آربیتراژ در بازارهای مالی یعنی چه؟

آربیتراژ یک معامله مالی است که بر اساس منطق سودآوری از طریق خرید و فروش ارز، سهام یا فلزات گرانبها با بهره گیری از اختلاف قیمت بین بازارها انجام میشود. بزرگ‌ترین مزیت چنین معاملاتی این است که امکان کسب سود با ریسک کم یا بدون ریسک را فراهم میکند. سرمایه گذارانی که عدم تعادلهایی را که ممکن است بین بازارها رخ دهد مشاهده میکنند، میتوانند با ایجاد آربیتراژ به سودهای قابل توجهی دست یابند. اگرچه آربیتراژ همیشه امکانپذیر نیست، اما سرمایه گذاران این فرصت را از دست نمیدهند زیرا بدون ریسک است. در این مقاله از مجموعه کیف پول من ما را همراهی کنید تا اطلاعات تکمیلی در این حوزه در اختیارتان قرار گیرد.

موضوع ? آربیتراژ چیست؟
مدت زمان مطالعه ⌛ 8 دقیقه
منتشر شده توسط ?‍♂️ صرافی ارز دیجیتال کیف پول من
تاریخ انتشار ? 1402/03/7 | 5/28/2023

آربیتراژ نوعی معامله خرید و فروش است که در آن یک ابزار سرمایهگذاری خاص با قیمتهای متفاوت در بازارهای مختلف به طور همزمان ارزشگذاری میشود. سرمایه گذاران با استفاده از این تفاوت قیمت سود می‌برند؛ مانند صندوق های آربیتراژ، اوراق بهادار، اوراق قرضه، ارزها، سهام و فلزات گرانبها.

هر بازاری عملکرد خاص خود را دارد و عوامل مختلفی بر آن تأثیر میگذارند. معمولا ابزارهای سرمایهگذاری در بازارهای مختلف قیمت واحدی دارند؛ اما گاهی اوقات عدم تعادل بین بازارها میتواند باعث اختلاف قیمت شود. وقتی سرمایه گذاران متوجه این عدم تعادل میشوند، ابزار سرمایه گذاری را در بازاری که ارزان است میخرند و در بازاری که گران است آن را میفروشند. از آنجایی که تفاوت قیمت مثبت وجود دارد، سرمایه گذار به سود بدون ریسک خواهد رسید.

فرآیند معاملات آربیتراژ در واقع بسیار ساده است. ابزار سرمایه گذاری که در بازارها معامله میشود با قیمت پایین خریداری شده و با قیمت بالا فروخته میشود؛ با این حال چیزی به عنوان انتظار برای افزایش قیمت خودروی خریداری شده و ریسک کردن وجود ندارد و چون همزمان در بازارهای مختلف قیمت بالاتری دارد و باید با معامله فوری فروخته شود، یکی از چالشهای اصلی آربیتراژ این است که سریع عمل کنید. از آنجایی که این اختلاف قیمت یک وضعیت طبیعی نیست، در مدت زمان کوتاهی به حالت عادی برمیگردد؛ بنابراین، هنگامی که یک خرید آربیتراژ انجام میشود، باید یک فروش فوری نیز انجام شود.

فرآیند معاملات ممکن است ساده به نظر برسد؛ اما در حالت کلی آربیتراژ یک فرایند دشوار است. دلیل این امر این است که آربیتراژ فقط در نتیجه اختلال در عملکرد بازار انجام میشود و به عبارت دیگر، یک روند روتین و منظم نیست. برای انجام این کار باید در عملکرد بازار نقصی وجود داشته باشد، سرمایهگذار باید قبل از بازار متوجه این اختلال شود و قبل از رفع اختلال معامله کند.

در واقع آربیتراژ یک روش قدیمی برای کسب درآمد برای بازارهای امروزی است؛ زیرا فناوری‌های در حال توسعه و سرعت ارتباط آنی، ارتباط بین بازارها را سالم‌تر کرده است. از آنجایی که هیچ شکاف ارتباطی بین بازارها وجود ندارد، مشاهده عیبها و نواقص بسیار دشوار است. عیوب ایجاد شده نیز به سرعت برطرف میشود. همچنین پیشبینی میشود در آینده امکان آربیتراژ وجود نداشته باشد.

