بهترین های کسب و کارفرهنگ و هنر

تعداد واحدهای مقطع دکتری در دانشگاه آزاد

در بیشتر رشته های دانشگاهی، پیشرفته ترین مدرکی که می توان کسب کرد، دکتری است. دارندگان مدرک دکترا معمولاً به عنوان متخصص در رشته خود محسوب می شوند. بسیاری از افرادی که مشغول به تحصیل در مقطع دکترا هستند، خاطرنشان می کنند که دلیل اصلی آنها برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا افزایش اعتبار حرفه خود و بهبود کیفیت رزومه است.

رایج ترین مدرک دکتری، PHD است. با داشتن مدرک دکترا، بسیاری به دنبال شغلی به عنوان استاد و محقق هستند. علاوه بر این، دکترای حرفه ای مانند MD (پزشکی) و JD نیز وجود دارد. قبل از ادامه تحصیل در مقطع دکترا، داوطلبان باید مدرک لیسانس و مدرک کارشناسی ارشد را دریافت کرده باشند. به دلیل ماهیت تخصصی این مقطع، واحد های درسی دکترا نسبت به دوره های کارشناسی ارشد طولانی مدت تر است.

تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه آزاد

داوطلبان دکتری با شرکت در کنکور تحصیل خود را شروع می کنند. آنها در سمینارهای پیشرفته شرکت می کنند و با تحقیق، نگارش و دفاع از پایان نامه و تز دکترای خود دوره تحصیلی را به اتمام می رسانند. پایان نامه یکی از مولفه های اصلی در کسب مدرک دکترا است. دریافت مدرک دکترا ممکن است تا هشت سال طول بکشد. طول مدت تحصیل در این رشته بسته به اینکه آیا داوطلب قبلاً مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت کرده است یا خیر و مدت زمان لازم برای تکمیل پایان نامه متفاوت خواهد بود.

در مقطع بعد دکتری مقاطع تحصیلی وجود دارند که معتبرتر از دکترا در نظر گرفته می شوند. شما برای پذیرش در این مقطع به مدرک دکترا نیاز خواهید داشت. با این وجود امکان تحصیل در این مقاطع در همه کشورها امکانپذیر نیست. در ایالات متحده آمریکا، دکترا به عنوان بالاترین مدرک دانشگاهی در نظر گرفته می شود. با این وجود در تعدادی از کشورهای اروپایی، به ویژه آلمان مقاطعی بالاتر از دکترا برای تحصیل دانشجویان در نظر گرفته شده است.

تعداد واحد های دکتری در دانشگاه آزاد چند تاست؟

مهمترین سوال برای بسیاری از افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری را دارند این است که دکتری چند سال است؟ پاسخ این سوال به مسیری که انتخاب می کنید بستگی دارد. برای گرفتن مدرک دکترا شما ملزم به گذراندن 60 تا 120 ساعت کلاس های آکادمیک این مقطع یا به عبارتی به گذراندن 36 واحد درسی نیاز دارید. به طور متوسط ​​دوره دکترا ممکن است تا هشت سال طول بکشد. با این حال طول این مدت به واحد های انتخابی، حوزه رشته مورد مطالعه شما و دانشگاه ارائه دهنده این رشته نیز بستگی دارد. شما در مقطع دکترای دانشگاه آزاد ملزم به گذراندن 12 تا 18 واحد آموزشی و 18 تا 24 واحد پژوهشی هستید. در صورتی که تز دکترا زودتر از موعد تحویل داده شود این دوره می تواند تا سه سال نیز کاهش یابد.

آیا انصراف از دکتری در دانشگاه آزاد امکان پذیر است؟

بسیاری از افراد ممکن است به علت تشکیل خانواده، شغل های زمانبر یا ناتوانی در پرداخت هزینه های تحصیل از دوره دکتری انصراف دهند. یکی از مواردی که باید برای گرفتن این تصمیم مدنظر قرار داده شود، هزینه انصراف از دکتری است.

دکمه بازگشت به بالا