بهترین های کسب و کارعمومی

آلارم یا هشدار اشتباه دزدگیر چیست؟

گاهی اوقات بدون وجود هیچ مزاحمی و در شرایطی که همه چیز ایمن است، آلارم به صدا در می‌آید. این اتفاق ممکن است موجب آزرده خاطر شدن شما و همسایه‌هایتان شود. وقتی سراسیمه و با نگرانی به دنبال عامل خطر می‌گردید، اما هیچ چیز نمی‌بینید. البته جای بسی خوشحالی است که خطری شما را تهدید نمی‌کند، اما باید به دنبال علت آلارم اشتباه دزدگیر اماکن بگردید. در این مقاله شما را با انواع عواملی که می‌توانند منجر به آژیر بی مورد دزدگیر منزل شوند، آشنا می‌کنیم.

آلارم اشتباه دزدگیر اماکن مشکلی است که در صورت تکرار باید حتماً به دنبال برطرف کردن آن باشید؛ زیرا در صورتی که مکرراً با پلیس تماس بگیرید و بعد متوجه شوید که آلارم شما بی مورد به صدا در آمده، احتمالاً پلیس شما را از لیست پاسخ دهی خود حذف کند! هشدارهای کاذب قطعاً اتفاقی نیست که بخواهید به صورت روتین تکرار شود.  اگر علت آلارم اشتباه دزدگیر اماکن خود را برطرف نکنید، در تشخیص اینکه چه زمانی حقیقتاً مورد خطر واقع شده‌اید، با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهید شد.

چه عواملی موجب آلارم اشتباه دزدگیر اماکن می‌شوند؟

در زیر لیستی از عللی که موجب آلارم اشتباه دزدگیر اماکن می‌شوند را بیان کرده‌ایم. این عوامل عبارتند از:

 1. تشخیص حیوانات خانگی به عنوان مجرم!
 2. ضعیف بودن باتری
 3. نصب سنسور در مکان نامناسب (در مکان‌هایی با تغییرات سریع دما)
 4. باز گذاشتن پنجره‌ها
 5. حشرات
 6. نصب سنسور کنار صندوق پستی
 7. حرکت ناگهانی هر چیزی (خالی شدن بادکنک‌ها، حرکت گل در گلدان و …)
 8. خطای انسانی
 9. قدیمی بودن سیستم دزدگیر
 10. خشک‌کن‌های چرخشی

در ادامه هر یک از عوامل را توضیح داده‌ایم.

برای تعمیر دزدگیر اماکن از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

 1. آلارم اشتباه دزدگیر اماکن به علت تشخیص حیوانات خانگی

ممکن است گاهی سنسور دزدگیر، پشمالوهای شما را به عنوان عامل خطر ارزیابی کرده و در نتیجه صدا تولید کند! برای رفع مشکل آلارم اشتباه دزدگیر اماکن که در اثر حرکت حیوانات خانگی ایجاد شده، باید سنسورهایی را انتخاب کنید که بتوانند حیوانات خانگی را نادیده گرفته و آنها را از لیست متخلفان حذف کنند. سنسورهای تشخیص حرکت مرزی در حالت حساسیت به حیوانات خانگی، حیواناتی که وزن کمتر از 35 کیلوگرم دارند را نادیده می‌گیرند. اگر حیوان خانگی شما اندازه بزرگتری دارد، از تنظیمات جزئی برای ایجاد یک منطقه امن برای حیوانات خانگی استفاده کنید؛ به نحوی که حیوانات بتوانند آزادانه و بدون فعال کردن هیچ سنسوری حرکت کنند.

 1. باتری ضعیف

ضعیف بودن باتری‌ها موجب فعال شدن اشتباه حسگرهای حرکتی PIR می‌شود. اکثر سیستم‌ها پایین بودن سطح باتری را به شما اطلاع می‌دهند. باتری‌های سنسور دزدگیر معمولاً عمر یک ساله دارند و بعد از این زمان باید تعویض شوند.

 1. نصب سنسور در مکان نامناسب

بهتر است سنسورها را در مکانی قرار دهید که تغییرات سریع دما اتفاق نمی‌افتد؛ به عنوان مثال آنها را در پنجره حمام، بالای رادیاتور یا در زیر نور مستقیم آفتاب قرار ندهید. اگر خودتان نمی‌دانید که مکان مناسب نصب سنسور کجاست، از یک متخصص کمک بگیرید.

