گروسی: ابقای قلعه نویی کار مثبت فدراسیون بود/بازیکن مستعد زیاد داریم، اما نیاز به بازی تدارکاتی بزرگ دارند

در گفتگو با آنا

گروسی: ابقای قلعه نویی کار مثبت فدراسیون بود بازیکن مستعد زیاد داریم، اما نیاز به بازی تدارکاتی بزرگ دارند

بازیکن سابق تیم ملی گفت:ابقای امیر قلعه‌نویی تنها کار مثبت فدراسیون از سوی فدراسیون فوتبال بود.

محسن گروسی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری علم و فناوری آنا، در خصوص حذف تیم ملی فوتبال ایران از هجدهمین دوره جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ قطر اظهار کرد: موشکافی مشکلات تیم ملی فایده‌ای ندارد، چون این کار باید قبل از اعزام تیم ملی پیش‌بینی می‌شد. تیم پرنوسانی داشتیم که ثباتت نداشت و نمی‌توانست روند یکنواختی را دنبال کند. در بازی با قطر، حریفی برابر ما نبود که بتواند از سدمان بگذرد و یکی دو بازیکن خوب داشت. برخلاف انتظار وارد حواشی نشد و فقط به دنبال آن بود تا با ارائه فوتبال برنده شود و در نهایت هم قهرمان شد.

قطر به خوبی ما را آنالیز کرد 

وی ادامه داد: تیم ملی ایران اشتباه تاکتیکی داشت. در نیمه نخست زود به گل رسیدیم، بعد از آن می‌توانستیم اختلاف را بیشتر کنیم ولی روی یک اشتباه گل خوردیم. روحیه تیم ملی دچار افت شد و در نهایت قطر در دقایق پایانی نیمه نخست موفق شد پیش بیفتد. از آغاز نیمه دوم به بازی مستقیم روی آوردیم در حالی که نیازی نبود به این شکل بازی کنیم و اگر به گل تساوی نمی‌رسیدیم، در ۱۰ دقیقه پایانی می‌توانستیم از این روش استفاده کنیم. شاید دلیل روی آوردن به بازی مستقیم این بود که هافبک‌های ما توان بازی‌سازی نداشتند. در بازی با ژاپن هم به بازی مستقیم روی آوردیم ولی در امر بازی‌سازی مؤثرتر عمل کردیم. تیم ملی قطر به خوبی ما را آنالیز کرد و به دنبال این بود تا ما بازی مستقیم انجام دهیم. فرصت از دست رفته و باید به فکر آینده باشیم، هر چند فرصت‌های زیادی را از دست دادیم و سالیان زیادی است که قهرمان نشده‌ایم.

فدراسیون بازی‌های تدارکاتی خوبی را درنظر نگرفت

پیشکسوت تیم ملی خاطرنشان کرد: ابقای امیر قلعه‌نویی تنها کار مثبت فدراسیون از سوی فدراسیون فوتبال بود. این فرصت را سرمربی تیم ملی دارد تا تغییر نسلی که مدنظر داشت به مرور اجرایی کند. برخی بازیکنان مثل امید ابراهیمی که از تیم ملی خداحافظی کرد باید بروند تا بازیکنان جوان به تیم ملی اضافه شوند و بتوانیم با انگیزه و توان بیشتری به مصاف حریفان برویم. البته فدراسیون توانایی نداشتیم و بازی‌های تدارکاتی خوبی در نظر گرفته نشد تا نسل خوبی که داشتیم بتواند به قهرمانی برسید. بازیکنان خوبی که در تیم‌های اروپایی حضور دارند. برنامه‌ریزی خوبی نداشتیم و شاید برنامه‌های خوبی ارائه شده، اما اجرایی نشده است. با تیم‌های درجه سه بازی می‌کنیم و حریفان آسیایی ما با چه تیم‌ها خوبی بازی می‌کنند. با توجه به حساسیت جام ملت‌های آسیا زمان برای تغییر نسل از سرمربی تیم ملی گرفته شده ولی الان وقت کافی وجود دارد و باید از آن استفاده شود.

بازیکنان مستعد زیادی داریم

وی یادآور شد: نسل جدید اگر میدان ببینند بدون شک می‌توانند به ستاره تیم ملی تبدیل شوند. مهدی طارمی، سردار آزمون یا مهدی قائدی در همین ایران ستاره شدند و بنابراین می‌توان روی بازیکنان دیگری هم حساب باز کرد. در فوتبال پایه ایراد‌هایی زیادی داریم ولی می‌توان با توجه به نسل آینده تیم خوبی را ساخت. حسین عبدی تیمی را ساخت که توانست به جام جهانی نوجوانان برود و برابر برزیل برنده شود. اگر حمایت خوبی از بازیکنان این تیم شود، به مرور در رده‌های جوانان، امید و بزرگسال دیده می‌شوند. در صورتی که به بازیکنان اهمیت و بها داده شود. ما نسل‌های خوبی در رده‌های نوجوانان و جوانان داشتیم که حمایت لازم از آنها نشده تا بتوانند در رده بزرگسالان دیده شوند. بازیکنان مستعد زیادی داشتیم که به فوتبال ملی خدمت کردند و بعد از این هم چنین بازیکنانی را خواهیم دید. باید رسیدگی کنیم و به درستی کار‌ها را پیش ببریم. ایرادها برطرف نشود ناکامی تکرار می‌شود.

