیر کمک بگیرید: درون یک استکان کوچک به مقدار مورد نیاز زعفران ساییده بریزید و دو قاشق غذا خوری آب جوش به آن اضافه کنید. بعد از این که برنج را آبکش کردید و داخل قابلمه ریختید استکان حاوی آب و زعفران را در برنج فرو ببرید و دم کنی را روی قابلمه بگذارید. بنکات پخت برنج و برای زود دم کشیدن برنج چه باید کرد در .امیدواریم این مطلب مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد.یکی از اصول اصلی آشپزی ایرانی تهیه برنج است مه پای ثابت تمام مجالس ماست.در این مطلب نکات طلایی پخت برنج را به شما آموزش می دهیم.

ایده هایی برای از بین بردن شوری برنج

وقتی میخواهید برنج را به شکل کته بپزید اگر ناخواسته نمک بیش از حد زده اید فقط کافیست از چند تکه سیب زمینی پوست کنده خورد شده داخل اب برنج درحال جوش استفاده کنید این روش به خوبی شوری غذا را به خودش میگیرد.

قبل از این که برنج را ابکش کنید وقتی فهمیدید برنج شور است فقط کافیست موقع ابکش کردن ان را با اب فراوانی بشویید کاملا شوری  از بین خواهد رفت.

اما اگر با ریختن اب روی برنج همچنان شور مانده بود بهترین کار کم نمک گرفتن خورشت کنار غذا است.

راهکارهای سوختن ته برنج

اگر دیدید که ته برنج شما سوخته است کافی است که چند تکه نان را دقیقا روی برنج قرار دهید ، چرا که قرا دادن نان روی برنج باعث می شود که بوی سوختگی گرفته شود.

راهکار دیگر برای از بین بردن سوختگی فرو کردن چند حلقه پیاز در بدنج است.

راهکار حل مشکل بی نمک یا کم نمک بودن برنج

اولین راهکار برای این کار این است که روی غذا با نمکدان نمک بپاشید.

دومین راهکار حل کردن نمکدر آب جوش است و ریختن نمک روی برنج است.

سومین کار این است که خورشت را کمی شورتر تهیه کنید تا کم نمک بودن برنج جبران شود.

راهکار خوب قد کشیدن برنج

یکی از بهترین کارها برای خوب قد کشیدن برنج ریختن یک لیوان آب سرد در برنج زمانی که در اوج جوشیدن است می باشد.

راهکار بعدی انتخاب قابلمه بزرگ برای پخت برنج است تا برنج بتواند به اندازه کافی قد بکشد.

در زمانی که برنج در حال جوشیدن است کافی است که دو قاشق روغن مایع داخل برنج بریزید تا خوشپخت شده و قد بکشد.

در زمان آبکش کردن نیز روی برنج آب سرد نریزید چرا که این کار به برنج شما شوکی وارد می کند که نتیجه آن عدم قد کشیدن برنج است.

راهکار سفید شدن برنج بعد از پخت

اگر هنگامی که در اوایل پخت برنج به آب برنج در حال جوشیدن یکی از موارد زیر را اضافه کنید برنج سفید می شود و به هم نیز نیم چسبد.

یک قاشق آبلیمو

یک قاشق آب نارنج

دو قاشق ماست

دو قاشق دوغ

توجه داشته باشید که یکی از موراد بالا را اضافه کنید نه همه را با هم.

نکات طلایی آبکش کردن و دم کردن برنج

موقعی که می خواهید برنج را آبکش کنید کاسه را برعکس در ظرفشویی قرار دهید و آکش را روی همین کاسه بگذارید چون اگر کاسه را به صورت معمول بگذارید داخل کاسه پر از آب می شود و برنج را خراب می کند.

اگر در موقع دم گذاشتن برنج با کف کفگیر در برنج سوراخ های ایجاد کنید برنج زودتر می پزد علت این کار هم این است که بخار راحت تر بالا می آید.

راهکار زعفرانی شدن برنج

یکی از جالب ترین کارها برای تهیه برنج زعفراین این است که کمی پودر زعفران را در مقداری آب جوش در استکان حل کنید و در موقع دم کشیدن برنج روی قابلمه قرار دهید و اجازه دهید زعفران هم با برنج دم بکشد و رنگ آن پر رنگ تر می شود.

راهکار جوشیدن بیش از حد برنج

اگر دیدید که برنج شما بیش از حد جوشیده است کافی است که موقع ابکش کردن کمی آب سرد روی برنج بریزید تا خودش را جمع کند.

راهکار بعدی این است که هنگام دم گذاشتن روی برنج آب و روغن نریزید.

ا دم کشیدن برنج، زعفران هم دم می کشد و بهتر رنگ می دهد.

 

دکمه بازگشت به بالا