 1. باز گذاشتن پنجره‌ها

همیشه قبل از خروج از خانه از بسته بودن تمام پنجره‌ها مطمئن شوید. ممکن است وزش تندبادها باعث حرکت دادن پرده‌های شما جلوی حسگرهای حرکتی و به صدا در آمدن دزدگیر شوند (اگر پنجره‌ای که سنسور تماس پنجره دارد، باز بماند، برنامه دزدگیر به شما اجازه آماده به کار کردن سیستم را نمی‌دهد).

 1. حشرات

در این مورد به معنای واقعی کلمه مشکل از سیستم است! آلارم کاذب در اثر حرکت حشرات یکی از مشکلات رایج در برخی از سیستم‌های سنتی است. قبل از خرید بررسی کنید که آیا محفظه داخلی حسگر برای جلوگیری از ورود حشرات مهر و موم شده است یا خیر.

 1. نزدیک بودن محل نصب سنسور به صندوق پستی

سنسورهای ساختمان را به دور از صندوق پستی نصب کنید. وجود حسگر در نزدیکی صندوق پستی ممکن است موجب فعال شدن کاذب آن شود. انتخاب سیستمی با الگوریتم‌های هوشمند داخلی همچنین تضمین می‌کند که چنین فعالسازی‌های منفردی برای ایجاد هشدار کافی نباشند.

 1. آلارم اشتباه دزدگیر اماکن به علت خطای انسانی

خطاهایی مانند وارد نکردن به موقع کد ممکن است باعث ایجاد آلارم کاذب شود. به همه اعضای خانه فرصت بدهید تا کار با سیستم امنیتی هوشمند را یاد بگیرند. همچنین بچه‌ها و مهمانان نیز باید کار با سیستم را بلد باشند.

 1. حرکت ناگهانی هر چیزی (خالی شدن بادکنک‌ها، حرکت گل در گلدان و …)

هر چیزی که به طور ناگهانی حرکت کند، ممکن است به طور اشتباه آلارم دزدگیر را به صدا درآورد. فکر کنید و ببینید وقتی خارج از خانه هستید، چه چیزهایی ممکن است به صورت ناگهانی حرکت کنند؟ ممکن است یکی از گلبرگ‌های گلدان شما روی زمین بیفتد یا بادکنک‌ها خالی شوند و سقوط کنند! اسباب بازی‌های رباتیک چطور؟! یا اسکیت‌بوردهایی که به طور نامطمئن قرار گرفته‌اند؟!

خدمات پیشنهادی آچاره:

 1. سیستم‌های سالخورده

گاهی اوقات برای مطمئن شدن از اینکه آیا قطعات موجود در سیستم‌های قدیمی آثار پیری از خود نشان داده‌اند یا خیر، به بررسی یک متخصص نیاز دارید. اگر نگران هستید که سیستم خانه شما به دلیل سنتی و قدیمی بودن عملکرد مناسبی نداشته باشد، تعویض آن با یک سیستم هوشمند پیشرفته، شما را از این نگرانی خارج خواهد کرد.

 1. خشک‌کن‌های چرخشی

تمام سیستم‌های هشدار درجه‌بندی شده برای آنچه «ایمنی در برابر جریان هوا» نامیده شده است، آزمایش می‌شوند. باید سیستم‌هایی را انتخاب کنید که در برابر وزش هوا از خشک‌کن ایمن بوده و آلارم آنها به اشتباه روشن نشود. انتخاب سنسورهای طراحی شده مطابق با استانداردهای هشدار به این معنی است که قابلیت اعتماد از قبل آزمایش شده است.

چه عوامل دیگری موجب آلارم اشتباه دزدگیر اماکن ؟

از جمله علل دیگر آلارم اشتباه دزدگیر اماکن می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • کثیف بودن سنسورها
 • فرسودگی سیم و اتصالات
 • خرابی سیستم
 • طوفان
 • رعد و برق
 • نصب چشمی در اطراف کانال کولر (روشن بودن کولر و مکش هوا ممکن است باعث فعال شدن سنسور و آلارم اشتباه آن شود)
 • استفاده از سیم و کابل بی‌کیفیت (کابل‌های بی‌کیفیت خیلی سریع فرسوده شده و عملکرد سیستم را مختل می‌کنند)
 • طولانی بودن سیم‌کشی (سیم‌کشی طولانی چشمی موجب افت ولتاژ شده و ممکن است عملکرد چشمی را با خطا روبه‌رو کند)
 • و …

برای تعمیر دزدگیر اماکن از بهترین متخصصین شهر خود قیمت دزدگیر پایرونیکس بگیرید.