مطلب پیشنهادی:

چه کسی آربیتراژ میکند؟

سرمایه گذار کلاسیک بودن معیار کافی برای انجام این معامله نیست. برای سرمایه‌گذارانی که تازه وارد بازار سهام شده‌اند یا بی‌تجربه هستند، این فرآیند تقریباً غیرممکن است؛ زیرا نیاز به دانش، شایستگی و دقت قابل توجهی دارد. علاوه بر این، کسب تجربه کافی برای تسلط بر بیش از یک بازار به طور همزمان ضروری است؛ بنابراین فرآیند آربیتراژ توسط سرمایه گذاران مجربی انجام میشود که دانش مالی بالایی دارند و بر بازارها مسلط هستند.

آیا آربیتراژ قانونی است؟

برای ایجاد فضایی که بتوان در آن آربیتراژ کرد، نیازی به مداخله غیرقانونی نیست؛ بنابراین این فرآیند نیز غیرقانونی تلقی نمیشود. آربیتراژ بیشتر شبیه تبدیل بحران به فرصت، توسط سرمایه گذاران است و اساساً فقط یک انتظار بوده و میتوان گفت قانونی است؛ زیرا سرمایهگذاری که این معامله را انجام میدهد، چیزی را دستکاری نمیکند. وقوع چنین معاملاتی حتی اگر غیرقانونی نباشد، نشان از وجود مشکل در بازارها دارد. با توسعه فناوریهای مالی، این وضعیت به حداقل رسیده است و ممکن است در آینده نزدیک به طور کامل از بین برود.

محصولات سرمایه گذاری با معاملات آربیتراژ چیست؟

آربیتراژ هم بین بازارهای داخلی و هم بین بازارهای خارجی قابل انجام است. طلا و ارز خارجی بیشتر ترجیح داده میشوند. جدا از این موارد، محصولات سرمایهگذاری زیادی وجود دارد که میتوان آنها را انتخاب کرد. برخی از محصولات سرمایهگذاری که در آنها میتوان این معامله را انجام داد به شرح زیر است.

محصولات سرمایه گذاری با فرآیند آربیتراژ:

  •  ارز خارجی
  •  طلا
  •  پول
  •  فلز گرانبها
  •  ارز دیجیتال
  •  کالاها

آربیتراژ ارز چیست و چگونه انجام می شود؟

آربیتراژ ارز، فرآیندی است که با تبدیل ارز کشورهای مختلف به ارز یک کشور ثالث انجام میشود. به عنوان مثال، با توجه به ارزش یورو و دلار هم در بین خود و هم در برابر لیر، میتوان با معامله بین این سه ارز، سود قابل توجهی به دست آورد. آربیتراژ ارز، امروزه تقریبا غیرممکن است و برای به وقوع پیوستن این فرآیند، اطلاع از نرخ ارز و پیگیری آنی آن ضروری است.

مطلب پیشنهادی:

چگونه در آربیتراژ ارز سرمایهگذاری کنیم؟

آربیتراژ ارز تجارت مثلثی نیز نامیده میشود؛ زیرا دو عنصر نیست و سه عنصر در آن وجود دارد. با تبدیل یک ارز به ارز دیگر، خرید ارز سوم با پول به دست آمده و تبدیل ارز سوم به ارزی که در ابتدا در آن سرمایه گذاری شده است، انجام میشود. این وضعیت را میتوان با مثال آربیتراژ ارز زیر به وضوح درک کرد.

1 یورو = 3.5 لیر ترکیه

1 دلار = 2 لیر ترکیه

1 یورو = 1.5 دلار

برای ایجاد آربیتراژ ارزی بر روی قیمت های فوق مراحل زیر دنبال می شود:

با 30 لیر، 15 دلار گرفته می شود.

با15  دلار ، 10 یورو

و با 10 یورو، 35 لیر گرفته میشود.

اگرچه احتمال وقوع چنین وضعیتی بسیار بعید است، اما فرصتی است که میتوان از آن استفاده کرد زیرا 3 ارز مختلف در آن دخیل هستند. این عملیات نیز باید خیلی سریع و بدون وقفه انجام شود؛ زیرا ارزش ارزها به طور مکرر تغییر میکند و اختلاف منفی تا آخرین مرحله میتواند باعث کاهش یا حذف سود شود.

آربیتراژ در بازارهای ارز دیجیتال

آربیتراژ در بازارهای ارزهای دیجیتال روشی است که در آن سرمایه‌ گذاران از تفاوت‌های کوچک قیمت یک دارایی دیجیتال، در چندین بازار یا صرافی استفاده می‌کنند. به زبان ساده، آربیتراژ ارز دیجیتال، فرآیند فروش یک ارز دیجیتال خریداری شده در یک صرافی، تقریباً به طور همزمان در صرافی دیگری است که قیمت آن بالاتر است.

