عمومی

لیست قیمت انواع نهال پسته + نکات کاشت

نهال پسته

نهال پسته از انواع نهال خشکبار می باشد که کاشت آن بسیار تجاری و سودمند می باشد. کشور ما ایران و آمریکا دو تولیدکننده و صادر کننده بزرگ پسته دنیا می باشند. در اکثر مناطق کشور ما کاشت پسته انجام می گیرد اما استان کرمان و رفسنجان بیشترین میزان کشت پسته را دارند و اغلب مردم ایران پسته را با این مناطق می شناسند. برای خرید انواع نهال می توانید به سایت نهالستان آکین نهال مراجعه نمایید.

نهال پسته حدود 7 الی 8 سال پس از کاشت باردهی خود را آغاز می نماید و یکی از نهال های دیربازده می باشد. شاید در نگاه اولین این مدت طولانی به نظر برسد. اما باید توجه داشت به دلیل اینکه این نهال پس از باردهی سود اقتصادی بسیار بالایی خواهد داشت، به هر حال کاشت و مراقبت از آن بسیار پرسود خواهد بود. زیرا اغلب گونه های پسته دارای میزان بازدهی بسیار بالایی خواهد بود و از طرف دیگر قیمت پسته در بازار نسبتا بالا می باشد.

ایران به عنوان یکی از دو صادر کنندگان اصلی پسته است. بنابراین در صورتی که تمایل به خرید و کاشت این نهال دارید باید توجه داشته باشید که بازار داخلی و خارجی برای محصولات شما فراهم است و شما با صادرات این محصول به کشورهای دیگر علاوه بر این که به سود خوبی دست خواهید یافت به ارز آوری کشور نیز کمک خواهید کرد.

انواع نهال پسته

پسته ارقام ایرانی و غیر ایرانی دارد. نهال پسته ایرانی ارقام بسیار متنوعی دارد از جمله این پسته عبارتند پسته اکبری، کله قوچی، احمد آقایی، پسته فندقی، پسته قزوینی،  پسته شاه پسند، پسته زرند، پسته اوحدی، پسته خنجری دامغان، پسته خوشه ای، پسته هیبریدی و پسته اسرائیلی. نهالستان آکین نهال، یک نهالستان معتبر و دارای مجوز جهاد کشاورزی، انواع نهال پسته را از در باغ مادر خود تهیه و عرضه می نماید.

هر یک از این گونه ها تفاوت های با یکدیگر دارند. برخی از اقلام پسته مانند اکبری و احمد آقایی با عنوان پسته های لوکس شناخته می شوند که می تواند زینت بخش مجالس و مهمانی ها باشد. رقم پسته قزوینی به دلیل ریز بودن شاید چندان جذابیت ظاهری نداشته باشد اما به دلیل مغز پسته سبز رنگ برای خلال پسته مناسب می باشد. نهال پسته زرند با وجود اینکه باردهی چندانی ندارد ولی مقاومت بسیاری بالایی در برابر شاریط نامساعد جوی، شوری خاک، بی آبی و آفات و بیماری دارد. این نهال بهترین پایه برای نهال های پیوندی است. بنابراین هنگام خرید نهال باید توجه داشته باشیم که هدف ما از کاشت نهال چیست و چگونه و برای چه کاربردی می خواهیم پسته ها را به بازار عرضه کنیم.

علاوه بر موارد بالا باید دقت داشته باشیم هر نهال برای رشد و عملکرد مناسب نیازمند شرایط آب و هوایی خاص می باشد. بنابراین در هنگام انتخاب نهال پسته برای کاشت در منطقه مورد نظر باید توجه داشته باشیم که نهال با شرایط اقلیمی منطقه ما متناسب باشد. علاوه براین هر نهال نیازمند مراقبت های وِیژه می باشد. انواع نهال نیاز آبی، نیاز به کوددهی، سمپاشی و زمان برداشت متفاوت دارد. مشخصات هر یک از انواع این نهال ها در سایت آکین نهال به طور مجزا شرح داه شده است. پیشنهاد می شود قبل از خرید نهال، اطلاعاتی در این زمینه کسب نمایید.