چطور باید از آلارم اشتباه دزدگیر اماکن جلوگیری کنم؟

برای پیشگیری از آلارم اشتباه دزدگیر اماکنزیر را انجام دهید:

 • در فواصل زمانی مشخص نسبت به بازدید از سیستم امنیتی خود اقدام کنید (حتی اگر سیستم به ظاهر سالم بوده و هیچ مشکلی نداشته باشد)
 • وضعیت باتری‌ها و سلامت کارکرد آنها به طور مرتب بررسی شوند
 • سنسورها، ردیاب‌ها و دوربین‌های آنها باید به صورت منظم گردگیری شوند و هر گونه گرد و غبار از روی آنها زدوده شود
 • در زمان انجام کارهایی که باعث انتشار گرد و غبار در فضای خانه می‌شوند (مانند تعمیر کف، ساخت و ساز یا تعمیرات ساختمان) تجهیزات امنیتی را با پوشش مناسب بپوشانید.
 • بادکنک‌های هلیومی را به یکدیگر متصل کنید تا در مجاورت سنسورهای دزدگیر حرکت نکنند
 • عدم نصب سنسورهای حرکتی در نزدیکی پرده یا اشیای آویزان

استفاده از سیستم‌های دزدگیر که حیوانات خانتصور کنید در حال استراحت هستید و چشمان‌تان به تازگی گرم خواب شده است که ناگهان آلارم دزدگیر شروع به زدن می‌کند. شما سریعاً از جا می‌پرید تا بتوانید به موقع به دزد ناغافلی که دزدگیرتان را به صدا درآورده برسید، منتها به محض رسیدن نه دزدی می‌بینید و نه مورد مشکوکی که باعث خطر شده باشد. در نهایت متوجه می‌شوید، آلارم خطا در دزدگیر به صدا در آمده است و دستگاه، اشتباهی آلارم زده است.

علت آلارم اشتباه دزدگیر اماکن چیست؟ در چه شرایطی آلارم کاذب به صدا در می‌آید؟چرا دزدگیر، بدون دلیل شروع به آلارم زدن می‌کند؟ در ادامه با ما همراه باشید تا همه چیز را راجع به علت خطای و نحوه رفع آن با هم بررسی کنیم.

 علت خطای آلارم دزدگیر چیست؟

در ابتدا برای پیدا کردن راه‌حل رفع خطای آلارم دزدگیر بایستی علت بروز آن را بدانید. در این شرایط، یکی از موارد زیر می‌تواند علت بوق زدن دزدگیر باشد:

گاهی ممکن است به خاطر کیفیت پایین دستگاه و قطعات دستگاه آلارم، سنسورها به دلایل بی‌مورد، شروع به آلارم زدن کننداستفاده از تجهیزات نامرغوب در سیستم آلارم، می‌تواند یکی ازمهم‌ترین موارد باشد. از سویی دیگر گاهی ممکن است استفاده نادرست شما از آلارم، موجب بروز خطای آلارم دزدگیر شده باشد. در واقع، اگرچه این دستگاه‌ها پیچیدگی خاصی ندارند، با این وجود بهتر است از کارشناسان مشورت بگیرید

دلیل دیگری که می‌تواند موجب آلارم اشتباه دزدگیر شود، شارژ باطری در پنل‌های بی‌سیم یا اختلال در برق‌رسانی در پنل‌های سیمی است. در صورتی که دزدگیر شما مجهز به سیستم اعلام کاهش باطری است، می‌توانید قبل از اتمام باطری از وضعیت هشدار باطری برای تعویض آن اقدام کنید.

از آن جایی که در برخی از سیستم‌های آژیر از مگنت‌های در و پنجره استفاده می‌کنند، در نظر داشته باشید که ممکن است به صورت کاذب به صدا دربیاید. در اصل، به‌خاطر وجود مگنت‌ها یا سنسورهایی که از دو قسمت قابل جداسازی تشکیل شدند، ممکن است با باز شدن در و جدا شدن دو بخش، سنسور فعال شده و آژیر به صدا در بیاید. در این زمان حتی وزش باد هم می‌تواند باعث بروز خطای آلارم دزدگیر اماکن شود

در صورتی که حیوان خانگی دارید و ساعاتی او رادر منزل تنها می‌گذارید، احتمالاً شاهد مشکل آژیر کاذب خواهید بود. در این شرایط بایستی از سنسورهای قابل تنظیم استفاده کنید که دقت بالاتری دارند.