بازی‌های دوستانه فدراسیون مانع از محک جدی ملی‌پوشان می‌شود

گروسی در مورد انتقاداتی که به عملکرد لژیونر‌های تیم ملی شده و برخی معتقدند به غیر از دو سه بازیکن، مابقی در لیگ معتبری بازی نمی‌کنند، افزود: بازیکنی که در لیگ انگلیس بازی می‌کند قطعاً توانایی‌های بالایی دارد. حتی بازیکنی که در لیگ اتریش یا دانمارک بازی می‌کند توانا است. حتی در کشور‌های عربی هم راه و رسم فوتبال حرفه‌ای را یاد می‌گیرند، اما در لیگ برتر حرفه‌ای بودن آموزش داده نمی‌شود. روز تمرین به خاطر مشکلات زمین تمرین، تمرین با تأخیر برگزار می‌شود یا زمین تمرین تغییر می‌کند. بازی‌های دوستانه لغو می‌شود ولی در خارج از ایران بازیکنان با مشکلات اینچنینی مواجه نمی‌شوند. تمامی بازیکنان تیم ملی با همه توان بازی کردند. اینکه فدراسیون فوتبال می‌گوید تحریم هستیم و بازی‌های دوستانه جالبی تدارک نمی‌بیند مانع از آن می‌شود تا بازیکنان با بازی برابر تیم‌های قدرتمند محک جدی بخورند. اگر تحریم هستیم چرا به تیم‌های پایه توجه نمی‌شود. زحمات بسیاری از مربیان پایه اصلاً دیده نمی‌شود و بازیکنانی که تحویل رده‌های بالاتر می‌دهند برای رسیدن به بالاترین سطح دچار مشکل جدی می‌شوند.

استعدادها نادیده گرفته می‌شوند

وی خاطرنشان کرد: وقتی به بازیکنان تیم‌های پایه توجه نمی‌شود به مرور از چرخه خارج می‌شوند. ضمن اینکه اشخاصی سرمربی تیم‌های ملی پایه می‌شوند که تجربه کار با بازیکنان پایه را ندارند و، چون با این بازیکنان و توانایی‌های آنها آشنا نیستند بعد از مدتی به مشکل می‌خورند. اگر هم چنین کسانی را سرمربی می‌کنید، باید مربیان زحمتکش پایه را در کادرفنی قرار دهید تا سرمربی بتواند به شناخت خوبی برسد. وقتی رفتار اشتباه دارند، بازیکنان تیم‌های پایه و مربیان آنها دلسرد می‌شوند و اندک نفراتی می‌مانند. اینجاست که پای مادیات وسط کشیده می‌شود و استعداد‌ها نادیده گرفته می‌شوند. اینکه فدراسیون نوشته ما بر همان عهد که بستیم هستیم، به معنای آن است که دوباره همین روند تکرار می‌شود و به مشکل می‌خوریم. آن وقت حسرت‌ها، فرصت‌سوزی‌ها و دنبال مقصر گشتن‌ها تکرار می‌شوند.

ملی پوشان در بازی های بزرگ تحت فشار فرار نگرفتند

پیشکسوت تیم ملی با اشاره بر اینکه کادرفنی تیم ملی هم در حذف از جام ملت‌ها دخیل است، عنوان کرد: بدون تردید در چیدن ترکیب، داشتن تاکتیک، برنامه ریزی برای اتفاقاتی در جریان بازی می‌افتد و مسائل فنی مختلف، بدون تردید کادرفنی ایراد دارد. مشکل اصلی آنجاست که بازی‌های تدارکاتی خوبی برای تیم ملی تدارک دیده نشد. اگر تحت فشار قرار می‌گرفتیم و تلنگر سفت و سنگین می‌خوریم، متوجه ایرادها می‌شدیم نه اینکه قرعه شکست در بازی حساس با قطر برای‌مان درآید. با قول شکست در بازی‌های تدارکاتی به خود می‌آمدیم و کارمان گره نمی‌خورد. ژاپن، کره جنوبی، استرالیا و عربستان هم زودتر از ما حذف شدند ولی با این تفاوت که فدراسیون این کشورها، تدارک لازم را برای تیم‌های ملی خود دیده بودند ولی در ایران چنین کاری صورت نگرفت. بازیکنان زحمت کشیدند ولی وقتی با حریفان آماده‌ای بازی نکردند زحمات آنها به ثمر ننشست، چون در شرایط دشوار قرار نگرفته بودند.  

دکمه بازگشت به بالا