گرفتن سند برای خانه چقدر طول میکشد؟ + شرایط و مراحل

ویژگی سندهای تک برگی چیست؟

به نقل از بهترین وکیل در رشت؛ سندهای تک برگی مثل سندهای قدیمی به‌صورت دستی تهیه نمی‌شوند و روند چاپ آنها کاملا مکانیزه است. این یکی از بزرگ‌ترین حسن‌های سندهای جدید است. دیگر مشکل بد خط‌بودن و یا ناخوانا بودن سند و نوشتن اصلاحات پی در پی پشت سند وجود ندارد و به راحتی می‌توان اطلاعات درون سند را دید. سندهای تک برگی کروکی دقیق و اطلاعات جزئی‌تری نسبت به سندهای قدیمی دربر دارند و با تکیه بر این سندها دیگر مشکلاتی مثل ابهام در متراژ ملک و تعرض به زمین‌ها و املاک اتفاق نمی‌افتد.

سندهای تک برگی به آسانی سندهای‌منگوله‌دار،  نمی‌شوند. هر سند برای یک نفر صادر می‌شود بنابراین مشکل فرسودگی سند و دست به‌دست گشتن آن هم حل می‌شود. اما در این سندها خبری از اطلاعات مربوط به نقل و انتقال ملک وجود ندارد و در نگاه اول، بدون مراجعه به اداره ثبت نمی‌توان چنین اطلاعاتی را در مورد ملک یا زمین مورد نظر به‌دست آورد. از طرفی با وارد شدن این اطلاعات در سامانه اداره ثبت اسناد، دسترسی‌های اداره‌ای به اطلاعات این اسناد برای کانون وکلای گیلان راحت‌تر شده است.

سند جدید چقدر برایتان خرج دارد؟

هزینه‌های مختلفی برای دریافت سند تک برگی تعیین شده است. از همان ابتدای کار اگر از هزینه دریافت پایان کار و تسویه با بیمه تأمین اجتماعی صرف‌نظر کنیم، برای استعلام سند باید مبلغ 10هزار تومان به دفتر ثبت بپردازید.

هزینه پست بسته به محل مورد نظر دریافت می‌شود. اگر سند شما قبلا در اداره ثبت اسناد به ثبت نرسیده باشد باید مبلغی بابت ثبت این سند به اداره ثبت اسناد پرداخت کنید.

این مبلغ عدد ثابتی نیست و محاسبه آن از طریق سیستم اداره ثبت انجام می‌شود. برای تبدیل سندهای قدیمی به جدید باید حدودا 100هزار تومان و برای انتقال سند و گرفتن سندی جدید با نام خودتان باید حدود مبلغ 70هزار تومان هزینه کنید.

چه مدارکی باید همراهمان ببریم؟

اصل و کپی مدارک هویتی خریدار و فروشنده ملک یا مالک جدید و مالک قبلی آن نخستین سند مورد نیاز برای دریافت سند تک برگی است.

ارائه پایان کار شهرداری، استعلام سند، تسویه‌حساب با بیمه تأمین اجتماعی برای املاکی که کاربری صنعتی و تجاری دارند دیگر مدارک مورد نیاز است. قبض تلفن ثابت ملک را فراموش نکنید. کروکی دقیق ملک دیگر مدرک مورد نیاز است.

اصل سند قبلی ملک باید هنگام ارائه درخواست به اداره ثبت ارائه شده باشد. اگر وکیل قانونی مراحل تعویض سند و یا واگذاری آن را دنبال می‌کند در تمام مراجعه‌ها ارائه وکالتنامه از سوی او ضروری است. فرم تقاضای دریافت سند تک برگی و فرم مربوط به اداره پست ازجمله فرم‌هایی هستند که باید در روند این کار تکمیل شوند. پرداخت هزینه‌های لازم در خود اداره‌های ثبت از طریق دستگاه کارتخوان امکان‌پذیر است. به فیش پرداخت این هزینه‌ها هم نیاز دارید.

