بهترین های کسب و کارفرهنگ و هنر

مدرن ترین فرش شگی قالیکده البرز2023

فرش شگی خوبه؟ [30+ مدل که عاشقش می شوید! ?]

فرش شگی به دسته ای از فرش ها گفته می شود که پرزهای بلندی دارند و به دلیل همین ویژگی، به آن ها فرش پرز بلند نیز گفته می شود. فرش های شگی قدمت بسیار زیادی ندارند و چند سالی است که وارد بازار شده اند ولی از این فرش ها ابتدا در اروپا و کشورهای غربی دیگر بیشتر استفاده می شد. بر خلاف فرش های اصیل ایرانی که قدمت فراوانی دارند و بیشتر برای دکوراسیون سنتی، کلاسیک و لاکچری مناسب هستند، فرش های شگی بیشتر برای فضاهای مدرن طراحی و تولید شده اند و همین امر نیز باعث شده تا سفارش خرید فرش قالیکده البرز و استفاده از آن روز به روز بیشتر شود؛ چون دکوراسیون مدرن امروزه طرفداران فراوانی پیدا کرده است و در ایران هم روز به روز به تعداد آن ها افزوده می شود.

به چه فرشی شگی می گویند و تفاوت آن با سایر فرش ها چیست؟

فرش شگی‌ یا همان پرز بلند، همان طوری که از نامش مشخص است، پرز های بلندی دارد و همین هم اولین ویژگی بارز آن ها به شمار می آید. جالب است بدانید که shaggy (شَگی) در زبان انگلیسی به معنای مو بلند است.

    shaggy (شَگی) در زبان انگلیسی به معنای مو بلند است.

جدای از ظاهر متفاوت این دسته از فرش ها نسبت به فرش های سنتی و کلاسیکی که در خانه های همه ما وجود دارد، فرش‌ های شگی‌ از لحاظ فنی هم تفاوت های اساسی با هم دارند. به عنوان مثال نوع بافت آن ها از اساس با هم تفاوت دارد. تراکم فرش های شگی‌ کمتر از فرش های ایرانی است و همین امر باعث شده تا وزن آن ها بسیار پایین باشد و به تبع، جابجایی آن آسان.

فرش های شگی از آن جایی که اصولاً جنبه ی تزئینی دارند و نوعی فرش فانتزی به شمار می آیند، در سایزهای کوچک تولید می شوند و نهایت سایز آن ها 6 متر است. تفاوت دیگری که ممکن است در بین این دو نسل از فرش ها توجه را جلب کند، شکل هندسی آن هاست. فرش های سنتی ایرانی همگی مستطیل یا گرد هستند ولی فرش های ‌شگی‌ در شکل های هندسی متنوعی بافته می شوند.

فرش شگی ؛ انتخابی برای خانه های مدرن

همان طوری که در بالا هم اشاره شد، فرش های شگی‌ برای دکوراسیون های مدرن کاربرد بسیار گسترده ای دارند و انعطاف پذیری آن با دکوراسیون مدرن خانه ها مثال زدنی است.

شاید یکی از ویژگی های اصلی خانه هایی با دکوراسیون، این باشد که محدودیتی در حوزه ی رنگ بندی خانه ندارد.

این ویژگی دکوراسیون مدرن ممکن است کمی در سِت کردن فرش و مبلمان و … با دکوراسیون برای ما مشکل به وجود بیاورد، اما نگران نباشید. فرش های شگی‌ به دلیل این که رنگ بندی بسیار متنوعی دارند این مشکل را حل کرده اند و بر خلاف فرش های کلاسیک و سنتی دامنه ی رنگی بسیار وسیعی را پشتیبانی می کنند.

همان طوری که اشاره شد، فرش شگی بیشتر کاربرد تزئینی را دارا بوده و برای ایجاد هماهنگی در دکوراسیون به کار می رود؛ درست بر خلاف فرش های ایرانی که به عنوان کفپوش مورد استفاده قرار می گیرند.

فرش شگی از چه نخی تولید می شود؟

فرش های‌ شگی‌ دارای جنس های مختلفی است و تنوع گسترده ای از متریال را داراست. از جمله مهم ترین جنس نخ هایی که در بافت فرش شگی‌ کاربرد دارند می توان به پروپیلن، پلی استر، پشم و اکرلیک اشاره کرد. در بین این مواد اولیه، فرش‌ های شگی از جنس پلی استر بیشترین استحکام را نسبت به قیمت دارند و همین هم باعث شده تا کاربرد آن فراوان تر از سایرین باشد.

    فرش‌ های شگی از جنس پلی استر بیشترین استحکام را نسبت به قیمت دارند.