آربیتراژ در بازارهای ارزهای دیجیتال روزبه روز محبوبیت بیشتری پیدا میکند. دلیل اصلی این امر این است که بازارهای پول کریپتو در مقایسه با سایر بازارهای مالی بی‌ثبات‌تر هستند. این بدان معنی است که قیمت داراییهای رمزنگاری شده به طور قابل توجهی در یک دوره زمانی متفاوت است. علاوه بر این، از آنجایی که دارایی‌های کریپتو در سطح جهانی در صدها صرافی 24/7 معامله می‌شوند، معامله‌گران آربیتراژ به احتمال زیاد اختلاف قیمت‌های سودآوری پیدا می‌کنند.

چگونه آربیتراژ ارزهای دیجیتال انجام دهیم؟

آربیتراژ ارزهای دیجیتال حتی ساده تر از آربیتراژ سنتی است؛ زیرا صرافیهای محلی و بینالمللی در دنیای پول رمزنگاری شده به راحتی در هر زمانی از روز قابل دسترسی هستند. با این تفاصیل، آربیتراژ در دنیای ارزهای دیجیتال چگونه انجام میشود؟

به دلیل نوسانات زیاد در بازارهای ارزهای دیجیتال، ممکن است تفاوت‌هایی در قیمت یک ارز دیجیتال معامله شده در دو صرافی ارز دیجیتال وجود داشته باشد. معاملهگران سعی میکنند با استفاده از این تفاوتها سود ببرند. به عبارت دیگر، آنها یک ارز دیجیتال را از یک صرافی ارز دیجیتال که قیمت آن پایین است میخرند و به دیگری که قیمت آن بالاتر است، میفروشند.

با این حال، محاسبه کارمزد تراکنش‌هایی که هنگام آربیتراژ در بازارهای پول کریپتو رخ می‌دهد، ضروری است. علاوه بر پرداخت کارمزد برای معامله در صرافی ها، ممکن است مجبور شوید برای کارمزد انتقال ارز دیجیتال، هزینه تراکنش نیز بپردازید.

استراتژی های آربیتراژ ارزهای دیجیتال

در بازارهای ارزهای دیجیتال، معاملهگران میتوانند استراتژیهای آربیتراژ مختلفی را انتخاب کنند. در میان آنها، پرطرفدارترینها عبارتند از:

  •  آربیتراژ بین بورسی
  •  آربیتراژ سهگانه یا مثلثی
  •  آربیتراژ غیرمتمرکز

آربیتراژ بین بورسی

آربیتراژ بین بورسی ساده ترین شکل آربیتراژ ارزهای دیجیتال است که مبتنی بر خرید یک ارز دیجیتال در یک صرافی و فروش آن در صرافی دیگر است، مانند مثال (BTC) در بالا.

آربیتراژ مثلثی

این فرآیند انتقال وجوه بین سه یا چند دارایی دیجیتال در یک صرافی واحد است تا از تفاوت قیمت یک یا دو ارز دیجیتال استفاده شود. به عنوان مثال، یک معاملهگر میتواند یک چرخه معاملاتی ایجاد کند که با BTC شروع می شود و با BTC به پایان میرسد.

آربیتراژ غیرمتمرکز

آربیتراژ؛ میانبری در دنیای رمز ارزها

به طور کلی هدف از آربیتراژ کسب سود از تفاوت قیمت یک دارایی است. خرده فروشان فیزیکی نمونه واقعی آربیتراژ هستند؛ به عنوان مثال، دلالانی که خودروهای دست دوم را در یک شهر ارزانتر میخرند و در شهر دیگر گرانتر میفروشند. معاملات آربیتراژ شامل خرید و فروش سهام، ارزها، مشتقات و ارزهای دیجیتال است. اگر ارزی با قیمت 5 دلار در بورس نیویورک و 4.7 دلار در بورس لندن معامله میشود، یک فرصت عالی برای ورود به معاملات آربیتراژ وجود دارد.

به عنوان یک قاعده، سرعت تراکنش هنگام انجام آربیتراژ در بازارهای مالی بسیار مهم است. یک کامپیوتر قدرتمند، اینترنت پرسرعت و برنامههای معاملاتی خودکار میتوانند مفید و کاربردی باشند و به هر حال آربیتراژ نیز مانند هر نوع معامله دیگری، با خطراتی همراه است که باید در نظر گرفته شود. چنانچه در دیگر حوزه‌های مرتبط با دنیای کریپتوکارنسی سوالاتی دارید، وبلاگ کیف پول من راهنمای تخصصی شما در این حوزه خواهد بود.

برای دریافت فایل PDF این مقاله کلیک کنید

مرجع: اخبار طلا ارزنو

دکمه بازگشت به بالا