کاشت نهال پسته

اغلب نهال های پسته مناسب کاشت در مناطق گرمسیر می باشند. به دلیل نیاز آبی کم و تحمل خشکی بسیار این نهال، مناطق نیمه خشک نیز برای کاشت نهال مناسب است. همان طور که می دانید استان کرمان در منطقه گرم و خشک قرار دارد که بیشترین میزان کشت پسته را دارد. این نهال نیازمند زمستان های سرد و تابستان های معتدل است.

با این وجود نمی توان گفت که کاشت پسته در مناطق سردسیر مناسب نیست. گونه بسیار مرغوب پسته یعنی پسته اکبری نیاز سرمایی بسیار بالایی دارد. این نهال در زمستان باید 1200 ساعت دمای زیر 7 درجه سانتی گراد را در فصل زمستان طی کند تا بتواند خواب زمستانی خود را شکسته و گلدهی خود را آغاز نماید. بنابراین کاشت این نهال در مناطقی که دارای زمستان های معتدل می باشد که ممکن است نیاز سرمایی نهال تامین نشود توصیه نمی شود. این نهال دیر گل می باشد و به همین در برابر سرمای دیررس بهاره نیز مقاوم می باشد.

خاک مناسب: نهال پسته دارای ریشه عمیق و گسترده می باشد بنابراین در هنگام کاشت نهال باید توجه داشته باشیم خاک محل کاشت عمیق باشد تا ریشه قدرت نفوذ داشته باشد. خاک های لومی و شنی با اسیدیته خنثی (ph خاک در حدود 7 الی 7.5) مناسب ترین خاک برای کاشت این نهال می باشند.

آبیاری: نهال در برابر خشکی و کم آبی مقاومت بالایی دارد و می توان با فواصل زیاد آبیاری این نهال را آبیاری کرد. معمولا هر دو یا چهار هفته یک بار آبیاری انجام می گیرد. البته این آبیاری فقط در ماه های گرم سال که بارندگی کم است یا وجود ندارد، لازم است. در فصول بارندگی و ماه های بارانی نیاز آبی درختان تامین می شود و نیاز به آبیاری مصنوعی نداریم. از ماه آذر تا اوایل فروردین درختان در خواب زمستانی هستند و برای جلوگیری از یخ زدگی درختان به هیچ وجه نباید آبیاری گردند.

در صورتی که فواصل آبیاری درختان کم باشد و درختان بیش از اندازه آبیاری شوند برگ درختان زرد می شوند. اما نکته ای که اهمیت دارد طریقه آبیاری نهال هاست. آبیاری نهال پسته باید به صورت عمیق باشد و تا عمق یک متری خاک رطوبت کامل داشته باشد و این رطوبت تا دوره بعدی آبیاری حفظ گردد. این نهال چون ریشه عمیق دارد می تواند رطوبت موجود در اعماق خاک را جذب نماید.

اهمیت خرید نهال پسته از نهالستان معتبر

همان طور که ذکر شد نهال پسته دارای انواع و ارقام مختلف با کیفیت ها و کاربردهای مختلف می باشد که قیمت این نهال ها نیز متفاوت است. زمان بازدهی این نهال نیز حدود 7 الی 8 سال است. پس شما با خرید نهال باشد سال ها تحمل کیند تا محصول و کیفیت آن را مشاهده کنید. اگر نهال از افراد ناشناس و نا معتبر خریداری شده باشد، در صورتی که محصول نهال با آنچه که شما درخواست داده بودید مطابقت نداشت، دچار خسارت شده و راهی ندارید.

اما نهالستان معتبر آکین نهال به شما فاکتور فروش، شناسنامه سلامت و ضمانت مرجوعی ارائه می دهد. نهالستان معتبر به دلیل اعتباری که دارد و همچنین مجوز جهاد کشاورزی مطمئنا هیچ گاه اقدام به چنین کاری نمی کند. شما با نگه داری این فاکتور تضمین دارید که هر گاه محصول مطابق فاکتور نباشد خسارت چندین برابر از نهالستان دریافت خواهید کرد.

شناسنامه سلامت نهال پسته حاوری اطلاعاتی از قبیل نژاد نهال، سال تولید، تولید کننده نهال، نوع و نام پیوند برای نهال های پیوندی می باشد. آکین نهال به دلیل مجهز بودن به باغ مادر تولید کننده اصلی نهال هایی عرضه شده می باشد. بنابراین با اطمینان بیشتری کیفیت محصولات خود را تضمین می نماید.

منبع:

https://akinnahal.com/

دکمه بازگشت به بالا