دریافت سند تک برگی

ملک و املاک هر فرد جز بهترین و با ارزش ترین اموال او به حساب می آیند. همه املاک دارای سند می باشند و سند نیز به نام مالک آن ها ثبت می شود. وجود سند می تواند مالکیت فرد را احراز کند و باعث می شود که کسی نتواند املاک‌ او را تحت تصرف غیر قانونی خود در آورد. اسناد ملکی انواع و اقسام مختلفی دارند. یکی از انواع سند های ملکی سند تک برگی می باشد. در ادامه این مطلب قصد داریم درباره اخذ سند  تک برگ،دریافت و صدور سند تک برگی ، مراحل، زمان و هزینه دریافت این نوع سند توضیحات مفصلی را در اختیارتان قرار دهیم، با ما همراه باشید. در این مقاله به مدت زمان صدور سند تک برگی نیز پرداخته شده است

سند تک برگی چیست؟

سند تک برگی یکی از انواع سند های ملکی می باشد که توسط دفاتر ثبت اسناد رسمی صادر می گردد. در گذشته همه املاک دارای سند منگوله دار بودند و این نوع سند بسیار مورد استفاده قرار می گرفت.

اما سند منگوله دار به سادگی جعل می گردد و دارای امنیت بسیار کمی است. از این رو قانونگذاران سند تک برگی را برای تمامی املاک تعیین کردند. این نوع سند دارای هولوگرام خاص خود می باشد و جعل آن نیز تقریبا غیر ممکن است. با دریافت سند تک برگی مالک می تواند از امنیت آن و عدم تصرف ملک خود توسط دیگران مطمئن شود.

امروزه هرگاه فردی ملکی را می سازد یا خریداری می کند به سرعت برای دریافت سند تک‌ برگی آن اقدام می کند. دریافت سند تک برگی جز الزامات به حساب می آید و همه مالکان موظف به دریافت آن هستند. همچنین هر فردی که از سال 1390 به بعد ملکی را خریداری کرده باشد و ملک دارای سند تک برگی نباشد می بایست برای صدور سند آن اقدام کند. مدت زمان صدور سند تک برگی هم معقول است

چنانچه فردی از دریافت سند تک برگی خودداری کند برای انجام امور ملکی خود با مشکل مواجه خواهد شد.

میتوانید از برای دریافت سند تک برگی خود کمک بگیرید.

مزایای اخذ و دریافت سند تک برگی

همانطور که در بالا گفتیم سند های تک برگی نسبت به سند های منگوله دار دارای برتری بوده و دریافت آن ها نیز شامل مزایای زیادی می شود. مزایای اخذ این نوع سند به شرح زیر می باشد:

افراد سود جو تحت هیچ شرایطی نمی توانند اسناد تک برگی را جعل کنند و تقریبا جعل این اسناد برای آن ها غیر ممکن است. دلیل غیر قابل جعل بودن اسناد تک برگی این است که اداره ثبت اسناد در حین صدور آن ها هولوگرام مخصوصی را روی سند درج می کند که باعث می شود جعل سند غیر ممکن شود.

با دریافت این نوع سند می توان اطلاعات آن را به روز کرد و برای به روز رسانی اطلاعات نیاز به صدور سند دیگری نخواهد بود.

تک برگی بودن نیز یکی از مزیت های دریافت این نوع سند می باشد. سند های منگوله دار دارای چند برگ مختلف بوده و با وجود اینکه برای سال های طولانی مورد استفاده قرار می گرفتند اما باز هم باعث افزایش مصرف کاغذ می شوند. اما سند های تک برگی همانطور که از نامشان مشخص است اینگونه نبوده و در یک برگه صادر می شوند.

از آنجایی که اسناد تک برگی به صورت مکانیزه و الکتریکی صادر می شوند بسیار خوانا هستند. این اسناد به صورت دستی تهیه نمی شوند و اطلاعات نیز به صورت سیستمی و خوانا بر روی آن ها درج می شود.