برای آشنایی با انواع در یانوس کلیک کنید.

راه حل آژیر کشیدن اشتباه دزدگیر اماکن

 با توجه به مکانی که قصد استفاده از آژیر را دارید، سیستم مناسب آلارم را انتخاب کنید. در واقع با توجه به شرایطی از جمله امنیت، وسعت مکان، دسترسی کودکان، وجود حیوانات خانگی و شرایط دیگر بایستی از دستگاه‌های باکیفیت آلارم استفاده کنید تا درگیر بی‌دقتی یا بی‌کیفیت قطعات دستگاه نشوید.

جلوگیری از ورود جانوران موذی

  در ابتدا قبل از هر چیز از بسته بودن محیط مطمئن شوید. گاهی ممکن است به علت باز بودن یا خراب بودن پنجره، در یا سقفی که سیستم آلارم در آن نصب شده است، حیوانات و حشرات موذی به داخل محیط راه پیدا کرده و در مقابل سنسور آلارم قرار گرفته‌اند. مواردی از جمله نفوذ جانوران موذی، گرما، نور خورشید و … می‌تواند سنسور و چشمی آلارم را به صدا در آورد.

  تست کردن چشمی دستگاه

 برای چند دقیقه‌ چشمی را بپوشانید و آن را مسدود کنید. چند بار در روز و در بازه‌های مختلف جای سنسور را با چشم بی‌سیم جایگزین کنید. جابه جا کردن چشمی‌ها با زون‌ها نیز می‌تواند کمک کند دلیل خرابی آلارم را بفهمید. در صورتی که با این کار شرایط خطای اشتباه آلارم تغییر کرد، بایستی چشم سیستم را از مدار جدا کرده و تست سنسور انجام دهید. البته این مورد را بهتر است به کارشناسان و متخصصان بسپارید.

  اطمینان از اتصالات دستگاه

از اتصالات سرسیم‌ها به پنل مرکزی دزدگیر مطمئن باشید. در نظر داشته باشید که سیستم آلارم، از نظر سطح مقطع و طول مسیر استاندارد لازم را داشته باشد. سلامت را چک کنید و از استاندارد بودن بار جریان در میان سنسورها (، سنسور حرکتی و …) مطمئن شوید

اطمینان از کاربری دستگاه

از کاربری دستگاه نیز مطمئن شوید. گاهی یک خطای به‌ظاهر ساده که در تنظیمات دستگاه اتفاق می‌افتد، می‌تواند موجب بروز آلارم اشتباه دزدگیر شود. اینکه چه تعداد تجهیزات برای مکان مورد نظرتان لازم است، بستگی به مکان دارد. در نظر داشته باشید این که تجهیزات دوربین مداربسته، چشمی‌، سنسور، آژیر خطر و منابع امنیتی دیگر در چه بخشی از محیط لازم است، بایستی توسط کارشناس بررسی شود.

برای مشاهده انواع دزدگیر از بهترین برندها به فروشگاه مراجعه کنید.

جمع‌بندی

با هم علت آژیر کشیدن دزدگیر به صورت اشتباه را بررسی کردیم. ممکن است با دو یا سه بار شنیدن صدای آژیر کاذب دزدگیر، از استفاده آن پشیمان شده باشید؛ اما در نظر داشته باشید که ممکن است دلیل خطای اشتباه آژیر، دلیلی ساده و جزئی باشد که به‌راحتی قابل برطرف کردن است.

در صورتی که امنیت در مکان موردنظرتان اهمیت دارد، بایستی از سیستم آلارم هشدار باکیفیت استفاده کنید. دستگاه‌های پیشرفته و باکیفیت زیادی وجود دارند که می‌تواند امنیت شما را فراهم کند و شما را از صدای اشتباه دزدگیر نجات دهد. آیا شما تا به حال تجربه این اتفاق را در سیستم آژیر خانه یا اماکن دیگر داشتید؟

 • گی را به عنوان عامل خطر تشخیص ندهند

سخن پایانی

در این مقاله عوامل متعددی که موجب آلارم اشتباه دزدگیر اماکن می‌شوند، بررسی شدند. با رعایت نکات گفته شده در این مقاله احتمال آژیر بی مورد دزدگیر منزل خود را تا حد زیادی کم می‌کنید یا حتی به صفر می‌رسانید! منتظر نظرات و تجربه‌های شما در رفع علت آلارم کاذب هستیم. با ما در ارتباط باشید!

 

دکمه بازگشت به بالا