البته لازم به ذکر است که تمامی نخ های به کار رفته در فرش شگی‌ تثیر چندانی در نرمی و لطافت آن ندارند و همگی با هر جنس نخی، نرم و لطیف هستند و دلیل این ویژگی هم بلند بودن پرز آن هاست.

طول پرز آن ها حدوداً 3 سانتی متر یا حتی بیشتر است. همین لطافت و نرمی باعث می شود هنگامی که روی آن ها پا می گذاریم، حسی سرشار از لطافت و آرامش را تجربه کنیم.

مزایای فرش شگی‌

حالا نوبت آن رسیده که بررسی کنیم فرش‌ های شگی‌ چه مزایایی دارند و چرا اینقدر طرفدار دارد؟

1 . لطافت آن خیره کننده است

این دسته از فرش ها به دلیل پرز های بلندی که دارا هستند، اولین ویژگی آن ها لطافت و نرمی است و همین ویژگی باعث می شود تا برای اتاق خواب گزینه ی بسیار خوبی باشد.

2 . هزینه ی کمتری رو دستتان خواهد گذاشت

به دلیل این که فرش پرز بلند یا شگی‌ تراکم کمتری نسبت به فرش های سنتی ایرانی دارند، در نتیجه هزینه ی کمتری نیز روی دست شما خواهد گذاشت. پس اگر به دنبال خرید یک فرش تزئینی کوچک برای اتاق خواب یا قسمتی دیگر از خانه می گردید، این دسته از فرش را از خاطر نبرید.

3 . رنگ بندی فوق العاده

یکی از ویژگی های فوق العاده در این دسته از فرش ها، رنگ بندی بسیار متنوع آن ها می باشد. اگر جنس نخ آن ها، پلی استر باشد، رنگ بسیار زنده تری نسبت به سایر نخ ها دارند و درخشندگی خوبی را دارا هستند.

4 . خبری از پرزدهی و حساسیت نیست

فرش های شگی‌ به دلیل استفاده از الیاف های مصنوعی نظیر پلی استر، به هیچ وجه پرز نمی دهند و به همین دلیل هم هیچ حساسیتی برای کودک یا سایر افراد خانه ایجاد نمی کنند. همچنین این ویژگی سبب می شود که از شر پرزهای اضافه و تمیز کردن آن ها خلاص شوید.

5 . فرش شگی در انواع سایز و قالب

این دسته از فرش ها در سایزهای زیر 6 متر تنوع بسیاری از لحاظ طول و عرض دارند و در سایزهای 1 در 1 متر، 1 در 0.5 متر، 1.7 در 1.25، 1.5 در 1 متر و… تولید می شوند. البته یکی دیگر از مزیت های آن ها تنوع بسیار زیاد در شکل هندسی است. به عنوان مثال می توانید این فرش ها را در شکل های ستاره ای، برگ، دایره، بیضی و… داشته باشید. حتی ضخامت نخ مورد استفاده شده در آن ها نیز تنوع زیادی دارد که با توجه به سلیقه تان می توانید انتخاب کنید.

معایب فرش شگی‌

طبیعتاً هر محصولی که در بازار وجود دارد، مزایا و معایب را در کنار هم داراست و مشتری باید بعد از دانستن آن ها، انتخاب کند که آیا محصول مورد نظر مناسبش است یا خیر؟

1 . پرزِ بلند ؛ محلی برای تجمع گرد و خاک

از همان ابتدای این مقاله، وقتی صحبت از فرش شگی می شود بارها و بارها به پرزهای بلند آن ها اشاره شده است؛ چه در مزایا و چه در معایب آن. پرز های بلند موجود در این دسته از فرش ها‌ محل مناسبی برای تجمع گرد و غبار و ذرات ریز و درست خواهد بود. استفاده از این فرش ها در محل های پر رفت و آمد توصیه نمی شود و بهتر است در مکان های خاصی از قبیل نزدیک صندلی راحتی، کنار تخت خواب و… استفاده شود. البته لازم به ذکر است که اگر فرش شگی سایز کوچک داشته باشید، تمیز کردن آن بسیار آسان است و به دلیل وزن بسیار کم، به راحتی می توانید آن با بتکانید و گرد و خاکش را بزدائید یا آن را بشویید.

    اگر فرش شگی سایز کوچک داشته باشید، تمیز کردن آن بسیار آسان است و به دلیل وزن بسیار کم، به راحتی می توانید آن با بتکانید و گرد و خاکش را بزدائید یا آن را بشویید. پس خیلی نگران این مورد نباشید! پس خیلی نگران این گزینه نباشید. این مورد به خودی خود آن چنان آزار دهنده نخواهد بود.