در اسناد تک برگی اطلاعات جزئی تری نسبت به دیگر انواع اسناد ثبت می شود. برای مثال در این اسناد متراژ خانه به صورت میلی متری درج می گردد و هیچ ابهامی در این خصوص به وجود نخواهد آمد. این مورد نیز یکی از مزایای صدور سند تک برگی برای مالکان به حساب می آید.

صدور سند تک برگی برای مالکان جدید

هرگاه فردی ملکی را از صاحبش خریداری می کند می بایست برای دریافت سند تک برگی به نام خود اقدام کند تا بتواند رسما صاحب آن ملک شود. مدت زمان صدور سند تک برگی 20 تا 50 روز است

دریافت سند تک برگی برای مالکان جدید نیاز به انجام مراحلی دارد که به شرح زیر می باشند:

 • در مرحله اول مالک جدید می بایست به دفتر ثبت اسناد رسمی محل وقوع ملک مراجعه کند و از سند تک برگی ملک که قبلا صادر گردیده است استعلام بگیرد‌. سپس باید تمام بدهی های مربوط به ملک به شهرداری پرداخت شود و فیش تسویه حساب با شهرداری دریافت گردد.
 • در مرحله دوم باید مالک و خریدار هر دو در دفتر ثبت اسناد حاضر شوند و مالک سند را به نام خریدار انتقال دهد. سپس می بایست مالک سند تک برگی قبلی را به دفتر دار ارائه کند.
 • در مرحله آخر دریافت سند تک برگی برای مالکان جدید نیز باید خریدار مدارک خود که شامل کارت ملی، شناسنامه و …می شوند را به دفتر دار ارائه کند و هزینه های صدور سند را نیز بپردازد. پس از اینکه هزینه های صدور سند  پرداخت  شد دفتر ثبت اسناد پس از گذشت مدت زمان مشخصی سند را به نام مالک جدید صادر  می کند و مالک جدید می بایست برای دریافت آن به دفتر اسناد رجوع کند.

دریافت سند تک برگی برای ملک با سند منگوله دار

یکی دیگر از مواردی که باعث می شود افراد برای دریافت سند تک برگی اقدام کنند تعویض سند منگوله دار ملک خود می باشد. طبق قانون هر ملکی که در گذشته سند منگوله دار آن صادر شده است می بایست تعویض سند شود. در این مورد مالک می بایست برای تعویض سند منگوله دار ملک خود با سند تک برگی اقدام کند‌.

 مراحل صدور سند تک برگی برای ملک دارای سند منگوله دار به شرح زیر می باشند:

 • در مرحله اول می بایست مالک به اداره ثبت اسناد کشور رجوع کند و فرم درخواست صدور سند تک برگی را به این اداره ارائه کند. فرم درخواست می بایست بدون اشکال باشد تا مورد برسی قرار بگیرد و با درخواست موافقت شود. سپس می بایست استعلام  ملک خود را بگیرد و با شهرداری نیز تسویه حساب کند. منظور از تسویه با شهرداری بدهی های ملکی می باشد که ممکن است مالک به شهرداری پرداخت نکرده باشد.
 • در مرحله دوم باید فرد سند منگوله دار قدیمی ملک و مدارکش را به دفتر ثبت اسناد تحویل دهد و تمام هزینه های صدور سند تک برگی جدید را نیز پرداخت کند.
 • در مرحله آخر نیز دفتر ثبت اسناد سند تک برگی جدید ملک او را صادر کرده و مالک باید برای دریافت آن به همین دفتر رجوع کند.

نکته مهم: اگر در مدارک فرد اشکالاتی وجود داشته باشد نه تنها برای او سند صادر نمی شود بلکه درخواست او نیز رد می شود.

