بهترین های کسب و کارعمومی

چگونه دیوار بلوکی بسازیم؟

قبلاً برای ساختمان سازی از دیوارهای آجری بیشتر استفاده می شد، اما در نسل بعدی از دیوار بلوکی استفاده شد که دارای مزایای جدیدی است. دیوارکشی یکی از بخش های اساسی هر پروژه ساختمانی شناخته می شود که با توجه به نیاز و رضایت مشتری، میتواند متفاوت باشد.

با پیشرفت فناوری، دیوارهای بلوکیِ نسلِ جدید، با توجه به اصول علمی طراحی شده و مطابق با استانداردهای بین‌المللی ساخته شده‌اند. ابعاد و نوع متنوع آنها، امکان استفاده در پروژه‌های مختلف را به طراحان ساختمان فراهم می‌کند. در این مقاله، با بررسی جزئیات و اطلاعات علمی دیوارهای بلوکی، با اهمیت و جایگاه حرفه‌ای بودن این روش ساخت آشنا خواهید شد.

انواع بلوک ها به چند دسته تقسیم می شوند؟

انواع بلوک ها بر اساس ترکیب موادشان به چند دسته تقسیم می‌شوند. اولین تکنولوژی ساخت بلوک مربوط به بلوک‌های سفالی است. این بلوک‌ها از خاک ساخته و با قرار گرفتن درون کوره، خشک می‌شوند. بلوک‌های سیمانی نیز که از ماسه و سیمان تشکیل می‌شوند، پس از ساخت، باید مقابل نور خورشید قرار بگیرند تا خشک شوند. از بلوک‌های هبلکس که ترکیبی از پودر آلومینیوم، سیلیس، آهک و سیمان هستند، در ساخت ساختمان‌های بلند استفاده می‌شود. برای پختن این بلوک‌ها، از دستگاه اتوکلاو استفاده می‌شود.

دیوار بلوکی چه جاهایی کاربرد دارد؟

در اصطلاح بنایی به قطعاتی که برای ساخت دیوار، ساختمان سازی و سقف ها از آن استفاده می شود بلوک بتنی می گویند. به کارگاه های تولید کننده این بلوک ها در اصطلاح بلوک زنی گفته می شود. در گذشته ابعاد بلوک هایی که برای ساختمان سازی استفاده می کردند متفاوت بود. اما در سال های اخیر وزن، ابعاد و ضخامت های مشخصی برای این بلوک ها در نظر گرفته شده است.

چگونه تعداد بلوک های مورد نیاز برای یک پروژه را حساب کنیم؟

یکی از مسائلی که در ساختمان سازی بسیار حیاتی است و در صورت رعایت نشدن این مورد، باعث افزایش هزینه های پروژه خواهد شد، محاسبه دقیق مصالح مصرفی و همچنین محاسبه درست عمرانی است. به عنوان مثال، استفاده از میلگرد بستر در هر ردیف از بلوک ها، یک روش علمی برای افزایش ایمنی آنهاست.

به طور مثال بر اساس آیین نامه 2800 ساختمان پیوست ششم، به ازای هر دو یا سه ریدف بلوک باید روی ردیف بعدی میلگرد بستر استفاده کرد که قیمت میلگرد بستر به نسبت وال پست فلزی که قبلا استفاده می‌شد، بسیار مقرون به صرفه است. در این مرحله، برای بلوک های سیمانی با ابعاد ۴۰ و ۵۰ سانتی متر، نیاز است تعداد هر کدام از این بلوک ها را در هر متر مربع محاسبه کنید. به عنوان مثال، اگر از بلوک ۵۰ سانتی متری استفاده می کنید، برای هر متر مربع به ۱۰ تا از آن ها نیاز دارید.

فرمولی که برای دیوارچینی باید در نظر بگیرید، برای بلوک ۵۰ سانتی عبارت است از:

طول دیوار*ارتفاع دیوار*۱۰

برای اینکه مقاومت دیوار بلوکی را افزایش دهیم، چه کار باید کرد؟

یکی از نکات علمی مهمی که در مورد دیوارچینی باید در نظر گرفت، این است که هیچ وقت دیوارها را به صورت یکباره تمام نکنید! چون اگر ردیف های اولیه ای که از بلوک های بتنی یا سفالی روی هم قرار داده اید به اندازه کافی خشک نشده باشند، باعث فشار بیش از حد بلوک های بالایی بر روی آن شده و مقاومت دیوار را کاهش می دهد.