2 . سایزهای بالای 6 متر تولید نمی شود!

اگر به دنبال سایزهای بالای 6 متر از فرش های شگی‌ می گردید تنها راه ممکن سفارش آن به کارخانه است که آن هم باید جفت بافته شود. این امر صرفه ی اقتصادی زیادی برایتان نخواهد داشت. پس این مورد را می توان یکی از معایب فرش های شگی‌ نام برد.

3 . ماندگاری کمتر نسبت به فرش های ایرانی نخ اکرلیک

شاید یکی از معایب اصلی این دسته از فرش ها و به اصطلاح دقیق تر، یکی از معایب اصلی نخ های پلی استری مورد استفاده در این فرش ها، ماندگاری کمتر آن ها نسبت به اکرلیک در طول زمان است. البته قیمت پایین آن ها باعث می شود تا بتوان هر چند سال یک بار آن ها را تعویض کرد.

فرش شگی برای کجا مناسب است؟

فرش های شگی به خاطر پرز های بلندی که دارند، محل خوبی برای تجمع گرد و خاک هستند پس باید از آن ها در محل هایی که رفت و آمد کمتری صورت می گیرد استفاده شود. به عنوان مثال هنگامی که می خواهید اول صبح از تخت خوابتان بلند شوید و پایتان را روی زمین بگذارید، قدم نهادن روی فرش شگی بهترین حسی است که می توان تجربه کرد.

یا در گوشه ای از خانه یک صندلی در کنار شومینه دارید می خواهید با خوردن فنجانی چای، آرامش خود را بازیابید. یا زیر میز مطالعه، دقیقا جایی که پایتان روی زمین قرار می گیرد. این مثال ها چند نمونه از هزاران کاربرد فرش شگی است. استفاده ی مناسب از آن ها به سلیقه ی خودتان بستگی دارد. اگر دکوراسیون خانه ی شما مدرن است حتی دستتان بازتر است که از این فرش ها استفاده ی بهینه تری کنید.

فرش شگی‌ در اتاق کودک

نرمی و لطافت فرش های شگی به حدی است که بهترین گزینه برای اتاق کودک به شمار می آید ولی از آن جایی که فرش اتاق کودک نسبت به سایر فضاهای خانه بیشتر کثیف می شود ممکن است در تمیز کردن مکرر آن به دردسر بیفتید. پس اگر مشکلی با تمیز کردن فرش شگی ندارید، در انتخاب فرش برای اتاق کودک یکی از بهترین گزینه های پیش رویتان فرش شگی‌ است.

مدل های مختلف شگی

فرش شگی‌ ساده تک رنگ

اگر به دکوراسیون مدرن علاقه ی زیادی دارید و می خواهید خانه تان در عین سادگی و مینیمال بودن، شیک باشد یک فرش شگی‌ تک رنگ ساده را انتخاب کنید.

    اگر به دکوراسیون مدرن علاقه ی زیادی دارید و می خواهید خانه تان در عین سادگی و مینیمال بودن، شیک باشد یک فرش شگی‌ تک رنگ ساده را انتخاب کنید.

فرش شگی‌ سه بعدی

با پیشرفت دستگاه های بافت فرش، فرش های شگی‌ با طرح های سه بعدی هم وارد بازار شده اند که آن ها هم محبوبیت خوبی را کسب کرده اند.

چه کشورهایی فرش شگی تولید می کنند؟ و کیفیت کدام بهتر است؟

در حال حاضر دو کشور اصلی در تولید فرش شگی، ترکیه و ایران هستند. فرش های شگی‌ که در ایران تولید می شوند، بافت کاشان هستند.

فرش های کاشان از لحاظ کیفیت تفاوت چندانی با فرش های ترک ندارند و از لحاظ قیمت هم در یک سطح هستند. البته کشورهای دیگری از جمله چین هم در این تجارت حضور دارند ولی محصولات موجود در ایران، یا بافت ایران است یا ترکیه.

چطور فرش شگی را بشوییم؟

تمیز کردن فرش های شگی‌ به دلیل وزن بسیار کمی که دارند نسبت به فرش های ایرانی سنتی بسیار آسان تر خواهد بود. از کمترین سطح تمیز کردن شروع کنیم که می توانید آن را برای تکاندن در تراس برده و بتکانید و یا با شامپو فرش و آب هم می توان آن را شست. یا اگر قصد تحویل آن به قالیشویی را دارید با خیالی آسوده می توانید این کار را بکنید. فرش های شگی در این مورد حساسیت بالایی ندارند.

دکمه بازگشت به بالا