دریافت سند تک برگی چقدر زمان می برد؟

یکی از سوالاتی که در ذهن مالکان ایجاد می شود این است که دریافت سند تک برگی ملک به چه مدت زمانی نیاز دارد؟ که در پاسخ می بایست بگوییم دریافت این نوع سند با توجه به نوع ملک و مشخصاتی که دارد زمان می برد. اما به طور کلی اگر مالک بخواهد سند منگوله دار خود را با سند تک برگی جدید تعویض کند تا پنجاه روز زمان می برد‌. مدت زمان صدور سند تک برگی کاملا منطقی ست

ولی اگر مالک جدید برای صدور سند تک ‌برگی به نام خود اقدام نموده باشد این سند نهایتا بیست روز بعد صادر می شود. پس می توان نتیجه گرفت که صدور سند تک برگی ملک برای اولین بار به زمان بیشتری نیاز دارد و گاهی ممکن است بیش از یک ماه زمان ببرد.

البته امروزه صدور اسناد به صورت سیستمی انجام می گیرند و ممکن است در مدت زمان کمتری نیز صادر شوند.

هزینه صدور سند تک‌ برگی

یکی دیگر از موضوعات مورد بحث هزینه صدور سند تک برگی می باشد. در قانون هیچ هزینه مشخصی برای صدور این نوع سند تعیین نشده است و در واقع نمی توان مبلغ معینی را برای آن در نظر گرفت.

اما به طور کلی هزینه صدور سند تک برگی چیزی حدود ۵۰۰هزار تا ۲میلیون تومان خواهد بود که با توجه به عوامل مختلف معین می شود. یکی از عوامل تعیین کننده هزینه صدور سند تک برگی مشخصات ملک می باشد.

به عنوان مثال اگر ملک بزرگتر باشد و دارای متراژ بیشتری باشد هزینه صدور سند تک‌ برگی آن نیز بیشتر خواهد بود و مواردی مثل نوساز بودن ملک، امکانات ملک و …نیز در تعیین هزینه صدور سند تک برگی آن موثر خواهند بود.

سوالات متداول

 • آیا سند تک برگی قابل جعل است؟

خیر جعل سند تک برگی تقریبا غیر ممکن است که توضیحات  بیشتر در متن مقاله شرح داده شده است.

 • سند تک برگی چه مزیت هایی دارد؟

تک برگی بودن، غیر قابل جعل بودن، درج جزئیات دقیق و … از مزایای این نوع سند می باشند.

 • هزینه صدور سند تک برگی چقدر است؟

هزینه صدور سند تک برگی چیزی حدود پانصد هزار تا دو میلیون تومان می باشد که با توجه به عوامل مختلف تعیین می شود‌ و توضیحات بیشتر در مقاله شرح داده شده است.

 • مدت زمان صدور سند تک برگی چقدر است؟

مدت زمان صدور سند تک برگی  بیست یا پنجاه روز خواهد بود.

 • قبل از صدور سند تک برگی املاک دارای چه اسنادی بودند؟

قبل از صدور سند تک برگی املاک دارای سند منگوله دار بودند.

آیا سند تک برگی قابل جعل است؟

خیر این نوع سند دارای هولوگرام خاص خود می باشد و جعل آن نیز تقریبا غیر ممکن است. با دریافت سند تک برگی مالک می تواند از امنیت آن و عدم تصرف ملک خود توسط دیگران مطمئن شود.

سند تک برگی چه مزیت هایی دارد؟

تک برگی بودن، غیر قابل جعل بودن، درج جزئیات دقیق و … از مزایای این نوع سند می باشند.

هزینه صدور سند تک برگی چقدر است؟

هزینه صدور سند تک برگی چیزی حدود پانصد هزار تا دو میلیون تومان می باشد که با توجه به عوامل مختلف تعیین می شود‌ و توضیحات بیشتر در مقاله شرح داده شده است.

مدت زمان صدور سند تک برگی چقدر است؟

مدت زمان صدور سند تک برگی  بیست یا پنجاه روز خواهد بود.

قبل از صدور سند تک برگی املاک دارای چه اسنادی بودند؟

قبل از صدور سند تک برگی املاک دارای سند منگوله دار بودند.

دکمه بازگشت به بالا