یکی دیگر از موارد علمی که باید به آن توجه کرد، مراقبت از بلوک ها در هنگام بارندگیست. در همان دقایق اولیه بارندگی سعی کنید بلافاصله پلاستیک یا پوششی ضدآب روی دیوار بکشید. حتما قبل از سفت شدن بتن از این موضوع اطمینان حاصل کنید که بلوک ها خشک شده باشند؛ این کار ممکن است چند روز هم طول بکشد.

قیمت دیوارکشی و دستمزد آن چقدر است؟

توجه به این نکته ضروری است که دستمزد بلوک های دیواری بر اساس ابعاد و نوع بلوک تعیین می شود. برای مثال، در مورد وال پست، هزینه برای هر متر طول ۱۶ تا ۱۹ هزار تومان است. برای آجر سفالی نیز بسته به ابعاد تیغه ها، هزینه به ترتیب ۱۸، ۲۵ و ۳۰ هزار تومان برای هر متر مربع می باشد. در صورت استفاده از بلوک های فشرده، هزینه به ازای هر متر مربع ۲۵، ۳۲ و ۴۵ هزار تومان است.

بلوک سیمانی دوجداره

در مورد دیوار بلوکی دو جداره چه مواردی را باید رعایت کرد؟

در محل های باز مثل درب و پنجره و سایر قسمت های این چنینی، بهتر است از ورق گالوانیزه استفاده نمایید تا در هنگام بارندگی، رطوبت و آب به داخل پی و درب و پنجره نفوذ نکند و به بیرون دیوارها برود.

باید مطمئن شوید که آب به داخل دیوارها نفوذ نمی کند. برای جلوگیری از این موضوع، پیشنهاد می شود که سوراخ هایی را در سطح زیرین لا به لای دیوار به شکل مدادی ایجاد کنید. این کار را می توان با استفاده از ورقه های آلومینیومی و یا پلاستیکی روغن زده شده که داخل ملات بندها قرار داده شوند، انجام داد. سپس لوله هایی که داخل ملات بندها قرار گرفته اند، بعد از آنکه ملات خودش را به اصطلاح گرفته، خارج کنید. فاصله بین هر کدام از این لوله ها نباید از ۱ متر بیشتر باشد.

برای تراز کردن دیوارهای بلوکی دو جداره، باید آنها را بالاتر از سطح زمین حولشان تراز کرده و روی تکیه گاه محکم پایه گذاری کرد.

برای مهار کردن جدارهای داخلی و خارجی این بلوک ها، با استفاده از میلگردهای ۸ میلیمتری، باید اتصالاتی به شکل مستطیلی ایجاد کرد. تعداد مهارها در هر متر مربع از دیوار،نباید کمتر از ۴ باشد. در نظر داشته باشید که حداکثر فاصله ۵۰ سانتی متر به صورت عمودی و ۶۰ سانتی متر به صورت افقی بین مهارها باید در نظر گرفته شود.

با توجه به اینکه بلوک ها دو جداره هستند، در هیچ شرایطی نباید ملاتی به داخل دو دیوار ریزش داشته باشد. برای جلوگیری از این موضوع، بهتر است از تسمه و یا چوب هایی با عرض مساوی با جدار داخلی، در دیوار استفاده کنید.

جمع بندی

دیوار بلوکی یکی از اصلی ترین روش ها در دیوارچینی است که برای استفاده بهینه از بلوک های بتنی، باید اطلاعات علمی و دقیقی درباره ی نحوه ی نگهداری، حرارت مورد نیاز و نحوه ی دیوارکشی آن ها داشته باشیم تا در برابر باران، برف و یخبندان محافظت شده و رانده نشوند. بنابراین، بهبود و اصلاح دیوار بلوکی بدون اطلاعات علمی کافی و نحوه اجرا صحیح، ممکن نیست. با استفاده از این محتوا، بازدید کنندگان میتوانند نکات اصلی را برای بهبود عملکرد دیوارهای بلوکی خود به دست آورند.

دکمه بازگشت به بالا